Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Práca, rodina, čas pre seba a aj čas na domáce práce. Je toho akosi veľa, nie? Aby ste všetko zvládali o čosi ľahšie, tak sa na trhu v súčasnosti nachádza množstvo pomocníkov do domácnosti, ktoré vám ušetria čas, námahu a vo viacerých prípadoch aj peniaze. Predstavte si nedeľný obed. Polievka, druhé, poháre na vodu či na víno. A keď si chcete po takomto obede dopriať oddych za dobre odvedenú prácu, príde tá najhoršia časť – umývanie riadu. Ale aj tu si môžete dopomôcť jedným z moderných vynálezov tejto doby – umývačkou riadu!

Umývačka riadu – výhody, nevýhody

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Väčšinou už aj keď si prenajímate byt alebo staviate dom, tak je umývačka riadu automaticky braná ako súčasť kuchyne. Premýšľali ste však nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody, ktoré vás presvedčia o tom, aby ste do nej investovali? Či už sú to pozitíva alebo negatíva umývačiek riadu, mali by ste poznať všetky, aby ste sa vedeli potom subjektívne rozhodnúť, čo by najviac vyhovovalo a nevyhovovalo práve vám.

Obľúbené umývačky riadu

Prečo sa umývačka riadu určite oplatí?

Umývačku riadu nekupujete každý deň. Vzhľadom na to, že nejde o malú investíciu, je vhodné vedieť, prečo by ste vôbec mali do umývačky investovať. Aké sú jej hlavné pozitíva?

Úspora času

Umývanie mastného riadu, pripálenín či prischnutých zostatkov jedla môže zabrať naozaj veľa času a námahy. Umývačka si s tým poradí za vás a vy sa môžete venovať niečomu inému.

Otvorená umývačka riadu s naloženými taniermi a príbormi

Výhodné to môže byť aj v prípadoch, kedy máte návštevu a nechcete nechávať kopy riadu v kuchyni alebo ho umývať potom, ako návšteva odíde. Jednoducho všetko poukladáte do umývačky, a tá to poumýva. Umývačka riadu sa určite zíde aj pri veľkých oslavách, krstinách, birmovkách aj pri svadbe. U nás je ešte stále zvykom hostiť ľudí doma a pri takýchto významných udalostiach určite nechcete myslieť na nejaké umývanie riadu.

Kvalita umytia

Ďalšou z výhod je hygiena a s tým spojená kvalita umytia riadu. Toto ľudia využívajú hlavne v reštauráciách, no aj doma je dobré mať kvalitne a dostatočne umytý riad. Hlavne ak ide o také potraviny, ktoré sa ľahko kazia a môžu ovplyvňovať aj zdravie ľudí. Pokiaľ si riad dobre neumyjete a neutriete, môže vznikať nepríjemný zápach.

Nakladanie umývačky riadu

Teplota, ktorú dosahuje voda pri umývaní riadu v umývačke, je oveľa vyššia ako 45 °C. Toto je teplota ešte znesiteľná na ručné umývanie riadu. No v umývačke pôsobí saponát počas celej doby umývania a pri oveľa vyššej teplote, približne 60 °C. Pri takejto teplote by bolo už umývanie riadu ručne nemožné. Aj keď pri ručnom umývaní použijete viacej saponátu, vymeníte utierky a hubky na umývanie riadu, nikdy nedosiahnete takú čistotu, ako pri umývaní riadu v umývačke. Umývačka riad aj vysuší, je lesklý a bez stekancov od vody a vodného kameňa.

Úspora vody aj energií

Tvrdil vám už niekto, že pri umývačke riadu sa spotrebuje viac vody ako pri umývaní ručne? Veď si predsa medzi aplikovaním saponátu a jeho umývaním vodu vypnete, takže tak ušetríte oveľa viac vody. A keďže umývačka umýva riad niekedy aj dve hodiny, tak nie je možné, aby minula menej vody. Opak je pravdou. Umývačka sa naozaj môže pýšiť tým, že vám ušetrí spotrebu vody. Najnovšie modely umývačiek riadu spotrebujú na jedno umytie približne 10 až 12 litrov vody. O spotrebe viete rozhodnúť aj na základe výberu programu umývania, ktoré vám umývačka riadu ponúka. Na základe tohto viete množstvo použitej vody znížiť aj na 6 litrov. Dnešné umývačky sú natoľko inteligentné, že vedia odhadnúť znečistenie riadu a na základe toho zvážiť množstvo vody aj saponátu.

