Starostlivosť o rezané kvety, kvety vo váze. Ako postupovať?

Narodeniny, svadby či promócie – k významným momentom v našom živote neodmysliteľne patrí aj darovanie kvetov. Či ste už kyticu dostali k sviatku, alebo len tak, pre radosť, určite chcete, aby vám rezané kvety vydržali čerstvé čo najdlhšie.

Starostlivosť o rezané kvety

Nie je za tým žiadna veda, stačí skúsiť niekoľko overených tipov, ktoré používajú aj kvetinári.

Rezané kvety majú rôznu životnosť

Kto by už nemal rád kvety? Rozveselia obdarovaného, potešia svojou farebnosťou aj príjemnou vôňou, do interiéru vnesú život. Avšak len po dobu určitú. Rezané kvety vydržia vo váze približne 1 – 2 týždne, v závislosti od množstva okolností. Jedným z rozhodujúcich faktorov je určite druh kvetov. Dlhšie vydržia napríklad ruže, slnečnice či ľalie a kratšiu životnosť majú zas tulipány, narcisy a hyacinty.

Okrem druhu kvetov ovplyvňuje životnosť kytice najmä teplota v miestnosti, ale aj kvalita vody, akým spôsobom sú kvety zrezané, ako dlho už stáli v kvetinárstve, slnečné žiarenie i prítomnosť ovocia v okolí vázy. Ich životnosť sa však dá predĺžiť jednoduchými trikmi a je dôležité vedieť, akým omylom sa v starostlivosti o rezané kvety vyvarovať.

Začnite správnym výberom

Kvetom môžete dodať dostatok vody aj živín, avšak ak boli pred vašou kúpou nesprávne skladované, ani s najlepšou starostlivosťou vám už dlho radosť robiť nebudú. Preto je dôležité zamerať sa na správny výber kvetov v kvetinárstve a nebáť sa odmietnuť polozvädnuté rastliny.

 • Pri výbere si všímajte, či nie sú poškodené lupene a listy. Listy by mali byť čerstvé, nie žltkasté a potrhané. Hlavičky kvetov nesmú byť spučené.
 • Jedným zo znakov nedostatočnej výživy a zlého skladovania je, ak sa z hlavičky kvetov ľahko uvoľňujú lupene alebo listy odpadnú.
 • Znakom neprofesionálneho kvetinára je aj to, ak stonky kvetov a listov skracuje nožnicami. Stonky sa skracujú vždy nožom, šikmým rezom pre zväčšenie plochy pre príjem živím. Nožnice stonku akurát spučia, poškodia, čím vo vode začne skôr proces hnitia.
 • Kvety by mali byť skladované v chlade, preto sa uistite, že na predajni nestáli pridlho a siahajte radšej po čerstvo dovezených kvetoch.
 • Ak kupujete kvety v supermarkete a ešte k tomu z výpredaja, musíte počítať s tým, že na polici stáli už nejakú dobu a ich životnosť bude kratšia.

Kam je vhodné kvety položiť

Výber miesta a vhodnej klímy tvorí polovicu úspechu. Nevhodná teplota a slnečné žiarenie totiž urýchlia proces starnutia.

 • Vázu položte na svetlé miesto, ale nikdy nie do okna či na priame slnečné žiarenie. Listy by sa tak mohli spáliť alebo rýchlo zvädnúť. Vyhnite sa aj tmavým a tienistým miestam a nájdite kompromis s dostatkom svetla, no nie priamym žiarením.
 • Rezané kvety majú rady chlad, preto sa vyhnite prekúrenej miestnosti alebo miestnosti, na ktorú celý deň dopadajú slnečné lúče. Kytici dobre padne, ak ju v noci prenesiete na chladnejšie miesto, napríklad do pivnice.

Kvety vo váze potrebujú dostatok svetla, ale nie priame slnečné žiarenie

 • Okná, chodby a prechody, v ktorých je cítiť prievan, sú pre kvety nepriaznivým prostredím. Ťah vzduchu kvety poškodzuje, rýchlejšie strácajú vodu a vyschýnajú.
 • Zaujímavosťou je, že kvetom škodí prítomnosť ovocia. Ovocie, najmä jablká, totiž vylučuje etylén, ktorý nepriaznivo pôsobí na kvitnutie kvetov – kvety by tak vädli rýchlejšie. Misu s ovocím preto ku kvetom nedávajte.

