Vhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúk

Mnoho ľudí chodí do záhrady relaxovať, načerpať nové sily, byť trochu v prírode, utiecť z mesta a sem-tam aj niečo porobiť. Okopať zeleninku, obrať ovocie, pokosiť a po všetkej tej práci si ľahnúť na lehátko a otvoriť chladený nápoj. Skvelé však? No na všetku tú prácu musíte mať vhodné vybavenie v podobe rýľa, metly, lopaty, kosačky, fúrika a nielen to... Povinnou súčasťou vašej záhradnej výbavy, by mal byť aj ochranný pracovný odev.

Ako vybrať vhodné oblečenie do záhrady?

Viete, čím všetkým by ste sa mali vybaviť, ak plánujete vstúpiť do záhrady, poprípade do dielne?

Ako si vybrať vhodné oblečenie?

Začnime pekne postupne a tým je, ako si vybrať vhodné oblečenie. Ak idete do dielne alebo natierať plot, nevybavíte sa prilbou, ale rukavicami a rúškom. To, čo si na seba dáte, teda závisí od toho, čo plánujete robiť. Nevyhadzujte peniaze za morovú masku, ak nepracujete s postrekmi, ale len hnojíte pôdu pomocou dávkovača a nekupujte ani topánky s oceľovou špicou, ak nepracujete na stavbe a stavenisku. Kúpte a noste to, čo v skutočnosti naozaj využijete a to nielen raz do roka, ale vždy, keď vstúpite do dielne alebo do záhrady, ktorú tak milujete. Univerzálnym a najideálnejším riešením sú montérky.

Štýlové montérky

Bojíte sa dať si na seba montérky? Montérky, hoci je to staré označenie pracovného odevu, už dávno nie sú to čo bývali. Nemusia na vás vyzerať hrozne. Kúpte si montérky, ktoré sú štýlové a ktoré, keď si ich už raz oblečiete, nebudete chcieť dať dole. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, od pánskych až po detské. Sú v rôznych farebných prevedeniach, nielen v nudnej modernej alebo zelenej, ale aj v sýtoružovej alebo v „barbie“ ružovej. Pri výbere nemyslite len na to, aké krásne a imidžové montérky sú, ale aj z akého materiálu sú. Vysoko odolné sú montérky v kombinácii polyestru a bavlny. Počas leta je zase lepšie zvoliť bavlnené montérky, ktoré prepúšťajú vzduch, vďaka čomu vám v nich nebude veľmi teplo.

Vhodné montérky do záhrady v rôznych farbách a prevedeniach nájdete v ✅ e-shope dobrytextil.sk.

Odev do záhrady podľa počasia

Ak je vonku 30 stupňov a vy sa chystáte rúbať drevo alebo trhať burinu, nemusíte si hneď obliecť ochranný plášť či vetrovku, ktorá by vás v zime zahriala. V lete pri vysokých teplotách, hlavne ak pracujete na slnku, zvoľte určite dlhý odev, ktorý spĺňa ochrannú funkciu a aj tú pohodlnú. Dlhý odev zabráni kontaktu pokožky s jedovatými burinami a zároveň, hoci je vonku horúco, dobre prepúšťa vzduch a odvádza pot. Možno sa vám to v lete zdá ako nemožné, no s takýmto odevom budete chránení aj pred štípajúcim hmyzom a otravnými muchami, ktoré priťahuje chuť vášho slaného potu.

Vhodný odev do záhrady – montérky

Ak je vonku zima, určite si pod pracovný odev z hrubšieho materiálu, ktorý vám siaha až po zadok, oblečte termobielizeň, predovšetkým ak plánujete vonku pobudnúť dlhší čas, napr. pri rúbaní dreva.

Prší, prší len sa leje

Čo sa oblečenia týka, je dobré myslieť na rýchle zmeny počasia, najmä počas leta, kedy vás hocikedy môže zastihnúť búrka. Buďte preto pripravení a nenechajte sa zmiasť slnečným počasím a oblohou bez jediného mráčika. Určite si pribaľte pršiplášť alebo odev z nepremokavého materiálu, ktorý by mal mať aj kapucňu. Ak to tak nie je, svoju výbavu doplňte čiapkou alebo klobúkom z nepremokavého materiálu. Vhodnou obuvou sú poriadne záhradné gumáky.

Výhody dlhého oblečenia

Napriek tomu, že sa vyrábajú aj letné montérky, predsa len uprednostnite kúpu dlhého pracovného odevu pred krátkym, aj keď prebieha letná sezóna. Dlhé oblečenie je univerzálnym odevom, pretože jeho nosenie má rovnako dôležité opodstatnenie v lete, ako aj v zime. S dlhým odevom:

 • vám nehrozí spálenie od slnka,
 • ste chránení pred drobným poraneniami = škrabance, odreniny,
 • vám nehrozí doštípanie od komárov a ďalšieho hmyzu,
 • vás nešteklí burina a na vašu pokožku nesadajú muchy,
 • majú kliešte sťažený prístup k vašej pokožke,
 • sa môže repelent bezpečne aplikovať na odev a nie priamo na pokožku, čo môže viesť k alergickým reakciám,
 • je výskyt alergických reakcií na koži oveľa nižší ako s krátkym oblečením,
 • sa vaše telo menej potí, ak je teda odev z vhodného materiálu,
 • ste chránení pred chladom a dažďom...

