Staviame schody - aká je správny výška a šírka schodov

Rozhodli ste sa, že schody do domu zvládnete postaviť sám? Skvelé! Predtým, ako sa pustíte do práce, niečo si o schodoch zistite a poriadne sa ne pripravte.

Svojpomocná stavba schodiska v dome

Aby vás pri stavbe nič neprekvapilo a nestratili ste pri nich zbytočne veľa času a peňazí.

Postaviť schod, to nie je len tak

 • šírka schodiskového ramena má byť aspoň 60 cm (tvorí ju súčet šírok jednotlivých stupňov schodiska)
 • šírka schodiska v rodinnom dome musí mať 90 cm a viac
 • minimálna podchodná výška schodiska je 210 cm a prechodná výška je 190 cm. Aby bol prechod pred nimi pohodlný a nemuseli ste sa zbytočne hrbiť
 • zábradliu doprajte výšku aspoň 90 cm (vieme, že otvorené schody pôsobia honosnejšie a opticky priestor zväčšujú, ale istota je istota. Deti a starší návštevníci zábradlie určite ocenia).
 • optimálna výška schodov sa pohybuje od 16 do 18 cm. Najčastejšie sa stretnete so schodom vysokým 17,5 cm. Pri stavbe murovaných schodov myslite na to, že na ne ešte príde obloženie, ktoré si tiež nejaký ten centimeter vyžiada

Schod tvorí:

 • nástupnica (horná plocha stupňa)
 • predstupnica (predná plocha)
 • čelo (bočné plochy)

Ako na výpočet schodov?

Ako stavebníci na tento výpočet prišli? Pomáha im Lehmanov vzorec b+2h=63 cm. 63 cm je priemerná dĺžka kroku dospelého človeka. Čím je schod nižší, tým širšia je nástupnica a naopak. S matematikou sa kamarátite? Výpočet schodu hravo zvládnete. Ak matematiku  v malíčku nemáte, zavolajte známemu, ktorý sa vo vzorcoch vyzná. Výpočet schodov neberte na ľahkú váhu, aby ste ich nakoniec nemuseli prerábať, pretože vás nakoniec vyjdú drahšie.

Murovanie schodiska v dome

Aký prvý, taký posledný

Rozmery schodov dodržte rovnaké od prvého až po posledný. Bude to nie len lepšie vyzerať, ale bude sa po nich aj lepšie chodiť. Nohy si na výšku schodu rýchlo zvyknú. Keby bol každý schod inak vysoký, museli by ste dávať väčší pozor na to, ako po schodoch idete, aby ste zbytočne nezakopli alebo nemali pocit, že stúpate do prázdna. Schody majú byť bezpečné. Nemáte po nich chodiť so strachom, že na vás na každom striehne nebezpečenstvo.

Nie je schodisko ako schodisko

Konštrukčné riešenia schodísk sa stále menia. Vplyv nových materiálovtechnickým možností je silný, ale najbežnejšie sa stretávame s týmito typmi:

 • kruhové schodisko
 • jednoramenné schodisko
 • zatočené schodisko
 • dvojramenné schodisko

Kovové schodisko v interiéri

Schody do podkrovia sú iné

Schody do podkrovia môžu mať výšku aj 20 cm. Na povalu nechodíte každý deň. Schody majú byť v tomto prípade účelné, nie pohodlné. Schody na povalu majú umožniť ľahkýbezpečný prístup aj do náročnejších terénov, kde by pevné schody zaberali príliš veľa miesta. Montáž týchto schodov zvládnete aj sami.

Cena schodov je rôzna

Cenová hladina schodov je rôzna. Záleží na vás, ako si schody v dome predstavujete a koľko ste ochotní do nich investovať. Cena sa odvíja od tvaru schodiskapoužitého materiálu. Najčastejšie sa stretávame s murovaným, dreveným alebo kovovým schodiskom. Schodisko tvorí aj kombinácia kovu (konštrukcia) a dreva (schody).

Drevené schodisko

Predstavte si schody z Titanicu. Nie sú to len schody. Je to kus nábytku, ktorý z interiéru vytvára jedinečné miesto. Drevené schodisko nie sú len schody, po ktorých sa potrebujete dostať na vyššie poschodie. Je to kus nábytku, ktorý vášmu domu dodáva osobitý ráz. Cena schodov závisí od použitia dreva a ich celkového prevedenia.

Drevené schodisko ako súčasť dizajnu domu

Kovové schody skôr do exteriéru

Doma sa chcete cítiť príjemne a útulne. Existujú kovové schody, ktoré vám vyrobí umelecký kováč a tiež interiér pekne ozvláštnia. V našich končinách sa ale častejšie stretávame s exteriérovými schodmi vyrobenými z tohto materiálu. Aj s nimi vám môže pomôcť umelecký kováč, ale pripravte sa na to, že ich cena bude vyššia. Pozinkované schody sú cenovo dostupnejšie a najčastejšie sa používajú ako vonkajšie schody do exteriéru alebo záhrady, ako schody do výrobných prevádzok a ako únikové požiarne schodisko.

Kombinácia drevo a kov

O túto kombináciu je v prípade schodov najväčší záujem. Schody dávate, až keď je stavba dokončená, nemusíte sa báť, že sa im na stavbe ublíži. Farebné variácie kovudreva si vyberiete podľa vlastného uváženia. Hodia sa najmä do priestorov, kde potrebujete umiestniť atypické schodisko, pretože sa so schodmi ľahko narába a dostanete ich prakticky kdekoľvek.

Výhoda betónových schodov

Betón má jednu veľkú výhodu. Obloženie schodov nemusíte vyberať hneď. Obložte ich prírodným kameňomdlažboudrevom alebo ich ozdobte klasickým kobercom. Obklad schodov môže byť rôzny. Fantázii sa medze nekladú. Iný povrch zvolíte na schody do domu, iný na schody na terasu a iný na schody vonkajšie.

Moderné betónové schodisko v interiéri

Schodové lišty nie len ako módny doplnok

Schodové lišty schody oživia a chránia ich pred poškodením schodových hrán. Sú samolepiace alebo skrutkové a môžu mať aj protišmykovú úpravu. Každý materiál, ktorý si na schody vyberiete vyžaduje iný tip lišty. Poraďte sa s odborníkom, ktoré budú najviac pasovať vám.

Zábradlie ako súčasť interiéru

Výška zábradlia sa pohybuje od 90 do 110 cm. Vzdialenosť medzi stĺpikmi by nemala mať viac ako 15 cm. Najmä, keď máte doma malé deti. Na výrobu zábradlia môžete použiť drevo, kov, môžete ich pekne skombinovať a doplniť aj o bezpečnostné sklo. Vychádzajte z toho, aké máte zárubne a aký materiál je v dome použitý najviac, aby ste to pekne skombinovali. Zábradlie je často súčasťou zariadenia. Nech to spolu pekne ladí.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 15.05.2018
Hodnotenie článku:
(95%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte

Antialergická farba na stenu nie je vôbec nejakým rozmarom senzitívnych ľudí. Ide totiž práve o vaše zdravie, ktoré je v hre. Viete, prečo ju potrebujete?

Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti

Pri ponuke príliš lacných výrobkov väčšina z nás zbystrí pozornosť v očakávaní, že výrobok bude oproti konkurencii menej kvalitný či spoľahlivý. Aké je teda náradie značky Parkside z...

Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať

Rozmýšľate nad tým, ako sa reže drevo do presne určeného stupňa? Na svedomí má všetko pokosová píla. Viete, na čo myslieť pri jej kúpe?