Ako upraviť kvety do vázy

Významnú úlohu zohráva nielen výber vázy, ale najmä to, ako do nej kvety uložíte. Ak kyticu do vody len tak strčíte, nevyhnete sa predčasnému zvädnutiu a nepríjemnému zápachu z hnijúcich stoniek.

 • Pred použitím vázy ju vždy najprv očistite. Akékoľvek zvyšky rastlín alebo nečistôt z predchádzajúceho použitia by viedli k rozmnoženiu baktérii a hnitiu kvetov. Použiť môžete klasicky saponát, na ak sa chcete uistiť, že sa vo váze nebudú nachádzať žiadne mikroorganizmy, môžete použiť aj Savo.
 • Ak máte na výber, siahnite po sklenenej váze. V nej si viete lepšie skontrolovať stav a množstvo vody. Znečistenú vodu tak včas vymeníte, najlepšie v 2- až 3-dňových intervaloch, a dolejete čistú, aby siahala do výšky zhruba 2/3 vázy. Voda by mala mať vždy izbovú teplotu.
 • Životnosť kytice predĺžite tým, ak budete kvety zrezávať denne alebo aspoň pri výmene vody. Vyberte si na to ostrý nôž (nikdy nie nožnice) a stonku každého kvetu zrežte o kúsok. Rez by mal byť šikmý a najvhodnejšie je rez vykonávať pod tečúcou vodou.
 • Spolu so stonkou odstráňte nožom aj tie listy, ktoré sú vo váze namočené vo vode. Ak vám ostanú listy namočené, zakrátko začnú hniť a nepríjemne zapáchať.
 • Po zrezaní a úprave kvetov ich vložte hneď do vázy s vodou. V opačnom prípade by mohol rez začať vysychať, čím by sa uzavreli cievy prijímajúce vodu a kvet by mal len obmedzený zdroj výživy.
 • Najlepšie je, ak kvety vložíte do vázy nezviazané. Kytice často pevne držia pokope tesné gumičky a zarezávajúce sa drôtiky, čo kvetom a listom rozhodne neprospieva. Rozopnuté kvety môžete vo váze aj krajšie uložiť a naaranžovať, ony zas budú mať dostatok niesta.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vázy

Čím možno kvety vyživiť a oživiť

Keďže v sade alebo skleníku získavali kvety všetky potrebné živiny z pôdy, po ich zrezaní sa ich príjem okamžite pozastaví a stav kvetov sa začne postupne zhoršovať. Výživa je pre kvety dôležitá rovnako, ako príjem vody.

 • Nadmerné vysušovanie, najmä v horúcich mesiacoch, zmiernite tak, že kvety postriekate jemným rozprašovačom. Zníži sa tak odparovanie a kvety vydržia dlhšie hydratované.
 • Mnohé kytice, hlavne zo supermarketov, majú pribalené vrecko s výživou pre rastliny. Rozrobte ho vo vode, no dajte si pozor, aký pomer sa uvádza na obale. Príliš vysoká koncentrácia by kvety mohla spáliť.
 • Do vody môžete pridať malé množstvo cukru. Cukor, teda glukóza bude predstavovať uhľohydráty, ktoré kvet potrebuje pre výživu. Aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Pri akejkoľvek výžive je menej viac. Príliš veľa cukru vo vode by podporilo premnoženie baktérií a hnitie rastlín.
 • Sodík je známy tým, že zadržiava vodu, preto sa odporúča, aby sme stravu menej solili. Pri kvetoch to môžeme využiť a vodu vo váze trošku osoliť. Sodík aj draslík v soli totiž pomôžu znížiť odparovanie a dehydratáciu kvetov.
 • Keď vám už kvety postupne začínajú vädnúť, zvädnuté kvety vyhoďte. Nielenže z nich opadávajú lupienky, ale tieto kvety produkujú etylén, kvôli ktorému by ostatné kvety zvädli ešte rýchlejšie.

