Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt?

Chcete si kúpiť nový byt a rozmýšľate, či prerobený alebo v pôvodnom stave? Prerobený je síce bez zbytočnej práce, môžete sa rovno nasťahovať, ale prerábka má tiež svoje čaro.

Rekonštrukcia starého bytu v pôvodnom stave

Prispôsobíte byt svojim potrebám a necháte v ňom vlastný rukopis. Pred tým, ako sa do rekonštrukcie pustíte, zverte posúdenie bytu a jeho stien odborníkovi.

Najčastejšie prerábky bytov

Prestavba kuchynejadra je najčastejším dôvodom väčších zmien v našich bytoch. Zmena bytovej dispozície prináša veľa výhod. Byt opticky otvoríte, prevzdušníte a keď prepojíte kuchyňu s obývačkou, obe izby získajú na priestore a vy pri návšteve tiež neprídete o žiadne pikošky. A možno sa medzi hosťami nájde ochotný jedince, ktorý vám pomôže s prípravou občerstvenia.

Počkajte si na statický posudok

Presne viete, ako čo zmeníte, kde čo umiestnite a najradšej by ste sa do rekonštrukcie pustili hneď? Vydržte! Nechajte si vypracovať statický posudok, aby ste vedeli, čo si pri prestavbe môžete dovoliť a či to nakoniec dopadne tak, ako si predstavujete.

Statický posudok posúdi aj trhliny v stene

Statik určí možné riešenia zásahu do stien a zmeny priečok na základe dispozičného nákresu s rozmermi jednotlivých miestností, ktorý mu predložíte. Zaujímajú ho aj všetky trhliny v stenách a iných konštrukciách, aby mohol posúdiť ich bezpečnosť. Pri drevených konštrukciách zisťuje aj napadnutie dreva hmyzom a plesňami.

Kedy statický posudok nepotrebujete

Ak pri prerábke nezmeníte vzhľad stavby a nezasahujete do nosných priečok, stačí zmenu ohlásiť na stavebný úrad. Posudok nepotrebujete. Ste si istí, že viete správne posúdiť, či zmena, pre ktorú ste sa rozhodli nezaťaží byt a neohrozí statiku budovy? Budete riskovať, či to predsa len zveríte statikovi?

Nosné steny v prípade bytových domov

Pri panelových domoch sú nosné steny vo vnútri bytu. Nie tie obvodové, ako pri stavbách býva zvykom. Nosné steny držia budovu, preto sa do nich zasahuje len minimálne a musí s tým súhlasiť viac ako polovica majiteľov bytov bytového domu. Bez statického posudku to v tomto prípade nepôjde. Statik v ňom uvedie, za akých podmienok sa môže búrať, aký veľký otvor si môžete dovoliť a s akou technológiou odporúča pracovať.

Statický posudok potrebujete v týchto prípadoch:

  • zásah do nosných stien
  • zmena dispozície jadra
  • nie ste si istí určením nosnej steny
  • výmena okien, ktoré sú inak členené ako pôvodné alebo menia výzor fasády
  • zmena dispozície jadra
  • zmena priestorov a ich využitie (obytný na skladový priestor)
  • zasklievanie lodžie (ak predpokladá výrazný zásah do statiky budovy)
  • obývanie podkrovia
  • nadstavovanie
  • zateplenie rodinného a bytového domu

Statické posudky a ich cena

Statický posudok a jeho cena závisí od náročnosti posudzovaného projektu. Za projekt za zásah do nosných stien zaplatíte viac, ako za posudok na zmenu kúpeľňového jadra. Pohybuje sa v rozmedzí 25 až 500 €. Statika si môžete vybrať na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Statický posudok vypracuje statik

Dom alebo byt môžete rekonštruovať ako celok alebo zmeníte len jeho časť. Podľa rozsahu prác sa odvíja aj cena posudku. Pri komplexnejšej rekonštrukcii si nechajte vypracovať cenovú ponuku, aby ste mali aspoň predstavu o tom, čo to bude stáť.

Statický posudok pri rodinnom dome

Zamilovali ste sa do starého domu a zvažujete ho zrekonštruovať? Pozvite statika, aby sa na stavbu pozrel a prezradil vám to, čo vy na prvý pohľad nevidíte. Statik zhodnotí stav murivazákladov a strechy a vy dozviete, čo všetko si rekonštrukcia vyžiada či sa vám kúpa domu oplatí.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 16.06.2018
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie

Či už budete za bývanie platiť vlastnými zdrojmi, alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, mali by ste myslieť dopredu a byť opatrní. Kúpnu cenu totiž môžete uhradiť...

Kto a koľko platí províziu realitke pri kúpe a prenájme. Odmeny pre realitku sú vysoké Kto a koľko platí províziu realitke pri kúpe a prenájme. Odmeny pre realitku sú vysoké

Ak kupujete/predávate byt či dom a chcete to urobiť prostredníctvom realitnej kancelárie, mali by ste vedieť, že realitka si za svoje služby berie províziu. Aká je výška provízie...

Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji) Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji)

Úhrady poplatkov sú vecou dohody medzi zmluvnými stranami a sprostredkovateľom (najčastejšie je to realitný maklér). V akej výške sa pohybujú, čo všetko musíte zaplatiť?