Variče vajec – recenzie, test, návod na použitie. Obľúbené sú značky Delimano a Sencor

Čaká vás návšteva a vy potrebujete uvariť väčšie množstvo vajec na chlebíčky, do nátierky či šalátu? Príprava pokrmov pre hostí je beztak časovo náročná, tak prečo si prácu neuľahčiť a namiesto čakania a stráženia sporáka nepoužiť varič vajec?

Ako vybrať varič vajec

Varič vajec alebo tiež vajíčkovar patrí k moderným kuchynským prístrojom, s ktorým vám varenie pôjde ľahšie.

Obľúbené variče vajec

Čo je varič vajec

Vajíčkovar je skvelým pomocníkom v domácnosti, ktorý využijete nielen na väčšie varenie pre návštevy. Varené vajíčka sú totiž častou súčasťou stravy športovcov a ľudí, ktorí sa chcú stravovať zdravšie, pretože sú výborným zdrojom bielkovín. Preto si neraz ľudia na redukčnej diéte i tí, ktorí chcú naberať svaly, doprajú na raňajky práve vajíčka. Ich varenie na sporáku vie byť otravné – musíte dávať pozor, aby vám nepopraskali, a starostlivo si strážiť čas, aby ste dosiahli požadovaný výsledok. Čo je teda varič vajec? Je to prístroj, ktorý vám toto všetko uľahčí.

Ide o prístroj neveľkých rozmerov so zväčša oválnym tvarom. Skladá sa z dvoch častí – spodná miska predstavuje varič. Nachádza sa v nej držiak na vajíčka, do ktorého sa vajcia poukladajú, a priestor na vodu, ktorá postupne zovrie a vajíčka uvarí. Prístroj v podstate funguje na podobnom princípe ako parné prístroje. Spodná ohrievacia misa je väčšinou vyrobená z nehrdzavejúcej ocele alebo iného odolného materiálu, ktorý dlho vydrží a zároveň sa dobre čistí.

V hornej časti variča sa nachádza oválny kryt. Ten je často z odolného priesvitného plastu, ktorý vám dá prehľad o tom, ako varenie pokračuje. V spodnej časti z vonkajšej strany variča a nachádza aj spínač, ktorým pri niektorých modeloch možno nastaviť aj teplotu, resp. spôsob varenia. Vedľa spínača je väčšinou LED kontrolka, ktorá informuje o stave varenia, a modely s viacerými funkciami sú vybavené aj zvukovou signalizáciou, ktorá vás upozorní na ukončenie varenia.

Ako funguje vajíčkovar

Niektoré kvalitnejšie modely ponúkajú možnosť využitia vajíčkovaru aj na parenie zeleniny, a to práve preto, že tento prístroj funguje na podobnom princípe ako parný hrniec. Vajíčka sa totiž uložia do držiaka a do spodnej časti prístroja sa naleje voda. Tá po zovretí vytvorí vodnú paru, v ktorej sa vajíčka uvaria. Para vytvára teplotu 100 °C, čo je ideálna teplota na varenie vajec. Para sa zároveň kondenzuje na povrchu variča, kde sa premieňa na vodu. Tá sa po chvíli nazbiera a spadne opäť do spodnej misy, kde sa proces premeny na paru zopakuje. Aj preto vám na prípravu vajíčok stačí menej vody než pri ich klasickej príprave v hrnci, kde by museli byť vo vode úplne ponorené.

Čierny varič vajec na 7 vajíčok

Ako si vybrať varič vajec

Pri výbere variča vajec je potrebné zohľadniť viacero parametrov, nielen dizajn či obľúbenú značku, akými sú v prípade vajíčkovarov Delimano, Sencor, Clatronic či Steba. Tieto značky získavajú pozitívne recenzie a v užívateľských testoch sa umiestňujú na popredných priečkach, no vždy je potrebné zohľadniť individuálne parametre, aby ste neplatili za množstvo funkcií, ktoré nebudete využívať, resp. aby ste získali všetko, čo pri varení potrebujete. Poďme sa teda pozrieť na tie najdôležitejšie parametre.

