Vankúše a prikrývky do postieľky aj pre väčšie deti

Chcete, aby sa vaše dieťa každé ráno budilo s úsmevom na tvári? Základom je kvalitný spánok. Najviac ho ovplyvňuje dobrý matrac, ale dôležitú úlohu zohráva aj kvalitný vankúš a paplón. Nech sa vaše dieťa cíti ako vo vatičke.

Ukladanie dieťaťa do postele

Ktorý paplón a vankúš pre deti je ten najlepší? Naozaj dieťa do jedného roka vankúš nepotrebuje? Mnoho mamičiek má iný názor. Prečo je to tak?

Obľúbené vankúše a prikrývky pre deti

Vankúš do jedného roka dieťaťa. Áno alebo nie?

Veľa mamičiek a detských lekárov prezentuje názor, že dieťa do jedného roka žiadny vankúš nepotrebuje. Chrbtica dieťaťa je bez neho v jednej rovine a lepšie sa vyvíja. Mamičky, ktoré riešili reflux či permanentne zapchatý nos a sťažené dýchanie najmä v noci, vedia svoje. Bez zvýšenej polohy a často aj vankúša by sa dieťa nevyspalo. Nemali by pokazenú len noc, ale aj celý deň. Dieťa sa potrebuje dobre vyspať a bez vankúša to často nejde. Keď nie ste nútení, do jedného roka vankúš dieťaťu nedávajte. Ak však nemáte inú možnosť, aj lekár vám používanie vankúša odporučí. Nie je vankúš ako vankúš. Vyberajte ho naozaj starostlivo.

Detský vankúš a jeho výber

Nezabúdajte na to, že vyberáte detský vankúšik. Dieťa pri veľkom vankúši rýchlejšie nevyrastie. Optimálna veľkosť detského vankúša do postieľky je 60 x 40 cm. Na väčší sa môžete naozaj len pozrieť. Dieťa ho nepotrebuje. Na to, aby splnil svoju „preventívnu“ funkciu, úplne stačí. Stále majte na pamäti, že chrbtica dieťaťa sa vyvíja.

Malé dievčatko spiace na vankúši

Niekedy stačí tenký vankúš pre deti, inokedy ho potrebujete trochu zvýšiť. Kúpte vankúš, pri ktorom môžete s náplňou pracovať. Odoberať alebo prikladať podľa potreby. Staršiemu dieťaťu už môžete dopriať väčší vankúš s rozmermi do 70 × 90 cm. Väčší vankúš väčšinou prichádza s prvou posteľou. Urobte svojim deťom radosť a dajte im pocítiť, že ich pokladáte za „veľkáčov“.

Nie je vankúš ako vankúš

Na trhu je niekoľko druhov detských vankúšov, s ktorými sa stretnete. Nie je to len o vankúši, ktorý poznáte z domu. Každý druh má svoje špecifiká a plní nejakú funkciu. Predstavíme vám vankúše pre deti, s ktorými sa stretnete najčastejšie.

Vankúš na tvarovanie hlavičky

Vankúš na tvarovanie hlavičky nie je vankúš v pravom zmysle slova. Keď dieťa uprednostňuje ležanie na jednej strane, často sa stáva, že na hlavičke vznikne sploštené miesto. Existujú vankúšiky na podporu hlavičky, ktoré vám pomôžu hlavičku polohovať a rovnomerne zaťažovať každú jej stranu. Aby ste sa sploštenej hlavičke vyhli.

Anatomický vankúš

Vedeli ste, že existuje aj anatomický vankúš pre deti? Je vyrobený z pamäťovej peny, ale je určený len deťom nad 3 roky. Výšku vankúša viete prispôsobiť potrebám svojho dieťaťa, a tak mu zaručíte ergonomicky správnu oporu v každom veku. V 12. roku sa už poobzerajte po väčšom vankúši. Potreby pubertiakov už pravdepodobne spĺňať nebude.

Detská posteľ s vankúšmi

Vankúš pre deti sa väčšinou odporúča používať od jedného roka, ale môžete sa stretnúť aj s názorom, že dieťa do troch rokov vankúš nepotrebuje. Veľa detí svoj prvý vankúš dostane až vtedy, keď sa z postieľky presťahuje do svojej prvej „veľkej“ postele. Je len na vás, kedy vankúš svojmu dieťaťu doprajete. Čím neskôr dieťa vankúš začne používať, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ho nakoniec úplne odmietne.

Vyberáme z nášho katalógu

Prikrývky nielen do postieľky

Vankúš ste svojej ratolesti už vybrali, ešte potrebujete paplón. Často sa stretnete so sadou vankúš + paplón a veľkosť môžete prispôsobiť veku dieťaťa.

