Tapeta vs omietka na stenu do kuchyne, kúpeľne, spálne či detskej izby: Výhody a nevýhody

Staviate dom alebo prerábate byt? Alebo ste sa len rozhodli, že si skrášlite svoj priestor? V oboch prípadoch vás čaká ťažké rozhodovanie – čo na steny a v akej farbe? Dnes už existujú možnosti využiť prácu profesionálov a nechať si navrhnúť celú miestnosť. No aj za tieto služby si poriadne priplatíte, takže je niekedy lepšie spraviť si dizajn miestnosti sám. Keď už budete mať predstavu o tom, do akého štýlu si chcete miestnosť zariadiť, bude jednoduchšie vybrať to, čo chcete na steny. Tapety alebo klasickú omietku. Tapety boli kedysi v trende a neexistovala domácnosť, v ktorej by ste ich nenašli. Teraz sú opäť na výslní a oslavujú svoj návrat, no už v trošku inom šate.

Tapeta alebo omietka?

Čo sa týka omietky, tak máte opäť na výber z viacerých materiálov, farieb aj kvality. Líšia sa aj formou nanášania a sú typické svojím zaujímavým vzhľadom. Ich výhodou je aj praktickosť a jednoduchá údržba. Čo si vybrať – tapety alebo omietku? V dnešnom článku sa budeme snažiť povedať vám o všetkých výhodách a nevýhodách tapiet aj omietky. Tiež vám ich rozdelíme podľa druhov a typov, tiež do ktorých miestností sú najviac vhodné. Veríme, že keď sa dostanete na záver článku, tak budete mať v tom, ktorý variant je pre vás lepší, jasno a tento článok vám bude na niečo užitočný.

Nádherné tapety do každej miestnosti nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Druhy tapiet, ich výhody a nevýhody

Tapety sú u mnohých ľudí veľkým strašiakom, hlavne čo sa týka času nanášania a údržby. No aj napriek o čosi väčšej námahe dokážete svoj interiér do niekoľkých hodín premeniť na originálny a zaujímavý priestor. Navyše sa vaše steny stanú interiérovým doplnkom. Najdôležitejšie je, aby ste si do vybranej miestnosti vybrali správny typ tapety so správnym dizajnom, ktorý bude dopĺňať zvyšok nábytku. Dôležité je aj kvalitné lepidlo, správny spôsob nanášania a príprava podkladu. Na trhu je viacero typov tapiet, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov a podľa toho sa líši ich kvalita, práca s nimi a to, koľko vám vydržia.

Vliesové tapety

Sú na trhu ešte pomerne krátko, no aj napriek tomu si ich stihlo množstvo ľudí obľúbiť. Sú vyrábané z netkaných textílií, lisovaním celulózových a syntetických vlákien. Ich najväčšou výhodou je priedušnosť vzduchu a pary, takže sa nemusíte báť plesní alebo toho, že by sa vám tapety začali zo steny odliepať. Taktiež sa u nich nemusíte báť vyblednutia farby a poškodenia materiálu. Hodia sa hlavne do domov, pretože majú veľmi dobrú tepelnú aj zvukovú izoláciu, no použiť ich môžete aj v byte, do akejkoľvek miestnosti.

Prácu s týmto druhom tapiet zvládne takmer každý. Lepidlo sa pod ne nanáša priamo na stenu a lepia sa tzv. na sucho. Ľudia sa vyhýbajú tapetám hlavne kvôli tomu, že sa ťažko potom odstraňujú, no pri vliesových tapetách ich jednoducho strhnete bez zvyškov na stene.

Papierové tapety

Pri papierových tapetách si môžete vyberať z jednovrstvových alebo dvojvrstvových, ktoré sú kvalitnejšie. Ich pozitívom oproti ostatným druhom tapiet je nízka cena. Na druhej strane sú pomerne nepraktické. Nie sú odolné proti oderom, nemôžete ich umývať a oveľa rýchlejšie vyblednú. Je teda na vás, či si priplatíte za kvalitu alebo si vyberiete skôr lacnejší variant. Ďalšou nevýhodou tohto typu je práca s nimi. Viac sa s nimi narobíte, či už pri ich naliepaní alebo pri ich strhávaní.

