Umelý trávnik do záhrady aj na balkón: vhodnosť pre psov, starostlivosť a údržba

Najčastejším mýtom o umelom trávniku je to, že sa oň netreba vôbec starať. Pravda, na rozdiel od živého trávnika si nevyžaduje kosenie, zalievanie či hnojenie, no aj napriek tomu mu je potrebné venovať pozornosť.

Ako na údržbu umelého trávnika

Vďaka pravidelnému čisteniu a údržbe si váš trávnik zachová vzhľad ako v deň, keď ste nový trávnatý koberec položili. Neviete, ako na to? Ponúkame vám niekoľko tipov.

Prečo je údržba umelého trávnika dôležitá

Umelý trávnik nie je tak celkom bezúdržbový a vydrží dlhšie pri vhodnej údržbe. Dôvodov, prečo svoj umelý trávnik udržiavať, je niekoľko. Na trávniku sa vám časom začne zbierať neporiadok, zväčša organické nečistoty, ako napr. popadané lístky, konáre, časti rastlín či prach, kamienky a podobne. Tie sa na vašom trávniku len tak nerozložia, resp. nezaniknú v steblách živej trávy, a časom sa na trávniku začnú množiť baktérie a mikroorganizmy.

Podobne je to aj so zvieracím močom a výkalmi, ktoré sa na trávnik dostanú, aj ak domácich miláčikov nemáte. Stačí, že k vám zavíta mačka od suseda alebo na trávnikom preletí vtáčik. Pravidelné čistenie je teda aj otázkou hygieny a zdravotnej bezpečnosti trávnika pre vás a vaše deti, najmä ak máte v domácnosti alergikov a asmatikov.

Neopomenuteľná je aj estetická stránka, keďže nahromadené nečistoty na tráve nepôsobia dobre a časom dochádza aj k mechanickému opotrebovaniu stebiel trávy. Vhodnou údržbou a pravidelným čistením si tak zabezpečíte trávnik, ktorý zostane dlho pekný, ale aj funkčný. Zvíšite jeho životnosť, predĺžite využiteľnosť a zachovávate ho zdravotne bezpečný pre vás a vašu rodinu.

Ako často umelý trávnik čistiť

Frekvencia čistenia trávnika by mala závisieť od náročnosti znečistenia. Pri menej znečistených trávnikoch postačí ľahké čistenie raz za 2 týždne alebo podľa potreby a hlbšie čistenie raz za 2 – 4 mesiace. Pri viac znečistených trávnikoch by ste sa do čistenia mali pustiť aspoň raz týždenne a hĺbkového čistenia raz za mesiac.

Kedy si váš trávnik vyžaduje viac pozornosti?

 • Ak bývate pri ceste, na rušnej ulici alebo pri stavenisku, čo znamená viac prachu na vašom trávniku.
 • Ak je vo vašej záhrade viacero stromov, kríkov a rastlín, čo vedie k zvýšenému výskytu lístkov a konárikov, ale aj hniezdenia vtákov, výskytu ich pierok či výkalov.
 • Ak máte domácich miláčikov, ktorí na trávnik močia alebo zanechávajú výkaly, príp. k vám zavítajú aj mačky alebo psy zo susedstva.
 • Ak máte deti, ktoré sa na trávniku hrávajú.
 • Počas sezóny sennej nádchy, ak máte doma alergika alebo astmatika, keďže pele z rastlín sa môžu zachytávať na vašom umelom trávniku.
 • Ak trávnik používate na šport, vtedy údržbou predchádzate vzniku hrboľov a nerovností, čím znižujete riziko poranenia.

Starostlivosť o umelý trávnik

Ako čistiť umelý trávnik

Nech si už vytvoríte akýkoľvek harmonogram údržby, čistenie rozdeľujeme na ľahšie čistenie na týždennej (alebo dvojtýždennej) báze a hlbšie čistenie na mesačnej (alebo dvoj- až trojmesačnej) báze. Vašou základnou výbavou by mali byť plastové hrable, metla s mäkkými, no pevnými štetinami (jestvujú aj metly špecificky určené na umelý trávnik), prípadne fúkač lístia, záhradnú hadicu, prípravok na odstraňovanie burín a ďalšie pomôcky podľa sezóny a potreby.