Príkon

Príkon rozhoduje o tom, aký výkonný je varič a ako dlho varenie potrvá. Vajíčkovary mávajú príkon okolo 300 W, pričom slabší príkon spôsobí, že sa proces varenia predĺži. Čím viac vajec je možné vo variči variť, tým vyšší by mal byť príkon. Preto ak hľadáte vajíčkovar pre 7-8 vajec, siahnite po prístroji s aspoň 360 – 400 W príkonom.

Počet vajec

Väčšina vajíčkovarov dokáže uvariť 6 – 7 vajec naraz, no sú aj modely s menšou kapacitou. Výber je len na vás – ak prístroj kupujete kvôli príprave raňajok pre 1-2 osoby, postačí vám menšia kapacita do 4 vajec, ak varíte pre celú rodinu, siahnite po variči pre 7 – 8 vajec. Ak chcete variť striedavo, raz menší počet, raz väčší, kúpte si prístroj s väčšou kapacitou, no uistite sa, že nie je potrebné variť v ňom vždy maximálny počet vajec.

Materiál

Variče vajec bývajú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, pričom vrchný kryt je z plastu alebo zo skla. Variče nemávajú veľkú variáciu materiálov, preto pri výbere skôr skontrolujte, či ide o kvalitný plast, ktorý vám po niekoľkých použitiach nezmení farbu alebo nezačne páchnuť, a či ide skutočne o nehrdzavejúcu oceľ, ktorá je inak veľmi odolný a ľahko udržateľný materiál.

Cena

Cena varičov vajec začína dosť nízko – už pri 10 eurách. Za kvalitnejšie modely však nemusíte vyhadzovať desiatky eur, vysoko hodnotené sú variče už za 15 eur, preto je cenové rozpätie 15 – 25 eur ideálne. Drahšie modely siahajú až do výšky 40 a viac eur, pričom väčšinou ponúkajú viac funkcií či zaujímavý dizajn.

Nerezový varič vajec s plastovým krytom

Dizajn

Dizajn variča vajíčok je väčšinou oválny, no sú aj hranaté modely. Vajíčkovar by mal byť čo najkompaktnejší, aby na uvarenie stačilo malé množstvo vody. Jestvujú aj modely, v ktorých je možné variť aj zeleninu na pare alebo ryžu. Tieto modely bývajú väčšie, s väčšou plochou pre zeleninu a ďalšie jedlá. Ak však budete prístroj primárne využívať na prípravu vajíčok, odporúčame siahnuť po kompaktnejších modeloch, ktoré nezaberú veľa miesta a budú sa dať jednoducho skladovať.

Doplnkové funkcie

  • Širšie využitie: Sú variče, ktoré ponúkajú možnosť uvariť vajíčka na viacero spôsobov. Dokážu pripraviť praženicu, omeletu či volské oká. Zároveň v nich môžete napariť zeleninu, uvariť ryžu alebo sterilizovať detské cumlíky.
  • Bezpečnostné prvky: Veľmi dôležitou funkciou je ochrana pred prehriatím prístroja, keď sa v prípade prehrievania varič automaticky vypne. Bezpečnostný prvkom sú aj rukoväte z izolujúcich materiálov, vďaka ktorým sa nespálite, či protišmyková vrstva na nožičkách.
  • Upozornenie na ukončenie varenia: Ukončenie varenia variče najčastejšie signalizujú zvukovým signálom alebo blikajúcou LED kontrolkou. Niektoré modely majú malý displej, na ktorom sa odpočítava čas, vďaka čomu budete mať lepší prehľad. Asi najvyhľadávanejšou funkciou je automatické vypnutie po dovarení, keďže prístroj si ľudia kupujú najmä preto, aby vajíčka pri varení nemuseli sledovať.  

