Uhlíkové filtre na vodu do kuchyne? Na zmäkčenie vody a odchlorovanie

Voda z vodovodného kohútika má prívlastok čistá, je dezinfikovaná pomocou chlóru a tým pádom je považovaná za zdravú a pre telo neškodnú. To je sčasti pravda, no bohatý trhový sortiment nám ponúka alternatívy, ktoré umožňujú vylepšiť aj čistú vodu. Jednou z nich sú uhlíkové filtre na vodu.

Uhlíkové filtre na vodu

Vďaka ich vysokej účinnosti filtrácie sa čoraz viac dostávajú aj do bežných domácností. Preto sme si pre vás pripravili sprievodcu, v ktorom sa o uhlíkových filtroch dozviete všetko, čo potrebujete.

Kedy je voda skutočne kvalitná?

V súvislosti s čistou pitnou vodou sa objavujú aj polemiky o tom, či je voda z vodovodu naozaj dobre filtrovaná a ak nie, tak aké sú iné možnosti. Tu sa dostávame k vlastným zdrojom – studniam na záhrade alebo na dvore. Vo svojej podstate sa nedá kategorizovať, že ktorý variant je lepší – všetko záleží od filtra.

V prvom rade je nutné podrobiť vodu rozboru a na základe výsledkov zvoliť optimálny filter pre vaše potreby. Voda môže byť napríklad tvrdá, čím spôsobuje vodný kameň. V iných prípadoch môže byť voda "prechlórovaná" alebo sa v nej nachádzajú rôzne baktérie, vírusy alebo iné škodliviny. Práve v takýchto prípadoch je skvelou voľbou aktívne uhlie, ktoré dokáže zlikvidovať škodlivé látky a k tomu je voda vďaka nemu chutnejšia.

Čo je to aktívne uhlie?

Aktívne uhlie je filtračná zložka, ktorá sa vyrába z rôznych látok - uhlie, kokosové a iné orechy, drevo alebo lignit. Práve vďaka efektívnosti sa tento filter používa naprieč rôznymi odvetviami, vrátane domáceho filtrovania vody vo vodovodných kohútikoch. Aktívne uhlie svojou štruktúrou pripomína pieskové filtre, obsahuje malé granulky uhlíka a práve tie dodávajú vynikajúce absorpčné a čistiace vlastnosti.

Vodný filter

Využitie uhlíkových filtrov

Uhlíkový filter alebo aktívne uhlie je v podstate prírodný produkt, ktorého hlavnou úlohou je čistiť a zlepšovať kvalitu vody. V domácnostiach sa používa najmä preto, aby z vody odstraňoval prebytočný chlór a rôzne chlórové zlúčeniny, ktoré sa vo vode môžu vytvoriť. Vďaka tomu je voda zdravšia a dokonca aj chutnejšia.

Nie je to len chlór a jeho zlúčeniny, ktoré môžu byť vo vode škodlivé. Taktiež sú to aj fenoly, oxid uhličitý alebo ťažké kovy. Keď sa do vody dostane napríklad olovo, tak vám pokojne môže spôsobiť chronickú otravu, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, žalúdočnými kŕčmi, poškodením obličiek a dokonca aj výkyvmi nálad či depresiou. Všetkým týmto problémom viete predísť práve spoľahlivým filtrovaním vodným aktívnym uhlím.

V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že sa do vody okrem kovov dostanú napríklad pesticídy. I v týchto prípadoch dokáže uhlík na seba nadviazať škodlivé látky, čím sa plynulo presúvame k spôsobu fungovania tohto filtra.

Ako fungujú uhlíkové filtre?

Princíp fungovania je pomerne jednoduchý. Všetko vychádza z toho, že aktívne uhlie je skutočne efektívne a už malé množstvá uhlíka dokážu vyčistiť veľmi slušný objem vody. Keď voda preteká filtrom, tak všetky škodlivé látky a kontaminanty sa naviažu na molekuly uhlíka. Práve preto si uhlíkové filre vyžadujú pravidelnú starostlivosť.