Čistenie na týždennej báze

Týždenné čistenie trávnika by malo spočívať v odpratávaní nečistôt z jeho povrchu, predovšetkým listov, konárikov, odumretých časti rastlín, zaschnutého blata a akýchkoľvek cudzích telies, ktoré sa na trávniku vyskytnú. V prvom kroku odpracte najväčšie kúsky za pomoci plastových hrablí alebo fúkača lístia a až potom použite metlu. Metlou sa dostanete aj medzi stebielka trávy, odkiaľ nečistoty dobre vyčešete, a zároveň tak narovnáte popadané steblá, ktoré sa mohli používaním utlačiť, vďaka čomu bude trávnik opäť pôsobiť krajšie a plnšie.

Čistenie na mesačnej báze

Mesačné čistenie by malo zahŕňať opláchnutie trávnika. Ak práve zažívate daždivé obdobie, nemusíte trávnik umývať tak často. Pokiaľ v lete trávite na trávniku veľa času, môže byť znečistený viac než zvyčajne. Na oplachovanie použite záhradnú hadicu, čím trávnik opláchnete rovnomernejšie než vedrom s vodou. Voda z hadice by mala mať dostatočný tlak, no nie prílišný, ktorý by mohol trávnik poškodiť. Opláchnutím odstránite predovšetkým prach a menšie nečistoty, príp. ľahšie škvrny. Taktiež spláchnete rozliate nápoje a tekutiny či moč domáceho miláčika. Neodstránite tým však ťažšie škvrny, mastnoty a pachy.

Ďalšia údržba umelého trávnika

Okrem bežného čistenia sa stretnete s problémami ako udupaná tráva, škvrny na trávniku, pachy zo zvieracieho moču a výkalov či zarastanie buriny. Údržbu pri týchto problémoch vykonávajte podľa potreby.

Ako odstrániť zápach z moču z umelého trávnika

Na bežné odstránenie zápachu z moču by malo zabrať opláchnutie vodou, avšak z dlhodobého hľadiska môže trávnik napáchnuť a samotná voda nemusí stačiť. Z toho, čo už doma máte, je vyľmi účinný roztok z vody zmiešanej s octom v pomere 1 : 1. Ocot má antibakteriálne vlastnosti, čím prispeje aj k dezinfekcii miesta. Na neutralizáciu pachov je účinná aj pasta z citrónovej šťavy a sódy bikarbóny, ktorú aplikujte priamo na miesto, nechajte pôsobiť a neskôr opláchnite vodou.

Plastové hrable na čistenie umelého trávnika

Okrem toho si viete pomôcť aj bežným pracím prípravkom, najlepšie práškom alebo gélom, ktorý rozrobíte vo vode. Premiešajte, aby sa prípravok úplne rozpustil a roztok aplikujte na trávu pomocou jemnej kefky. Po vyčistení opláchnite vodou. Rovnako dobre si môžete pomôcť aj čističom na koberce. Ďalšou možnosťou je prípravok na odstraňovanie pachov. Takéto čističe sú zamerané na odstraňovanie biologických pachov moču a výkalov a zväčša sú vo forme spreja. Aplikujú sa už po vyčistení miesta, na ktoré sa nastriekajú a nechajú pôsobiť bez potreby odpláchnutia.

Ako vyčistiť rozliate nápoje z umelého trávnika

Pri grilovačke alebo počas záhradnej párty je celkom bežné, že sa vám podarí vyliať nápoj. Sladké limonády, pivo, víno a alkohol, všetko to môže mať za následok lepkavé škvrny aj zafarbenie trávy. Všetky rozliate nápoje je potrebné okamžite upratať. Handričkou alebo papierovou kuchynskou rolkou sa najprv snažte zbaviť všetkej prebytočnej tekutiny. Následne si urobte roztok z vody a pracieho prostriedku alebo saponátu na riad, ktorý za pomoci špongie alebo handričky aplikujte na rozliate miesto. Následne opláchnite malým množstvom vody.

