Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere

Jar a pomaly aj Veľká noc sú už na spadnutie. Najkrajšie sviatky jari však nie sú len o povinnom upratovaní, spájajú sa aj so zdobením príbytku a prejavením kreativity.

Výroba veľkonočných dekorácií

Túžite po krásne vyzdobenom sviatočnom stole a po tom, aby vaša Veľká noc bola štýlová? Pustite sa do tvorby dekorácií.

Veľkonočné ozdoby z papiera

Ozdoby z papiera sú nielen jednoduché na výrobu, ale navyše do procesu ich výroby môžete zapojiť celú rodinu. Z papiera sa dá vyrobiť naozaj všetko, počnúc girlandami cez veľkonočné vence z papiera až po výrobu ovečiek či kuriatok. Vytvoriť si môžete napríklad aj veľkonočné pozdravy. Stačí vám na to papier (farebný, výkres), farbičky a trochu fantázie. Zručnejší si môžu skúsiť vyrobiť veľkonočnéhoho zajačika či kuriatko poskladané z papiera, ktoré dokáže "odniesť" vajíčko. Veľmi obľúbené sú aj girlandy, pri nich stačí z papiera vystrihnúť zajačikov či vajíčka, ozdobiť ich podľa svojho vkusu a pripevniť na šnúrku štipcom či klasicky - šňúrku prevliecť cez dierku v ozdobe.

Veľkonočný pozdrav vyrobený z farebného papiera

Veľkonočné kuriatka vyrobené z papiera

Veľkonočná girlanda z papierových vajíčok

Fialový veľkonočný zajac vyrobený z papiera

Veľkonočné vajíčka z papiera

Veľkonočné dekorácie na stôl

Na vašom stole by nemali chýbať čerstvé kvetiny, prípadne bylinky doplnené o veľkonočné ozdoby, kraslice a tematické figúrky. S jarou sa spája zrod života a rozkvet, skúste preto v tomto duchu ozdobiť aj váš stôl. Na zeleň môžete použiť napríklad starý kvetináč, ktorý stačí natrieť akrylovou farbou (zručnejší ho môžu vyzdobiť servítkovou technikou), vystlať slamou alebo doň zasadiť bylinky, napríklad pažítku, a poukladať k nej kraslice.

Ako ozdoba sa na stôl hodia aj tematické figúrky, zajace či kuriatka, a pečený baránok, ktorý nielen dobre vyzerá, ale ešte aj rozvonia priestor. Do vázy vložte jarné kvety či prúty bahniatok. Farbu prestierania si zvoľte zodpovedajúcu ročnému obdobiu – svieže pastelové farby (fialová, mentolová, maslovožltá, levanduľová, zelená, ružová), ktoré sa dobre kombinujú s bielym riadom a pripomínajú samotnú jar.

Dekorovať však môžete čímkoľvek, čo vás napadne - tradičné vajíčka, zajačiky, kuriatka, živé jarné kvety vo vázach či črepníkoch, medovníky v tvare zajačikov či kraslíc a pod. Obrusy aj servítky by mali hrať farbami, koniec koncov sa predsa príroda prebúdza a začína rozkvitať.

Veľkonočné dekorácie na stôl

Prvosienky v škrupinkách od vajíčok

Veľkonočné prestieranie

Veľkonočné dekorácie na stôl - zajace a vajíčka

Ozdobený veľkonočný stôl

Veľká noc - ozdoby na stôl

Veľkonočné dekorácie na dvere

Nielen domácnosť by mala byť počas Veľkej noci vyzdobená bahniatkami, rozkvitnutými halúzkami, čerstvými kvetmi či páperovými kuriatkami. Jarnú atmosféru môžete šíriť už pri vchodových dverách. Návštevu môžete privítať vencom vyrobeným z mladých halúzok, stúh, kraslíc a kuriatok či zajačikov. Veľkonočné vence sa na dverách objavujú najčastejšie a sú každoročne veľmi obľúbené, ak sa chcete trochu odlíšiť, môžete si na dvere zavesiť napríklad doma vyrobenú ozdobu v tvare zajačika. Pokiaľ nechcete vyrábať nič zložité, prípadne chcete nechať výrobu ozdoby na dvere na vaše deti, vyrobte si veniec z farebných výkresov. Vajíčka rôznych farieb a vzorov stačí prilepiť do tvaru venca, ktorý zavesíte na dvere.

Veľkonočný veniec s tulipánmi

Veľkonočný veniec s farebnými vtákmi

Výroba veľkonočného venca

Jednoduchý veľkonočný veniec na dvere

Papierový veľkonočný veniec

Veľkonočný zajac na dvere

Vonkajšie veľkonočné dekorácie

V prípade, že bývate v dome, nezabudnite dať dekorácie aj na dvorček, pred vchodové dvere či do záhrady. Umocníte tým sviatočnú atmosféru a určite potešíte okoloidúcich a prípadných návštevníkov. Postačia vám na to kvetináče s jarnými kvetinami a figúrky s veľkonočnými motívmi.

Vonkajšia veľkonočná výzdoba

Veľkonočná výzdoba pred dverami

Vonkajšia veľkonočná výzdoba - kvetiny, figúrky zajacov

Drevené zajace pred dverami

Veľkonočné dekorácie na okno

Vyrobiť veľkonočné dekorácie na okno môžete naozaj mnohými spôsobmi. Ak chcete do výroby opäť zapojiť deti, vyrobte si vajíčka rôznych rozmerov (z papiera či filcu), vďaka tomu totiž nebude dekorácia pôsobiť nudne, a nalepte na ne ozdoby podľa chuti (kolieska, prôžky, kvetiny, kuriatka a pod.). Na každom vajíčku urobte dierku, prevlečte cez ňu stužku a zaveste ich do okna (dobre vám na to poslúži garniža). Dobrou voľbou je aj girlanda vyrobená z papiera.

Ďalšou možnosťou, ako si ozdobiť okno, je vytvoriť si na parapete veľkonočné zátišie, napríklad z kraslíc, bahniatok a farebných obrúskov. Na parapet si môžete položiť aj farebné kvetináče s jarnými kvetmi či vázu, do ktorej vložíte buď živé kvety, alebo bahniatka či prútiky z vŕby a povešiate na ne maľované kraslice.

Farebná girlanda a košík s vajíčkami na okne

Veľkonočná dekorácia na okne

Kvetináče s jarnými kvetmi na parapete

Veľkonočné zátišie na okno

Veľkonočné zátičie z bahniatok a zajaca vyrobeného z vajíčka

Zopár zaujímavých tipov na výrobu veľkonočných dekorácií nájdete aj v nasledujúcom videu. S trochou šikovnosti ich určite všetky zvládne urobiť svojpomocne:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...



Publikované dňa: 27.03.2019
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá? Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá?

Vonkajšie osvetlenie terasy je možné realizovať viacerými spôsobmi. Ak sa pýtate, ako osvetliť terasu, určite vám naše rady prídu vhod. Predstavíme vám praktické riešenia osvetlenia...

Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík

Záhrada nemusí slúžiť iba na prácu a pestovanie plodín. Vytvorte si v tej vašej nádhernú oázu pokoja, kde si budete môcť oddýchnuť. Ozdobiť si ju môžete vkusnými dekoráciami, ktoré sú...

Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha

Podľa pôvodnej kresťanskej tradície trvá v týchto týždňoch až do Veľkonočnej nedele obdobie 40-dňového pôstu. Ako vyzerali pôstne jedlá našich starých rodičov a čo si, naopak, počas...