Tvrdá voda v domácnosti. Ako si s ňou poradiť?

Máte problémy s práčkou a umývačkou riadu, aj keď im na prvý pohľad nič nechýba? Skrytým škodcom je vodný kameň. Na svedomí ho má tvrdá voda.

Tvrdá voda v kanvici

Prezradíme vám, ako s ňou bojovať, aby si to domáce spotrebiče neodniesli. Existuje niekoľko druhov zmäkčovačov vody do rodinného domu, ktoré vám pomôžu problém vyriešiť. Ale, ktorý si vybrať?

Obľúbené produkty

Ako prídete na to, že voda je tvrdá?

Meranie tvrdosti vody môžete vykonať tromi spôsobmi. Nie je to nič náročné a nezaberie vám to veľa času. Zistiť, ako na tom s vodou, ste prináša mnoho výhod, o ktorých si povieme neskôr. 

Prvý spôsob si vyžaduje len menšiu PET fľašu a tekuté mydlo. Doma to určite nájdete. Fľašu do 1/3 naplňte vodou a pridajte do nej pár kvapiek tekutého mydla. Poriadne ňou pretrepte. Pri mäkkej vode sa vytvorí pena a voda ostane číra. Tvrdá voda sa s mydlom zmieša a to ju zakalí. Tento test nie je celkom presný. Mydlá majú rôzne zloženie a to môže výsledok negatívne ovplyvniť.

V druhom prípade vám na pomoc príde lakmusový papierik. Na sekundu ho ponorte do vody a po vytiahnutí z neho zotrite zvyškovú vodu. Asi po minúte sa papierik zafarbí do určitého odtieňa. Porovnajte ho so stupnicou na obale a tá vám stupeň tvrdosti vody prezradí. Môžete ho mať pri sebe, aj keď idete do terénu. Veľa miesta vám nezaberie.

Rýchlo, jednoducho a presne tvrdosť vody určíte vďaka nemeckým kvapkám. Do fľaštičky, ktorá je súčasťou balenia, nalejte vodu po risku. Po jednej kvapke do nej pridávajte priložený roztok dovtedy, kým voda nezmení farbu (1 kvapka = 1°dH). Kvapky nepridávajte len tak. Ich počet určuje výslednú tvrdosť vody v °dH. Rovnica je v tomto prípade jednoduchá. Koľko kvapiek pridáte, takú tvrdú vodu máte.

Čo si pod pojmom tvrdá voda predstaviť?

Tvrdosť vody určuje podiel rozpustených vápenných a horčíkových zlúčenín vo vode. Mäkká voda rozpúšťa kovy a kovové oxidy v potrubí a tvrdá voda ukladá vodný kameň, ktorý potrubie zanáša a tým znižuje účinok vykurovacích telies a upcháva potrubie v práčkach a umývačkách riadu. Tvrdú vodu neprehliadnete ani na umývadle, vani, či WC. Zbaviť sa vápencových usadenín dá zabrať nejednej gazdinke. Biele škvrny na batériách sú tiež znakom toho, že voda je tvrdá. Prečo sa s tvrdosťou vody popasovať?

  • Zle rozpúšťa mydlo a čistiace prostriedky,
  • spotrebujete väčšie dávky prášku (niekedy až o 30 %),
  • steny kotla sa môžu prehriať a poškodiť  (vodný kameň nevedie teplo),
  • domáce spotrebiče spotrebujú viac elektrickej energie.

Kedy vodný kameň vzniká a ako sa ho zbaviť?

Vodný kameň sa ukladá len vtedy, keď voda prekročí 60 °C. Aj preto sa s ním najčastejšie stretnete na rýchlovarných kanviciach či hrncoch.

Vyskúšajte babské rady a vodný kameň odstránite jednoducho a lacno. Ocot a sódu bikarbónu doma určite máte. Trochu octu a regeneračnú soľ pridajte do prania namiesto aviváže. Práčku ochráni pred špinou a usadeninami a bielizeň z nej vyberiete príjemne jemnú. Ani s kryštalickou sódou sa špina nekamaráti. Stačí, keď k bielizni pridáte jedno zrniečko a práčka bude fungovať dlhšie.

Tvrdá voda

Používanie týchto kuchynských prísad vodný kameň síce odstráni, ale jeho opätovnému usádzaniu nezabráni. Ak sa ho chcete zbaviť naozaj, poobzerajte sa po zariadeniach na zmäkčovanie vody s technológiou výmeny iónov vápnika a horčíka.

Nedovoľte vodnému kameňu sa usadiť

Horšie je, keď sa vodný kameň už v práčke alebo umývačke riadu usadil. Voľným okom ho nevidieť a často ho odhalíte, až keď práčka či umývačka riadu vypovedá službu. Nedajte vodnému kameňu a ostatným nečistotám šancu a vodu upravte skôr, ako sa do spotrebiča dostane. Ako na to?

Filter na tvrdú vodu

Jedným z riešení je filter. Nainštalujete ho pred prívodnú hadicu a usadeniny nebudú mať šancu. Ide o dvojstupňovú filtráciu s jednoduchou inštaláciou, ktorá prefiltruje až 12 000 litrov vody. Filter nemá vplyv na tlak vody a zlepšuje efekt pracieho prášku.

Voda preteká iontomeničovou vrstvou, tá premieňa ióny vápnika a horčíka na ióny sodíka a tvrdú vodu mení na mäkkú. Oslabenú iontomeničovú vrstvu zregeneruje soľný roztok. Netrúfneme si povedať, ako často. Závisí to od tvrdosti a množstva upravenej vody.

Práčka poškodená tvrdou vodou

Filter je preventívnym riešením, ktoré šetrí vaše peniaze a váš čas. Servis, nákup súčiastok a v najhoršom prípade výmena práčky či umývačky riadu niečo stojí.

Magnetický zmäkčovač vody

Tento zmäkčovač vodu upraví v priebehu niekoľkých dní. Nasadaný vodný kameň odstráni do 12 týždňov a v tomto prípade máte istotu, že sa už nevráti. Na kameň z batérií, sprchových ružíc a toalety mu doprajte aspoň 4 týždne. Ťažko zanesenú a starú vodnú inštaláciu tak skoro do poriadku nedáte. Zázraky nečakajte. Minerálne zloženie vody má k úprave tvrdosti vody tiež čo povedať.

Zmäkčovač vody do pračky Calgon

S Calconom ste sa už určite stretli, aj keď možno nie osobne. Nejeden výrobca práčok ho odporúča pridávať do každého prania práve preto, že neutralizuje nečistoty a pomáha pri ich odplavení. Pridajte ho do priehradky k praciemu prášku a práčka vám poslúži dlhšie.

Ako zmäkčiť vodu v bazéne?

Na hrubšiu vrstvu usadeniny v bazéne naneste odstraňovač vodného kameňa, nechajte ho pôsobiť a potom ho z bazéna mechanicky odstráňte. Je možné, že všetok nános na jedenkrát neodstránite a budete musieť celý proces zopakovať. Bazén vyčistite na konci sezóny alebo na jar.

Malý bazén naplnený vodou

Preventívne do vody pridajte stabilizátor tvrdosti vody. Pred usadeninami bazén ochráni počas celej sezóny bez toho, aby ste ho museli do vody opäť pridávať. Pridajte ho len v tom prípade, že do bazéna pripustíte väčšie množstvo vody.

Ako zmäkčiť vodu zo studne?

Studne sú čoraz populárnejšou súčasťou našich dvorov. Ak chcete vodu z nej využiť na 100 %, musíte ju na to pripraviť. Organické látky, pesticídy a ťažké kovy z vody odstránite pomocou uhlíkového filtra s aktívnym uhlím, ktorý upraví aj jej chuť a vôňu.

Chcete sa vody zo studne napiť? Umiestnite filtračný systém na báze reverznej osmózy za kuchynský drez a pitnej vody sa z kohútika dočkáte.

Nechajte si urobiť rozbor vody. Jeho výsledok vám prezradí, čo všetko treba upraviť, aby ste sa zbavili všetkých škodlivých látok a zistili, na čo sa pri filtrácii zamerať.

Ako zmäkčiť vodu v akváriu?

Najjednoduchšou cestou je kúpa hotového prípravku na báze rašelinových výluhov, ktorý v dobrých chovateľských potrebách určite kúpite.

Obľúbené produkty

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 12.01.2019
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...

Kam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidláKam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidlá

Na včely vplýva z okolia množstvo faktorov a nie všetky im môžu úplne prospievať. Umiestnenie ovplyvňuje aj na kvalitu získaného medu. Poradíme vám, kam umiestniť včelie úle.