Štepenie ovocných stromov - očkovanie, vrúbľovanie, plátkovanie

Pre skúsenejších záhradkárov možno nič nové, no ak ste v tomto smere nováčik, určite vás bude zaujímať, čo to vlastne štepenie ovocných stromov je a čo všetko obnáša.

 Vrubľovanie drevín

Očkovanie (štepenie) alebo vrúbľovanie sú dva možné spôsoby nepriameho vegetatívneho rozmnožovania ovocných stromov. Aký je rozdiel a ako na to? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Čo k štepeniu potrebujeme?

  • kvalitný, ostrý štepársky nôž
  • štepársky vosk
  • štepársku pásku alebo pružné pásiky lyka na obväzovanie

Očkovanie ovocných stromov

Očkovanie je druhom rozmnožovania ovocných stromov, kedy sa na podpník jedného stromu prenáša tzv. očko (čo je puk so štítkom kôry) druhého či príbuzného stromu. Prenášané očko je menších rozmerov, ako časť podpníka, na ktorú puk umiestňujeme.

Ideálne podmienky

  • spiace puky (prenášané) musia byť dobre vyvinuté
  • podpník musí byť vo fáze aktívneho rastu (vyživovaný), aby bolo očkovanie čo najúčinnejšie
  • ideálne je očkovanie vykonávať v jarnom či letnom období (očkovacia sezóna, prúdenie miazgy). Pre očkovanie je to predovšetkým júl - august

Očká sa odoberajú zo zdravých častí ovocnej dreviny. Najvhodnejšie sú očká z oblasti vonkajšej koruny ovocného stromu. Ide o tzv. letorasty, z ktorých sa odstráni vrchná časť a ponechajú sa len stopky listov. Pre znak úspešného zaočkovania je signálom to, že po približne 2-3 týždňoch stopky odpadnú.

Očkovanie sa aplikuje narezaním kôry podpníka do tvaru písmena T. Do vzniknutej štrbiny sa vsunie odobraté očko aj so štítkom kôry. Druhým spôsobom tzv. Forkertovo očkovanie je spôsobom, že do podpníku sa urobí zárez až do dreva a do neho sa vsunie očko. Samozrejme nezabúdajte zárez ošetriť štepárskym voskom a upevniť očko štepárskou páskou.

Vrúbľovanie

Rozšíreným spôsobom nepriameho rozmnožovanie ovocných drevín je v záhradníctve aj vrúbľovanie. Ide o princíp, kedy sa prenáša časť jednoročného výhonu prípadne letorastu bez listov so skupinou očiek (pukov) na vhodný podpník.

Ideálne podmienky

  • podľa ročného obdobia ide o vrúbľovanie predjarné, jarné alebo letné. Ideálne je práve jarné alebo predjarné vrúbľovanie (február). Letné obdobie je vhodnejšie pre očkovanie.
  • vrúbeľ a podpník by mali byť približne rovnako hrubé
  • ideálne je vrúbľovanie v období vegetačného rastu

Výber vrúbľov a samotný proces

Vrúble alebo ak chcete výhony sa odoberajú z ovocných stromov v období vegetačného pokoja v mesiacoch december až január. Malo by ísť o schopné (hrubšie) vrúble. Po odrezaní je nutné vrúble uskladniť na chladnom mieste (0°C - 5°C). Aby vrúble nevyschli ukladať ich môžete do piesku, ktorý si udržuje svoju vlhkosť alebo priamo do zeme v záhrade.

Existuje niekoľko spôsobov vrúbľovania. Podstatné pri vrúbľovaní je, aby bola hrúbka podpníka a vrúbľa približne rovnaká. Pre aplikovanie vrúbľa tzv. spojkovaním vykonáme hladký a šikmý rez na podpníku i samotnom výhone. Vznikne tak elipsový rez. Vrúbeľ sa následne zreže tak, aby mal výhon maximálne 5 púčikov. Následne sa priloží k rezu podpníka a pevne zviaže štepárskou páskou. Miesto vrúbľovania sa zatrie štepárskym voskom. Dbajte na to, aby boli rezy na podpníku i vrúbli totožné.

Plátkovanie

Tento spôsob vrúbľovania sa používa v prípade, že je podpník hrubší ako vrúbeľ. Vrúbeľ zostáva rovnako zrezaný ako v prípade klasického spojkovania, no jeho spodná časť sa skracuje tak, aby bolo možné vrúbeľ priložiť na kôru podpníka. Podpník sa vodorovne zreže a rovnako tak sa šikmo zreže z jednej strany kôra aj s časťou dreva. Vzniknú tak dve „holé“ plochy.

Týmto spôsobom vytvoríte primeraný rez pre vrúbeľ. Týmto spôsobom vrúbeľ priložíte k šikmej zrezanej časti a pevne zviažete. Rany podpníka sa zatrú štepárskym voskom.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 25.04.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár