Travertínový obklad ako lacnejšia varianta mramoru

Svet obkladov dnes ponúka naozaj rozmanitý výber. Pri rekonštrukcii domov či bytov teda vznikajú dilemy, aký obklad si vlastne vybrať. Najčastejšie rozhoduje cena a materiál. Väčšina spotrebiteľov sa sústreďuje na obklad z prírodného alebo umelého kameňa.

Travertínový obklad na krb

Počuli ste už o travertíne? Travertínový obklad nie je žiadnou novinkou, no v poslednej dobe si získava množstvo nových priaznivcov. Prečo je travertín tak obľúbený? Aký je travertínový obklad? Všetko podstatné vám ponúkame v nasledujúcom článku.

Travertínový obklad

Ten kto túži po obklade z prírodného kameňa by mal určite spozornieť. Travertín je totiž druh prírodného vápenca. Ide teda o prírodný materiál s pórovitým povrchom, ktorý svojim prvotným výzorom pripomína luxusný mramor. Samotný vápencový kameň má rôzne textúry vďaka čomu je aj travertín veľmi príťažlivým.

Travertínový obklad je všeobecne veľmi používaným, predovšetkým vďaka jeho vysokej kvalite a z určitej časti i tradícii. Travertín bol totiž materiálom používaným i v období staroveku či stredoveku, kde sa využíval na obklady i travertínové podlahy.

Využitie travertínu

Travertín s nájde svoje uplatnenie ako v interiéri tak i v exteriéri. Ako sme spomínali, travertín nie je iba obkladom, ale takisto je možné ho použiť aj ako podlahovú krytinu. V rámci interiéru nájdu svoje uplatnenie predovšetkým v kúpeľni či kuchyni. Impregnačným náterom sa totiž travertínový obklad, respektíve podlaha stáva skutočne odolnou aj voči vlhkosti. Samozrejme, môžete ho pokojne použiť aj v obývačke či predsieni, keďže hlavný aspekt, ktorý púta je predovšetkým dizajn.

Travertínový obklad na stene v obývačke

V rámci exteriéru je travertín skutočne využívaným materiálom. Pre zaujímavosť, pri stavbe monumentálneho rímskeho Kolosea bolo použitých viac ako 300 000 ton travertínu. Práve Taliansko má najväčšie zdroje tohto vápenca. Jeho odolnosť určite zárukou toho, že v exteriéri nielenže bude vyzerať skvostne, ale zaručí aj dlhú životnosť. Často sa využíva ako podlahová krytina na terasách alebo pri bazénoch. Pokojne teda môžeme tvrdiť, že nech sa rozhodnete travertín použiť kamkoľvek, nikdy vás nesklame.

Hlavné výhody travertínového obkladu

A čo sú teda hlavné výhody tohto luxusného materiálu. Práve tieto výhody vás možno presvedčia o tom, že travertínový obklad alebo podlaha sú tou správnou voľbou.

✅ Prírodný materiál

Každý kus travertínového obkladu je vyrobený z prírodného materiálu. Žiadne odliatky sadry alebo štiepaný kameň so zmesou drveného travertínu. Zárukou prvého travertínu je určite aj jeho jedinečné sfarbenie, ktoré je spôsobené pórmi. Travertín v mnohých prípadoch pôsobí ako mramor. Jediná úprava travertínového obkladu je impregnačný náter pre získanie ešte lepších vlastností.

✅ Jedinečný dizajn

Už stáročia je travertín nadčasovým materiálom, ktorý prakticky nestarne. Je len na vás, do akého prostredia daný materiál zasadíte. Každopádne je skvelou voľbou či ho chcete zasadiť dno starších alebo novodobých trendov.

✅ Travertín vs mramor

Kto nehodlá utrácať veľké peniaze za pravý mramor, môže ich investovať do prírodného travertínu. Travertínový obklad je vlastnosťami mramoru takmer podobný. Rozdiel je skutočne iba vo vizuálnom prevedení a tým pádom aj v odlišnej štruktúre. Travertín je však rozhodne lacnejší, no zároveň dokáže rázne zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti.

Travertínový obklad v kúpelni

✅ Odolný voči vlhkosti

Dôvod, prečo je možné ho používať aj v exteriéroch je ten, že je skutočne odolný. To je aj dôvod, prečo je travertín tak obľúbený v kúpeľniach. Na to, aby bol travertínový obklad odolnejší sa aplikujú impregnačné vrstvy, ktoré odpudzujú vodu. Všeobecne je však travertín aj paropriepustný takže svojim spôsobom dýcha.

✅ Teplo, zima – zima teplo

Travertín ako prírodný materiál je skvelým vodičom tepla. Takisto je však skvelým izolantom. Skvelé riešenie je travertínová podlaha aj pri podlahovom kúrení. V lete totiž chladí a v zime hreje. Má perfektné akumulačné schopnosti, čo sa ukázalo aj pri aplikácii pri bazénoch. Rovnako tak má travertín vysokú tvrdosť a teda aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

✅ Bezúdržbový materiál

Určite sa vám vynorila otázka, že i keď je odolný voči vode, čo usádzanie vodného kameňa? Toho sa báť nemusíte. Travertín je totiž špecifický tým, že vodný kameň sa na ňom neusádza. Pri klasickom umývaní preto nie je nutné žiadne rozpúšťadlo alebo iný koncentrát.

Cenové relácie

Samozrejme, tento fakt závisí od toho, na aký travertín sa zameriate. Existuje totiž množstvo úprav a podôb travertínu. Ako si vyberiete travertínovú mozaiku, zaplatíte zhruba 93 €/m2. V prípade obkladu podľa rôznej úpravy sa ceny pohybujú medzi 50 - 90 €/m2. Pri podlahe z prírodného travertínu je cena v priemere okolo 70 - 80 €/m2. Možno teda pokojne povedať že ide o lacný luxus v oblasti prírodných materiálov. Hoc je travertín drahší ako prírodný kameň, vlastnosti, dizajn a predovšetkým kvalita je neporovnateľne vo vyššou triedou.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 04.06.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom

Prehoz na posteľ je nielen estetickou záležitosťou, ale taktiež chráni vašu posteľnú bielzeň pred prachom, ktorý víri v miestnosti. Navyše dodá izbe šmrnc. Neveríte?

Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva

Koľkokrát ste si popálili ruku na kávovej šálke? Alebo sa vám stáva, že vám vychladne skôr, ako ju stihnete vypiť? S termo pohárom vám už nič také nehrozí. Prezradíme vám jeho výhody.

Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in! Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in!

Mechanické a retro kuchynské váhy sú in. Vaša kuchyňa získa vďaka nim vintage look. Aké máte pri výbere možnosti? V článku vám poradíme, čo si treba všímať.