Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

Kúpa vŕtačky nemusí byť taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a sú využiteľné doma, v dielni i na záhrade.

Kvalitné vŕtačky

Trhová ponuka je široká a v obchodoch natrafíte na pestré spektrum modelov. Zorientujte sa v nich podĺa výsledku v teste.

Poradie výsledku testu

Vŕtačka ako univerzálny nástroj

Relácia RTVS Test magazín sa v spolupráci s časopisom dTest zamerala na sieťové vŕtačky. Rôznorodosť modelov spôsobila, že aj vo výsledkoch dochádzalo k veľkým rozdielom. Ak by sme totiž hľadali vŕtačku, ktorá si dobre poradí s mäkkými i tvrdými povrchmi, asi by sme ju nenašli.

Ďalší rozdiel si môžeme uviesť na príklade akumulátorových vŕtačiek a klasických vŕtačiek s káblom. Prvá menová skupina je vhodná skôr na skrutkovanie a vŕtanie do mäkkých povrchov, zatiaľ čo vŕtačky s káblom sú ideálne na vŕtanie do tvrdých povrchov.

Testované parametre

Výsledky uverejnené v časopise dTest boli zosumarizované na základe jednotlivých skúšiek, ktoré mali na reuzltát určitý percentuálny podiel.

    • Vŕtanie - 50%
    • Ovládanie - 20%
    • Záťažový test - 20%
    • Vybavenosť - 5%
    • Návod na použitie - 5%

Z čoho pozostávali testy?

Sieťové príklepové vŕtačky so zapnutým príklepom si svoje schopnosti otestovali na žule a betóne, pri vypnutom príklepe bola použitá oceľová doska. Pri "aku skrutkovačoch", teda akumulátorových vŕtačkách, na scénu prišiel vápenec, drevo a kov.

Akumulátorové vŕtačky

Skrutkovanie sa testovalo na dreve a kove. Pri akumulátorových vŕtačkách je jeden z podstatných faktorov aj výdrž batérie, ktorá bola taktiež podrobená testovaniu.

Najlepšie výrobky

Najlepšou batériou sa môže pýšiť model Makita DDF484RTJ. Okrem toho má aj veľmi slušný výkon, 2 rýchlosti a kvalitný elektrický motor. Dobre si viedla aj pri skrutkovaní do dreva i kovu. Nevýhodou môže byť vyššia váha vyššia cena.

Najlepšou sieťovou vŕtačkou s jednou rýchlosťou sa stala Bosch Professional GSB 16 RE. So zapnutým príklepom si bez problémov poradí s tvrdými materiálmi. S vypnutým príklepom zase dosiahnete presnejšie a jemnejšie vŕtanie. Práca s ňou je uľahčená vďaka dlhšiemu káblu. Negatívom môže byť fakt, že nie je príliš vhodná na skrutkovanie, čo však platí aj pri ostatných príklepových vŕtačkách.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vŕtačky

Najhoršie výrobky

Sklamaním je produkt Einhell TC-CD 18-2 Li, ktorý sa hodí na mákké materiály a menšie skrutky. Nevýhodou je jeho slabá výdrž motora, ktorý zlyhal ani nie v tretine testu. Rovnako neuspokojivé výsledky dosiahli aj Bosch PSR 14,4 LI a PowerPlus POW X044 Li. Tu bolo zlé hodnotenie zapríčinené nízkou rýchlosťou a výkonom.

Vŕtčka Matebo

Dostatočnú známku z radu "príklepoviek" obdržali PowerPlus POW X028 a Bosch AdvancedImpact 900. Dôvodom je hlavne životnosť, respektíve zlyhanie v záťažových testoch.

Dôležité faktory a parametre

Problémom pri príklepových vŕtačkách je to, že majú iba jednu rýchlosť, vyššie otáčky a nižší krútiaci moment. Z tohto dôvodu sa nehodia na skrutkovanie. U dvojrýchlostných modeloch je skrutkovanie možné, no kvôli vyššej hmotnosti nie je praktické. Chýba tiež okamžitá brzda motora, čiže po uvoľnení spínača sa pod vplyvom zotrvačnosti stále dotáča.

