Variče vajec – recenzie, test, návod na použitie. Obľúbené sú značky Delimano a Sencor

Čaká vás návšteva a vy potrebujete uvariť väčšie množstvo vajec na chlebíčky, do nátierky či šalátu? Príprava pokrmov pre hostí je beztak časovo náročná, tak prečo si prácu neuľahčiť a namiesto čakania a stráženia sporáka nepoužiť varič vajec?

Ako vybrať varič vajec

Varič vajec alebo tiež vajíčkovar patrí k moderným kuchynským prístrojom, s ktorým vám varenie pôjde ľahšie.

Obľúbené variče vajec

Čo je varič vajec

Vajíčkovar je skvelým pomocníkom v domácnosti, ktorý využijete nielen na väčšie varenie pre návštevy. Varené vajíčka sú totiž častou súčasťou stravy športovcov a ľudí, ktorí sa chcú stravovať zdravšie, pretože sú výborným zdrojom bielkovín. Preto si neraz ľudia na redukčnej diéte i tí, ktorí chcú naberať svaly, doprajú na raňajky práve vajíčka. Ich varenie na sporáku vie byť otravné – musíte dávať pozor, aby vám nepopraskali, a starostlivo si strážiť čas, aby ste dosiahli požadovaný výsledok. Čo je teda varič vajec? Je to prístroj, ktorý vám toto všetko uľahčí.

Ide o prístroj neveľkých rozmerov so zväčša oválnym tvarom. Skladá sa z dvoch častí – spodná miska predstavuje varič. Nachádza sa v nej držiak na vajíčka, do ktorého sa vajcia poukladajú, a priestor na vodu, ktorá postupne zovrie a vajíčka uvarí. Prístroj v podstate funguje na podobnom princípe ako parné prístroje. Spodná ohrievacia misa je väčšinou vyrobená z nehrdzavejúcej ocele alebo iného odolného materiálu, ktorý dlho vydrží a zároveň sa dobre čistí.

V hornej časti variča sa nachádza oválny kryt. Ten je často z odolného priesvitného plastu, ktorý vám dá prehľad o tom, ako varenie pokračuje. V spodnej časti z vonkajšej strany variča a nachádza aj spínač, ktorým pri niektorých modeloch možno nastaviť aj teplotu, resp. spôsob varenia. Vedľa spínača je väčšinou LED kontrolka, ktorá informuje o stave varenia, a modely s viacerými funkciami sú vybavené aj zvukovou signalizáciou, ktorá vás upozorní na ukončenie varenia.

Ako funguje vajíčkovar

Niektoré kvalitnejšie modely ponúkajú možnosť využitia vajíčkovaru aj na parenie zeleniny, a to práve preto, že tento prístroj funguje na podobnom princípe ako parný hrniec. Vajíčka sa totiž uložia do držiaka a do spodnej časti prístroja sa naleje voda. Tá po zovretí vytvorí vodnú paru, v ktorej sa vajíčka uvaria. Para vytvára teplotu 100 °C, čo je ideálna teplota na varenie vajec. Para sa zároveň kondenzuje na povrchu variča, kde sa premieňa na vodu. Tá sa po chvíli nazbiera a spadne opäť do spodnej misy, kde sa proces premeny na paru zopakuje. Aj preto vám na prípravu vajíčok stačí menej vody než pri ich klasickej príprave v hrnci, kde by museli byť vo vode úplne ponorené.

Čierny varič vajec na 7 vajíčok

Ako si vybrať varič vajec

Pri výbere variča vajec je potrebné zohľadniť viacero parametrov, nielen dizajn či obľúbenú značku, akými sú v prípade vajíčkovarov Delimano, Sencor, Clatronic či Steba. Tieto značky získavajú pozitívne recenzie a v užívateľských testoch sa umiestňujú na popredných priečkach, no vždy je potrebné zohľadniť individuálne parametre, aby ste neplatili za množstvo funkcií, ktoré nebudete využívať, resp. aby ste získali všetko, čo pri varení potrebujete. Poďme sa teda pozrieť na tie najdôležitejšie parametre.

Príkon

Príkon rozhoduje o tom, aký výkonný je varič a ako dlho varenie potrvá. Vajíčkovary mávajú príkon okolo 300 W, pričom slabší príkon spôsobí, že sa proces varenia predĺži. Čím viac vajec je možné vo variči variť, tým vyšší by mal byť príkon. Preto ak hľadáte vajíčkovar pre 7-8 vajec, siahnite po prístroji s aspoň 360 – 400 W príkonom.

Počet vajec

Väčšina vajíčkovarov dokáže uvariť 6 – 7 vajec naraz, no sú aj modely s menšou kapacitou. Výber je len na vás – ak prístroj kupujete kvôli príprave raňajok pre 1-2 osoby, postačí vám menšia kapacita do 4 vajec, ak varíte pre celú rodinu, siahnite po variči pre 7 – 8 vajec. Ak chcete variť striedavo, raz menší počet, raz väčší, kúpte si prístroj s väčšou kapacitou, no uistite sa, že nie je potrebné variť v ňom vždy maximálny počet vajec.