Vyrábajú sa aj pracovné nohavice, ktoré majú vystužené kolená, tzv. nákolenníky. Väčšinou sú to klasické montérky, ktoré majú na mieste kolien vrecká, do ktorých sa nákolenníky vsúvajú. Ak takéto nohavice neviete nájsť, potom si môžete pomôcť polystyrénovou podložkou, ktorú si pri práci podložíte pod kolená, aby vás neboleli. Alebo si nasaďte klasické chrániče kolien, ktoré používajú vaše deti pri korčuľovaní sa.

Rukavice sú povinnosťou

Ochrana rúk, ale tým pádom aj pokožky, je základom pri každej jednej práci a to či pracujete v interiéri a luxujete domácnosť, alebo ste vonku v záhrade. Nie sú však rukavice ako rukavice. Na rôzne druhy prác potrebujete aj rôzne rukavice, teda ak idete do záhrady, rukavice, s ktorými sa v zime guľujete, vám budú v tomto prípade nanič.

Zelené záhradné rukavice

Znamená to, že:

 • Pri vytrhávaní drobnej buriny v záhradke vám postačia bezšvové rukavice, ktoré vám zabezpečia dostatočný cit nato, aby ste vedeli efektívne vytrhávať burinku a skrášľovať vašu skalku. Takéto rukavice môžete použiť aj pri presádzaní, chránia vás pred malými rankami a zašpinením nechtov.
 • Ak plánujete okopávať, kosiť či rúbať drevo, potom si nasaďte rukavice s protišmykovou ochranou. S takýmito rukavicami bude riziko nebezpečenstva menšie.
 • Na náročnejšie práce, napr. pri fúrikovaní alebo pri prekladaní ťažkého materiálu, sa vybavte už poriadnymi rukavicami, ktoré majú niekoľkovrstvovú ochranu, najlepšie aj s výstužou na mieste, kde sa nachádzajú brušká.
 • Pri zváraní sú to rukavice, ktoré sú z nehorľavého materiálu a odolné voči odlietajúcim pilinám, tzv. zváračské rukavice.
 • Ak sa chystáte pracovať s mokrým materiálom, potom zvoľte latexové rukavice z PVC, ktoré vám nepremoknú a jednoducho ich očistíte opláchnutím vo vode. Pri chemikáliách dbajte nato, aby gumené rukavice siahali až do výšky lakťov.
 • Pri vykynožení tŕnistých rastlín budú vaše ruky chrániť celokožené rukavice s vnútornou podšívkou. V nich vám však pri práci s burinkou bude zbytočne teplo a rastlinky sa budú šmýkať, preto ich už v záhradke pri okopávaní vymeňte za bezšvové rukavice.

Vhodná obuv

Súčasťou správneho záhradného odevu sú vhodné topánky. Do záhrady, ale aj do dielne potrebujete špeciálnu obuv, nie tenisky a už vôbec nie žabky alebo šľapky. V dielni vám hocikedy môže spadnúť ostrý predmet alebo nejaké ťažké náradie. Obuv by mala mať:

 • vystuženú alebo kovovú špicu, ktorá chráni vašu nohu pred pádom ťažkých predmetov;
 • vystuženú podrážku, ktorá bráni prieniku predmetu do spodnej časti chodidla;
 • protišmykovú podrážku;
 • zvýšenú odolnosť, čo zabezpečí pevný materiál, najlepšie odolná koža.

Aj v záhrade si dajte pevnejšiu obuv, pokojne aj tú, ktorá sme odporučili do dielne, pretože sa môžete pošmyknúť na blate, potknúť o väčšiu hrudu zeme a zlomiť si tak prst na nohe, vyvrtnúť členok či stúpiť na zabudnutý klinec. Nehovoriac o tom, že ak nosíte do záhrady žabky, jedovaté byliny sa vám obtierajú okolo nôh. Vhodná obuv vás chráni pred poraneniami a aj pred špinou.

Maličkosti, na ktorých záleží

Pri kúpe odevu, či už do dielne alebo do záhrady, myslite nato, že pri sebe budete musieť mať niekoľko pomôcok, ako sú napr. rukavice, hygienické vreckovky, meter, kameň na brúsenie motyky a rýľu, ceruzku, papier a pod. Preto je nevyhnutné, aby váš odev disponoval aj úložným priestorom v podobe vreciek. Ideálne sú montérky s vreckami alebo pracovná kombinéza, ktorú môžete doplniť kapsičkou na náradie. Ešte praktickejší ako vrecká, z ktorých vám môže hocikedy niečo vypadnúť, je opasok na náradie.

