Test Magazín – ručné šlahače. Víťazom testu je Bosch

Elektrický ručný šľahač je skvelým pomocník v kuchyni, ktorý výrazne uľahčuje prácu. Vzhľadom na to, že na trhu sa pohybuje viacero modelov od rôznych výrobcov, prinášame vám článok s výsledkami testov týchto výrobkov.

Najlepší ručný šľahač podľa testu

Uverejnené v časopise dTest a odvysielané v relácii RTVS Test magazín.

Poradie výsledku testu

O ručných šľahačoch

Ponuka kuchynských spotrebičov je bohatá a stále sa rozširuje o nové modely a techonológie. Poznáme tyčové mixéry a ručné elektrické šľahače, pričom obidva dokážu vytvoriť rovnaké pokrmy. Prvé menované slúžia na mixovanie a poslúžia rodičom detí alebo pri výrobe polievok a omáčok. Ručné elektrické šľahače zase slúžia na šľahanie alebo prípravu cesta.

Čo sa týka práce s ručnými šľahačmi, vyberať môžeme z 2 verzií. Tou prvou sú klasické šľahače, ktoré musíme pri práci držať v ruke. Nájdeme tiež také, ktoré majú pri práci stabilnú polohu a my sa nemusíme namáhať. Ich funkčnosť je však rovnaká.

Výkonný ručný šľahač

Sú aj modely, ktoré sa líšia ponúkaným vybavením. Štandardné, teda šľahacie a hnetacie metly, ktoré umožňujú vyšľahanie šľahačky alebo sneh z bielkov a spracovať rôzne druhy cesta. S tými pokročilejšími môžete mixovať detskú výživu či smoothie. Toto všetko sa odzrkadľuje na cene, a preto je dobré určiť si, čo od šľahača očakávame a potrebujeme.

Užitočné doplnky a funkcie

Nápomocnou fuknciou môže byť praktické turbo, ktoré umožňuje zrýchliť otáčky na maximum v priebehu zlomku sekundy. Pre praktické a aj bezpečnostné účely je užitočnou vecou protišmyková rukoväť. Je až prekvapivé, že len necelá tretina testovaných produktov ju mala. Zabúdať netreba ani na dlhý kábel, ktorý by kvôli praktickým účelom mal mať aspoň 1 meter.

Vyberáme z nášho katalógu

Testované parametre

V testovaniach sa kontrolovali a skúmali rôzne faktory a parametre, pričom každý mal iný vplyv na celkové hodnotenie, ktorý je vyjadrený percentuálnym údajom v zátvorke.

  • Funkcie - šľahanie a miesenie (55%)
  • Ovládanie (30%)
  • Hlučnosť (10%)
  • Kvalita spracovania (5%)

Šľahanie

Pri testovaní sa šľahače používali na bežné kuchynské práce - výroba snehu z bielkov alebo tvorba šľahačky. Do hodnotenia sa rátal aj čas prípravy. Väčšina šľahačov dokázala urobiť veľmi kvalitnú šľahačku za čas približne 2 minúty. V skúške pohorel produkt Philco, ktorý nedokázal vytvoriť kvalitnú šľahačku ani po 5 minútach šľahania.

Ručný šľahač Bosch

Pri výrobe snehu z bielkov sa použilo 5 bielkov a hodnotili sa parametre ako kvalita, objem a čas výroby. Najkvalitnejší sneh vyrobil produkt značky Bosch, ktorý potvrdil svoje víťazstvo aj najlepším časom (1,2 minúty). Časy ostatných výrobkov boli v priemere dvakrát väčšie.

Spracovanie cesta

Pri liatom ceste, na ktorého výrobu bolo použité 250 gramov bielej pšeničnej múky, 0,5 litra plntotučného mlieka, 200 gramov vajec a 6 gramov soli, si najlepšie počínali značky Eta a Rohnson. Ostatné produkty obdržali dobré alebo priemerné hodnotenie. Nedostatočnú si vyslúžil Electrolux kvôli zle vymiesenému cestu a zvyšku surovín, ktoré ostávali prilepené na bokoch nádoby.

Ručný šľahač

Čo sa týka lineckého cesta, tu sa šľahačom darilo najlepšie. Výnimkou boli značky Gorenje a Electrolux, ktoré dodali nekvalitné a nerovnomerne spracované cesto. Pri chlebovom ceste neboli žiadni víťazi ani porazení, udeľovali sa len dobré alebo priemerné známky.

Ovládanie

Zlé známky boli udeľované napríklad za náročné zostavovanie, nastavovanie rýchlosti či obtiažne čistenie. Plusom bolo intuitívne ovládanie alebo už spomenutá protišmyková rukoväť. Najhoršie v skúške obišlo Gorenje. Jeho zostavenie nie je intuitívne a práca s ním môže byť nebezpečná, keďže je možné ho zapnúť aj pri zle vložených metlách.

Na vrchu rebríčka je Braun, ktorý si vyslúžil dobré hodnotenie za ovládanie, zostavovanie, čistenie a celkovú manipuláciu. V závese za ním sa umiestnil Bosch.

Motory a hlučnosť

Na záver boli testované motory v záťažových šľahacích maratónoch. Cieľom bolo zistiť, či sa motory prehrejú alebo úplne odpadnú. Miešala sa zmes vody a drevných pilín. Výsledok? Všetky šľahače vydržali. Čo sa týka odolnosti, respektíve kvality spracovania, opäť môžeme povedať, že všetky výrobky sú pevné a odolné.

Ručný šľahač Braun

S prácou motora je spätá aj hlučnosť, ktorá sa merala vo vzdialenosti polmetra a zároveň ju hodnotila aj trojica expertov. Na tichú prácu je vhodný model Bosch. O niečo viacej hlučný, no stále s kladným hodnotením, je výrobok Braun. Vôbec najhlučnejším bol Tefal.

Finálny rebríček

  1. Bosch MFQ22100 - 74%
  2. Braun HM 3105 - 66%
  3. Russel Hobbs 18965-56 - 64%
  4. Orava SL-109 - 62%
  5. Philips HR3740/00 - 57%
  6. Electrolux ESM3300 - 35%

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 27.10.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Relácia Test Magazín z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere. Pozrite si kompletné výsledky.

Test magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhuTest magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.