Umývanie riadu v umývačke – spotreba vody

Okrem úspory vody vďaka umývačke ušetríte aj energie. Pri výpočte tejto úspory sa ráta s tým, že ju používate raz za deň. Ročne teda môžete ušetriť až 800 kWh. To, aká úsporná je vaša umývačka, zistíte na základe označenia, ktoré sa nachádza na energetickom štítku. Ten podľa smerníc EÚ musí byť povinne umiestnený na spotrebičoch. Je lepšie vyberať elektroniku v tých najúspornejších triedach, čiže A+++, A++ alebo A+.

Vplyv na vaše zdravie

Koľkokrát denne umývate riad? Zoberme si to tak, že je to napríklad trikrát za deň – čiže po raňajkách, obede a večeri. Do týždňa to je 21-krát a do mesiaca 84-krát. To už nie je málo, však? Pri každom umývaní máte ruky pod vodou priemerne 10 minút a použijete pár kvapiek saponátu. Po mesiaci sa množstvo saponátu aj čas umývania riadu znásobí a to môže ovplyvňovať aj zdravie vašej pokožky.

Ručné umývanie riadu

V tom lepšom prípade môže pomôcť aj krémovanie rúk, no v tých horších prípadoch môžete bojovať s liečením alergie alebo ekzému na rukách. Aj dermatologička potvrdzuje, že takýmto problémom môžu čeliť hlavne ľudia, ktorí umývajú riad ručne a majú už poškodenú pokožku. Vyhnúť sa tomu môžete buď drahším saponátom, šetrnejším k vašim rukám, alebo práve kúpou umývačky riadu.

Nevýhody umývačiek riadu

Hoci vám umývačku riadu odporúčame, má aj niekoľko nevýhod. Sami by ste mali zvážiť, či sú natoľko závažné, aby vás presvedčili umývačku nekúpiť.

Cena

Je jasné, že umývačka riadu určite nepatrí k tým najlacnejším záležitostiam. Je to aj kvôli tomu, že to je akýsi „luxus“, ktorý nutne nepotrebujete k životu, no značne vám ho uľahčí a ušetrí vám čas. A keďže je čas najvzácnejší, tak je potrebné si zaň aj zaplatiť. Okrem peňazí za kúpu umývačky musíte investovať aj do prostriedkov, ktoré riad pomáhajú vyčistiť. Či už sú to tablety, gély, soli, leštidlá alebo vône do umývačky.

Gél do umývačky riadu

Najlacnejšie umývačky viete nájsť v cenovej relácií už od 200 €, no ak už beriete umývačku ako dlhodobejšiu investíciu, pozeráte na úsporu energie, ponuku programov a množstvo riadu, koľko sa do nej zmestí, tak už sa viete dostať aj na viac ako 500 €. Túto nevýhodu však treba brať aj z inej stránky – a to, že je to investícia na dlhšiu dobu a ak investujete do kvality, tak sa vám to vráti. Či už v podobe ušetreného času, energií alebo vody.

Možné opravy

Umývačka riadu je ďalším spotrebičom v domácnosti, o ktorý je potrebné sa starať. Či už je to pravidelné čistenie od zostatkov jedla, alebo pravidelná „preventívna prehliadka“ umývačky. Je to kontrola toho, či nič nie je poškodené a či všetko funguje tak, ako má. Tak ako pri iných spotrebičoch, aj pri umývačke sa vám môže stať, že sa vám z času na čas pokazí a je tam množstvo častí, ktoré sa časom opotrebovávajú a ničia sa.

Oprava umývačky riadu

Toto sa vám, samozrejme, pri ručnom umývaní stať nemôže a ušetríte si tak značnú časť financií. Tiež sa vám môže stať, že si zakúpite „chybný kus“, čo sa v podstate stáva pri akomkoľvek spotrebiči. S tým sa spája neustále kazenie sa a investovanie do opráv.

Zvyšky jedla a umývačka

Umývačka riadu sa môže zdať ako skvelý nástroj na umývanie zaschnutých potravín a pripálenín, ktoré sa ručne umývajú naozaj ťažko. S väčším množstvom zvyškov jedla sa umývačka veľmi nekamaráti. A keďže do nej nadmerne špinavý riad nemôžete dať, tak či tak ho musíte spláchnuť ručne, pod prúdom vody. Ak by ste zvyšky jedla neodstraňovali, tak by sa umývačka kvôli tomu mohla zaniesť a nepracovala by efektívne.

Ak by boli napríklad aj väčšie vrstvy pripálenín alebo niekoľko dní neumytý riad, tak by aj po jeho vyčistení mohli zostať na tanieroch zvyšky jedla. Tie budete musieť potom doumývať ručne, pod tečúcou vodou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 08.05.2020
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...

Technológie chladničiek zažívajú výslnieTechnológie chladničiek zažívajú výslnie