Pravidelná starostlivosť a výmena

Ako sme práve spomenuli, tak uhlík vo filtračnej vložke alebo náplni na seba naväzuje všetky škodlivé látky. Z toho nám logicky vyplýva, že časom sa táto súčasť "opotrebuje", resp. znečistí a nepracuje tak efektívne. No a ak filter nefunguje, tak sa vám do vody opäť môžu dostať škodlivé látky.

Špinavý vodný filter

Aktívne uhlie by ste mali vymieňať približne raz za pol roka používania. Nie je to absolútne pravidlo a niekedy dokáže byť filter plne funkčný aj celý rok, no dlhším používaním sa riziko prieniku škodlivín, pochopiteľne, zvyšuje.

Výhody uhlíkových filtrov

Uhlíkové filtre majú množstvo výhod, začneme tými praktickými. Čo vás poteší hneď z úvodu, je skutočnosť, že uhlíkové filtre sú pomerne dobre cenovo dostupné. Ďalším praktickým pozitívom je, že ich montáž/inštaláciu zvládnete bez väčších problémov aj svojpomocne.

Medzi ďalšie výhody patrí to, že uhlíkové filtre umožňujú vysoký a konštantný tlak vody a tiež nízke tlakové straty. Systémy s uhlíkovou filtráciou sú obvykle spoľahlivé, ak nekupujete veľmi lacné varianty, a vďaka odkalovaciemu ventilu sú schopné rýchlo a jednoducho vyplachovať.

Ak preferujete pohodlnosť a nerobí vám problém trošku si priplatiť, tak vám určite odporúčame modely, ktoré nemajú filtračnú vložku, ale uhlíkovú náplň – tú môžete veľmi jednoducho meniť. Pre zjednodušenie manipulácie do pozornosti dávame aj tesniace O-krúžky. Vďaka ním môžete filter jednoducho rozobrať a pripojiť ho jednoducho rukou bez použitia nástrojov.

Uhlíkové vodné filtre

Cena uhlíkových filtrov

Vyzdvihovali sme to, že cena uhlíkových filtrov je pomerne nízka, čo platí, no v závislosti od kvality nájdete aj modely, ktoré stoja dokonca 800 eur – to sú už však absolútne extrémy. Najnižšie ceny sa začínajú približne na hladine 20 eur, no odporúčame, aby ste sa takýmto lacným alternatívam vyhli. Predsa len, ak chcete mať ozaj čistú vodu, tak sa oplatí aspoň trošku si priplatiť.

Kvalitné uhlíkové filtre, ktoré sú efektívne a dlho vám vydržia stoja aspoň tých 100 eur a vyššie. Môže sa vám to zdať veľa, no ide o vstupnú investíciu, ktorá je najvyššia. Následne už len meníte uhlíkové vložky/náplne, ktoré stoja okolo 10 eur.

Záverečné rady

Na záver vám ešte odporúčame, aby ste pre maximálnu efektivitu uhlíkového filtra púšťali vodu len slabším alebo stredným prúdom. Takýmto spôsobom bude voda vo väčšom kontakte s časticami aktívneho uhlia a tým pádom bude lepšie prefiltrovaná. Na balení si vždy prečítajte, že s akými látkami si daný filter dokáže poradiť. Filter nevystavujte slnečnému žiareniu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 20.05.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?

Baktérie milujú teplo a tmu. Útroby klávesnice tieto podmienky dokonale spĺňajú. Do veľkej miery k ich množeniu prispievame aj my. Dnes vám prezradíme, ako čistiť PC klávesnice či...

Ako si založiť kvások? Ako sa oň starať a ako ho prikrmovať?Ako si založiť kvások? Ako sa oň starať a ako ho prikrmovať?

Mnohých začiatočníkov dokážu odradiť prvé neúspechy. Nepodarí sa im založiť prvý kvások alebo sa im na prvýkrát nedarí upiecť dokonalý kváskový chlebík. My vám poradíme, ako na to!

Ako vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dveríAko vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dverí

Mreže sú jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť stavebné otvory proti vniknutiu. Tento typ účinnej ochrany sa tak ľahšie stane prirodzenou súčasťou fasády objektu.