Vyberáme z nášho katalógu

Ako uvariť vajcia vo vajíčkovare

S vajíčkovarom je varenie vajec jednoduchý proces. Vajíčka naukladajte do držiaka – nezabudnite dodržať minimálne požadované množstvo podľa typu vajíčkovaru. Do misky následne nalejte vodu podľa návodu – množstvo vody udáva každý prístroj individuálne a závisí od počtu vajec, ale aj spôsobu prípravy – namäkko, stredne uvarené či natvrdo. Prístroj je určite vybavený aj odmerkou na vodu, ktorou toto množstvo odmeriate.

Ďalším krokom je pripichnutie vajec hrotom, ktorý sa často nachádza na spodnej strane odmerky. Vajíčka sa prepichujú vo vrchnej časti, aby z nich pri varení unikala para a škrupina tak nepopraskala. Vajíčka zakryte vrchným krytom a spínačom zapnite prístroj. Ak je to potrebné, vyberte vhodný program alebo teplotu. Kvalitnejšie modely sa po ukončení varenia vypnú samy, iné vás na to upozornia zapnutím LED svetielka či zvukovou signalizáciou.

Po dokončení varenia odkryte veko a vajíčka vyberte. Najlepšie urobíte, ak ich hneď ponoríte do studenej vody. Chladnejšie vajíčka sa nielen budú lepšie lúpať, ale najmä ak ich varíte namäkko, ochladením zastavíte proces varenia a uistíte sa, že vám nevznikne vajce natvrdo. Ak si vajíčka pripravujete deň či niekoľko dní vopred, odporúča sa uskladniť ich v chladničke aj so škrupinkou – vydržia tak dlhšie čerstvé.

Čistenie a údržba

Údržba a čistenie variča vajec je často individuálna záležitosť – závisí od vášho modelu, z akého materiálu je vyrobený, aké časti sú odnímateľné a podobne. Pred čistením sa vždy uistite, že je varič odpojený od siete. Ak ste varič nedávno používali, pred čistením ho najprv nechajte úplne vychladnúť. Vrchná časť – kryt, a držiak na vajíčka sa väčšinou dajú odnímať, preto je ich čistenie jednoduché. Vždy sa presvedčte, či je vhodné vkladať ich do umývačky riadu a v opačnom prípade ich umyte ručne.

Spodná časť – varič, sa najčastejšie umýva bežným čistiacim prostriedkom na riad, ktorý je potrebné poriadne opláchnuť a utrieť dosucha. Vždy si však overte, ktoré časti sú na umývanie vhodné a do ktorých by sa voda nemala dostať. Keďže vo variči sa časom bude ukladať vodný kameň, z času na čas je možné ho odstrániť octom, ktorý stačí do misky naliať a nechať pôsobiť.

TOP 4 variče na vajíčka

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 23.10.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Voľne stojaci alebo elektrický krb na stenu? Do obývačky sa hodí elektrický krb KlarsteinVoľne stojaci alebo elektrický krb na stenu? Do obývačky sa hodí elektrický krb Klarstein

Elektrický krb vás zohreje, poteší vaše oči ohnivými efektmi a nie je z neho takmer žiadny neporiadok. Zaujalo vás to? Tak sa pozrite, aké otázky by ste si mali položiť, ak si chcete...

Ako vybrať záhradný traktor + jeho využitie počas celého rokaAko vybrať záhradný traktor + jeho využitie počas celého roka

Výber záhradného traktora je pomerne náročný. Ak neviete, aký záhradný traktor si vybrať a z čoho môžete vyberať, poradíme vám.  

Ako vybrať najlepší vaflovač – recenzie, cena, skúsenosti + recept na chutné vafleAko vybrať najlepší vaflovač – recenzie, cena, skúsenosti + recept na chutné vafle

Podľa čoho sa vaflovače vyberajú, na ktoré parametre by ste mali dbať? Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší vaflovač.