Zelené montérky do záhrady

Vhodná veľkosť odevu

Nielen materiál, ale aj to, aby vám odev a ďalšie pomôcky sedeli dobre, je dôležité. Rukavice, ktoré vám budú veľké a neustále sa vám budú zošmykovať, vám znemožnia prácu a budú vás znervózňovať. Podobne je to aj s ochrannými okuliarmi. Súčasti pracovného odevu, ktoré vám ideálne nesedia, neprinsú želaný osoh.

Čo sa týka odevu, nekupujte montérky, ktoré ledva oblečiete alebo také, ktoré sú vám akurát. Myslite nato, že odev budete nosiť aj počas leta, keď je teplo a sparno, preto by mal byť voľnejší, nie však príliš veľký, jednoducho taký, aby ste sa v ňom cítili pohodlne. Napokon, základom pracovného odevu je cítiť sa v ňom bezpečne, ale aj pohodlne. Maximálne možné pohodlie vám zabezpečí sústredenie sa na prácu a o to lepší pracovný výsledok.

Čo potrebujete pri práci s krovinorezom a kosačkou?

Pri kosení sú dlhé nohavice podmienkou bezpečnosti. Nešpekulujte a určite si ich oblečte, i keď je vonku horúce letné počasie. Aj malinká trieska, odfrknutý kamienok či uvoľnená struna zo strunovej kosačky vám môže spôsobiť nepekné zdravotné problémy. Ďalšou povinnou výbavou pri kosení je dlhé tričko, ktoré má rovnaký účel ako dlhé nohavice.

Ochranné okuliare

Nezabudnite si chrániť oči ochrannými okuliarmiNemať okuliare pri kosení je veľmi nebezpečné, najmä pri krovinoreze.

Ochranné okuliare do záhrady

Rukavice

Pri kosení si nasaďte aj rukavice s protišmykovou ochranou, ktoré bránia šmýkaniu rúk z riadidiel na kosačke, čo sa často stáva počas leta alebo pri dlhom kosení. Ak použijete rukavice s výplňou na mieste brušiek, potom budete aj bez mozolov.

Pracovný odev pri práci s reťazovou pílou

Rovnako ako pri kosení, aj pri práci s motorovou pílou sú dôležité rôzne bezpečnostné prvky. Nielenže budete potrebovať dlhý odev, ale odev s ochranou proti prerezaniu – nohavice, bunda, rukavice a pevná obuv. Nezabudnite na bezpečnostné okuliare alebo štít z odolného plexiskla, ktoré chránia vaše oči a tvár pred odlietajúcimi trieskami. Keďže pílenie je hlučnou záležitosťou, ochráňte váš sluch bezpečnostnými protihlukovými slúchadlami. Ak ich nemáte, dajte si aspoň štuple do uší.

Krátke zhrnutie

Idete dnes do záhrady? Ak áno, rovno si tam zoberte:

 • Klobúk alebo šiltovku, vybavenie ktoré vás ochráni pred slnkom. Ak pracujete v náročných podmienkach, určite sa vybavte nárazuvzdornou šiltovkou.
 • Respirátor alebo rúško, ktoré vás ochráni pred toxickými látkami, hlavne pri striekaní viniča a buriny, kedy by ste mali mať na nose a ústach respirátor s najvyššou možnou ochranou. Takéto respirátory majú označenie FFP3 a neprepustia ani šteklivé vône a alergény, z okolitých rastlín, napr. peľ. Respirátor ochráni vaše sliznice aj pri natieraní plotu farbou alebo pri zváraní. Taký, ktorý je určený na jedno použitie, nepoužívajte viackrát, pretože jeho účinok bude opačný.
 • Rukavice, ktoré vás chránia pred ekzémom a pred ďalšími dermatologickými problémami a zraneniami, ale aj pred chorobami, ktoré je možné chytiť cez baktérie v pôde, napr. toxoplazmózu, ktorá sa prenáša cez mačací trus.
 • Dlhý odev, ktorý je vzdušný a ochráni vás pred slnkom, pred odfŕknutým materiálom, pred štípancami, úpalom, pred jedovatými rastlinami a aj pred chladom.
 • Okuliare, keď budete kosiť, striekať alebo natierať plot. Ochránia vás pred výparmi z pesticídov, pred silným vetrom a smietkami z vetra, pred frknutím rôznych úlomkov.
 • Repelent

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 26.07.2020
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.

Valeriánka poľná/poľníček – pestovanie, starostlivosť, použitieValeriánka poľná/poľníček – pestovanie, starostlivosť, použitie

Ako sa poľníček pestuje, zbiera a ako ho správne skladovať? Prečítajte si aj o jeho výživných látkach a vplyvu na vaše zdravie.

Záhrada pre alergikov – rastliny, okrasné trávy, kvety, stromy pre alergikovZáhrada pre alergikov – rastliny, okrasné trávy, kvety, stromy pre alergikov

Alergici by si mali vyberať z rastlín, ktoré majú svoj peľ ukrytý a neuvoľňuje sa do okolia. Aké rastliny sú do záhrady pre alergikov najlepšie a ako by ste ich mali medzi sebou...