Test Magazín - vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

Kúpa vŕtačky nemusí byť taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a sú využiteľné doma, v dielni i na záhrade.

Kvalitné vŕtačky

Trhová ponuka je široká a v obchodoch natrafíte na pestré spektrum modelov. Zorientujte sa v nich podĺa výsledku v teste.

Poradie výsledku testu

Vŕtačka ako univerzálny nástroj

Relácia RTVS Test magazín sa v spolupráci s časopisom dTest zamerala na sieťové vŕtačky. Rôznorodosť modelov spôsobila, že aj vo výsledkoch dochádzalo k veľkým rozdielom. Ak by sme totiž hľadali vŕtačku, ktorá si dobre poradí s mäkkými i tvrdými povrchmi, asi by sme ju nenašli.

Ďalší rozdiel si môžeme uviesť na príklade akumulátorových vŕtačiek a klasických vŕtačiek s káblom. Prvá menová skupina je vhodná skôr na skrutkovanie a vŕtanie do mäkkých povrchov, zatiaľ čo vŕtačky s káblom sú ideálne na vŕtanie do tvrdých povrchov.

Testované parametre

Výsledky uverejnené v časopise dTest boli zosumarizované na základe jednotlivých skúšiek, ktoré mali na reuzltát určitý percentuálny podiel.

    • Vŕtanie - 50%
    • Ovládanie - 20%
    • Záťažový test - 20%
    • Vybavenosť - 5%
    • Návod na použitie - 5%

Z čoho pozostávali testy?

Sieťové príklepové vŕtačky so zapnutým príklepom si svoje schopnosti otestovali na žule a betóne, pri vypnutom príklepe bola použitá oceľová doska. Pri "aku skrutkovačoch", teda akumulátorových vŕtačkách, na scénu prišiel vápenec, drevo a kov.

Akumulátorové vŕtačky

Skrutkovanie sa testovalo na dreve a kove. Pri akumulátorových vŕtačkách je jeden z podstatných faktorov aj výdrž batérie, ktorá bola taktiež podrobená testovaniu.

Najlepšie výrobky

Najlepšou batériou sa môže pýšiť model Makita DDF484RTJ. Okrem toho má aj veľmi slušný výkon, 2 rýchlosti a kvalitný elektrický motor. Dobre si viedla aj pri skrutkovaní do dreva i kovu. Nevýhodou môže byť vyššia váha vyššia cena.

Najlepšou sieťovou vŕtačkou s jednou rýchlosťou sa stala Bosch Professional GSB 16 RE. So zapnutým príklepom si bez problémov poradí s tvrdými materiálmi. S vypnutým príklepom zase dosiahnete presnejšie a jemnejšie vŕtanie. Práca s ňou je uľahčená vďaka dlhšiemu káblu. Negatívom môže byť fakt, že nie je príliš vhodná na skrutkovanie, čo však platí aj pri ostatných príklepových vŕtačkách.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vŕtačky

Najhoršie výrobky

Sklamaním je produkt Einhell TC-CD 18-2 Li, ktorý sa hodí na mákké materiály a menšie skrutky. Nevýhodou je jeho slabá výdrž motora, ktorý zlyhal ani nie v tretine testu. Rovnako neuspokojivé výsledky dosiahli aj Bosch PSR 14,4 LI a PowerPlus POW X044 Li. Tu bolo zlé hodnotenie zapríčinené nízkou rýchlosťou a výkonom.

Vŕtčka Matebo

Dostatočnú známku z radu "príklepoviek" obdržali PowerPlus POW X028 a Bosch AdvancedImpact 900. Dôvodom je hlavne životnosť, respektíve zlyhanie v záťažových testoch.

Dôležité faktory a parametre

Problémom pri príklepových vŕtačkách je to, že majú iba jednu rýchlosť, vyššie otáčky a nižší krútiaci moment. Z tohto dôvodu sa nehodia na skrutkovanie. U dvojrýchlostných modeloch je skrutkovanie možné, no kvôli vyššej hmotnosti nie je praktické. Chýba tiež okamžitá brzda motora, čiže po uvoľnení spínača sa pod vplyvom zotrvačnosti stále dotáča.

Vŕtačka Bosch

Dôležitá a veľmi praktická je automatická aretácia vretena. Tá umožňuje vymienanie bitov a vrtákov pohodlne jednou rukou. Na použitie väčších bitov je dobré, ak je maximálny priemer zvieracích čeľustí 13 milimetrov. Prácu uľahčuje aj manuálne nastavovanie otáčok, čím regulujete rýchlosť vŕtania, ktoré je tak presnejšie. Ideálne dĺžka kábla je aspoň 3 metre a je dobré, ak je pogumovaný.

Výber vrtáku závisí predovšetkým od tvrdosti materiálu, do ktorého sa chystáte vŕtať. Do tvrdých materiálov sa hodia kvalitné kobaltové vrtáky.

Celkové výsledky

Nasledujúce výsledky sa vzťahujú na dvojrýchlostné sieťové príklepové vŕtačky:

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 13.11.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhuTest magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test magazín - vstavané elektrické rúryTest magazín - vstavané elektrické rúry

Kúpa vstavanej elektrickej rúry by mala byť v prvom rade investíciou do budúcna. Len niektoré modely však vynikajú mimoriadnou kvalitou. V našom článku vám predstavíme tie najlepšie!

Test magazín - Tekuté čističe na toaletuTest magazín - Tekuté čističe na toaletu

Mávate ťažkosti s umývaním toalety? Pomôcť by vám mohli kvalitné tekuté čističe. Tie najkvalitnejšie odalil Test magazín.