Aké kvety do predzáhradky pred domom? Vhodné rastliny a stromy do slnečnej i tienistej predzáhradky

Záhradu, predzáhradku či dvor môžete ozdobiť drevinami, rastlinami, záhradnými trpaslíkmi a inými dekoráciami. V tomto článku sa budeme venovať predzáhradke a tomu, ktoré rastliny sú do nej najvhodnejšie.

Aké rastliny do predzáhradky?

Predzáhradka je miestom, ktoré návštevníci uvidia vo vašom dvore ako prvé. Aj to je dôvod na zvýšenú pozornosť a starostlivosť o tento priestor. Väčšinou býva v predzáhradke jeden záhon kvetov alebo skalka. Do predzáhradky by mali byť nakombinované kvety, ktoré rozkvitnú v rozdielnych obdobiach, aby bola stále farebná. Poďme sa pozrieť na to, ktoré rastliny by ste si mali zaobstarať a aké sú ich požiadavky na pestovanie.

Príprava predzáhradky

Predtým, než začnete so samotnou výsadbou rastlín alebo dopĺňaním nových, by ste sa mali pustiť do úprav pôdy. Zistite, aký typ pôdy sa v nej nachádza, či tam majú rastliny prirodzene dostatok vody a ako intenzívne tam počas dňa svieti slnko. Každá rastlina má iné požiadavky, preto musíte zistiť, ktoré typy kvetov sa hodia práve do vašej predzáhradky.

Keď už máte predzáhradku zanalyzovanú, je na čase pustiť sa do prípravy pôdy. Či už ste na tomto stanovišti predtým rastliny mali, alebo tam bol len trávnik, úpravy sú nevyhnutné. Začnite prekyprením pôdy, pridajte vhodný substrát a kvalitnú zeminu. Výživou nešetrite, pôda plná minerálov a hnojiva je najlepším predpokladom rozkvitnutej predzáhradky. Potom si vymedzte časť, do ktorej budú umiestnené kvety. Ideálne by mal byť štýl predzáhradky v súlade so vzhľadom a charakterom okolia. Iný štýl zvolíte do predmestskej novostavby a iný na vidieku. Úspech tejto malej záhrady plnej kvetov spočíva v jednoduchom štýle, harmónii prvkov a konkrétneho miesta.

Aký tvar zvoliť?

To, aký by mala mať vaša predzáhradka alebo záhon v záhrade tvar, by sa malo odvíjať od okolia. Ovplyvňuje to štýl vášho bývania, prostredie v okolí a aj typ rastlín, ktoré si tam chcete zasadiť. Sú dva základné tvary, aktuálne moderné a nadčasové – oblý a hranatý tvar.

  • Oblý tvar predzáhradky – v tomto type predzáhradky by ste mali klásť dôraz na oblé tvary v rôznych podobách. Zakomponovať sa dá do pôdorysu, dlažby a výsadby do kruhu alebo oblúka. V tomto prípade sú aj živý plot a stromčeky tvarované oblo. Na nespevnené plochy je dobré použiť štrk alebo okruhliaky.
  • Hranatý tvar predzáhradky – hlavnou črtou sú ostré tvary a rohy. Hranato zastrihnuté živé ploty, štvorcové obklady a dlažby. V kontraste sú potom rozrastené rastliny. Aj trávnik viete upraviť do tohto hranatého štýlu. Kombinujte trávnaté plochy s dlažbou. Takto bude predzáhradka jednoduchšia na údržbu a zladená.

Rastliny do predzáhradky

Ktoré rastliny sú vhodné do predzáhradky? Mali by spĺňať viacero faktorov. Ideálne, ak nie sú náročné na údržbu, vyžadujú typ pôdy, ktorú pred svojím domom máte a pekne kvitnú. Keď si pripravujete plán predzáhradky, riaďte sa pravidlom, že menej je viac. Ak máte starší domček, zvoľte klasické rastliny. Pri moderných domoch sa nebojte experimentovať. Aké stromčeky, dreviny a kvety sú vhodné?

Tvar predzáhradky

Stromčeky a dreviny

Väčšina ľudí si pri vyslovení slova predzáhradka predstaví záhon plný kvetín, nie je to však jediná možnosť. Na výber máte aj množstvo stromčekov a drevín, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale taktiež dodajú vašej predzáhradke nádych netradična.

Stromčeková ruža

Čo by vám jednoznačne v predzáhradke nemalo chýbať, je ruža. Je to klasika, ktorá sa hodí pred chatu, starší domček aj moderný dom na predmestí. Okrem predzáhradky ich môžete pestovať na balkónoch aj terasách vo vegetačných nádobách. Na trh sa dostávajú stále nové a zaujímavejšie kultivary, z ktorých si môžete vyberať. Stavte na jednotnosť, čiže ruže s jednou farbou kvetov. Farebnosť môžete zladiť aj so zvyškom predzáhradky alebo fasádou. Sú síce o niečo náročnejšie na starostlivosť, ale vašu predzáhradku budú zdobiť roky.

