Strelícia v črepníku? Pestovanie aj rozmnožovanie je jednoduché

Exotická, extravagantná, jednoducho, očarujúca. Aj tieto prívlastky pokojne môžeme strelícii priradiť. Svoj pôvod má v tropickom podnebí, no postupom času si našla svoje miesto na každý kontinent. Výnimkou nie je ani ten európsky.

Pestovanie a kvitnutie strelície

Ide o nádhernú dekoračnú rastlinu, ktorá vytvára očarujúce aranžmá. Svojim jedinečným vzhľadom krásne pôsobí aj ako rezaný kvet. Často ju teda možno vídať v kvetinárstvach ako súčasť kytíc. Dopestovať ju je totiž pre mnohých náročné. Ako správne strelíciu pestovať? Aké sú ideálne podmienky? Je možné strelíciu pestovať aj vonku? Podstatné informácie pri pestovaní tohto krásneho kvetu nájdete práve tu.

Strelícia kráľovská

Svoje špecifické meno dostala od anglického kráľa Juraja III. Konkrétne toto pomenovanie získala strelícia podľa jeho manželky Sophie Charlotte von Mekelenburg-Strelitz. Do Európy sa rastlina dostala v druhej polovici 18. storočia. Pôvodom je rastlina z Juhoafrickej republiky, kde rastie vo voľnej prírode. Patrí do rodu strelícií, kde existuje 5 druhov rastlín, avšak všetky sú vyšľachtené práve zo strelície kráľovskej.

Výrazná je predovšetkým svojím vzhľadom a tvarom kvetu. Mnohým pripomína vtáčí krk a hlavu. V Holandsku si preto vyslúžila aj niekoľko pomenovaní, ako napríklad vtáčí zobák alebo hlava rajky, v Anglicku ju volajú rajský vták, v Južnej Afrike zas kvet žeriava. Jej vzhľad je skutočne exotický a ojedinelý. Na jednej stonke máva zvyčajne 2 pestré kvety najčastejšie oranžovej farby.

Pestovanie strelície v záhrade

Strelícia je druh rastliny, ktorú si so žiadnou inou nezameníte. Prvé kvety prináša až po 3-5 rokoch pestovania. Dorastá do výšky 1 – 1,5 metra (niektoré druhy až 2 metre). Listy vyrastajú už od zeme v listovej ružici. V južnej Európe sa strelície dokonca pestujú v parkoch alebo v záhonoch hradov a zámkov.

Ideálne podmienky a pestovanie

Exotický druh rastliny si logicky vyžaduje aj o niečo exotickejšie podmienky. Prvou podmienkou je dostatok slnečného svetla. Dokonca ako jednej z mála rastlín jej neprekáža ani priame slnečné žiarenie. V našich končinách ide čisto o izbovú rastlinu. Umiestnenie by teda malo byť v okne alebo v časti, kde je dostatok slnečného svetla. Ideálne miesto je východné okno.

Zálievka nie je nijak špecifická. Pôda by nikdy nemala úplne preschnúť. V závislosti od veľkosti rastliny stačí zalievať každých 10 – 12 dní. Dobré však je, aby sme strelíciu z času na čas orosili rozprašovačom.

Pôda a prihnojovanie

Pre dostatok živín je podstatné, aby rastlina mala pôdu s ideálnou kyslosťou. Pre strelície je odporúčané pH 6,5. Skvelou voľbou je zmes rašeliny a piesku. Na spodok nádoby je vhodná aj drenáž. Voľte radšej vyššiu a širšiu nádobu.

Strelícia v kvetináči

Prihnojovanie pre takýto druh izbovej rastliny je nutnosťou. Počas vegetačného obdobia od marca do augusta by sa mala strelícia prihnojovať každé dva týždne tekutým hnojivom pre kvitnúce izbové rastliny. Rastlinu je dobré po maximálne 8 rokoch na jednom stanovišti presadiť a vymeniť substrát. Niektorí záhradkári presádzajú dospelú rastlinu každé dva roky, avšak ak hnojíte poctivo nie je to nutnosťou.

Zazimovanie

Keďže ide o izbovú rastlinu tento problém netreba nejako riešiť. Ak však predsa len rastlinu niekam chcete upratať, počas zazimovania by teplota nemala klesnúť pod 15 °C. Zálievka v tomto období nemusí byť úplne pravidelná. Avšak, stále jej doprajte dostatok svetla.

Rozmnožovanie strelície

Rozmnožovanie je ideálne práve semienkami alebo delením pri presádzaní.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 09.04.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár