Test Magazín - Smartfóny. Víťazom testu je Iphone a Samsung

Uvažujete nad kúpou nového smartfónu, ale neviete si vybrať z pestrej trhovej ponuky? iPhone, Samsung či nejaká iná značka?

Najlepšie telefóny

V dnešnom článku si rozoberieme výsledky testovaní, ktoré boli uverejnené v časopise dTest a následne odvysielané v obľúbenej relácii RTVS Test Magazín.

Poradie výsledkov testu

Smartfón ako multifunkčný pomocník

Smartfóny patria medzi najpredávanejšie produkty na trhu s technologickými zariadeniami. Nečudo, veď dnešné mobily ponúkajú omnoho viac ako len možnosť volania a písania správ. Sú multifunkčné - pripojenie na internet prostredníctvom dát či Wi-Fi otvára možnosti v podobe používania sociálnych sietí, pozerania videí, filmov alebo využívania navigácie pri šoférovaní či iných úkonoch. Vďaka veľkým displejom môžete v mobile pokojne čítať aj e-booky.

Aké parametre sa testovali?

Pri testovaniach kvality mobilov mali na výslednú známku skúmané parametre rozdielny vplyv, ktorý je vyjadrený percentuálnym údajom v zátvorke:

 • Fotoaparát a kamera (20%)
 • Telefón (18%)
 • Písanie (13%)
 • Ovládanie (12%)
 • Hovory (12%)
 • Hudobný prehrávač (10%)
 • Internet (10%)
 • Navigácia (5%)

Kvalita snímkov

Mnoho užívateľov si kupuje smartfóny práve na základe toho, ako fotia či kamerujú. Aj práve preto sa tento parameter podieľal na finálnom rezultáte najväčšou mierou. Fotenie sa testovalo počas denného svetla, ale aj pri nízkom osvetlení, keďže práve šero či tma býva často kameňom úrazu.

Najlepší mobilný telefón

Rolu zohrala aj doba uzávierky a čas potrebný na zrealizovanie dvoch fotiek po sebe. Okrem toho sa hodnotilo aj ovládanie fotoaparátu, jeho nastavanie či možnosti.

Ovládanie a odolnosť

V rámci ovládania sa prihliadalo na to pohodlnosť písania, plynulosť pohybu v menu a tiež na celkovú mobilitu - ako mobil so svojimi rozmermi pasuje do ruky užívateľa, koľko váži a aké sú možnosti zamykania a odomykania obrazovky či klávesnice.

Rozbité sklo na mobilnom telefóne

No a keďže vidieť smartfón s rozbitým displejom či krytom je bežná záležitosť, testovala sa aj odolnosť týchto zariadení. Špeciálne sprchovacie zariadenie skúmalo odolnosť voči zmoknutiu a taktiež sa posvietlo na odolnosť voči pádom. To sa testovalo v špeciálnom otočnom bubne, kde mobily padali na zem z výšky 80 centimetrov.

Kvalita zvuku, prehrávač a kontakty

Počúvanie hudby je taktiež obľúbená činnosť majiteľov smartfónov. Kvalita zvuku sa hodnotila na slúchladách, ktoré boli pribalené výrobcom a zároveň aj na profesionálnych sluchádlách. Dôraz sa tiež kládol na prehrávač ako taký - jeho ovládanie a možnosti. Na výsledok mal vplyv aj prenos hudobných súborov.

V tomto bode testujúci hodnotili aj kvalitu zvuku pri hovore, následne prácu s kontaktmi, prichádzajúce a zmeškané hovory, no a od nich sa plynulo presunuli k druhej forme kontaktovania a to k písaniu a odosielaniu textových správ a emailov.

GPS, funkcie a batéria

Čo sa týka navigácie, tak tu sa, pochopiteľne, nehodnotili dostupné navigačné aplikácie na stiahnutie, ale navigácia dodávaná výrobcom pri kúpe. V rámci nej sa hodnotila jej rýchlosť, presnosť určenia polohy alebo hlasitosť reproduktov pri navigovaní.

Mobilný telefón Samsung

Problém s navigáciami a celkovo rôznymi pokročilými funkciami či aplikáciami je ten, že aj keď nám patrične dokážu uľahčiť náš život a zvýšiť hodnotu celého mobilu, tak majú negatívny dopad na výdrž batérie, čo je pri aktívnom používaní častým problémom prakticky pri všetkých modeloch.

Cena

Cena je veľmi premenlivý faktor a pohybuje sa vo veľmi veľkých intervaloch. To, koľko ste ochotní investovať ide ruka v ruke s tým, čo od mobilu očakávate. Ak nie ste náročný užívateľ, tak si dokážete kúpiť slušný smartfón aj za nízku cenu. Ich multifunkčnosť ostáva pomerne nezmenená, vystačiť si však budete musieť napríklad s nižším rozlíšením, nižšou kvalitou fotoaparátu alebo menším displejom či menšou pamäťou.

Celkové hodnotenie

 1. Apple iPhone 8 Plus - 78%
 2. Samsung Galaxy Note 8 - 78%
 3. Sony Xperia XZs - 72%
 4. Huawei P8 Lite 2017 Dual Sim - 69%
 5. LG X Power 2 - 65%
 6. Motorola Moto E4 Plus Dual Sim - 57%

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 02.11.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhu Test magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín - vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu? Test Magazín - vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.

Test magazín - vstavané elektrické rúry Test magazín - vstavané elektrické rúry

Kúpa vstavanej elektrickej rúry by mala byť v prvom rade investíciou do budúcna. Len niektoré modely však vynikajú mimoriadnou kvalitou. V našom článku vám predstavíme tie najlepšie!