Veľkoformátové posuvné, harmonikové alebo zdvižno-posuvné dvere na terasu – aká je cena?

Veľkoformátové dvere na terasu patria k čoraz vyhľadávanejším typom dverí. Pôsobia moderne, sú výrazné a zaujmú na prvý pohľad. Keďže sklo pokrýva výraznú časť steny, miestnosť sa značne otvorí a presvetlí. Tieto kvality veľkoformátových dverí a okien sú veľmi lákavé, praktické a moderné. S výhodami však prichádzajú aj nevýhody.

Ako vybrať veľkoformátové dvere na terasu

S čím všetkým treba pri veľkoformátových dverách počítať a na čo si dať pri kúpe pozor? Čítajte ďalej a dozviete sa, na čo by ste pri zvažovaní tohto druhu dverí nemali zabudnúť.

Výhody a nevýhody veľkoformátových dverí

Veľkoformátové terasové dvere sa stali obľúbenou súčasťou riešenia prepájania interiéru s terasou alebo zadnou záhradou moderného domu. Veľká sklenená plocha pôsobí impozantne, no nemusí byť tou správnou voľbou pre každého. Tak ako všetko, aj tento druh dverí má svoje pre aj proti. Medzi jednoznačné výhody patria:

 • Vytvoria viac svetla – Keď stenu nahradia veľkoformátové dvere, očividným výsledkom je viac svetla v interiéri. Prirodzené svetlo je pre biorytmus človeka dôležité o to viac, že v dnešnej dobe trávime príliš veľa času vo vnútri. Svetlo z vonku nám pomôže nabrať viac energie a prebudiť sa do nového dňa. Viac svetla často znamená aj optické zväčšenie miestnosti, ktorá sa viac otvorí.
 • Spájajú interiér s exteriérom – Máte záhradu, na ktorú ste pyšní? S veľkoformátovými dverami si výhľady na ňu budete môcť užívať denne. Takéto prepojenie pôsobí upokojujúco, vnáša do interiéru zeleň, môžete z pohodlia domova sledovať vtáčiky a ďalšiu faunu bez vyrušovania.
 • Bezbariérový vstup – Nie všetky druhy dverí, ale niektoré dokážu poskytnúť bezbariérový prístup na terasu bez vyvýšeného prahu alebo schodov. Takúto výhodu určite uvítajú ľudia s telesným znevýhodnením, seniori, ale aj rodičia s kočíkom.
 • Nezaberú veľa miesta – To, koľko miesta vaše dvere zaberú, bude závisieť od vybratého typu. Avšak väčšina z typov otváraní dverí je praktická, otvára sa do strán, a preto vám pri otváraní nebude prekážať ani nábytok v blízkosti dverí.
 • Nevyžadujú si zložitú údržbu – Údržba veľkoformátových dverí sa veľmi nelíši od údržby okien. Je potrebné ich pravidelne umývať od nánosov prachu a špiny a z času na čas skontrolovať stav rámu a otvárania.

Starostlivo treba zvážiť aj nevýhody, ktoré sa pri niektorých typoch veľkoformátových dvier môžu vyskytnúť. Nevýhodami sa však nenechajte odradiť, ale skôr sa nimi riaďte pri nákupe. Niektorým môžete správnou voľbou predísť.

 • Môžu viesť k prehrievaniu – Veľká sklenená plocha môže viesť aj k prehrievaniu domu, čo najmä v lete nie je vítaná vlastnosť. Pri výbere dvier je preto potrebné zvážiť aj izolačné vlastnosti dvier, orientáciu domu alebo aj to, či v záhrade vzniká tieň, napr. vďaka stromom, ktorý by prehrievanie zmiernil.
 • Nemusia poskytovať dostatočnú izoláciu – Problém nemusí byť len v lete, ale aj v zime. Veľké panely skla nemusia poskytovať dostatočnú tepelnú izoláciu, spôsobovať tepelné straty a vyššie účty za energie. Preto sa oplatí investovať do kvalitných rámov a dostatočne izolujúcej sklenenej výplne.
 • Môžu predstavovať bezpečnostné riziko – Pri výbere dverí si vždy overte, ako dobre sú zabezpečené pred vlámaním. Niektoré typy dvier, predovšetkým posuvné dvere, môžu predstavovať bezpečnostné riziko. Dvere by nemali mať len jednoduchú zámku, ale mať ďalšie bezpečnostné prvky.
 • Jednoducho sa zašpinia – Veľkoformátové sklenené dvere ponúkajú veľkú plochu, ktorá sa môže rýchlo zašpiniť. Na skle je totiž rýchlejšie spoznať prach, stečenú špinu, odtlačky prstov alebo znečistenie deťmi či domácimi miláčikmi.

