Test magazín – Tekuté čističe na toaletu

Mávate ťažkosti s umývaním toalety? Pomôcť by vám mohli kvalitné tekuté čističe. Neviete sa v nich orientovať a neustále skúšate nové?

Kvalitný WC čistič

To, čo nám predajcovia ponúkajú a ktoré výrobky sú skutočne kvalitné si zosumarizujeme na základe obľúbeného Test magazínu z produkcie RTVS.

Poradie výsledkov testu

Trhová ponuka a testovanie

Na trhu nájdete mnoho čistiacich prostriedkov na toalety v rôznych formách - prášky, tuhé gély, ale aj závesné bloky. Test čističov, ktorý bol uverejnený v časopise dTest, sa zameral však na tekuté čističe - štandardné i ekologické. V laboratóriách sa následne kúmali sa rôzne faktory a parametre, ktoré mali na finálny rezultát rôzny vplyv.

  • Odstraňovanie vápenatých usadenín – 30 %
  • Odstraňovanie hrdze – 30 %
  • Odstraňovanie močových usadenín – 30 %
  • Šetrnosť k životnému prostrediu – 10 %

Statické a dynamické umývanie

Toalety môžeme čistiť dvoma spôsobmi. Pri tom prvom je čistiaci prostriedok naliaty do misy a po niekoľkých minútach pôsobenia je jednoducho spláchnutý vodou. Druhou možnosťou je aplikovanie čistiaceho prostriedku za drhnutia kefov. Výrobcovia odporúčajú dynamické umývanie.

Umývanie toalety

Ak teda čistíte mechanicky, tak zároveň je dobré, ak použijete kefu, ktorá má aj malú bočnú kefku, keďže tá dobre vyčistí záhyby pod misou. Pri statickom čistení by ste prostriedok mali naliať večer a nechať pôsobiť celú noc.

Vodný kameň ako kameň úrazu

V domácnostiach sa často nachádza tvrdá voda, ktorá podnecuje vznik vodného kameňa. No a odstraňovanie vodného kameňa, teda vápenatých usadenín, bolo pre väčšinu čistiacich prostriedkov veľmi náročné a hodnotenie, pochopiteľne, išlo nadol. Pri statickom čistení bola väčšina prostriedkov dokonca menej efektívna ako samotná čistá voda.

Čistiace prostriedky na toaletu

Najlepšie si v tomto smere počínala trojica prostriedkov - Lidl W5 WC čistič, Tesco Pine a Domestos Extended Power. Pri dynamickom čistení, čiže za použitia vody, to už bolo oveľa lepšie a vodný kameň sa odstraňoval ľahšie. V tomto smere všetky čističe dosahovali minimálne nadpriemerné výsledky.

Odstraňovanie hrdze

Železo rozpustené vo vode spôsobuje, že aj v toalete môže dôjsť k procesu korózie. Výsledky v porovnaní s predošlou skúškou boli lepšie. Minimálne z toho hľadiska, že všetky čističe boli účinnejšie ako voda. Pri odstraňovaní hrdze si najhoršie počínal Frosch.

Nedokonalé splachovanie

Nedokonalé splachovanie záchodov spôsobuje to, že na mise ostáva povlak od moču. Aj v tomto príprade platí, že sa ho najlepšie zbavíte dynamickým čistením.

Mechanické čistenie toalety

Samotné naliatie prípravku má viditeľné účinky len pri už spomenutej trojici W5, Domestos a Tesco. Tieto produkty celkovo dosahovali nadštandardné výsledky. Najhoršie si viedol Kaufland K-Classic.

Šetrnosť k životnému prostrediu

Čistiaca chémia obsahuje aj silné kyseliny, a preto sa testovala aj šetrnosť k životnému prostrediu. Bohužiaľ, v tomto smere platila priama úmera medzi efektivitou a škodlivosťou k prírode. V preklade, čím lepšie prípravok čistí, tým viac je škodlivejší. Znížené známky mali nasledovné výrobky: W5, Tesco, Domestos, Cillit a Savo.

Celkové výsledky

  • Lidl W5 WC čistič - 75%
  • Domestos Extended Power - 68%
  • Kaufland Clean Maximo WC cleaner - 58%
  • dm/Denkmit Urinstein und Kalklöser - 47%
  • Savo WC Lúka - 45%
  • Frosch WC Gel Citrus - 43%

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

30/06/2021 07:19
Ivka

Mám dlhoročné skúsenosti s čistiacim prostriedkom Domestos Extended Power a za mňa je to najlepší prostriedok na WC. Prípravok je silný a dokáže vyčistiť aj viac zanesenú toaletu. Príjemná je taktiež vôňa. Ak siahnete po tomto produkte, určite tým nič nepokazíte. :-) Tento čistiaci prípravok odporúčam.

30/06/2021 08:18
Karina

Ja používam tekutý čistič Savo WC, ktorý je zároveň dezinfekciou. Je to kvalitný produkt za dobrú cenu. Je to môj obľúbený a najmä osvedčený prostriedok, pretože s ním dokážem vyčistiť a vydezinfikovať viacero povrchov. Používam ho na sanitu, ktorú vyčistí krásne na bielo a odstráni z nej baktérie. Toto oceňujem hlavne teraz - v dobe korona epidémie. Hodí sa každému, kto chce okrem čistoty aj dezinfekciu.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 08.11.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Relácia Test Magazín z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere. Pozrite si kompletné výsledky.

Test magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhuTest magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.