Technológie chladničiek zažívajú výslnie

Moderné technológie neobišli ani výrobu chladničiek a priniesli nám do života mnoho výhod a úľav. O nezávadný chod zariadenia sa tak často už starať ani nemusíme a poteší nás aj garancia hygieny. Práve technológie stoja za dlhšou čerstvosťou potravín a sú vítaným bonusom každej chladničky.

Moderné technológie chladničiek
Technológie sú vítaným bonusom každej chladničky

Spomínate si na neustálu dezinfekciu vnútra chladničky, nekonečné odmrazovanie mraziacej časti a nepríjemný zápach, ktorého ste sa nevedeli zbaviť? Tomuto všetkému už odzvonilo a výrobcovia stavili na prvotriednu kvalitu chladničiek s pokrokovými technológiami s cieľom uľahčiť nám skladovanie potravín.

Okrem technológií si však čoraz viac meníme aj vlastné stravovacie návyky, upravujeme životosprávu a dochádza aj k inováciám v jedálničku. Preplnené mraziace boxy s polotovarmi nahrádzame voľbou kombinovanej chladničky a vsádzame na čerstvosť surovín. A práve tomu sa prispôsobuje aj dopyt po chladničkách, pričom výslnie zažívajú tie, čo idú s dobou a prinášajú radu pokrokov.

Viacerí výrobcovia tieto technológie do chladničiek zavádzajú a odlíšiť sa chcú najmä v ich názvoch. Niekedy však narazíte aj na úplnú technologickú novinku, ktorou konkurencia nedisponuje. Zväčša ale platí, že základnú sadu funkcií bude mať ako pokroková chladnička Samsung, tak aj tá od značky Gorenje alebo Whirlpool. Poďme sa preto pozrieť, o aké inovácie to ide a čo si pod nimi vlastne predstaviť.

Práve technológie sa v chladničke podieľajú na predĺžení čerstvosti potravín
Práve technológie sa v chladničke podieľajú na predĺžení čerstvosti potravín.

Systém so zárukou rozmrazovania

Patríte k tým, ktorí si robia pravidelne zásoby? V tom prípade asi často využívate mraziacu časť a je nevyhnutné, aby dochádzalo k správnemu chodu mrazničky. Len vhodne skladované potraviny dokážu totiž vydržať v mrazničke až po dobu jedného roka. Ak ste však otvárali mrazničku pomerne často, stáli ste za vznikom súvislej vrstvy ľadu práve vy a pravidelne ste museli kombinovanú chladničku aj rozmrazovať.

Technológia s označením NoFrost vám zabezpečí automatické rozmrazovanie a zabráni vzniku námrazy. Táto inovácia sa podieľa na rovnomernom prúdení vzduchu a eliminuje vznik ľadu a nachádza sa takmer v každom novšom modeli chladničky.

Poznáme však aj technológiu, ktorá spočíva na opačnom princípe. Ak máte napríklad veľký nákup a chcete ho dať do chladničky, pričom tá bude dlhšie otvorená, môžete si pomocou aktivovania funkcie Super chladenia (SuperCool) zabezpečiť ešte o niečo nižšiu teplotu. Nové potraviny sa vám tak rýchlejšie ochladia, kým tie uskladnené nijako na optimálnej teplote nestratia.

Technológia v špeciálnej priehradke

Princíp predĺženia čerstvosti potravín spočíva najmä na správnom uskladnení. Značky chladničiek vo vývoji technológií nepozabudli ani na reguláciu vlhkosti a celkovej teploty. Nie všetkým surovinám vyhovujú štandardné nastavenia a kým niektoré si vyžadujú viac vlhkosti, iným vyhovuje zase o niečo menej. Špeciálna zásuvka často označovaná aj ako „Nulová zóna“ sa približuje nulovej teplote a je vhodná na skladovanie náchylnejších potravín a medzi také radíme napríklad aj ovocie a zeleninu. Nielenže si v tejto priehradke zachovajú svoju arómu a pravú chuť, nedôjde ani k strate vitamínov. Nezabúdajte ale prispôsobiť vlhkosť. Kým ovociu vyhovuje ideálna vlhkosť vo výške okolo 90 %, mäsu zase úplne postačí len 50 %.

V priehradke s funkciou Nulová zóna môžete prispôsobiť vlhkosť a teplotu konkrétnemu typu potravín.
V priehradke s funkciou Nulová zóna môžete prispôsobiť vlhkosť a teplotu konkrétnemu typu potravín.

Ochrana proti baktériám

Na zabránenie výskytu baktérií a tvorbe mikroorganizmov je účinný najmä antibakteriálny filter, no stretnete sa s rôznymi jeho pomenovaniami. Efektívnejšia je však antibakteriálna úprava chladničky a práve tá zabezpečuje ochranu proti šíreniu plesní, baktérií a mikróbov a nachádza sa na celom vnútornom povrchu tohto zariadenia.

Výskytu mikroorganizmov dokáže zabrániť aj chladnička vybavená ionizátorom. Práve ten totiž disponuje množstvom záporných iónov, prečisťuje tým vzduch a potláča zoskupovanie mikroorganizmov. Okrem toho ale aj udržuje potraviny čerstvé a zároveň aj zabraňuje šíreniu zápachu.

Neutrálna aróma chladničky

Raz za čas sa stane, že zabudneme na nejakú surovinu v chladničke, ktorú už na prvý dojem nemožno radiť k tým čerstvým. Pomerne často o sebe dáva vedieť aj nepríjemným pachom a napriek tomu, že sa danej suroviny zbavíme, táto aróma chladničku neobchádza a drží sa v jej priestore aj naďalej. Inokedy to môže byť úplne bežná surovina a ak ju nesprávne uskladníme, dá o sebe svojou výraznou arómou vedieť.

Niektoré chladničky sú vybavené špeciálnym systémom, kde sú dva chladiace okruhy. Jeden patrí chladiacej časti a vymieňa priamo v nej vzduch, druhý robí to isté v mrazničke. K vzájomnej výmene vzduchu tak nedochádza, čím sa eliminuje aj vírenie pachov. Pomôcť tomu môže ale aj vyššie spomínaná antibakteriálna ochrana. Práve tá dokáže taktiež minimalizovať rozšírenie nepríjemného zápachu.

Nutnosť manuálneho čistenia

Značky pri väčšine svojich modelov vsadili práve na ich nezávadnú prevádzku a nevyžadujúcu údržbu, no aj napriek tomu je vhodné tieto samočistiace zariadenia pravidelnejšie prečistiť. Výber uskladnených potravín, pretrenie políc, dôkladné čistenie povrchov a umytie boxov predstavujú taký základ, ktorému raz za čas treba venovať pozornosť.

Aj napriek tomu, že si ventilácia v chladničke prešla pokrokom a dokáže rozviesť studený vzduch po celom vnútri chladničky a dokonca aj udržať rovnomerne teplotu, môžeme jej to aj mi uľahčiť a zabrániť únikom studeného vzduchu. Jednou zo zaužívaných rád je odporúčanie, ktoré sa vzťahuje na otváranie chladničky. A ide o to, aby sme neotvárali chladničku viac, ako je nutné.

Je viditeľné, že sa výroba chladničiek pohla smerom vpred a množstvo technológií a pokrokov v chladení to len dokazujú. Chladničky sú však neodmysliteľnou súčasťou našich životov a z domácností určite tak skoro ani nezmiznú. Veď kto vie, s čím novým prídu najbližšie výrobcovia a či vôbec majú ešte čo inovovať.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 29.03.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...