Tejpovacie pásky - ako vybrať a ako ich používať?

Tejpovacie pásky alebo skrátene tejpy sú výborné pomôcky najmä pre športovcov, ktorí chcú eliminovať bolesť kĺbov a svalov.

Tejpovanie krčnej chrbtice

V súčasnosti sa však tejpy začínajú používať aj mimo športu, a preto sme si pre vás pripravili návod, ako si vybrať ten správny a ako ho použiť.

Obľúbené tejpovacie pásky

Čo sú to tejpovacie pásky a na čo slúžia?

Tejpy sú elastické pásky, ktoré slúžia ako fyzioterapeutická pomôcka na odstránenie bolesti či uvoľnenie často namáhaných kĺbov a svalov. Často sa využívajú aj na spevnenie svalov, ktoré tak potom zvládnu väčšiu fyzicku záťaž. Práve preto ich používajú najmä športovci, ale sú dobré napríklad aj na túru.

Sú vyrobené hlavne z bavlny a sú navrhnuté tak, aby boli pevné, no zároveň pružné, pričom na tele obvykle vydržia maximálne 7 dní. Tejpy si síce dokážete nasadiť aj sami, no aby boli skutočne efektívne, tak je vhodné aspoň prvé nasadenie nechať na odborníka.

Aké tejpy poznáme?

Tejpy sa používajú na rôzne partie tela a taktiež za rôznymi účelmi Preto ich rozdeľujeme do týchto kategórií.

Fixačné (pevné) tejpy

Úlohou fixačných tejpov je spevniť postihnuté miesto, čo vyúsťuje do obmedzenia pohybu danej časti tela. Používajú sa najmä pri vyvrtnutí ako alternatíva ortézy, ktorá však umožňuje aspoň nejaký pohyb.

Tejpovacia páska na spevnenie nohy

Sú vyrábané z látkových materiálov a pri aplikácii sa obtáčajú okolo končatiny a na koncoch sa zakotvujú. Keďže obmedzujú prietok krvi, tak ich používajte výhradne len počas športu či inej pohybovej/namáhavej činnosti.

Kinezio tejpy

Kinezio tejpy sú na rozdiel od fixačných tejpov elastické a priedušné a tým pádom neobmedzujú váš pohyb. Pri správnej aplikácii zlepšujú pohyb svalov, vďaka čomu chránia kĺby.

Taktiež sa používajú v prípadoch bolesti, keďže dobre urýchľujú hojenie. Nemusia sa kotviť – jednoducho sa použije špeciálne termosenzitívne lepidlo. Najčastejšie sa používajú na oblasť päty, kolena či ramena.

Krížové tejpy

Krížové (cross) tejpy sa aplikujú priamo v miestach bolesti – na modriny alebo jazvy. Ich úlohou je optimalizovať správny prietok energie. Nepoužívajú sa pri zápaloch, nie sú elastické a v drvivej väčšine sú tvorené zo 100% bavlny. Ak by vám tejp spôsoboval bolesti, tak si ho ihneď dajte dole.

Dynamické tejpy

Posledný typ slúži na biomechanické tejpovanie, čo v preklade znamená, že uľahčuje pohyb a fixuje kĺb bez toho, aby obmedzoval jeho pohyblivosť. V porovnaní s pevným či kinezio tejpom ho môžete aplikovať inými spôsobmi. Ich úlohou je pomáhať oslabeným svalom. Neodporúča sa používať ľuďom s citlivou pokožkou.

Farba tejpovacích pások

Tejpy sa predávajú v rôznych farebných prevedeniach, obvykle ide o krikľavé a výrazné odtiene. Rôznorodosť farieb zohráva len jednu funkciu a to psychologickú

Farebné tejpovacie pásky

Mozog neustále vníma výraznú farbu na mieste poškodenia, vďaka čomu venuje danej partii tela väčšiu pozornosť. Farbu si teda môžete vyberať čisto podľa svojho vkusu – na vlastnosti tejpu to vplyv nemá.

Tejpovanie jednotlivých partií tela

Ako sme už vyššie naznačili, tak tejpy si môžete nasadiť aj vy sami v bežných domácich podmienkach, no je dobré mať aspoň základné znalosti o anatómii tela, resp. sa poradiť s fyzioterapeutom alebo iným odborníkom.

Pred aplikáciou umyte, vyčistite a prípadne ohoľte ošetrované miesto. Tejpy sa dávajú na napnuté svaly, naťahujú sa pozdĺžne a v prípade potreby ich môžete strihať a vytvoriť si tak viac pásikov. Začiatok i koniec pásky lepte bez napnutia a po nalepení ich trite v smere lepenia, aby lepidlo lepšie držalo. Tejpy si na tele ponechajte 3 až 5 dní.

Než sa pustíme k jednotlivým častiam tela, tak chceme podotknúť, že kĺb alebo sval sa nemusí fixovať vždy jedným spôsobom – existuje viacero alternatív, a preto je možné, že v iných návodoch sa dočítate o iných možnostiach tejpovania.

Tejpy na koleno

Na koleno budete potrebovať 2 alebo 4 pásky. Prvú natiahnete od stehna smerom dole s tým, že ju rozstrihnete v tvare písmena Y a 2 voľné prúžky nalepíte po bokoch kolennej kosti a pod kolenom ich spojíte. Postup zopakujte aj pri druhej páske – tentoraz zospodu hore. Pre lepšiu fixáciu môžete potiahnuť jednu pásku z vnútornej a druhú z vonkajšej strany kolena.

Tejpy na koleno

Tejpy na lakeť

Tejpovanie lakťa ocenia najmä tenisti, ktorí svoje lakte vystavujú veľkej záťaži. Na tejping potrebujete 2 pásky. Prvú začnite viesť od chrbáta ruky smerom k lakťu, druhú pásku (Y-tejp) zase ukotvite čo najbližšie na lakeť, veďte ju smerom k dlani a asi v polke začnite naťahovať cez vnútornú stranu predlaktia.

Tejpy na členok a Achillovu šľachu

Na členok si opäť vystačíte s 2 páskami. Prvú natiahnite v mieste ohybu členkového kĺbu a za ním ho ukotvíte. Druhú pásku budete ťahať zo spodu chodidla smerom hore a tesne pod členkovým kĺbom ju ukotvíte.

Na Achillovu šľachu budete potrebovať 3 pásky. Prvý Y-tejp preveďte okolo lýtkového svalu, druhá pôjde voľne cez šľachu – obidve sa ukotvujú na chodidle. Tretiu obtočte okolo nohy, aby sa chodením nedávali dole.

Obľúbené tejpovacie pásky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 02.02.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti

Slackline má niekoľko disciplín a môže ho skúsiť každý, kto si chce zlepšiť koordináciu a posilniť malé svalové skupiny, ktoré telu pomáhajú udržiavať rovnováhu. Poradíme vám, ako na to.

Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse

Chcete zapracovať na svojej postave alebo kondícii? Beh je výborným spôsobom na to, ako sa dostať do formy. Počasie môže behanie dosť skomplikovať, no bežecký pás poslúži ako skvelá...

Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia? Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia?

Ako si vybrať správnu fitness trampolínu na jumping? Prináša jumping ako druh cvičenia skutočné výsledky? Dá sa takto účinne schudnúť? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.