Travertínový obklad ako lacnejšia varianta mramoru

Svet obkladov dnes ponúka naozaj rozmanitý výber. Pri rekonštrukcii domov či bytov teda vznikajú dilemy, aký obklad si vlastne vybrať. Najčastejšie rozhoduje cena a materiál. Väčšina spotrebiteľov sa sústreďuje na obklad z prírodného alebo umelého kameňa.

Travertínový obklad na krb

Počuli ste už o travertíne? Travertínový obklad nie je žiadnou novinkou, no v poslednej dobe si získava množstvo nových priaznivcov. Prečo je travertín tak obľúbený? Aký je travertínový obklad? Všetko podstatné vám ponúkame v nasledujúcom článku.

Travertínový obklad

Ten kto túži po obklade z prírodného kameňa by mal určite spozornieť. Travertín je totiž druh prírodného vápenca. Ide teda o prírodný materiál s pórovitým povrchom, ktorý svojim prvotným výzorom pripomína luxusný mramor. Samotný vápencový kameň má rôzne textúry vďaka čomu je aj travertín veľmi príťažlivým.

Travertínový obklad je všeobecne veľmi používaným, predovšetkým vďaka jeho vysokej kvalite a z určitej časti i tradícii. Travertín bol totiž materiálom používaným i v období staroveku či stredoveku, kde sa využíval na obklady i travertínové podlahy.

Využitie travertínu

Travertín s nájde svoje uplatnenie ako v interiéri tak i v exteriéri. Ako sme spomínali, travertín nie je iba obkladom, ale takisto je možné ho použiť aj ako podlahovú krytinu. V rámci interiéru nájdu svoje uplatnenie predovšetkým v kúpeľni či kuchyni. Impregnačným náterom sa totiž travertínový obklad, respektíve podlaha stáva skutočne odolnou aj voči vlhkosti. Samozrejme, môžete ho pokojne použiť aj v obývačke či predsieni, keďže hlavný aspekt, ktorý púta je predovšetkým dizajn.

Travertínový obklad na stene v obývačke

V rámci exteriéru je travertín skutočne využívaným materiálom. Pre zaujímavosť, pri stavbe monumentálneho rímskeho Kolosea bolo použitých viac ako 300 000 ton travertínu. Práve Taliansko má najväčšie zdroje tohto vápenca. Jeho odolnosť určite zárukou toho, že v exteriéri nielenže bude vyzerať skvostne, ale zaručí aj dlhú životnosť. Často sa využíva ako podlahová krytina na terasách alebo pri bazénoch. Pokojne teda môžeme tvrdiť, že nech sa rozhodnete travertín použiť kamkoľvek, nikdy vás nesklame.

Hlavné výhody travertínového obkladu

A čo sú teda hlavné výhody tohto luxusného materiálu. Práve tieto výhody vás možno presvedčia o tom, že travertínový obklad alebo podlaha sú tou správnou voľbou.

✅ Prírodný materiál

Každý kus travertínového obkladu je vyrobený z prírodného materiálu. Žiadne odliatky sadry alebo štiepaný kameň so zmesou drveného travertínu. Zárukou prvého travertínu je určite aj jeho jedinečné sfarbenie, ktoré je spôsobené pórmi. Travertín v mnohých prípadoch pôsobí ako mramor. Jediná úprava travertínového obkladu je impregnačný náter pre získanie ešte lepších vlastností.

✅ Jedinečný dizajn

Už stáročia je travertín nadčasovým materiálom, ktorý prakticky nestarne. Je len na vás, do akého prostredia daný materiál zasadíte. Každopádne je skvelou voľbou či ho chcete zasadiť dno starších alebo novodobých trendov.

✅ Travertín vs mramor

Kto nehodlá utrácať veľké peniaze za pravý mramor, môže ich investovať do prírodného travertínu. Travertínový obklad je vlastnosťami mramoru takmer podobný. Rozdiel je skutočne iba vo vizuálnom prevedení a tým pádom aj v odlišnej štruktúre. Travertín je však rozhodne lacnejší, no zároveň dokáže rázne zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti.

Travertínový obklad v kúpelni

✅ Odolný voči vlhkosti

Dôvod, prečo je možné ho používať aj v exteriéroch je ten, že je skutočne odolný. To je aj dôvod, prečo je travertín tak obľúbený v kúpeľniach. Na to, aby bol travertínový obklad odolnejší sa aplikujú impregnačné vrstvy, ktoré odpudzujú vodu. Všeobecne je však travertín aj paropriepustný takže svojim spôsobom dýcha.

✅ Teplo, zima – zima teplo

Travertín ako prírodný materiál je skvelým vodičom tepla. Takisto je však skvelým izolantom. Skvelé riešenie je travertínová podlaha aj pri podlahovom kúrení. V lete totiž chladí a v zime hreje. Má perfektné akumulačné schopnosti, čo sa ukázalo aj pri aplikácii pri bazénoch. Rovnako tak má travertín vysokú tvrdosť a teda aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

✅ Bezúdržbový materiál

Určite sa vám vynorila otázka, že i keď je odolný voči vode, čo usádzanie vodného kameňa? Toho sa báť nemusíte. Travertín je totiž špecifický tým, že vodný kameň sa na ňom neusádza. Pri klasickom umývaní preto nie je nutné žiadne rozpúšťadlo alebo iný koncentrát.

Cenové relácie

Samozrejme, tento fakt závisí od toho, na aký travertín sa zameriate. Existuje totiž množstvo úprav a podôb travertínu. Ako si vyberiete travertínovú mozaiku, zaplatíte zhruba 93 €/m2. V prípade obkladu podľa rôznej úpravy sa ceny pohybujú medzi 50 - 90 €/m2. Pri podlahe z prírodného travertínu je cena v priemere okolo 70 - 80 €/m2. Možno teda pokojne povedať že ide o lacný luxus v oblasti prírodných materiálov. Hoc je travertín drahší ako prírodný kameň, vlastnosti, dizajn a predovšetkým kvalita je neporovnateľne vo vyššou triedou.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 04.06.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich? Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich?

Kolaudácia nového domu či bytu je skvelou príležitosťou na to, aby sme sa stretli s priateľmi či rodinou. Je dobrým zvykom, že pozvaní hostia prinesú so sebou aj nejaký dar. Viete, čo je...

Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta

Ste vášnivým cestovateľom? Vďaka stieracej mape si môžete dokumentovať, ktoré časti sveta ste už spoznali, a ktoré spoznať ešte len plánujete.

Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov

Patríte medzi milovníkov interiérového dizajnu? Práve doplnky v retro štýle dodajú vášmu domovu či bytu šmrnc. Sortiment v segmente dizajnu je naozaj bohatý. Predstavíme vám ponuku.


Pridať komentár