Materiál

Variče vajec bývajú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, pričom vrchný kryt je z plastu alebo zo skla. Variče nemávajú veľkú variáciu materiálov, preto pri výbere skôr skontrolujte, či ide o kvalitný plast, ktorý vám po niekoľkých použitiach nezmení farbu alebo nezačne páchnuť, a či ide skutočne o nehrdzavejúcu oceľ, ktorá je inak veľmi odolný a ľahko udržateľný materiál.

Cena

Cena varičov vajec začína dosť nízko – už pri 10 eurách. Za kvalitnejšie modely však nemusíte vyhadzovať desiatky eur, vysoko hodnotené sú variče už za 15 eur, preto je cenové rozpätie 15 – 25 eur ideálne. Drahšie modely siahajú až do výšky 40 a viac eur, pričom väčšinou ponúkajú viac funkcií či zaujímavý dizajn.

Nerezový varič vajec s plastovým krytom

Dizajn

Dizajn variča vajíčok je väčšinou oválny, no sú aj hranaté modely. Vajíčkovar by mal byť čo najkompaktnejší, aby na uvarenie stačilo malé množstvo vody. Jestvujú aj modely, v ktorých je možné variť aj zeleninu na pare alebo ryžu. Tieto modely bývajú väčšie, s väčšou plochou pre zeleninu a ďalšie jedlá. Ak však budete prístroj primárne využívať na prípravu vajíčok, odporúčame siahnuť po kompaktnejších modeloch, ktoré nezaberú veľa miesta a budú sa dať jednoducho skladovať.

Doplnkové funkcie

  • Širšie využitie: Sú variče, ktoré ponúkajú možnosť uvariť vajíčka na viacero spôsobov. Dokážu pripraviť praženicu, omeletu či volské oká. Zároveň v nich môžete napariť zeleninu, uvariť ryžu alebo sterilizovať detské cumlíky.
  • Bezpečnostné prvky: Veľmi dôležitou funkciou je ochrana pred prehriatím prístroja, keď sa v prípade prehrievania varič automaticky vypne. Bezpečnostný prvkom sú aj rukoväte z izolujúcich materiálov, vďaka ktorým sa nespálite, či protišmyková vrstva na nožičkách.
  • Upozornenie na ukončenie varenia: Ukončenie varenia variče najčastejšie signalizujú zvukovým signálom alebo blikajúcou LED kontrolkou. Niektoré modely majú malý displej, na ktorom sa odpočítava čas, vďaka čomu budete mať lepší prehľad. Asi najvyhľadávanejšou funkciou je automatické vypnutie po dovarení, keďže prístroj si ľudia kupujú najmä preto, aby vajíčka pri varení nemuseli sledovať.  

Vyberáme z nášho katalógu

Ako uvariť vajcia vo vajíčkovare

S vajíčkovarom je varenie vajec jednoduchý proces. Vajíčka naukladajte do držiaka – nezabudnite dodržať minimálne požadované množstvo podľa typu vajíčkovaru. Do misky následne nalejte vodu podľa návodu – množstvo vody udáva každý prístroj individuálne a závisí od počtu vajec, ale aj spôsobu prípravy – namäkko, stredne uvarené či natvrdo. Prístroj je určite vybavený aj odmerkou na vodu, ktorou toto množstvo odmeriate.

Ďalším krokom je pripichnutie vajec hrotom, ktorý sa často nachádza na spodnej strane odmerky. Vajíčka sa prepichujú vo vrchnej časti, aby z nich pri varení unikala para a škrupina tak nepopraskala. Vajíčka zakryte vrchným krytom a spínačom zapnite prístroj. Ak je to potrebné, vyberte vhodný program alebo teplotu. Kvalitnejšie modely sa po ukončení varenia vypnú samy, iné vás na to upozornia zapnutím LED svetielka či zvukovou signalizáciou.

Po dokončení varenia odkryte veko a vajíčka vyberte. Najlepšie urobíte, ak ich hneď ponoríte do studenej vody. Chladnejšie vajíčka sa nielen budú lepšie lúpať, ale najmä ak ich varíte namäkko, ochladením zastavíte proces varenia a uistíte sa, že vám nevznikne vajce natvrdo. Ak si vajíčka pripravujete deň či niekoľko dní vopred, odporúča sa uskladniť ich v chladničke aj so škrupinkou – vydržia tak dlhšie čerstvé.

Čistenie a údržba

Údržba a čistenie variča vajec je často individuálna záležitosť – závisí od vášho modelu, z akého materiálu je vyrobený, aké časti sú odnímateľné a podobne. Pred čistením sa vždy uistite, že je varič odpojený od siete. Ak ste varič nedávno používali, pred čistením ho najprv nechajte úplne vychladnúť. Vrchná časť – kryt, a držiak na vajíčka sa väčšinou dajú odnímať, preto je ich čistenie jednoduché. Vždy sa presvedčte, či je vhodné vkladať ich do umývačky riadu a v opačnom prípade ich umyte ručne.