Lepenie tapiet na stenu

Vinylové tapety

Patria oproti papierovým tapetám k jedným z obľúbenejších. Sú naozaj odolné a udržať ich v stave ako nové je pomerne jednoduché. Vyrábajú sa tak, že sa nanášajú vrstvy vinylu na papier. Čo sa týka kvality, tak čím je týchto vinylových vrstiev viac, tým lepšie a kvalitnejšie tapety sú. Na čo však netreba zabúdať, tak tapety sú stále z papiera, čiže sa budete musieť pripraviť na zložitejšie nanášanie aj strhávanie.

Z pohľadu ceny je tento druh tapiet niekde v strede a sú vhodné aj na prekrytie rôznych prasklín, dier alebo poškodení. Nevýhodou u vinylových tapiet je aj ich nepriedušnosť, keďže sú vyrobené akoby z „umeliny“. Aj kvôli tomu sa neodporúčajú do spální a detských izieb.

Pretierateľné tapety

Poslednými sú pretierateľné tapety, ktoré sú určené ako podklad pod náter. Vyrábajú sa z vliesu, ktorý je odolný a vydrží aj viacero vrstiev náteru. Používajú sa hlavne vtedy, ak chcete na povrchu vytvoriť zaujímavú štruktúru. Môže to byť vzor dreva alebo geometrické tvary. Keďže je ich kvalita naozaj vysoká a tento druh tapiet je veľmi odolný, tak sa aj ceny pohybujú vyššie ako zvyčajne.

Výhody a nevýhody tapiet

Keď už teda poznáte všetky druhy tapiet, je na čase zhrnúť si ich výhody a nevýhody. Samozrejme, každý typ tapiet je iný a preto má svoje vlastné výhody a nevýhody, no je pár vecí, ktoré majú všetky druhy spoločné. Začneme tým pozitívnejším, a teda výhodami tapiet. Z môjho pohľadu je na prvom mieste jednoznačne originalita a skvelý módny doplnok. S omietkou alebo obyčajnou farbou nikdy nedocielite taký efekt, aký sa vám podarí vytvoriť pomocou správne zvolenej tapety. Stačí len, ak ju aplikujete len na jednu stenu a celá miestnosť bude pôsobiť inak – zaujímavo, zladene a originálne. K tomu potom stačí doladiť jednoduchý nábytok a vďaka tomu sa vám celá miestnosť pekne spojí.

Ďalšou z výhod je ponuka. Už len keď pôjdete na internet a kliknete na akýkoľvek e-shop s tapetami, vyskočí na vás nepreberné množstvo tapiet s rôznymi vzormi, povrchmi a z rôznych materiálov. Ak si neradi objednávate veci z internetu, chcete si tú vašu vybranú tapetu chytiť alebo sa chcete s predajcom poradiť, tak máte, opäť, veľa možností kam ísť na nákup. Predajcovia vám v akejkoľvek predajni ochotne pomôžu vybrať. Taký malý tip od nás – pred nákupom si miestnosť skúste odfotiť, aby vám vedel predajca lepšie poradiť a aby vám tapety do interiéru lepšie ladili.

Tapeta s motívom hôr v spálni

Tapety majú aj ďalšie výhody a medzi ne patria:

 • Priedušnosť a jednoduchá údržba.
 • Prekrytie rôznych nerovností a poškodení steny.
 • Správnou tapetou si viete opticky miestnosť zväčšiť alebo zmenšiť – podľa potreby.
 • Hravé tapety do detskej izby dodajú útulnosť a osobitný vzhľad.
 • Možnosť výberu z rôznych cenových kategórií podľa vášho rozpočtu.

Na druhej strane, tapety majú aj svoje nevýhody. Pre mňa je to určite špeciálna technika, trpezlivosť a čas, ktorý tomu musíte venovať. Samozrejme, viete si zavolať na tapetovanie aj profesionálov, no za to si treba priplatiť. Takže ak si chcete steny vytapetovať sami, musíte si na to vyhradiť aj niekoľko desiatok hodín. Samozrejme, záleží aj od veľkosti plochy. Naštudovať si budete musieť správnu prípravu lepidla, manipulácia s ním, správne lepenie tapiet a napríklad aj to, ako by ste ich mali ukladať. Chcete predsa dosiahnuť čo najkrajší výsledok, takže to určite bude vyžadovať aj snahu navyše. Pri lepení tapiet nie je priestor na chyby. Ak nezamiešate lepidlo v správnom pomere alebo vám v ňom zostanú hrudky, budete musieť zamiešať nové. Tým pádom budete musieť minúť viac financií na kúpu nového.

