Staré nátery na betónových plochách – ako sa ich zbaviť?

Rekonštrukcia garáže, pivnice alebo zariadenie a prerábka terasy sa nezaobíde bez nového náteru. Práve žiarivá, čerstvá farba je základom, ktorý robí miestnosť miestnosťou a útulným priestorom. Pred tým však, ako sa pustíte do nanášania nového náteru, mali by ste betón adekvátne ošetriť a to tak, že sa zbavíte starého náteru. Nikdy neaplikujte novú farbu na starú, pretože to nepovedie k ničomu inému, ako len k nízkej životnosti farby. Farba sa bude odlupovať a z vašej terasy bude o pár mesiacov zase to, čo z nej bolo pred tým, ako ste sa rozhodli zmeniť ju.

Starý farebný náter na betónovej stene

Ako odstrániť starý náter z betónovej plochy? My vieme, ako na to a po prečítaní tohto článku to budete vedieť už aj vy.

Rôzne dekoračné farby, omietky a šablóny na stenu nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Prečo sa betón natiera?

Odpoveď na túto otázku je jasnejšia než sa zdá. Steny natierame preto, že to upokojuje našu psychiku. Priestor, ktorý je farebný, je pre nás útulnejší. Cítime sa lepšie, šťastnejšie. Ak je stena, resp. betónová plocha bez náteru, vyvoláva to v nás pocity úzkosti, depresie a sme nervózni, pretože máme pocit, že niečo nie je dokončené. Napriek tomu, že dnes už letí naozaj čokoľvek a aj steny sa nechávajú v pôvodnej farbe betónu, existuje mnoho prímesí, s ktorými viete docieliť nielen tradičnú sivú farbu betónu, ale aj modrastý odtieň, jasný sivý, bledosivý a pod.

Nahradí obklad

Farba na betóne, v garáži, na balkóne a v dielni šetrí peniaze za obkladačky a dlažbu. V týchto miestach by ste potrebovali vysoko odolnú dlažbu alebo obklad, ktoré odolajú vplyvom počasia, tlaku (v prípade garáže) a ďalším faktorom. Takáto dlažba je drahá a nie vždy sa na ňu môžete spoľahnúť. S kvalitným náterom nepotrebujete drahé, vysoko odolné obklady a dlažbu, stačí ak betón natriete zaujímavou farbou.

Chráni betón

Okrem toho, že farba môže spĺňať aj estetickú funkciu a nahradí obkladačky, slúži aj ako ochrana betónu. Pomocou nej sa vytvorí ochranný film, ktorý eliminuje poškodenie betónu, jeho odlupovanie, eliminuje taktiež negatívny vplyv rôznych látok, ako napr. olej z auta. Farba bráni nasiaknutiu rôznych tekutín do hĺbky betónu, čo ho môže nenávratne poškodiť. Eliminuje aj prienik vzduchu, zvetrávanie = odlupovanie sa čiastočiek z betónu, praskanie betónu...

Aby náter spĺňal všetky svoje funkcie, je potrebné ho naniesť presne podľa pokynov. Ešte pred tým treba ošetriť betón, teda očistiť ho od nečistoty a od kamienkov, ktoré sa odlupujú; povysávať betón; odmastiť ho. Samozrejme, že ak je betón už natretý, prvým krokom je zbavenie sa starého náteru. Čo sa týka prípravy betónovej plochy na nový náter, je to jedna z najnáročnejších úloh, ale ak viete, ako na to, bude to ľahké.

Tip: Ak potrebujete oživiť starý betón napríklad na vašej záhrade, vyskúšajte lak na betón. Aplikácia je veľmi jednoduchá a zvládnete ju aj sami. Po očistení betónu sa môžete rovno pustiť do lakovania. 

Starý náter musí ísť preč

Nové natrenie betónovej plochy si bezpodmienečne vyžaduje odstránenie starého náteru. Samozrejme, že to nemusíte urobiť, ale ak nový náter nanesiete na ten starý, farba sa bude z betónového povrchu odlupovať veľmi rýchlo. Takže túto prácu neodporúčame podceňovať. Urobte to radšej raz a poriadne, ako stokrát a neporiadne, ušetríte si čas, peniaze a nervy.