Ruže môžete vysadiť na samostatné záhony, spolu s trvalkami, na problematické svahy, do skaliek, nádob a prírodne ladených kompozícií. Ruže vyžadujú dostatok slnka, ideálne vzdušné a otvorené miesto. Najlepšie sa im darí v hlinitopiesočnatých pôdach s dostatočnou zásobou živín. Aby sa vlaha pri polievaní dostala ku všetkým koreňom, zalievajte ich pomalšie a dlhšie. Množstvo kvetov závisí aj od prísunu živín. Pri výsadbe pridajte do jamy kompost, na ďalšie prihnojovanie si zaobstarajte hnojivo s vyšším obsahom fosforu. Nezabúdajte ani na jarný rez, tak budú ruže pekne kvitnúť a lepšie formovať.

Ako sadiť ruže

Ako sadiť ruže

Pohľad na mimoriadne obľúbené ruže si môžete dopriať každý deň. Výsadba a starostlivosť o ruže totiž nie je žiadna veda. My vám dnes prezradíme ako sa ruže sadia.

Borovica horská

V predzáhradke by nemali chýbať ani menšie ihličnany, ktoré ju budú zdobiť hlavne počas zimy, keď ostatné rastliny odkvitnú alebo opadnú. Počas celej sezóny dopĺňajú priestor rôznymi textúrami a farbami. Rozrastajú sa do šírky, nie do výšky. Vďaka tomu vám nebudú po čase tieniť. Borovica horská rastie vysoko v horách, takže je zvyknutá na drsné podmienky. Prežije tvrdé mrazy, obdobie sucha aj silný vietor.

Aby sa vám pekne rozrastala, mala by byť zasadená na slnečnom stanovišti s nepremočenou pôdou. Pred výsadbou ju namočte do vody na pár desiatok minút. Zasaďte ju do predpripravenej jamy a zasypte zeminou. Nezabúdajte na pravidelné zalievanie ku koreňom. Hnojenie nie je potrebné, avšak môžete použiť rozpúšťacie hnojivo, ktoré uvoľňuje živiny v závislosti od teploty.

Odolný bršlen

Touto zelenou drevinou môžete doplniť miesta v predzáhradke, kde nie sú ideálne podmienky a iným rastlinám sa tam nedarí. Keď už sa na vybranom stanovišti raz rozrastie, nevyžaduje žiadnu špeciálnu pozornosť. Bršlen je nízky, vytvára súvislý porast a zaujme svojou farbou aj v zime. Listy sú sfarbené od tmavo zelenej až po žltú. Rýchlo rastie a dorastá až do šírky štyroch metrov. Hodí sa aj ako živý plot, pretože je hustý a tvorí ochranu proti vetru.

Bršlen v predzáhradke

Pokiaľ chcete zakomponovať bršlen do svojej predzáhradky, vysaďte ho s koreňovým balom už na začiatku jari. Pre lepšie a rýchlejšie zakorenenie rastliny ju pravidelne zalievajte. Neskôr sa stačí spoľahnúť na dážď. Najviac mu vyhovuje priepustná pôda a vysádzanie v skupinách. Burina pri ňom neprežije, keďže ani tá nemá podmienky na rozvoj.

Javor dlaňolistý

Nebojte sa vysadiť do predzáhradky ani okrasné stromy, medzi ktoré patrí aj javor. Počas rôznych sezón sa mu listy sfarbujú odlišne. Najviac to rozbalia počas jesene, keď sú výrazne červené. Javor dlaňolistý má množstvo kultivarov. Líšia sa tvarom, farbou aj veľkosťou listov. Pokojne môžete v predzáhradke skombinovať viacero druhov, aby ste vytvorili zaujímavejší vzhľad. Do predzáhradky sa hodia najmä trpasličie javory.

Javoru vyhovuje stanovisko v polotieni. Vysádza sa na jar, nie príliš hlboko. Potrebuje pomerne hustú, výživnú a vlhkú pôdu. Potrebuje dostatok vlahy, inak by sa začali listy skrucovať a vysychať. Kvitne počas mája. Mladé javory sú citlivé na mráz, takže ich chráňte čečinou alebo vrstvou lístia. Rez javora nie je potrebný, takže ho nechajte prirodzene rásť.

Kvety a trvalky

Kvety by v predzáhradke nemali chýbať. Hýriť farbami bude vďaka levanduli, rozchodníku či rudbekii. 