Ďalšou nevýhodou je, že ak máte v dome alebo byte vysokú vlhkosť, tak sa môžu aj napriek správnemu naneseniu tapety odliepať. Hlavne ak ste si vybrali z tých, ktoré nie sú priedušné. Vlhkosť sa bude za nimi hromadiť, lepidlo povolí a tapety sa začnú odliepať. V horšom prípade sa môže objaviť za tapetami pleseň, ktorú si nemusíte ani všimnúť. Nemilé prekvapenie príde vtedy, keď sa tapety rozhodnete odstrániť. Ak viete, že máte doma vyššiu vlhkosť, tak sa to snažte riešiť napríklad pravidelným vetraním. Určite nenechávajte vo vnútri schnúť bielizeň alebo lepiť tapety blízko kuchynskej linky, kde býva vlhkosť najvyššia.

Ďalšími nevýhodami tapiet sú:

 • Tapety sa môžu veľmi ľahko poškodiť a nevyriešite to tým, že odtrhnutý kúsok prilepíte naspäť. Stáva sa to hlavne v oblastí zástrčiek a vypínačov.
 • Počas rokov treba tapety vymeniť.
 • Menej kvalitné tapety môžu rýchlejšie stratiť farbu, hlavne v dôsledku toho, že na ne pravidelne svieti slnko.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie tapety

Omietky do interiéru – ich výber a rôzne druhy

Okrem tapiet viete svoj interiérový dizajn ozvláštniť aj inak, a to práve správne vybranou omietkou. Po tom, ako dostaviate dom alebo dostanete „holobyt“ bez namaľovaných stien, tak je na čase vybrať ten správny odev šitý na mieru pre vaše steny. Hlavným kritériom pri vonkajších omietkach (v prípade domu) je, aby bola čo najodolnejšia a aby rýchlo nevybledla od slnka. Vonku je omietka vystavená vplyvom počasia a iným faktorom, takže by vás malo zaujímať hlavne to, ako dlho vydrží v stave „ako nová“. Keď prejdeme do interiéru, tak tam je to o čosi iné. Oproti fyzikálnym vplyvom prechádza do popredia skôr estetické hľadisko (ktoré je aj pri externých omietkach dôležité, no o čosi menej). Prejdime k tomu, z čoho si môžete v prípade omietky vyberať a rovnako ako pri tapetách vám zhrniem výhody a nevýhody.

Použitie vnútornej omietky patrí k tým najzákladnejším úpravám interiéru. Väčšinou sa tvoria z jednej alebo viacerých vrstiev, ktoré sa nanášajú priamo na múry, stropy alebo deliace priečky. Okrem jej funkcie chránenia všetkých tých vrstiev a materiálov, ktoré boli na stavbu použité, plní aj estetické účely. Tiež slúži na tepelnú a zvukovú izoláciu jednotlivých miestností. Omietky sa rozdeľujú podľa rôznych kritérií. Vieme ich rozdeliť do podskupín na základe:

 • Počtu vrstiev (jednovrstvové, dvojvrstvové, viacvrstvové a nástreky)
 • Použitých materiálov (napr. vápenné alebo cementové)
 • Povrchovej úpravy (hrubé, zrnité, hladké...)
 • Spôsobu nanášania (striekané, náterové...)
 • Spôsobu omietania (ručné, strojové...)

Zloženie omietky

Na to, aby ste dosiahli čo najvyššiu kvalitu omietky, si potrebujete dať záležať na jednotlivých vrstvách, z ktorých sa skladá. Prvou vrstvou je postrek, ktorý slúži ako „primer“ pre omietku. Treba si dať pozor na to, aby bol dostatočne riedky, aby vnikol do všetkých medzier a nerovností. Na to sa potom nanáša jadro omietky s maximálnou hrúbkou 20 mm. Jadrom sa povrch zrovná, uhladia sa všetky nerovnosti a povrch sa pripraví na ďalšiu vrstvu. Ak potrebujete dosiahnuť väčšiu hrúbku tejto vrstvy, je dobré nanášať ju vo viacerých náteroch. Nezabúdajte však na to, že tá posledná vrstva musí byť čo najlepšie uhladená a vyrovnaná. Poslednou časťou je štuková vrstva. Po celej ploche steny musí byť rovnako hrubá, pretože tu už môže byť každá nerovnosť viditeľná.