Ošetrovanie betónovej steny pred novým náterom

Užitočné tipy a triky ako odstrániť starý náter

Odstránenie farby z betónu je proces, ktorý si vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti. Ak ste pri natieraní použili kvalitnú farbu, mala by nielen dobre držať, ale vhodnými odstraňovacími prostriedkami, s minimálnou námahou, ísť aj dole. Preto začnite odstraňovať betón s domácimi pomôckami, ktorými disponuje každá domácnosť, a až potom siahnite po chemických produktoch.

  • Vyskúšajte saponát (mydlo, prostriedok na riad, prášok na pranie), vodu a kefu a pustite sa do drhnutia betónu.
  • Na škvrny od oleja použite produkty s amoniakom.
  • Možnože škvrny sú agresívnejšie a odolávajú, nevadí. Vyskúšajte drôtenú kefu.
  • Aj použitie vysokotlakového čističa môže pomôcť. Niektoré typy farby pod vysokým tlakom vody povolia. Ak použijete wapku, je nevyhnutné, aby bol betón pred novým náterom absolútne suchý.
  • Použite brúsny papier/šmirgeľ. Môžete vyskúšať rôzne stupne zrnitosti od tých jemnejších až po tie drsnejšie.

Starý náter zbrúste

Najspoľahlivejšou metódou, ako sa zbaviť starého náteru na betónovej ploche, je jeho zbrúsenie. Ak nemáte skúsenosti s brúsením, nepúšťajte sa do brúsenia betónu bezhlavo. Radšej si zavolajte na pomoc skúseného suseda alebo firmu. Ľahko sa totiž môže stať, že prídete k úrazu alebo poškodíte betón a namiesto nanášania nového náteru budete musieť betón vyrovnávať.

Pri brúsení je dôležité držať sa pár pravidiel:

  • Úplným základom je chrániť seba pred poranením, takže si nasaďte rukavice, ochranné okuliare a odev, ktorý vám zakryje všetky časti tela.
  • Farbu zbrusujte opatrne, vyvarujte sa dlhého brúsenia jedného miesta, pretože môžete zbrúsiť aj časť betónu.
  • Najprv jemnejšie zbrúste celú plochu, a ak je to potrebné, vráťte sa na začiatok a urobte ďalšie, opäť jemné zbrúsenie.
  • Existuje viacero typov brúsok, buď použite tradičné kotúčové, ktorými sa pracuje ručne, alebo planetové, ktoré sú určené na väčšie plochy. Planetové sú šikovnejšie, rýchlejšie, nevyžadujú hrbenie sa, pretože ich tlačíte, ale zato sú podstatne drahšie a keďže sú väčšie, ťažko sa uskladňujú. Ich cena sa môže vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur.

Upozornenie: Neodporúčame vám si brúsku požičiavať (ani od suseda, ani z požičovne). Aj skúsenému brúsičovi sa totiž môže stať, že sa brúska pokazí a zaplatíte nielen za požičanie brúsky, ale aj za opravu. Brúsku si radšej zakúpte. Cena začína na cca 30 eurách.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie brúsky kotúčové

Agresívnou, ale zato účinnou zbraňou je chémia

Nedá sa zaručiť, že pri odstraňovaní betónu vám na 100% pomôže chémia, ale vyskúšať to môžete. Účinnosť chemických prostriedkov do veľkej miery závisí od toho, ako hlboko prenikla farba do betónu a aká je stará. Ak je farba poriadne zažratá, bude to väčší problém. Prostriedok budeme musieť aplikovať viackrát.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 14.11.2020
Hodnotenie článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť nápisov alebo graffiti na stene či plote?Ako sa zbaviť nápisov alebo graffiti na stene či plote?

Graffiti alebo grafity možno vidieť na rôznych múroch a budovách. Máte ho aj na svojom plote či dome a chcete sa ho zbaviť? Prezradíme vám, ako graffiti odstrániť tak, aby po nich...

Hraboše a hryzce v záhrade – ako sa ich zbaviť?Hraboše a hryzce v záhrade – ako sa ich zbaviť?

V tomto článku vám priblížime všetkých škodcov, ktorí sú v záhrade bežní, ako sa ich čo najjednoduchšie zbaviť a ochrániť tak svoju úrodu.

Príprava záhradného nábytku na novú sezónu: kontrola stavu, čistenie, natieraniePríprava záhradného nábytku na novú sezónu: kontrola stavu, čistenie, natieranie

Príprava záhradného nábytku na novú sezónu nespočíva len v oprášení stoličiek. Prečítajte si niekoľko tipov na to, ako dať nábytku po zime nový nádych.