Ako si vybrať veľkoformátové dvere na terasu

Nielen množstvo benefitov, ale najmä úchvatné výhľady často presvedčia majiteľa domu, aby siahol po veľkoformátových dverách na terasu. Pri výbere je potrebné zvážiť rad kritérií, ako typ dverí, spôsob otvárania, materiál či bezpečnosť. Pred samotným výberom si môžete dopomôcť otázkami, vďaka ktorým zistíte, aké máte od dverí očakávania. Odpovedzte si napr. na otázky ako na ktorú svetovú stranu budú dvere orientované, či vám poskytnú dostatok súkromia, aký rozpočet ste ochotní minúť a hlavne na čom vám pri kúpe záleží najviac (napr. štýl dverí, rozmer, izolácia).

Veľkoformátové dvere a okná na terasu

Typy veľkoformátových dverí

Veľkoformátové dvere sa vyrábajú v rôznych typoch, líšia sa v spôsobe otvárania, v tom, koľko miesta zaberú, ale i v použitom materiáli. Medzi najvyhľadávanejšie typy patria:

 • Francúzske okno – K veľkoformátovým dverám sa často radia aj francúzske okná, ktoré sa s obľubou využívajú ako predel s terasou. Predstavujú sklenenú plochu siahajúcu od podlahy až po strop, pričom sa buď nedajú otvárať, alebo sa otvárajú dvomi spôsobmi. Prvý je klasické otváranie dovnútra ako bežné okná, pričom je možné mať aj dvojkrídlové dvere, a druhý je posuvné otváranie. Poskytujú veľa svetla a v prípade otvárania dovnútra aj bezbariérový vstup.
 • Dvere s posuvným systémom – Medzi klasické terasové dvere patria dvere s posuvným systémom. Môžu mať rôzne rozmery, štýly a prevedenie. Ich výhodou je cenová dostupnosť aj rôznorodosť materiálov. Môžu sa skladať z jedného alebo viacerých posuvných panelov, ktoré sa pohybujú po drážkach. Vďaka posuvu pri otváraní nezaberajú miesto v miestnosti, no neposkytujú bezbariérový vstup napr. pre vozík alebo kočík. Nevýhodou je aj to, že časom sa neraz začnú drhnúť a zasekávať.
 • Dvere so zdvižno-posuvným systémom – Chýbajúcu bezbariérovosť posuvných dverí riešia zdvižno-posuvné systémy, ktoré majú mimoriadne nízky prah a navyše môžu siahať až do výšky poschodia, teda od zeme po strop. Tento systém, nazývaný aj HST systém, umožňuje pohyb dvier po koľajniciach, jednoduché otváranie a nenáročné ovládanie. Pri otváraní nezaberajú priestor v miestnosti a poskytujú skutočne luxusné rozmery.
 • Dvere s posuvno-sklopným systémom – Tieto dvere sú označované aj ako harmonikové dvere, pretože sú zložené z viacerých panelov, ktoré sa skladajú ako harmonika. Takýto spôsob otvárania umožňuje rôzne polohy pri vetraní, dvere sa dajú zložiť úplne alebo len niektoré časti. Harmonikové dvere sa pohybujú po koľajnici, takže vzniká prekážka napr. pre kočíky. Keďže sa dvere skladajú z viacerých panelov, poskytujú horšie izolačné vlastnosti ako iné druhy veľkoformátových dvier.
 • Dvere so sklopno-posuvným systémom – K moderným otváracím systémom sa radia aj sklopno-posuvné alebo PSK dvere, ktoré sa dajú otvoriť buď na vetranie, alebo sa v tejto polohe posunú podobne ako posuvné dvere. Fungujú teda podobne ako klasické okná, avšak namiesto otvorenia sa do priestoru sa po koľajnici odsunú. Vďaka tomu sú vhodné aj do miestností s nábytkom pri dverách, pričom spĺňajú všetky tepelnoizolačné kritériá.
 • Rohové dvere – Zaujímavou alternatívou sú rohové dvere, vďaka ktorým si odkryjete širší výhľad na záhradku aj za rohom. Do interiéru tak vnášajú úplne novú dynamiku, vnútro sa ešte viac presvetlí a opticky zväčší. Dvere sa otvárajú na posuvnom princípe, panel skla v ráme sa pohybuje po koľajnici. Pri výbere tohto typu dvier treba zvážiť usporiadanie nábytku aj štýl interiéru, ktorý by mal prirodzene ladiť s terasou.

Otváranie

Spôsob otvárania, resp. to, či sa veľkoformátové dvere alebo okno vôbec budú dať otvárať, úzko súvisí s typom dvier, ktoré si vyberiete. Nie vždy je otváranie nevyhnutné, najmä ak už máte iný spôsob prechodu na terasu. To, či a ako sa budú vaše veľkoformátové dvere otvárať, dobre zvážte. Niektoré otváracie systémy si budú vyžadovať viac priestoru na otváranie, preto nábytok nesmie byť prekážkou. Pri neotvárateľných oknách zase zvážte, či máte zabezpečenú ventiláciu alebo spôsob vetrania. Najmä v lete, keď môžu veľkoformátové dvere pôsobiť ako horúci skleník, budete vo večerných hodinách potrebovať vetranie.

