1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Test magazín - Tekuté čističe na toaletu

Mávate ťažkosti s umývaním toalety? Pomôcť by vám mohli kvalitné tekuté čističe. Neviete sa v nich orientovať a neustále skúšate nové?

Kvalitný WC čistič

To, čo nám predajcovia ponúkajú a ktoré výrobky sú skutočne kvalitné si zosumarizujeme na základe obľúbeného Test magazínu z produkcie RTVS.

Trhová ponuka a testovanie

Na trhu nájdete mnoho čistiacich prostriedkov na toalety v rôznych formách - prášky, tuhé gély, ale aj závesné bloky. Test čističov, ktorý bol uverejnený v časopise dTest, sa zameral však na tekuté čističe - štandardné i ekologické. V laboratóriách sa následne kúmali sa rôzne faktory a parametre, ktoré mali na finálny rezultát rôzny vplyv.

  • Odstraňovanie vápenatých usadenín - 30%
  • Odstraňovanie hrdze - 30%
  • Odstraňovanie močových usadenín - 30%
  • Šetrnosť k životnému prostrediu - 10%

Statické a dynamické umývanie

Toalety môžeme čistiť dvoma spôsobmi. Pri tom prvom je čistiaci prostriedok naliaty do misy a po niekoľkých minútach pôsobenia je jednoducho spláchnutý vodou. Druhou možnosťou je aplikovanie čistiaceho prostriedku za drhnutia kefov. Výrobcovia odporúčajú dynamické umývanie.

Umývanie toalety

Ak teda čistíte mechanicky, tak zároveň je dobré, ak použijete kefu, ktorá má aj malú bočnú kefku, keďže tá dobre vyčistí záhyby pod misou. Pri statickom čistení by ste prostriedok mali naliať večer a nechať pôsobiť celú noc.

Vodný kameň ako kameň úrazu

V domácnostiach sa často nachádza tvrdá voda, ktorá podnecuje vznik vodného kameňa. No a odstraňovanie vodného kameňa, teda vápenatých usadenín, bolo pre väčšinu čistiacich prostriedkov veľmi náročné a hodnotenie, pochopiteľne, išlo nadol. Pri statickom čistení bola väčšina prostriedkov dokonca menej efektívna ako samotná čistá voda.

Čistiace prostriedky na toaletu

Najlepšie si v tomto smere počínala trojica prostriedkov - Lidl W5 WC čistič, Tesco Pine a Domestos Extended Power. Pri dynamickom čistení, čiže za použitia vody, to už bolo oveľa lepšie a vodný kameň sa odstraňoval ľahšie. V tomto smere všetky čističe dosahovali minimálne nadpriemerné výsledky.

Odstraňovanie hrdze

Železo rozpustené vo vode spôsobuje, že aj v toalete môže dôjsť k procesu korózie. Výsledky v porovnaní s predošlou skúškou boli lepšie. Minimálne z toho hľadiska, že všetky čističe boli účinnejšie ako voda. Pri odstraňovaní hrdze si najhoršie počínal Frosch.

Nedokonalé splachovanie

Nedokonalé splachovanie záchodov spôsobuje to, že na mise ostáva povlak od moču. Aj v tomto príprade platí, že sa ho najlepšie zbavíte dynamickým čistením.

Mechanické čistenie toalety

Samotné naliatie prípravku má viditeľné účinky len pri už spomenutej trojici W5, Domestos a Tesco. Tieto produkty celkovo dosahovali nadštandardné výsledky. Najhoršie si viedol Kaufland K-Classic.

Šetrnosť k životnému prostrediu

Čistiaca chémia obsahuje aj silné kyseliny, a preto sa testovala aj šetrnosť k životnému prostrediu. Bohužiaľ, v tomto smere platila priama úmera medzi efektivitou a škodlivosťou k prírode. V preklade, čím lepšie prípravok čistí, tým viac je škodlivejší. Znížené známky mali nasledovné výrobky: W5, Tesco, Domestos, Cillit a Savo.

Celkové výsledky

  • Lidl W5 WC čistič - 75%
  • Domestos Extended Power - 68%
  • Kaufland Clean Maximo WC cleaner - 58%
  • dm/Denkmit Urinstein und Kalklöser - 47%
  • Savo WC Lúka - 45%
  • Frosch WC Gel Citrus - 43%

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 08.11.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhu Test magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín - vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu? Test Magazín - vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.

Test magazín - vstavané elektrické rúry Test magazín - vstavané elektrické rúry

Kúpa vstavanej elektrickej rúry by mala byť v prvom rade investíciou do budúcna. Len niektoré modely však vynikajú mimoriadnou kvalitou. V našom článku vám predstavíme tie najlepšie!