Ako odstrániť buriny z umelého trávnika

Buriny nie sú len nočnou morou udržiavaných živých trávnikov, ale objaviť sa môžu aj v umelom trávniku a taktiež môže byť náročné sa ich zbaviť. Stačí, že semienka burín zavejú na váš trávnik alebo ich zanesiete na obuvi a zakrátko začne aj na umelej tráve vyrastať púpava či burina. Jednoduchým riešením je použitie octového roztoku. Ocot zmiešajte s vodou v pomere 1 : 1 a rozprašovačom naneste na miesta s burinou. Roztok neoplachujte a v prípade potreby o pár dní zopakujte. Na buriny môžete nasypať aj kuchynskú soľ, ktorá rastliny dehydruje, čím začnú vysychať. Po vyschnutí buriny odstráňte a v prípade rastu ďalších rastlín proces zopakujte.

Dobrým pomocníkom je aj prípravok na odstraňovanie burín. Jestvujú rôzne herbicídy, ktoré si môžete zakúpiť v záhradníckych potrebách – jedny sa zameriavajú len na buriny, iné vyhubia všetky zasiahnuté rastliny; jedny sú na prírodnej báze, iné predstavujú silnú chémiu. Pred použitím sa vždy ubezpečte, že prípravok nepoškodí váš umelý trávnik a ohľad berte aj na to, či sa na vašom trávniku hrajú deti alebo venčia psy. Najlepšie je nepoužívať žiadne agresívne prípravky a už vôbec žiadne mechanické odstraňovače či vypaľovače burín, ktorými by ste si trávnik úplne poškodili.

Ak sa burín chcete zbaviť nadobro, najlepšie je na to myslieť už pri zakladaní trávnika. Tak, ako sa zvykne inštalovať sieť proti krtkom, možno namontovať aj bariéru proti burinám. Najlepšie je nechať si ju profesionálne nainštalovať pri pokladaní trávnika. Pokryje celú plochu pod umelou trávou a vy si budete istí, že vás už žiadna burina neprekvapí.

Ako načechrať udupanú umelú trávu

Po odložení bazéna, častom športovaní na trávniku alebo jednoducho po čase používania sa aj umelá tráva udupe a steblá budú zašliapnuté do zeme. Aby trávnik vyzeral pekne, ako nový, je potrebné udupanú trávu z času na čas načechrať. Nie je to vôbec zložité a pokiaľ trávnik pravidelne čistíte, tráva by mala zostať narovnaná. Stačí totiž vziať mäkkú metlu alebo plastové hrable a stebielka trávy pomaly vyčesávať nahor. Vyčesávaním zabezpečíte jednotný povrch a narovnanie ušliapnutých stebiel. Všimnete si aj stav trávnika a v prípade potreby budete môcť doplniť granulát tam, kde vznikli straty.

Kefa na čistenie umelého trávnika

Ako odstrániť škvrny z umelého trávnika

Počas letnej sezóny je úplne bežné, že sa na trávniku vytvoria škvrny. Môžu sa vytvoriť z rozliatych nápojov, pri varení a grilovaní z omáčok a olejov, z opaľovacieho krému, rúžu, make-upu či dokonca z motorového oleja. Odstraňovanie škvŕn nemusí byť vôbec zložité. Na väčšinu môžete použiť prací prostriedok zmiešaný s vodou. Na trávu ho naneste za pomoci špongie alebo handričky priamo na pošpinené miesto a škvrnu sa snažte jemne uvoľniť. Roztok nechajte na škvrne pár minút pôsobiť a potom spláchnite vodou. Ak ide o ťažšie odstrániteľnú škvrnu, môžete sa ju po odmočení pokúsiť vyčistiť starou zubnou kefkou alebo inou kefkou s mäkkými štetinkami.