Veľkoformátové dvere na terasu – otváranie

Materiál

Dôležitými kritériami pri výbere materiálu je kombinácia jednoduchej údržby, vysokej životnosti a odolnosti proti poveternostným podmienkam. Medzi najčastejšie žiadané materiály patria:

 • Hliník – Hliník je materiál, ktorý nesklame svojou pevnosťou a odolnosťou, čo je výhodné z bezpečnostného hľadiska. Tento materiál si nevyžaduje špeciálnu údržbu, je to pomerne ľahký, no spoľahlivý materiál. Na rozdiel od iných kovov odoláva korózii a nezvykne sa tak ľahko poškrabať. Nevýhodou môžu byť horšie izolačné vlastnosti.
 • Plast – Plastové okná a dvere bývajú obľúbenou voľbou z niekoľkých dôvodov. Okrem cenovej dostupnosti ponúkajú aj širokú škálu štýlov a dizajnov, nevyžadujú si takmer žiadnu údržbu a vynikajú aj izolačnými vlastnosťami. PVC sa navyše veľmi dobre recykluje, takže je výhodný aj z ekologického hľadiska.
 • Drevo – Drevo ako materiál na výrobu dverí je overenou klasikou, ktorá má prírodný vzhľad a tradičný štýl. Hodí sa predovšetkým na terasy, kde spája prírodu s interiérom. Drevo je pevný materiál, odolný, môže vydržať roky. Vyžaduje si však náležitú starostlivosť, aby si svoj vzhľad udržalo čo najdlhšie. Drevo má pomerne dobré izolačné vlastnosti a je to ekologicky výhodný materiál.
 • Vinyl – Na výrobu rámov dverí a okien sa používa aj vinyl, materiál so skvelými izolačnými vlastnosťami a výborným pomerom ceny a životnosti. Vinylové dvere možno nájsť v rôznych dizajnových prevedeniach, takže si máte z čoho vyberať. Okrem nízkej nákupnej ceny poteší aj nízkou hmotnosťou a odolnosťou čo sa týka výkyvov počasia, extrémnych teplôt a vonkajších vplyvov.
 • Oceľ – Na rozdiel od hliníka patrí oceľ ku kovom, ktoré môžu podliehať korózii, preto sú potrebné špeciálne nátery a pravidelná údržba. Ide však o veľmi pevný a bezpečný materiál, ktorý vás nevyjde draho. Je odolný proti vplyvom počasia a rôznym teplotám, menej náchylný na škrabance a poškodenie a pri správnej starostlivosti môže vydržať roky.  

Výplň

Druh výplne veľkoformátových dverí hrá v tomto prípade významnú rolu, keďže sklo zaberá najväčšiu časť plochy. Vhodná výplň vám môže zabezpečiť rôzne výhody – nízku energetickú náročnosť, ochranu pred UV žiarením, ale aj viac súkromia či prirodzeného svetla. Naopak, nevhodnou výplňou môžete dospieť k prehrievaniu interiéru, nedostatočnému tesneniu v zime a veľkej energetickej spotrebe. Preto ak sa do nejakej časti oplatí investovať, je to práve druh sklenenej výplne. Najčastejšie sa stretávame s dvoma alternatívami – dvojsklom a trojsklom. Trojsklo má navrch čo sa týka tepelnoizolačných vlastností, tlmení zvukov z okolia aj hrúbky, súvisiacej s bezpečnosťou materiálu. Aj keď dvojsklo má o čosi horšie izolačné vlastnosti, môže to byť jeho výhodou. Pri výmene dverí a okien je menšia pravdepodobnosť tvorby plesní kvôli hromadeniu vlhkosti a keďže terasové dvere budú orientované do záhrady, nie na rušnú ulicu, horšia zvuková izolácia môže byť naopak výhodou.

Hmotnosť

Hmotnosť okien a dverí nezvykne byť faktor, na ktorý prihliadame, avšak pri veľkoformátových dverách a oknách sa treba zamyslieť aj nad ich celkovou hmotnosťou. Tá sa odvíja od zvoleného materiálu, inú váhu má hliník a inú zase drevo. Zaváži aj sklenená výplň, pri trojskle počítajte s vyššou hmotnosťou. A na hmotnosť má vplyv aj celkový rozmer, pričom váha sa môže vyšplhať na desiatky až stovky kilogramov. Hmotnosť preto berte do úvahy pri manipulácii a samotnej inštalácii dvier a okien, no aj vtedy, ak takéto dvere chcete inštalovať na poschodí, napr. pre vstup na strešnú terasu. V takom prípade sa rozhodne poraďte s odborníkmi.