Nanášanie omietky na stenu v byte

Najčastejšie používané druhy omietok

Rovnako ako pri tapetách, tak aj pri omietkach si viete vyberať z rôznych druhov a materiálov, keďže v obchodoch už naozaj nájdete tovar od výmyslu sveta. Preto ak nenájdete presne to, čo hľadáte, v jednom obchode, skúste sa buď poobzerať niekde inde, alebo pohľadajte na internete. Tam býva často ešte väčší výber a aj to, čo nie je na sklade v kamennej predajni, môžete potom nájsť na e-shope. Ak však ešte nemáte vybratú omietku, ktorú chcete na steny použiť, povieme vám niečo o tých, ktoré si ľudia vyberajú najčastejšie a sú s nimi spokojní. Patria medzi ne štuková, vápenno-cementová, sadrová, silikátová a umeloživicová omietka.

Štuková omietka

Túto omietku sa odporúča použiť práve v prípade, ak si chcete potom na stenu nalepiť tapety alebo spraviť maľovku. Hlavne preto sa v interiéroch objavuje veľmi často. Nanáša sa v dvoch rôznych vrstvách. Spodná vrstva, ktorá je hrubá 15 mm je tvorená z vápenno-cementovej malty, v prípade, že ju chcete mať pevnejšiu, tak sa odporúča použiť iba cement. Lícna štuková vrstva je z jemnej vápennej malty, ktorá má len 5 mm. Na jej nanášanie sa používa drevené alebo kovové hladidlo. Na výrobu tejto štukovej omietky by ste mali použiť jemný, preosiaty piesok.

Sadrová omietka

Sadrová omietka je vhodná do priestorov, ktoré majú byť reprezentatívne a trávite v nich najviac času. Okrem toho, že je esteticky naozaj príjemná, tak umožňuje stenám dýchať a nebude sa v nich zachytávať vlhkosť, takže dokáže regulovať klímu v miestnosti. Zložkami tejto omietky sú sadra, ktorá slúži ako spojivo, a vápno. V závislosti už od konkrétneho typu sa môže táto omietka použiť na viacero spôsobov, napríklad aj na zatieranie nerovností na povrchu.

Veľký výber interiérových omietok a stierok nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Pri jej aplikácií treba z povrchu najprv odstrániť všetky zvyšky starej omietky, prípadne inej maľby. Stenu je potom potrebné impregnovať penetračným náterom. Jadro omietky by malo mať hrúbku do 15 mm. Potom aplikujete ďalšiu vrstvu, 5 mm hrubú, ktorá pozostáva z vody, vápna a sadry. Nakoniec to stačí už len vyhladiť a vaša stena je pripravená.

Akrylátová omietka

Patrí k tým tenším druhom omietky a jej konzistencia je kašovitá. Oproti ostatným druhom omietok sa akrylátová líši tým, že obsahuje akrylátové živice a kremičité piesky. Tie sú veľmi odolné voči akémukoľvek mechanickému poškodeniu, oderom alebo klimatickým zmenám. Výhodou tohto typu omietky je tiež pestrý výber odtieňov a dlhá výdrž farieb. Nie sú priepustné, takže steny s nimi nedýchajú.

Akrylátová omietka

Vápenno-cementové omietky

Do kúpeľní, kuchyne alebo pivnice sa odporúča práve vápenno-cementová omietka, pretože má schopnosť vydržať aj v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Najčastejšie sa nanáša v dvoch vrstvách. Prvá vrstva má hrúbku maximálne 20 mm a tvorí ju vápenno-cementová malta. Druhá vrstva pozostáva z vápennej malty – štuku. Tu sa hrúbka pohybuje maximálne do 4 mm. To, akú bude mať štruktúru, závisí od zrnitosti omietkového plniva.

Dizajnové omietky

Novinkou medzi omietkami sú také, ktoré vytvárajú na stenách zaujímavý vzhľad a rovnako ako tapety dopĺňajú dizajn miestnosti. Majú nápaditú povrchovú štruktúru a môžu pripomínať či imitovať iné materiály, napríklad odlievaný betón, drevo, tehlu, granit či marmolit. IN sú aj omietky, ktoré vytvárajú metalický efekt, prípadne iné typy s flitrami a kovovými odleskami.

