Tejpovacie pásky - ako vybrať a ako ich používať?

Tejpovacie pásky alebo skrátene tejpy sú výborné pomôcky najmä pre športovcov, ktorí chcú eliminovať bolesť kĺbov a svalov.

Tejpovanie krčnej chrbtice

V súčasnosti sa však tejpy začínajú používať aj mimo športu, a preto sme si pre vás pripravili návod, ako si vybrať ten správny a ako ho použiť.

Obľúbené tejpovacie pásky

Čo sú to tejpovacie pásky a na čo slúžia?

Tejpy sú elastické pásky, ktoré slúžia ako fyzioterapeutická pomôcka na odstránenie bolesti či uvoľnenie často namáhaných kĺbov a svalov. Často sa využívajú aj na spevnenie svalov, ktoré tak potom zvládnu väčšiu fyzicku záťaž. Práve preto ich používajú najmä športovci, ale sú dobré napríklad aj na túru.

Sú vyrobené hlavne z bavlny a sú navrhnuté tak, aby boli pevné, no zároveň pružné, pričom na tele obvykle vydržia maximálne 7 dní. Tejpy si síce dokážete nasadiť aj sami, no aby boli skutočne efektívne, tak je vhodné aspoň prvé nasadenie nechať na odborníka.

Aké tejpy poznáme?

Tejpy sa používajú na rôzne partie tela a taktiež za rôznymi účelmi Preto ich rozdeľujeme do týchto kategórií.

Fixačné (pevné) tejpy

Úlohou fixačných tejpov je spevniť postihnuté miesto, čo vyúsťuje do obmedzenia pohybu danej časti tela. Používajú sa najmä pri vyvrtnutí ako alternatíva ortézy, ktorá však umožňuje aspoň nejaký pohyb.

Tejpovacia páska na spevnenie nohy

Sú vyrábané z látkových materiálov a pri aplikácii sa obtáčajú okolo končatiny a na koncoch sa zakotvujú. Keďže obmedzujú prietok krvi, tak ich používajte výhradne len počas športu či inej pohybovej/namáhavej činnosti.

Kinezio tejpy

Kinezio tejpy sú na rozdiel od fixačných tejpov elastické a priedušné a tým pádom neobmedzujú váš pohyb. Pri správnej aplikácii zlepšujú pohyb svalov, vďaka čomu chránia kĺby.

Taktiež sa používajú v prípadoch bolesti, keďže dobre urýchľujú hojenie. Nemusia sa kotviť – jednoducho sa použije špeciálne termosenzitívne lepidlo. Najčastejšie sa používajú na oblasť päty, kolena či ramena.

Krížové tejpy

Krížové (cross) tejpy sa aplikujú priamo v miestach bolesti – na modriny alebo jazvy. Ich úlohou je optimalizovať správny prietok energie. Nepoužívajú sa pri zápaloch, nie sú elastické a v drvivej väčšine sú tvorené zo 100% bavlny. Ak by vám tejp spôsoboval bolesti, tak si ho ihneď dajte dole.

Dynamické tejpy

Posledný typ slúži na biomechanické tejpovanie, čo v preklade znamená, že uľahčuje pohyb a fixuje kĺb bez toho, aby obmedzoval jeho pohyblivosť. V porovnaní s pevným či kinezio tejpom ho môžete aplikovať inými spôsobmi. Ich úlohou je pomáhať oslabeným svalom. Neodporúča sa používať ľuďom s citlivou pokožkou.

Farba tejpovacích pások

Tejpy sa predávajú v rôznych farebných prevedeniach, obvykle ide o krikľavé a výrazné odtiene. Rôznorodosť farieb zohráva len jednu funkciu a to psychologickú

Farebné tejpovacie pásky

Mozog neustále vníma výraznú farbu na mieste poškodenia, vďaka čomu venuje danej partii tela väčšiu pozornosť. Farbu si teda môžete vyberať čisto podľa svojho vkusu – na vlastnosti tejpu to vplyv nemá.

Tejpovanie jednotlivých partií tela

Ako sme už vyššie naznačili, tak tejpy si môžete nasadiť aj vy sami v bežných domácich podmienkach, no je dobré mať aspoň základné znalosti o anatómii tela, resp. sa poradiť s fyzioterapeutom alebo iným odborníkom.

Pred aplikáciou umyte, vyčistite a prípadne ohoľte ošetrované miesto. Tejpy sa dávajú na napnuté svaly, naťahujú sa pozdĺžne a v prípade potreby ich môžete strihať a vytvoriť si tak viac pásikov. Začiatok i koniec pásky lepte bez napnutia a po nalepení ich trite v smere lepenia, aby lepidlo lepšie držalo. Tejpy si na tele ponechajte 3 až 5 dní.

Než sa pustíme k jednotlivým častiam tela, tak chceme podotknúť, že kĺb alebo sval sa nemusí fixovať vždy jedným spôsobom – existuje viacero alternatív, a preto je možné, že v iných návodoch sa dočítate o iných možnostiach tejpovania.

Tejpy na koleno

Na koleno budete potrebovať 2 alebo 4 pásky. Prvú natiahnete od stehna smerom dole s tým, že ju rozstrihnete v tvare písmena Y a 2 voľné prúžky nalepíte po bokoch kolennej kosti a pod kolenom ich spojíte. Postup zopakujte aj pri druhej páske – tentoraz zospodu hore. Pre lepšiu fixáciu môžete potiahnuť jednu pásku z vnútornej a druhú z vonkajšej strany kolena.

Tejpy na koleno

Tejpy na lakeť

Tejpovanie lakťa ocenia najmä tenisti, ktorí svoje lakte vystavujú veľkej záťaži. Na tejping potrebujete 2 pásky. Prvú začnite viesť od chrbáta ruky smerom k lakťu, druhú pásku (Y-tejp) zase ukotvite čo najbližšie na lakeť, veďte ju smerom k dlani a asi v polke začnite naťahovať cez vnútornú stranu predlaktia.

Tejpy na členok a Achillovu šľachu

Na členok si opäť vystačíte s 2 páskami. Prvú natiahnite v mieste ohybu členkového kĺbu a za ním ho ukotvíte. Druhú pásku budete ťahať zo spodu chodidla smerom hore a tesne pod členkovým kĺbom ju ukotvíte.

Na Achillovu šľachu budete potrebovať 3 pásky. Prvý Y-tejp preveďte okolo lýtkového svalu, druhá pôjde voľne cez šľachu – obidve sa ukotvujú na chodidle. Tretiu obtočte okolo nohy, aby sa chodením nedávali dole.

Obľúbené tejpovacie pásky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 02.02.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu

Aj vaše dieťa túži po pennyboarde? Sú ľahké, dobre sa ovládajú, a preto sa dajú na nich jednoducho robiť rôzne triky. 

Ako vybrať tenisovú raketu pre začiatočníka, juniora či pokročilého hráča? Ako vybrať tenisovú raketu pre začiatočníka, juniora či pokročilého hráča?

Či už patríte k začínajúcim tenistom, alebo máte s týmto športom viac skúsenosti, výber raktey by ste nemali podceňovať. Poradíme vám, ako si vybrať raketu správne.

Ako si vybrať najlepšiu karimatku na cvičenie, na jogu či do hôr? Ako si vybrať najlepšiu karimatku na cvičenie, na jogu či do hôr?

Výlet do hôr či cvičenie v pohodlí domova. Pri oboch týchto aktivitách sa vám zíde práve kvalitná karimatka. To, ako si ju vybrať, sa dozviete v článku.