Test magazín – Prostriedky na ručné umývanie riadu

Umývanie riadu rozhodne nepatrí medzi obľúbené činnosti a aj preto až 33% domácností využíva umývačku riadu. Ak však umývate ručne, na trhu sa nachádza množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré by umývanie riadu mali výrazne uľahčiť.

umyvanie-riadu

To, či je to pravda a ktoré prostriedky sú skutočne osožné si uvedieme v dnešnom článku, kde si zosumarizujeme výsledky testovaní uverejnených v časopise dTest a následne odvysielaných v relácii RTVS Test Magazín.

Výber čistiacich prostriedkov je pestrý

Áno, ak by sme sa chceli prelustrovať celou trhovou ponukou čistiacich prostriedkov, tak by nám to nejaký ten čas určite zabralo. Bohatý nie je len počet výrobkov, ale tiež množstvo značiek. Testom boli podrobené klasické značky zo Slovenska a Česka a tiež značky jednotlivých obchodných reťazcov. Okrem štandardných typov sa testovali aj ekologické modely.

Čistiace prostriedky boli podrobené niekoľkým skúškam, pričom každá z nich mala percentuálny podiel na finálnom hodnotení. Ten je uvedený v zátvorke.

  • Účinnosť umývania (80%)
  • Šetrnosť k životnému prostrediu (20%)

Test účinnosti čistiacich prostriedkov

Je úplne pochopiteľné, že najdôležitejšie sú čistiace schopnosti prípravkov. Tie sa skúmali veľmi jednoducho. Do nádoby s 5 litrami vody sa napustilo množstvo čistiaceho prostriedku potrebné na vytvorenie stabilnej penovej pokrývky. Potom prišlo na rad umývanie špinavého riadu v tejto nádobe, pričom sa umývalo dovtedy, kým nebolo vidieť vodnú hladinu.

Prečo je pena taká dôležitá a čo má spoločné s výkonnosťou prostriedku? Je vytvorená pomocou povrchovo aktívnych látok, ktoré sú hlavou čistiacou zložkou, a teda reagujú na špinu, mastnotu a iné nečistoty. Čím viac týchto látok umývaním ubúda, tým menšia je tvorba a množstvo peny.

umyvanie-riadu

Testovacie podmienky sa snažili čo najviac približovať bežným podmienkam v domácnostiach. Na umývanie sa používala stredne tvrdá voda. Riad bol znečistený zafarbenou zmesou pozostávajúcou z tukov, sušeného mlieka alebo múky.

Aké boli dosiahnuté výsledky?

Dávka kvalitného prostriedku by mala schopná v daných podmienkach umyť aspoň 30 tanierov. Výsledky však boli rôzne. Napríklad prípravok Feel Eco Washing Up Liquid dokázal umyť až 57 tanierov, čo sa patrične odzrkadľuje aj na cene. Výkon nad 30 tanierov napodobnili aj výrobky Tesco, W5, Denkmit, Pur a Jar. Účinnosť zvyšných bola podpriemerná - napríklad pri značke Savo.

Efektivita, ale aj hospodárnosť

Ešte stále ostávame pri účinnosti čistiacich prostriedkov, ktorá sa nedá hodnotiť len na základe počtu umytých tanierov. Pre spotrebiteľov je dôležité aj dávkovanie použitého prípravku na umytie daného počtu riadov.

cistiace-prostriedky

Najviac ekonomicky prijateľným prípravkom sa stal Denkmit Spülmittel Ultra - pollitra fľaše vystačí približne na 9750 testovacích tanierov s priemerom 14 centimetrov. Na vytvorenie stabilnej peny v 5-litrovom dreze stačilo 2 mililitre prípravku. Nutné podotknúť, že v bežných domácnostiach by bolo toto číslo oveľa menšie vzhľadom na to, že miera znečistenia alebo veľkosť tanierov môže byť väčšia.

Informácie na obale a alergény

Tu sa v zložení hľadali najmä alergénne konzervanty a parfémy. Konzervácia je v tomto prípade nevyhnutná, pretože pri vysokom obsahu vody by mikrobiálne znečistenie mohlo vyústiť do skazenia. Čo sa týka trvanlivosti, tak je to nepovinný údaj, no na niektorých produktoch sme ho nájsť mohli. Trvanlivosť sa pohybovala v intervale od 1 roka až po 4 roky. Niekedy je na obale uvedené aj dávkovanie, ak nie, tak štandardné množstvo je 5 mililitrov do 5 litrov vody.

rodina-umyvanie

Tipy na ušetrenie čistiach prostriedkov

Ak chceme využívať čistiace prostriedky čo najefektívnejšie, tak je vhodné, aby sme pred použitím odstránili z riadu veľké kusy nečistôt. Pri umývaní jedného či menšieho počtu riadov si prostriedok môžeme odliať do inej nádobky a zriediť ho s vodou. Najskôr umývame poháre a menej špinavý riad a postupne sa posúvame k viacej zašpineným kusom.

Bezpečnosť a hygiena

Zároveň je dôležité, aby sme hubky na riad pravidelne vymieňali za nové a ak máte citlivú pokožku, tak používajte ochranné rukavice. Niektoré prípravky majú na obaloch aj výstražné znamenia. Nieže by boli príliš nebezpečné, ale môžu dráždiť pokožku alebo oči. Ak sa náhodou prípravok dostane do očí, tak si ich vyplachujte tečúcou vlažnou vodou po dobu 10-15 minút.

Celkové výsledky

  1. Feel Eco Washing Up Liquid - 84%
  2. dm/denkmit Spülmittel Ultra - 76%
  3. Lidl/W5 Power Lemon - 76%
  4. Pur Double Decruster Lemon Extra - 75%
  5. Jar Lemon - 56%
  6. Savo na riad limetka a jasmín - 40%

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 01.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Relácia Test Magazín z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere. Pozrite si kompletné výsledky.

Test magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhuTest magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.