Levanduľa

Je voňavá, výrazná a kvitnúca v lete. Levanduľa je rastlinou, ktorá má rada dostatok slnka, tepla a menej vody. Druhov je viacero, no veľmi sa od seba nelíšia. Obľúbeným druhom je napríklad levanduľa úzkolistá, nazývaná aj levanduľa lekárska. Využíva sa v domácnosti, kuchyni aj starostlivosti o pleť. Vypestovať sa dá aj zo semien, no je to o čosi náročnejšie, takže väčšina záhradkárov siahne po priesadách. Jej výsadbu si naplánujte na jar alebo jeseň.

Levanduľa v predzáhradke

Na začiatok je dobré vysadiť niekoľko kusov levandule naraz. Takto najlepšie vynikne a bude rozvoniavať po celej záhrade. Veľmi dobre vyzerá, keď je zasadená v skupinkách, na okrajoch záhona alebo popri chodníku. Aby sa levanduli darilo čo najlepšie, je potrebné pravidelné zastrihávanie. Podstrihnite ju počas kvitnutia (v júni a júli) a hlbší rez po zime. Vďaka tomu bude levanduľa pôsobiť upravenejšie.

Flox

Ak potrebujete do predzáhradky viac farieb, táto trvalka je ideálnym riešením. Rozrastajúcim (plazivým) druhom sa dobre darí na väčšej ploche, no hodia sa aj do menšej predzáhradky. Kvitnúť začínajú skoro, takže už od začiatku apríla budú zdobiť záhon. Najlepšie vyniknú v kombinácií s ozdobnými kameňmi a inými druhmi kvetov alebo tráv.

Floxy sú nenáročné na pestovanie. Zasiať sa dajú priamo na stanovište alebo si ich predpestujte od februára do apríla. Pozor na nadmerné premokrenie pôdy, korene by začali hniť. Floxy preferujú priame svetlo, zvládnu aj polotieň. Raz za sezónu ich mierne prihnojte. Po odkvitnutí im prospeje kratší zostrih, ďalšiu sezónu krajšie a hustejšie vykvitnú.

Rozchodník

Rozchodník patrí medzi tie najodolnejšie trvalky, s ktorými sa príliš nenatrápite. Vydrží tuhé mrazy, dlhšie sucho aj neúrodnú pôdu. Či už máte predzáhradku slnečnú alebo v tieni, rozchodník by vám tam nemal chýbať. Má široké možnosti uplatnenia a jeho pestovanie zvládne aj začiatočník. Postupne vytvorí súvislý koberec posiaty množstvom menších hviezdičkových kvetov. Uplatní sa v moderných aj vidieckych záhradách.

V spojení s ozdobnými kameňmi a štrkom pôsobia rozchodníky najprirodzenejšie. Rôzne kultivary majú odlišné farby a veľkosť kvetov, kvitnú v odlišných mesiacoch, takže je dobré ich skombinovať. Okrem dlhého obdobia kvitnutia ponúkajú aj zaujímavú textúru z mäsitých, sukulentných listov.

Rudbekia

Čarovné rudbekie vám rozžiaria celý záhon alebo skalku. Táto trvalka je maximálne nenáročná a je bohato kvitnúcou rastlinou. Po čase sa rýchlo rozrastá, pár týždňov po výsadbe rozkvitá a kvitne až do neskorej jesene. S pestovaním môžete začať kedykoľvek. Obľúbeným druhom je rudbekia strapatá alebo rudbekia fulgida. Je to rastlina vhodná do záhonov, do skupín trvaliek aj ako solitér.

Rudbekia v predzáhradke

Požiadavky na pôdu nie sú náročné – vyhovujú jej skôr ľahšie pôdy s dostatkom vlahy a živín. Pred výsadbou dobre zvážte stanovisko. Lepšie je zasadiť ich blízko k plotu, ktorý neskôr bude oporou. V prípade niektorých druhov sa môže stať, že hneď nezakvitnú, ale najprv sa im rozvinie koreňový systém a listy. Rozmnožujú sa vegetatívne na jeseň, delením trsov po odkvitnutí.

Ozdobné trávy a nekvitnúce rastliny

Predzáhradka nemusí byť iba farebná. Najmä v prípade tienistých predzáhrad voľba často padne na ozdobné trávy a nekvitnúce rastliny, ktoré jej zaistia zeleň celoročne.

Hosta (funkia)

Zo zelených rastlín v predzáhradke by ste mali siahnuť po hoste. Hlavne v prípade, ak máte dom orientovaný na sever a nemáte pred ním dostatok slnečných lúčov. Hosta je tiež skvelou doplnkovou rastlinou k živým plotom alebo vysokým stromom. Táto trvalka pochádza z Japonska, no stovky rokov sa pestuje aj v Európe. Výhodou je, že širokými listami zatieni aj burinu, takže nemá šancu vyrásť. Základou farbou je zelená, no existujú už aj modré a tyrkysové kultivary. Vôňou pripomínajú ľalie.