Ako odstrániť žuvačku z umelého trávnika

Ak vám na trávnik spadne žuvačka, snažte sa ju zdvihnúť okamžite, než stihne zmäknúť a obaliť steblá trávy. Najmä v lete, keď teploty poriadne stúpajú, sa môže žuvačka roztápať a poriadne dostať do hĺbky vláken, odkiaľ by bolo ťažké ju vytiahnuť. Ak sa to stane, môžete ju odstrániť podobným spôsobom, akým sa odstraňuje z oblečenia – zmrazením. Trávnik, prirodzene, nemôžete uložiť na pár minút do mrazničky, ale použiť môžete ľadové kocky, ktoré priložte priamo na žuvačku. Keď stuhne, bude ľahšie ju odstrániť ročne alebo za pomoci umelohmotného (nie ostrého) noža. Aj ostanú maličké zvyšky, použite zubnú kefku a saponát s vodou.

Ako odpratať sneh z umelého trávnika

V zime nastáva otázka, ako si poradiť s pokrývkou snehu alebo ľadu a či je vôbec potrebné ich odpratávať. V prípade ľadu sa odporúča nechať ho roztopiť prirodzeným spôsobom, keďže akékoľvek pokusy o mechanické odstraňovanie alebo zahrievanie trávnika by pravdepodobne skôr spôsobili škody na tráve. Čo sa týka snehu, mal by sa odpratávať, keďže ťažká pokrývka bude steblá trávy zaťažovať a udupávať. Malé množstvo sa odpratáva ľahko, stačí ho pozametať mäkkou metlou. Ak nasneží viac, vrchnú vrstvu odpracte lopatou tak, aby ste nabrali len sneh z povrchu a nedotýkali sa trávy. Spodnú vrstvu napokon odpracte klasicky metlou.

Na čo si dávať pri umelom trávniku pozor

 • Pri úprave umelého trávnika nepoužívajte ostré predmety, ktoré by mohli pretrhať steblá umelej trávy. Aj v prípade hrablí používajte radšej mäkšie plastové hrable než kovové, ktoré by mohli trávnik mechanicky poškodiť.
 • Nepoužívajte ani žiadne agresívne čistiace prípravky. Vždy skúste radšej prírodné produkty a produkty vhodné pre syntetické povrchy, inak by ste mohli umelú trávu poškodiť.
 • Na umelú trávu neaplikujte teplo, napr. z parných čističov, keďže to by mohlo syntetickú trávu poškodiť. Platí to aj pre ohniská a grily, ktoré je lepšie umiestniť na terase alebo inom pevnom povrchu.
 • Zbavte sa cigaretových ohorkov. V žiadnom prípade nefajčite na umelom trávniku a už vôbec nezahadzujte ohorky z cigariet na trávu, keďže tú by ľahko prepálili a spôsobili nenávratnú škodu.
 • V blízkosti trávnika neumiestňujte zrkadlá alebo iné plochy, z ktorých by sa ostré slnko mohlo odrážať na trávnik, keďže by mohlo dôjsť k vypáleniu stebiel trávy.
 • Nenechávajte svojich domácich miláčikov na trávniku bez dozoru, najmä ak viete, že váš psík v záhrade rád hrabe.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 22.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Matrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria ánoMatrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria áno

Pokiaľ máte zlý a nekvalitný spánok, problémom môže byť zlý matrac či vankúš. Čo takto skúsiť Dormeo, firmu, ktorá sľubuje kvalitný spánok.

Medvedík obyčajný – krtonôžka v záhrade. Ako sa zbaviť medvedíkov?Medvedík obyčajný – krtonôžka v záhrade. Ako sa zbaviť medvedíkov?

Medvedík obyčajný v záhrade skutočne značí nemalý problém a niekedy ani odporúčaná ochrana proti medvedíkom nezaberie podľa predstáv. Ako teda s medvedíkom v záhrade bojovať?

Ohlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieťOhlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieť

Čo je drobná stavba? Ako vybaviť povolenie na jej realizáciu? Môžem vykonať aj dodatočné ohlásenie drobnej stavby? Poradíme vám, čo všetko musíte vedieť pred začiatkom prác a aké...