Výhody a nevýhody omietok

Z môjho pohľadu je výhodou u omietok hlavne to, aká neuveriteľne dlhá je ich životnosť. Pri tapetách je veľká pravdepodobnosť vyblednutia, odlepenia, odtrhnutia alebo akéhokoľvek poškodenia. V prípade omietky sa to až tak často nestáva a aj keď sa to náhodou stane, tak to iba jednoducho zatriete. Tiež vás oprava takéhoto poškodenia nebude stáť veľa a dokážete to zatrieť aj sami, bez pomoci profesionála alebo toho, aby ste si museli niečo naštudovať.

Čo vidím v poslednom čase, či už na sociálnych sieťach alebo v rôznych časopisoch s interiérovým dizajnom, tak sú také zaujímavé omietky naozaj v kurze. Zase, je to technika, vďaka ktorej pozdvihnete svoj interiérový dizajn na iný level a nepotrebujete na to vynaložiť veľké množstvo peňazí. Dizajn omietky so zaujímavým povrchom alebo kombináciou farieb je nadčasový, takže nemusíte po pár rokoch miestnosť hneď premaľovať lebo to vyšlo z módy.

Ďalšími výhodami omietky sú:

 • Jednoduchosť a rýchlosť nanášania.
 • Je to často ekologickejšie a prírodnejšie riešenie ako vinylové tapety.
 • Priedušnosť a schopnosť absorbovať vlhkosť.
 • Jednoduchosť opráv v prípade poškodenia.

Aj napriek tomu, že si musíte dať záležať pri nanášaní tapiet na úpravu povrchu, u omietky to platí dvojnásobne. Príprava je naozaj dôležitá a kvôli tomu sa vám proces nanášania môže predĺžiť. Rovnako ak túto časť zanedbáte, tak sa môže stať, že začne omietka odpadávať. V prípade potreby, ak dochádza ku styku dvoch rôznorodých materiálov, je potrebné pomôcť si výstužou. To vám dopomôže vyhnúť sa zbytočnému odpadávaniu, no z finančného hľadiska vás to bude stáť viac.

Nevýhodou a často aj kameňom úrazu krátkej životnosti omietky je nesprávna hrúbka jednotlivých vrstiev, ktoré ste na steny nanášali. Ak nie sú dodržané správne rozmery hrúbky, tak môže dôjsť k napätiu medzi jednotlivými vrstvami a to potom môže spôsobiť trhliny.

Aké ďalšie nevýhody u omietky by ste mali poznať?

 • Trvá pomerne dlho, kým si podkladová vrstva „sadne“ a poriadne vyschne.
 • Treba dávať pozor na to, aby murivo nebolo nadmerne vlhké. To môže spôsobovať trhliny a výkvety.
 • Problémom môže byť aj vysoký obsah spojiva v omietke alebo nedostatočná vrstva omietky.
 • Nie všetky typy omietok sa hodia na každý stavebný materiál.

Tak, a to je teda o omietkach a tapetách z našej strany všetko. Pre ktorú možnosť ste sa rozhodli? Či už pre omietku alebo tapety, v oboch prípadoch je dobré spraviť si prieskum trhu, čo by sa vám páčilo, čo je aktuálne v móde a čo majú obchody na výber. Je fajn inšpirovať sa na rôznych stránkach a v časopisoch, no na druhej strane treba brať do úvahy váš rozpočet a to, čo dokážete u predajcov reálne nájsť. Na záver už len toľko, aby ste sa nebáli s interiérovým dizajnom experimentovať a priniesť do miestností trošku farieb, vzorov a originality. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 17.09.2020
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sklobetón – rozmery, vlastnosti, cena, montáž. Obľúbený je v sprchovom kúte v kúpeľni i v kuchyniSklobetón – rozmery, vlastnosti, cena, montáž. Obľúbený je v sprchovom kúte v kúpeľni i v kuchyni

Sklobetón spája vlastnosti murovacieho materiálu a skla, čím zabezpečuje zdroj svetla v tmavých miestnostiach. Viete, prečo by ste nad ním mali uvažovať?

Drevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiťDrevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiť

Drevené vianočné ozdoby rozhodne nepatria do dôb minulých. Prezradíme vám, prečo by ste si nimi mali tento rok ozdobiť svoj vianočný stromček.

Moderné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiťModerné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiť

4 kúzelné nedele, ktoré symbolizujú príchod najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. 4 nedele pred Vianocami a 4 horiace sviece, to je obdobie, ktoré sa nazýva advent.