Spodná časť – varič, sa najčastejšie umýva bežným čistiacim prostriedkom na riad, ktorý je potrebné poriadne opláchnuť a utrieť dosucha. Vždy si však overte, ktoré časti sú na umývanie vhodné a do ktorých by sa voda nemala dostať. Keďže vo variči sa časom bude ukladať vodný kameň, z času na čas je možné ho odstrániť octom, ktorý stačí do misky naliať a nechať pôsobiť.

Najlepšie variče na vajíčka

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

24/06/2021 10:21
Ľudovít

Mne sa zdal varič vajíčok ako zbytočná vec, ale manželka ho veľmi chcela, tak som jej ho kúpil. Vybrali sme Sencor SEG 710BP a manželka si ho pochvaľuje, je s ním spokojná. Vajíčkovar bol lacný, ľahko sa ovláda a dokáže naraz uvariť až 7 vajec. Na výber sú tri úrovne varenia a páči sa nám praktický držiak vajíčok, ktorý sa dá vybrať von. Intuitívna odmerka na vodu určuje množstvo podľa počtu vajec a podľa toho, či chcete vajíčko namäkko, natvrdo alebo polomäkko. Zatiaľ funguje skvele, je skladný a vajíčka sú pripravené pomerne rýchlo. Dizajn je tiež pekný.

28/06/2021 08:04
Marča

Moje požiadavky spĺňal Clatronic EK3497, preto som si ho kúpila. Ide o skvelého pomocníka v kuchyni, ktorý sa jednoducho ovláda. Páči sa mi vyberací košík s uchom aj presné dávkovanie vody k pomeru počtu vajíčok a stupňa uvarenia. Po skončení vareného procesu vás prístroj upozorní zvukovou signalizáciou. Vajíčka sú uvarené tak, ako si nastavím. Niekomu môže prísť vajíčkovar ako zbytočný spotrebič navyše, ktorý v kuchyni zavadzia, pretože vajcia sa dajú variť aj v hrnci. Avšak mne sa tento spôsob varenia páči oveľa viac. Maličké mínus dávam za chýbajúce uchytenie elektrickej šnúry počas skladovania. Inak som spokojná a odporúčam ho aj ostatným.

30/06/2021 11:22
Ivanka

Mám varič vajec Steba EK 5. Zaujal ma jeho hranatý a minimalistický dizajn, ktorý presne pasuje do mojej kuchyne. Varič sa jednoducho obsluhuje, je funkčný a časy na varenie súhlasia s realitou. Plus dávam za ľahkú prípravu viacerých vajíčok súčasnosť a vďaka tomu si vie vajíčka sám pripraviť aj môj syn. Jediné malé mínus dávam za pomaly schnúce plastové viečko, ktoré ju nutné vyliať a potom utrieť od zvyškov vody. S týmto varičom dokážete pripraviť aj chutné volské oká, avšak z misky idú ťažko vyklopiť, preto je fajn najskôr ich orezať a až potom vyberať. Za mňa bol tento varič dobrou kúpou a som s ním spokojná.

03/08/2021 22:01
Biba

Kúpila som si varič vajec Sencor SEG 710BP, pretože bol lacný a páčil sa mi jeho vzhľad. Obsluha je jednoduchá a zvládajú ju aj dve moje staršie deti. Naraz sa dá uvariť až sedem vajíčok, pričom k dispozícii sú tri úrovne varenia. Každý si tak môže pripraviť vajíčko na spôsob, aký mu najviac chutí. Je tu intuitívna odmerka na vodu, ktorá určuje množstvo podľa počtu vajíčok a úrovne varenia. Vyberateľný držiak vajíčok je veľmi praktický aj z hľadiska čistenia, pretože údržba je potom o to ľahšia. Mám odskúšané, že lepšie funguje, keď sa dierka do vajíčka urobí dole na širšej časti vajíčka a nie hore, ako je uvedené v manuáli. Bielko potom vôbec nevytečie, čo tiež napomáha k jednoduchšiemu čisteniu prístroja. Vajíčkovar má kompaktné rozmery a je skladný. vyhovuje mi aj rýchlosť prípravy vajec a, samozrejme, jeho najväčšou výhodou je to, že mi šetrí čas, ktorý môžem venovať niečomu inému, pretože nemusím sledovať čas prípravy vajec. Pre niekoho je to možnosť zbytočnosť, pretože si povie, že vajíčka sa dajú variť aj v bežnom hrnci. Áno, to je pravda, avšak v hrnci som nikdy nevedela odhadnúť správny čas, tu to za mňa urobí prístroj a ja som bez starostí. :-) Z tohto dôvodu ho vrelo odporúčam.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 23.10.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.

Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, testNajlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.