Vŕtačka Bosch

Dôležitá a veľmi praktická je automatická aretácia vretena. Tá umožňuje vymienanie bitov a vrtákov pohodlne jednou rukou. Na použitie väčších bitov je dobré, ak je maximálny priemer zvieracích čeľustí 13 milimetrov. Prácu uľahčuje aj manuálne nastavovanie otáčok, čím regulujete rýchlosť vŕtania, ktoré je tak presnejšie. Ideálne dĺžka kábla je aspoň 3 metre a je dobré, ak je pogumovaný.

Výber vrtáku závisí predovšetkým od tvrdosti materiálu, do ktorého sa chystáte vŕtať. Do tvrdých materiálov sa hodia kvalitné kobaltové vrtáky.

Celkové výsledky

Nasledujúce výsledky sa vzťahujú na dvojrýchlostné sieťové príklepové vŕtačky:

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

13/04/2020 20:51
Tomáš

Zdravim,po sledovaní testu vrtaciek nesúhlasím, preto že 10 rokov používam vŕtačky značky Bosch a som s nimi najviac spokojný.Nikdy neboli pokazené ani v servise.Pracujem v oblasti stavebníctva.S pozdravom Tomáš.

23/06/2021 11:38
Dalibor J.

Kúpil som si Bosch AdvancedImpact, pretože aj predtým som mal vŕtačku Bosch. A práve tento nový model vychádzal z toho pôvodného, s ktorým som bol veľmi spokojný. Vŕtačka je spoľahlivá a výkonná, na moje domáce práce úplne vyhovuje. Pomer ceny a výkonu je tiež dobrý a vŕtačka spĺňa všetko to, čo od nej vyžadujem, preto ju odporúčam aj všetkým ostatným.

27/06/2021 10:28
František

Mám príklepovú vŕtačku Black & Decker KR7532K, pretože túto značku používam dlhé roky. Predchádzajúca vŕtačka mi vydržala takmer 20 rokov bez opravy. Keď som potreboval novú, voľba bola jasná a vsadil som opäť na túto značku. Vŕtačka má dobrý výkon a na moje práce je úplne postačujúca. Cena je tiež v poriadku a keď natrafíte na výpredaj, získate ju ešte výhodnejšie.

02/08/2021 16:51
Robo G.

Používam vŕtačku Parkside B3 PSBM 750 z Lidla, ktorá ma presvedčila na kúpu svojou nízkou cenou. Pre bežné a občasné práce doma je postačujúca, čiže netreba si zbytočne priplácať za niečo výkonnejšie. Plus dávam za reguláciu otáčok, funkciu príklepu a praktické rozmery, vďaka ktorým sa s vŕtačkou veľmi dobre manipuluje. Je ľahká a v rukách neprekáža. Nie je ťažká ani po dlhšej dobre práce. Použité materiály sú plastové, no verím v aspoň akú takú životnosť. V rámci pomeru ceny a výkon je to fajn prístroj. Navyše, v cene bol aj praktický kufrík, vďaka ktorému môžem vŕtačku prenášať na potrebné miesto. Občas s ňou zájdem k rodičom, ak potrebujú s niečím pomôcť. Vŕtačka má aj svoje muchy, ale za túto cenu sa ich ani neoplatí spomínať. :-) Nenároční používatelia s ňou budú určite spokojní.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 13.11.2018
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Relácia Test Magazín z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere. Pozrite si kompletné výsledky.

Test magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhuTest magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test magazín – vstavané elektrické rúryTest magazín – vstavané elektrické rúry

Kúpa vstavanej elektrickej rúry by mala byť v prvom rade investíciou do budúcna. Len niektoré modely však vynikajú mimoriadnou kvalitou. V našom článku vám predstavíme tie najlepšie!