Vermikulit – substrát do záhrady, dávkovanie, cena

Záhradkárstvo je činnosť, pri ktorej si môžete oddýchnuť, zrelaxovať, prísť na iné myšlienky a zároveň za sebou vidíte množstvo odvedenej práce. Je to rozsiahla tematika, pri ktorej sa máte stále čo nové učiť a postupom času, čím dlhšie sa záhradkárčeniu budete venovať, tým viac budete vedieť a na veľa vecí prídete aj sami. So starostlivosťou o záhradu sa spája aj slovo vermikulit. Počuli ste už o ňom alebo je to pre vás bežná vec? Ak sa veľmi do tohto nerozumiete alebo ste vermikulit ešte nepoužili, no máte to v pláne, tak by ste si mali dočítať tento článok až do konca.

Vermikulit v záhrade

V dnešnom článku sa dočítate všetky bližšie informácie o vermikulite – čo to je, na čo sa používa, kedy by ste nad jeho použitím mali premýšľať, čo všetko obsahuje a ako sa používa správne. Možno ste už o ňom niekedy počuli, a to pravdepodobne v spojitosti s tým, že je toxický a mali by ste sa mu skôr vyhýbať. Aj o tom sa dočítate v tomto článku a vysvetlíme vám, prečo je táto informácia nepravdivá, resp. skreslená.

Čo je vermikulit a aké sú jeho vlastnosti?

Vermikulit je minerál kremičitan horečnato-hlinito-železitý. V záhradníctve a na internete ho zoženiete v podobe hnedo-zlatých vločiek. Hoci sa môže zdať, že ide o umelú, syntetickú látku, vermikulit je prírodný minerálny produkt, ktorý sa ťaží zo zeme a následne sa spracováva. V pôde slúži hlavne na zadržiavanie vody a výživných látok. Na zachytávanie vody ste možno už používali sľudu, vermikulit sa tomu veľmi podobá.

Dokáže zadržiavať vodu a tiež vďaka nemu vydrží v pôde dlhšie výživa, ktorú do nej dávate. Vermikulit neobsahuje azbest, v minulosti to bola veľmi rozoberaná téma, pretože v Amerike bol vermikulit kontaminovaný azbestom. Odvtedy je vždy testovaný, aby sa preukázala jeho neškodnosť. V súčasnosti je vermikulit bezpečný na komerčné aj súkromné používanie. Časom sa jeho kvalita nezhoršuje a má neutrálne pH. Keď ho zmiešate s pôdou a budete ju pravidelne polievať, tak sa vermikulit nerozpustí, čiže je to naozaj trvalé riešenie pre vaše rastliny.

Vo väčšine prípadov je organický, ale toto pravidlo neplatí vždy. Treba si to skontrolovať na obale, kde bude napísané, či ide o úplne organickú zmes. Vermikulit je ideálne použiť pri rastlinách, ktoré preferujú intenzívne zalievanie, potrebujú, aby bola pôda neustále vlhká a mala dostatok živín. Výhody použitia vermikulitu vo vašej záhrade:

  • Ideálny pri zasadení semienok alebo miešaní vlastnej zmesi pôdy
  • Pomáha zľahčiť ťažké a zhutnené typy pôdy
  • Podporuje zdravý rast koreňov rastliny
  • Udržiava v pôde vlhkosť a dodáva rastlinám živiny
  • Jeho použitie a zmiešanie s pôdou je jednoduché
  • Je to čistá, sterilná a netoxická látka bez zápachu

Vermikulit vs. Perlit

Podobné vlastnosti má aj perlit, ktorý sa s vermikulitom často porovnáva, no nejde o tú istú látku. Perlit je tiež ľahký, bez zápachu a je pórovitý. To spôsobuje, že ak má rastlina prebytočné množstvo vody alebo živín, tak to jednoducho odčerpá ďalej. Hlavne touto vlastnosťou sa od vermikulitu líši. Keď sa na surovú látku, z ktorej sa perlit vyrába, nechá pôsobiť vyššia teplota, tak sa nafúkne do bielych guľôčok. Tie sa potom zamiešavajú do zalievajúcich pôd, aby boli lepšie prevzdušnené a presušené.