Do postieľky je najvhodnejší detský paplón s rozmermi 90 x 120 cm. Keď dieťa prejde na veľkú posteľ, môžete mu už kúpiť klasickú veľkosť pre dospelých, ktorá meria 140 × 200 cm. Existujú aj menšie prikrývky určené do detských postelí, ale u nás sa tento medzistupeň nepoužíva tak často. Ak sa pre detský rozmer postele predsa len rozhodnete, prispôsobte jej aj veľkosť paplónu.

Detská prikrývka na leto a na zimu v jednom

Dnes sa stretávame s variantom paplónu na leto, ktorý je tenší, a na zimu, ktorý je hrubší. Existuje aj paplón 2 v 1, kedy viete dve časti paplónu od seba oddeliť a podľa potreby použiť jednu alebo dve vrstvy. Všetko záleží od toho, či je dieťaťu stále zima alebo naopak, či sa často odkopáva a veľmi potí.

Detská prikrývka

Tenké letné prikrývky mávajú výplň 200 g/m2, zimné aj 500 g/m2. Niektorí výrobcovia majú hrúbku paplónu dokonca odstupňovanú. 1 má paplón určený na leto, ktorý je tenší, dieťa sa menej prehrieva a potí a 5 má hrubý paplón vyrobený z hrejivých prírodných materiálov a má zabezpečiť teplo v tých najchladnejších domoch či bytoch.

Vyberáme z nášho katalógu

Výplne vankúšov a prikrývok

Pri výbere detskej prikrývky a vankúša si zistite, ako je to s ich praním. Je dosť pravdepodobné, že tie detské budú potrebovať viac vašej starostlivosti. Niektoré výplne lepšie izolujú teplo, iné dobre odsávajú pot, ale všetky sa majú dať dobre vetrať.

  • duté vlákno dobre odvádza pot a väčšinou sa z neho vyrábajú periny na leto. Sú vhodné pre alergikov, pretože ich môžete prať pri teplote 60 °C a tak ich zbaviť možných alergénov
  • mikrovlákno (nie, nie je to to isté, čo duté vlákno), je ľahké, priedušné a má výborné termoregulačné vlastnosti. Pri praní znesie aj teplotu 60 °C, čo alergici určite ocenia
  • vyváracie vankúše a prikrývky sú vyrobené z kombinácie polyesterových guľôčok a polyuretanových tyčiniek. Môžete ich prať až pri teplote 95 °C a sú vhodné najmä pre citlivých jedincov a alergikov. Táto výplň si zachováva dobrú tvarovú stálosť a má dlhú životnosť
  • lyocelové vlákno je vyrobené z drevitej buničiny. Vankúše a paplóny vyrobené z tohto vlákna sú prirodzene antibakteriálne a určené deťom s citlivou pokožkou, ale aj tým, ktoré sa veľmi potia. Ideálna prikrývka na leto
  • perie sa dnes ako výplň nepoužíva často, najmä pre veľký výskyt alergií a alergikov. Ide o prírodný materiál, ktorý sa veľmi dobre prispôsobuje teplote tela, ale s jeho čistením je to náročnejšie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa s ním dnes už nestretnete
  • pamäťová pena sa používa len na výrobu vankúšov. Tvoria oporu chrbtici a sú vhodné aj pre alergikov

Obliečky na vankúše a prikrývky

Chcete, aby vám vankúše a prikrývky vydržali čo najdlhšie? Obliekajte ich do obliečok, ktoré sú na ne určené a pravidelne ich meňte. Dolaďte ich k celkovému zariadeniu izby alebo vyberte obliečku s hrdinom či rozprávkovou postavičkou, ktorú má vaše dieťa najradšej. Motívov na obliečkach je naozaj dosť! Spiderman, Cars, Disney princezné, Ľadové kráľovstvo, zvieratká či motív futbalového ihriska, či obľúbeného futbalového klubu poteší každé dieťa. Aj to vaše!

Pri ich výbere vychádzajte z rozmerov vankúšov a prikrývok, ktoré už máte doma. Aby im sadli ako uliate.

Sladké sny :)

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 04.01.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku

Vybrať mobil pre deti môže byť dosť náročné s ohľadom na to, aké nástrahy na ne pri jeho používaní čakajú. Poradíme vám, ako si s nimi poradiť, ako vybrať tlačidlový či dotykový telefón...

Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať

Snáď neexistuje zábavnejšia pohybová aktivita pre deti ako je skákanie na trampolíne. Pri výbere vhodnej trampolíny by ste však nemali dbať iba na atraktívny vzhľad, ale tiež na...

Nafukovací bazén pre malé deti? Recenzie chvália hlavne malé rozmery Nafukovací bazén pre malé deti? Recenzie chvália hlavne malé rozmery

Doprajte vodnú zábavu v lete deťom v každom veku. Už teraz treba myslieť na to, ako bude tráviť svoje voľné chvíle. Viete, aký bazén pre deti vlastne vybrať?