Veľkoformátové dvere a okno s dvojsklom

Bezpečnosť

Dôležitým aspektom veľkoformátových dverí a okien je bezpečnosť. Keďže ide o veľkú sklenenú plochu, môžu predstavovať slabé miesto v rámci zabezpečenia domu pred vlámaním. Pri výbere dverí si preto všímajte pevnosť a odolnosť materiálov aj spôsob zamykania dverí a aká pevná je samotná zámka. Z bezpečnostného hľadiska sú na tom najhoršie posuvné dvere, pri ktorých však možno pridať zámku alebo závoru zvnútra navyše. Bezpečnosť môžete zvýšiť aj dodatočne nákupom doplnkových pomôcok, ako napríklad alarm so senzormi pohybu alebo narušenia integrity skla. Alarm je významnou pomôckou hlavne vtedy, ak sa z domu vzdialite na dlhší čas, napr. pri ceste na dovolenku. Pomôcť môžu aj bezpečnostné fólie z polyetylénu na oknách, ktoré aj pri rozbití skla udržia čiastočky skla namieste a neumožnia vniknutie.

Cena

Veľkoformátové dvere možno zakúpiť v špecializovaných predajniach, kde okrem samotných okien a dverí môžete zakúpiť aj služby navyše, ako ich montáž alebo odvoz starých dvier. Ceny sú veľmi individuálne, celý nákup vás môže vyjsť od 1 000 až po niekoľko tisíc eur. Záleží totiž od niekoľkých faktorov, ako:

 • typ dverí a okien, ktorý si vyberiete,
 • materiál rámu a druh sklenenej výplne,
 • počet dverí a okien a ich rozmery,
 • služby navyše, napr. montáž nových dverí, demontáž starých okien, odvoz starých okien či murárske práce,
 • či firma, ktorú si zvolíte.

Pre zistenie čo najpresnejšej ceny pre vaše konkrétne potreby si nechajte zaslať nezáväznú cenovú kalkuláciu, ktorú špecializované firmy vypracúvajú zdarma, alebo sa poraďte na čísle zákazníckeho servisu. Nechajte si vypracovať cenovú ponuku od 2 – 3 firiem vo svojom okolí, aby ste si mohli ceny a služby porovnať, a nezabudnite si overiť aj recenzie a odporúčania predchádzajúcich zákazníkov.

Čo ešte môžete zvážiť

Keďže veľkoformátové dvere predstavujú veľkú plochu skla, v lete sa môže váš dom zmeniť na skleník. Stojí za to vybaviť sa niektorým druhom tieniaceho systému ako žalúzie alebo rolety, najlepšie z vonkajšej strany, inak sa sklo pod vplyvom žiarenia rozhorúči. Žalúzie alebo rolety zvážte hlavne vtedy, ak svieti slnko na okno priamo, teda nie je pod žiadnou strieškou. Pri extrémnych horúčavách možno striešku vytvoriť za pomoci tieniacej plachty, ktorá sa prichytí o stenu a o kolíky v zemi alebo iné záchytné body. Takéto plachty mávajú aj ochranu pred UV žiarením a sú vodoodolné. Na UV ochranu myslite už pri výbere skla – niektorí dodávatelia poskytujú možnosť UV filtra. Samotné sklo síce poskytuje ochranu pred UVB žiarením, ale UVA žiarenie stále preniká, preto je hlavne pri veľkoformátových dverách a oknách potrebné myslieť aj na tento aspekt. Ak potrebujete bezbariérový vstup, zvážte aj elektronické ovládanie dverí, ktoré fyzicky znevýhodnenému človeku značne uľahčia otváranie dverí a vstup na terasu.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 18.08.2021
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť špinavú stenu – na mastné fľaky krieda, na fixky a víno chémiaAko vyčistiť špinavú stenu – na mastné fľaky krieda, na fixky a víno chémia

Pripravili sme pre vás návody, tipy a triky, ako vyčistiť stenu od rôznych škvŕn . Nebudete musieť kupovať novú farbu a premaľovávať byt.

Kvalitný bezpečnostný visiaci zámok je vodoodolný, na kód alebo na odtlačok prsta a s alarmomKvalitný bezpečnostný visiaci zámok je vodoodolný, na kód alebo na odtlačok prsta a s alarmom

Výber visiaceho zámku môže byť dlhší proces, hlavne ak chcete zabezpečiť cenné veci. Z akých typov si môžete vyberať?

Zasklenie balkóna a terasy – výhody, nevýhodyZasklenie balkóna a terasy – výhody, nevýhody

Pred tým, ako sa do zasklievania pustíte, zvážte všetky výhody a nevýhody, aby vám táto zmena nerobila o pár dní starosti.