Solárne panely na dom, chatu aj bazén. Všetko čo potrebujete vedieť

Život bez elektriny je v dnešnej dobe nepredstaviteľnou záležitosťou. Bez elektrickej energie len ťažko zvládneme niekoľko hodín a pre človeka sa jednoducho stala súčasťou života.

Solárne panely na chate

Pri bývaní v rodinnom dome je zrejme predstava každého ušetriť čo najviac, a bývať teda najlacnejšie, ako je to len možné. Šetrenie energie je jedným zo spôsobov, ktorý môže rozpočet značne odľahčiť. Čo tak predstava, že váš dom by bol od elektrickej energie druhej strany nezávislý. Ako to?

Solárne panely dnes dokážu znížiť náklady na bývanie a ušetriť množstvo financií. Čo by ste o solárnych paneloch mali vedieť? Čím sa riadiť pri výbere? Všetko podstatné o solárnych paneloch, ako i ich vlastnostiach sa dozviete už v nasledujúcich riadkoch.

Solárne panely alebo fotovoltaické články

Na začiatok by bolo dobre si ujasniť, čo vlastne doma chceme mať. Tieto dva pojmy rozhodne nie sú totožné, hoci ich funkcia je rovnaká. Samotnú slnečnú energiu premeniť na použiteľnú elektrickú energiu alebo teplo. Práve takto môžete ušetriť vysoké percento energie a znížiť závislosť od komerčnej elektrickej siete.

Fotovoltaické panely sú technológiou, ktorá premieňa nazbieranú solárnu energiu na elektrickú energiu a teda môžete ňou v domácnosti poháňať osvetlenie, zohrievať vodu, vykurovať alebo pokojne dopovať iné elektrické spotrebiče.

Solárne panely sú technologickým zariadením, ktoré solárnu energiu nepremieňajú na elektrickú energiu, ale premieňajú ju na teplo. Slúžia teda predovšetkým na ohrev teplej vody v domácnosti a teda napríklad aj vykurovanie. Takisto je napríklad možné získané teplo využiť na výhrev bazénu.

Ohrievanie vody v bazéne pomocou solárnych panelov

Účinnosť solárnych kolektorov

Výberom kvalitného solárneho kolektora si môžete zabezpečiť bezstarostný a rozhodne najekonomickejší spôsob výhrevu vody. Samozrejme, nie je kolektor ako kolektor a aj pri ich výbere je potrebné rozlišovať. Ako si správne vybrať si vysvetlíme v ďalšej časti nášho článku.

Prečo sa solárny kolektor vyplatí? Schopnosť využiť slnečnú energiu je v dnešnej dobe spôsob, akým ušetriť naše peňaženky a takisto životné prostredie. Maximálna účinnosť slnečného kolektora ja približne 70 – 80%. Pochopiteľne, solárny panel nedokáže zachytiť a zužitkovať všetku solárnu energiu. Maximálna účinnosť je však reálne o niečo menšia. Dôvodom sú klimatické podmienky, teplota, intenzita slnečných lúčov a takisto počet a umiestnenie solárnych panelov.

Pri ideálnych podmienkach dokáže 1m2 ohriať cca. 100 l vody na hodnotu približne 55°C. V zlom počasí, kedy je slnečných lúčov podstatne menej, napríklad aj v zime je účinnosť značne nižšia a vodu dokáže solárny panel ohriať iba o niekoľko stupňov.

Ploché kolektory vs vákuové kolektory

Jedným z prvých parametrov, ktorý by sme pri výbere zvážiť je druh panelov. Tie delíme na vákuové a ploché. Medzi nimi sú drobné rozdiely, ktoré však môžu zavážiť. Potrebné je vedieť, čo je hlavnou úlohou solárneho kolektora vo vašej domácnosti.

Vákuové kolektory (trubicové) sa skladajú z trubíc, ktoré majú vyššiu účinnosti pri ohreve vody a aj pri horšom počas sú menej náchylné na zníženie účinnosti. Sú teda ideálnym riešením v prípade, že solárny systém chcete využívať na ohrev vody, ale aj kúrenie.