Vermikulit má podobné vlastnosti ako perlit

Perlit sa dá použiť aj viackrát po sebe, rovnako ako vermikulit. Je to spôsobené tým, že sa nerozkladá. V prípade, že ho chcete použiť znovu, tak ho očistite od kúskov zvyšných rastlín. Potom ho dôkladne opláchnite a sterilizujte v 10 % bieliacom roztoku. Po 20 minútach v tejto zmesi ho opláchnite a v tomto stave je pripravený na ďalšie použitie. Čiže rozdiel je takýto – vermikulit použijete v prípade, keď chcete, aby si rastlina udržala živiny a vodu čo najdlhšie. Sú také druhy, ktoré vyžadujú neustále vlhkú pôdu. Perlit použijete vtedy, keď chcete, aby nadbytočná voda odtiekla a tým sa pôda vysuší rýchlejšie. Ideálne je to napríklad vtedy, ak pestujete kaktusy alebo rôzne druhy sukulentov.

Miešanie vermikulitu a perlitu - oplatí sa to? 

Áno, tieto dve zložky je možné miešať, no veľmi často to pestovatelia nerobia, pretože každá z týchto látok má iné vlastnosti a poskytuje rastlinám iné podmienky, ktoré by im najviac vyhovovali. Miešajú sa hlavne v tých prípadoch, keď chcete, aby perlit fungoval ako prevzdušňovač a pomáhal pôde vylučovať vodu. Vermikulit bude fungovať ako špongia, ktorá pomôže v pôde zadržať vodu. Budú spolupracovať, aby vytvorili rastlinám v pôde rovnováhu v množstve vody.

Perlit by ste mali používať skôr pri zakoreňovaní odrezkov alebo pestovanie kaktusov, sukulentov, epifytov a iných rastlín, ktorým vyhovuje rýchlo odvodnená pôda. Vermulit je vhodnejší pri vysádzaní semien a pre rastliny, ktoré vyžadujú dostatok vlhkosti.

Ako, kedy ho použiť a dávkovanie

Používanie vermikulitu je naozaj jednoduché a nebudete na to potrebovať žiadne špeciálne pomôcky. Ak chcete vysievať do čistého vermikulitu, tak je to možné so semenami akejkoľvek veľkosti. Ideálne je zmiešať vermikulit s vybranou pôdou alebo kompostom, podľa toho, čo konkrétny druh rastliny vyžaduje. Pomer, v ktorom ho treba miešať je 1:1. Keď sejete semiačka do čistej pôdy alebo kompostu, tak ju prikryte tenkou vrstvou vermikulitu, pre lepší a rýchlejší rast. Táto vrstva postačí na to, aby sa pôda pod ňou udržiavala neustále vlhká a plná živín.

Ak by sa však pôda pod vermikulitom dostatočne nevetrala, tak by tam mohli začať vznikať plesne. Výhodou tohto minerálu je, že aj napriek udržiavaniu vlhkosti stále necháva prúdiť vzduch, takže vytvára pre rast ideálne podmienky. Vytvoriť vrstvu vermikulitu sa oplatí aj v prípade veľkých teplotných zmien a zmeny vlhkosti. V prípade, že si radšej kupujete sadenice namiesto sadenia zo semiačok, použite zmes zo zeminy a vermikulitu, ktorá bude v pomere 2:1.

Vermikulit funguje ako špongia alebo mach v inej podobe. Dá sa využiť na sadenie v záhrade či skleníku, ale je možné ho použiť aj pri vysádzaní a starostlivosti o izbové rastliny, ktoré vyžadujú vlhkú zeminu. Oceníte to hlavne vtedy, ak na polievanie zabúdate alebo ak trávite množstvo času mimo domov. Trvá dlho, kým vermikulit úplne vyschne, takže vlhkosť v pôde vydrží niekoľko dní. Aj napriek neustálej vlhkosti nedôjde k nahnívaniu koreňov a rastlina bude rásť bez problémov aj naďalej.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 28.06.2021
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu a ktorým druhom sa bude najlepšie dariť? Parametrov výberu a požiadaviek je hneď niekoľko.

Ako zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnakuAko zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnaku

Vysoké teploty, ostré slnečné lúče a nedostatok zrážok nevyhovujú kvetom, stromom ani trávniku. Ako na pravidelnú zálievku všetkých rastlín?

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.