Vyhnite sa výrobe domácej výživy

Na internete koluje množstvo dobre mienených rád, ako poskytnúť rastlinám správnu výživu, ak po ruke nemáte vrecko s výživou pre rezané kvety. Najčastejšie sa radí primiešať do vody aspirín, ktorý vraj znižuje pH vody, vďaka čomu zostávajú kvety čerstvejšie. Mnohí primiešavajú do vody aj sladené bublinkové nápoje, ktoré vraj poskytnú rastline množstvo uhľohydrátov. Bizarnými radami sú aj použitie bielidla či vodky, ako zdroj výživy a na spomalenie procesu vädnutia. Kým tieto rady sa niekedy môžu zdať ako užitočné, bežný človek väčšinou nedokáže odhadnúť správny pomer týchto látok a vhodnosť pre jednotlivé kvety. Preto namiesto experimentovania radšej vždy použite na to určenú výživu pre rezané kvety.

Kvety v sklenenej váze

Zohľadnite individuálnosť kvetov

 • Ruže – vyhovuje im teplá voda okolo 35 – 50 °C. Je vhodné naliať vodu do polovice vázy, nechať ich napiť približne na hodinu a následne vodu odliať, aby siahala len do 1/5 vázy. Vodu stačí vymieňať každý druhý deň a ak by kvôli vysokej teplote začali vädnúť, môžete ich na noc ponoriť do vody.
 • Tulipány – je vhodné vložiť ich do vysokej vázy, v ktorej im doprajte dostatok vody – tieto kvety sú totiž poriadne smädné. Tulipány nie je vhodné mať v jednej váze s narcismi, pretože tie vylučujú lepkavú hmotu, ktorá upcháva stonky tulipánov, a tak dochádza k vädnutiu. Vyhovuje im chladnejšia klíma, preto ich na noc rozhodne preneste do nevyhrievanej miestnosti.
 • Narcisy – nie je vhodné dať ich do vázy s čerstvou vodou – tá by mala nejaký čas odstáť. Keďže narcisy produkujú lepkavý sekrét, výmena vody je nesmierne dôležitá, inak hrozí premnoženie baktérií. S vodou to neprežeňte, vo váze stačí udržiavať vodu vo výške 1/5 vázy.
 • Slnečnice – tieto kvety vydržia vo váze poriadne dlho, no pri zrezávaní stoniek je potrebné konce sterilizovať horúcou vodou. Vyhovuje im polotieň a potrebujú dostatok čerstvej a studenej vody.
 • Pivónie – sú obľúbené najmä ako dizajnový prvok do interiérov a dostať ich môžete v jarných mesiacoch. Taktiež potrebujú väčšie množstvo vody, ktoré treba pravidelne kontrolovať. Pri aranžovaní je potrebné listy oddeliť od kvetov, vďaka čomu vydržia dlhšie.
 • Orchidey a klinčeky – tieto druhy kvetov sú veľmi citlivé na vonkajšie vplyvy, preto buďte obzvlášť opatrní pri výbere miesta, skontrolujte teplotu v miestnosti, doprajte im dostatok vody a vyhnite sa ich kontaktu s ovocím.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

14/08/2020 14:52
Dara

Vždy ma rozčuľuje, že mi kvety vydržia len pár dní, vyskúšam vaše rady, snáď to pomôže.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 02.08.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líšiAké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líši

Vstupné dvere slúžia ako brána do domu, a preto je ich výber zodpovednou úlohou. Hliníkové, plastové aj drevené vstupné dvere totiž majú odlišné bezpečnostné, izolačné a ďalšie...

Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?

Neodmysliteľným symbolom Vianoc je vianočný stromček. Ak mávate živý stromček, nezaobídete sa bez poriadneho stojana. Poradímevám, ako ho vybrať.

Ako zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vámAko zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vám

Garáže, naše sklady nepotrebného i potrebného náradia, sa dajú zariadiť tak, aby ste sa v nich vedeli krásne zorientovať. Stačí použiť ten správny nábytok, veci ukladať logicky a vedieť,...