Funkie nevyžadujú takmer žiadnu údržbu alebo špeciálnu pozornosť. Po zasadení sa potrebujú dobre zakoreniť, takže ich v tomto období poriadne zalievajte. Keď už je koreňový systém rozrastený, vydrží aj dlhšie sucho. Nevyžadujú ani hnojenie.

Rákosovka

Tienisté predzáhradky si vyžadujú špecifickú voľbu rastlín. Jednou z okrasných tráv, ktoré nepotrebujú také množstvo slnečných lúčov, je aj rákosovka. Dorastá do veľkých rozmerov, je odolná voči drsnejším poveternostným podmienkam a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Rastie pomaly a nie je invazívna. Do záhradiek pred domom sa hodia kultivary ako Aureola alebo All Gold.

Rákosovka v predzáhradke

Stanovište rákosovky by malo byť v polotieni alebo úplnom tieni. Pôda jej vyhovuje vlhšia, dobre priepustná a bohatá na humus. S príchodom jesene sa sfarbí do zaujímavej fialovej až purpurovej. Počas najchladnejších mesiacov sa zatiahne do pôdy. Ak jej splníte tieto jednoduché podmienky pre rast, tak sa vám odvďačí svojou dlhovekosťou.

Ozdobnica

Eleganciu, harmóniu a hustejší vzhľad do záhrady prinesie ozdobnica. Je to vyššia, rýchlo rastúca okrasná tráva, ktorá je vhodná aj pre pestovateľov-začiatočníkov. Vysádzať ju môžete počas celej sezóny. Pripravte jej dostatočne širokú jamu a na dno pridajte lopatu kvalitného kompostu. Vyberte pre ňu slnečné stanovisko.

Pôda jej vyhovuje priepustná, mierne vlhká a s dostatok výživy. Staršie a väčšie rastliny znášajú sucho lepšie, takže pri tých čerstvo zasadených treba dbať na pravidelnú zálievku. Zo začiatku ju môžete počas leta prihnojiť granulovaným hnojivom. Keď jej doprajete dostatok miesta, tak sa vám rozrastie do šírky. Hodí sa do skupín s ďalšími druhmi ozdobných tráv aj s kvitnúcimi rastlinami.

Dekorácie do predzáhradky

Aby ste svoju predzáhradku trochu ozvláštnili a odlíšili, okrem rastlín je ideálne použiť aj rôzne druhy dekorácií. Na trhu ich nájdete naozaj množstvo. Aj napriek tomu, že záhradku dekorujete, držte sa jednoduchosti a elegancie. Určite nie je vhodné siahnuť po desiatkach plastových trpaslíkov výrazných farieb. Snažte sa, aby dekorácie neboli viditeľné hneď na prvý pohľad, ladili s celkovým dizajnom záhrady aj vášho domu.

Väčšina dekorácií by mala byť z prírodných materiálov – kameň, drevo alebo kôra. Ak máte slabosť na záhradných trpaslíkov, domčeky alebo dekorácie v podobnom štýle, tak sa, samozrejme, tiež dajú pekne zakomponovať. Zvoľte skôr menšie prvky, ktoré vložíte medzi kvety a rastliny. Užitočnou dekoráciou do predzáhradky sú napríklad aj vtáčie búdky či hmyzie domčeky.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 11.04.2022
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Valeriánka poľná/poľníček – pestovanie, starostlivosť, použitieValeriánka poľná/poľníček – pestovanie, starostlivosť, použitie

Ako sa poľníček pestuje, zbiera a ako ho správne skladovať? Prečítajte si aj o jeho výživných látkach a vplyvu na vaše zdravie.

Záhrada pre alergikov – rastliny, okrasné trávy, kvety, stromy pre alergikovZáhrada pre alergikov – rastliny, okrasné trávy, kvety, stromy pre alergikov

Alergici by si mali vyberať z rastlín, ktoré majú svoj peľ ukrytý a neuvoľňuje sa do okolia. Aké rastliny sú do záhrady pre alergikov najlepšie a ako by ste ich mali medzi sebou...

Pestovanie sóje: odrody, osivo, vhodná pôda, hnojenie, zberPestovanie sóje: odrody, osivo, vhodná pôda, hnojenie, zber

Chcete sa začať venovať pestovaniu sóje? Mali by ste si dať záležať na výbere odrody aj na dobrej starostlivosti. Vďaka tomu sa budete môcť tešiť bohatej úrode.