Trubicové kolektory na slnečnú energiu

Ploché solárne panely majú účinnosť o niečo menšiu, no rozdiel nie je nijak priepastný. Ak by sme však mali rozhodnúť, ploché kolektory určite lepšie poslúžia na ohrev teplej vody v domácnosti, ale napríklad aj v bazéne. Ploché solárne kolektory sa skladajú z odizolovanej hliníkovej časti, ktorá je prekrytá špeciálnym sklom. Práve pod ním sa nachádza absorbér a ten zachytáva slnečnú energiu. Pomocou solárnych rozvodov sa teplo odvádza do zásobníka, kde sa voda ohreiva. V rámci využívania kolektorov na našom území je drvivá väčšina práve plochých kolektorov.

Priestor pre solárne kolektory

Solárne panely, samozrejme, vyžadujú vyčlenenie určitého priestoru. Nejde totiž len o samotné panely. Takisto ide o trubice, expanznú nádobu alebo čerpadlo či zásobník. Vybavenie uvádzame všeobecne, pretože vybavenie sa totiž odlišuje aj v závislosti od toho, či solárne kolektory budete využívať na ohrev vody alebo aj vykurovanie. Zásobník môže byť bivalentný alebo monovalentný.

Pri bivalentnom je najlepšie kotol umiestniť čo najbližšie k zásobníku vody. To však platí aj o umiestnení solárneho zásobníku, aby sa predišlo zbytočným tepelným stratám. Okrem strechy tak musíte miesto vyčleniť aj pre všetko potrebné príslušenstvo.

Stavebné úpravy

Mnoho domácností sa obáva, že pred inštaláciou solárnych kolektorov nutné vykonať stavebné úpravy. Nie je to však pravidlom. Solárne panely je možné umiestniť na šikmú i plochú strechu.

Solárne panely na streche

V prípade šikmej strechy s krovom je potrebné riešiť iba sklon strechy a rozložiť panely tak, aby nebola strecha preťažená. Na toto sa používajú zaťažovacie dosky. Toto už je pochopiteľne na posúdení odborníkov. V prípade rovnej strechy platí v zásade to isté.

Koľko môžeme ušetriť?

Investícia do solárneho systému si samozrejme vyžaduje nejaký rozpočet. Potešiť vás okamžite môžeme informáciou, že v rámci propagácie zelenej energie môžete dostať príspevok na nákup solárneho systému až 1800 €. Najaktuálnejšie informácie o dotáciach na solárne panely (ale aj tepelné čerpadlá a kotly na biomasu) nájdete na webe zelenadomacnostiam.sk.

Ročne môžete ušetriť na ohreve vody až 70% bežnej spotreby. Pri montáži solárnych panelov je garantovaná záruka na životnosť a takisto na servis. Návratnosť financií je teda otázkou pár rokov. Zároveň sa stávate menej závislým od „klasickej“ elektrickej energie. Pochopiteľne teda investujete do ekologickej energie a zvyšujete tým aj cenu nehnuteľnosti. Slnečná energia je navyše riešením aj pre nehnuteľnosti, ktoré nemajú možnosť pripojiť sa do siete a elektrickú energiu odoberať tradičným spôsobom.

Solárne panely na chate v prírode

Cenu montáže solárnych kolektorov ťažko určiť, zvyčajne totiž ide o individuálne kalkulácie. Spoločnosť ZEON napríklad ponúka plochý solárny kolektor (3 panely) pre štvorčlennú rodinu v hodnote 3 190€. Po odrátaní príspevku ide o značne prívetivú sumu.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 20.04.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory

Domáce trezory ponúkajú skutočné bezpečie. Aké sú najlepšie? Koľko stoja? V našom článku sa dozviete všetko potrebné, aby ste si vybrali domáci trezor dobre.

Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho! Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho!

Pestovanie izbových rastlín v domácnosti so sebou prináša veľa výhod. Je to nenáročné hobby, sú prospešné pre ľudský organizmus a k tomu všetkému aj dobre vyzerajú.

6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora 6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízor je často investíciou na niekoľko rokov. Aby vám vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Viete, ktoré to sú?