Údržba vody vo vírivke. Aká je dostupná chémia na trhu?

Vírivky sú veľmi príjemným miestom na relax a oddych, obzvlášť v letných mesiacoch a teplých dňoch, keď je takpovediac na nevydržanie.

Čistenie vody vo vírivke

Starostlivosť o vodu a celkovo o vírivku je však veľmi dôležitá a preto sme si pripravili pre vás niekoľko bodov, ktorými je potrebné sa riadiť, ak máte vírivku a chcete si ju udržať čistú a zdravú.

Aké chemické prípravky nájdeme na trhu?

Možností je skutočne veľa, no ak si to máme nejako zhrnúť, tak môžeme vytvoriť dve kategórie prípravkov do víriviek. Sú to chlórové bezchlórové. O tomto „spore“ medzi týmito dvoma voľbami ste už určite minimálne okrajovo počuli. Ak nie, tak sa ho pokúsime „rozlúsknuť“ práve v našom článku.

Veľa prípravkov obsahuje chlór, bróm alebo aktívny kyslík a aj keď sú ozaj efektívne, tak majú mnoho negatívnych vedľajších účinkov. Naopak, bezchlórové prostriedky sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu a hlavne priaznivejšie pre zdravie všetkých, ktorí vírivku využívajú.

Prezrieť ponuku chémie do víriviek

Chlórová chémia do víriviek

Začneme tým „horším“, respektíve menej zdravším variantom. Nenechajte sa odradiť, chlór stále patrí medzi najčastejšie používané prostriedky na dezinfekciu vody. Čo pod pojmom dezinfekcia vôbec rozumieme? Vo všeobecnosti hovoríme o zbavení sa baktérií, ktoré majú teplú vodu skutočne v obľube a taktiež je dôležité eliminovať rôzne iné nečistoty. V čom však spočíva problém chlóru?

Patálie nastávajú, keď príde na dávkovanie. Ak si zosumarizujeme negatívne účinky chlóru, tak je ich požehnane – je nepríjemný voči sliznici a pokožke, dráždi dýchacie cesty a v spojení s organickými látkami ako pot a moč vytvára nebezpečné karcinogénne látky a je tiež nebezpečný pre tehotné ženy. Keď si teda spojíme tieto vlastnosti s predávkovaním, tak pochopíme, že k problémom môže dôjsť veľmi jednoducho.

Chlórová tableta do vírivky

Preto je potrebné dávať si pozor hlavne pri menších objemoch vody s vysokou teplotou. Čo sa týka dezinfekčných účinkov, tak tie sa znižujú zvyšovaním hodnoty pH. Ak je voda zásaditá, hodnota pH je teda nad 7,5, tak účinky klesajú. Pri hodnote 8 a viac sa pre rovnakú účinnosť musí použiť až trojnásobné množstvo.

Dezinfekčné prostriedky sa dajú kúpiť vo forme tabliet – teda chrómové tablety, brómové a tablety aktívneho kyslíka. Všetky tri sú v niečom odlišné. Niektoré sa rozpúšťajú rýchlo, niektoré pomalšie. Chlór je charakteristický svojim zápachom, bróm ho má oveľa nižší. Aktívny kyslík je zase prirodzenejší a šetrnejší k vlasom a pokožke. Pri výbere si preto neváhajte prečítať a porovnať vlastnosti, prípade sa poradiť s predajcom.

Bezchlórová chémia do víriviek

Bezchlórové prostriedky predstavujú chlórovej chémii hlavného konkurenta a hlavne zdravšiu alternatívu. Samozrejme, chlór má silné dezinfekčné účinky, no i bezchlórové produkty dokážu byť efektívne. Ich najväčšou výhodou je ale fakt, že sú oveľa prijateľnejšie pre ľudí s citlivou pokožkou, alergikov alebo deti. Čo teda táto bezchlórové produkty ponúkajú?

Asi najsilnejší na trhu je oxid chloričitý, respektíve chlórnan sodný, ktorý sa rozštiepi na sodík a už spomenutý oxid chloričitý. Nenechajte sa však zmiasť – aj keď má v názve chlór, tak ho v podstate vôbec neobsahuje. Ako je to možné? V zlúčenine ClO2 pôsobí chlór len ako akýsi nosič kyslíkov. Pri nečistotách a baktériách sa kyslík odpojí a špinu oxiduje. Chlór sa spojí so zvyšným sodíkom, čím vznikne neškodná soľ. Možno to znie zložito, no v jednoduchosti hovoríme o tom, že chlór je v tomto prostriedku úplne neškodný.

A pred čím vás bezchlórové prípravky ochránia? Prakticky pred všetkým. Baktérie, mikroorganizmy, plesne, riasy, fenoly a celú radu organických zlúčenín.

Bezchlórová chémia do vírivky

Objednať kompletnú sadu bez chlóru 

Chlórové verzus bezchlórové prostriedky

Práve sme si definovali obdive kategórie a môžeme sa presunúť na priame porovnanie jednotlivých atribútov a vlastností, ktoré nám táto chémia ponúka. Asi najdôležitejšie veci sú efektívnosť a zápach. Hľadáme predsa niečo, čo bude skutočne účinné, no zároveň to nebude zapáchať. Tu na plnej čiare vyhrávajú bezchlórové prostriedky. Neprodukujú takmer žiadny zápach a sú účinné na celom spektre pH hodnôt. Okrem toho má chlór aj silnejšie baktericídne a virucidné vlastnosti.

Už niekoľkokrát naprieč článkom bola spomenutá aj škodlivosť a nebude žiadnym prekvapením, ak povieme, že chlór produkuje karcinogénne látky, je dráždivý voči sliznice a pokožke, ako už bolo niekoľkokrát spomenuté. Veľkým faktorom je aj teplota. Tá totižto ovplyvňuje celkový pomer látok vo vode. Chlór sa pri teplotách nad 30°C rýchlo vyparuje kvôli veľkej reaktivite. Bezchlórové prostriedky sú oveľa prispôsobivejšie a stabilitu si udržiavajú v širokom intervale od 30°C až po 45°C.

Aké parametre vody sledovať?

Došli sme teda na to, že chlór má množstvo negatívnych vedľajších účinkov, no i napriek tomu sa jedná o slušný dezinfekčný prostriedok vody vo vírivkách o čom svedčí aj jeho predaj na trhu. Ak sa rozhodnete do neho investovať, tak bude dôležité, aby ste poctivo sledovali teplotu, pH vody a dávkovanie.

Ph vody vo vírivke a dávkovanie chémie

Bezchlórové varianty majú však oveľa viac pozitívnejších vlastností – sú menej škodlivé a hlavne rovnako, ba až viac účinnejšie.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 26.05.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej? Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

7 dôvodov, prečo si kúpiť sušičku bielizne 7 dôvodov, prečo si kúpiť sušičku bielizne

Sušička bielizne už dávno nie je luxusným spotrebičom, dopriať si ju môže skutočne každý. Pozrite si výhody, kvôli ktorým by ste si ju mali zaobstarať aj vy.

Tvrdá voda v domácnosti. Ako si s ňou poradiť? Tvrdá voda v domácnosti. Ako si s ňou poradiť?

Tvrdá voda je problémom mnohých domácností. Ako si s ňou poradiť, aby vaše spotrebiče vydržali dlhšie? S nasledujúcimi radami si s tvrdou vodou určite poradíte.