⭐ 15% zľava na ✅ celý nákup ❤️ Pozrieť ponuku

zavrieť

Najlepšie viazanie na snowboard pre rôzne veľkosti? Vieme, ako vybrať

Vo výbere snowboardovej dosky máte jasno. Nepochybujeme o tom, že ste si vybrali ten najlepší a najcoolovejší snowboard. Rozmýšľate, ako vybrať rýchle viazanie na snowboard, aby ste na svahu zbytočne nestrácali čas.

Viazanie na snowboard

Chcete vedieť, aké si vybrať a ako viazanie na snowboard nastaviť, aby to zvládol aj začiatočník? Čítajte!

Obľúbené typy snowboardových viazaní

Čo má spĺňať viazanie na snowboard? 

Viazanie nie je len nato, aby vás spojilo s doskou. Jeho úlohou je preniesť silu z vašich nôh na snowboard. Na výbere viazania si preto dajte záležať. Ide o vašu bezpečnosť. 

Dobré viazanie:

  • pevne obopína snowboardové topánky
  • je odolné a pohodlné
  • je masívne a ľahké zároveň

Ako často sa na dosku postavíte? 

Ak sa na snowboard dostanete maximálne 2 krát za sezónu, neoplatí sa vám do vybavenia investovať veľa. Keď si zimu bez snowboardingu neviete predstaviť a trávite na ňom každú voľnú chvíľu, doprajte si kvalitné a pohodlné viazanie, ktoré sa ľahko ovláda. Môžete kúpiť snowboard s viazaním ako celok, ale nie každý túto možnosť odporúča.

Najskôr snowboard topánky, potom snowboard viazanie

Predtým, ako sa zameriate na nákup viazania, kúpte topánky. Vyskúšajte viaceré a vyberte si tie, ktoré vám sadnú najlepšie. Nenechajte sa rozptyľovať tým, že vás niečo tlačí. Na kopci na to nie je čas!

Viazanie na snowboard

Vychutnajte si skvelú jazdu v kvalitných a pohodlných topánkach, ktoré viazaniu sadnú ako uliate. Viazanie vyberajte podľa veľkosti topánky. Nikdy nie naopak.

Viazanie prispôsobte štýlu jazdy

Ďalšou vecou, ktorú treba pri výbere viazania zohľadniť je štýl jazdy. Iné viazanie vyžaduje freestyle snowboarding, iné freeride snowboarding a iné alpine snowboarding. Ktorý štýl jazdy na snowboarde najviac vyhovuje vám? 

Druhy viazania na snowboard 

Mäkké viazanie

Spoznáte ho vďaka 2 vypolstrovaným klipsňam z umelej hmoty vpredu a pevnej opierke na pätu vzadu, ktorá nohu obopne až k lýtku. Toto viazanie je flexibilné a umožňuje prispôsobiť sa pohybu vpred a do strán. Ideálne je pre začiatočníkov, ktorí sa so snowboardom zoznamujú a skúšajú, čo všetko im snowboard dovolí. Bez skokov a rôznych trikov to pri snowboardingu nie je ono. Freestyle alebo freeride si najviac vychutnáte práve v tomto tipe viazania.

Mäkké viazanie patrí medzi najobľúbenejšie. Dobre komunikuje so snowboardom a pri adrenalínovej jazde dáva dostatočnú voľnosť. V pohodlných topánkach, ktoré ste si vybrali môžete bez problémov chodiť, keď potrebujete oddych, či neplánovanú prestávku.

Makké viazanie na snowboard

Klasické mäkké viazanie ocenia začiatočníci aj pokročilí. Jeho výhodou je nízka cena a jednoduché ovládanie, ale kým sa doň zapnete, trochu vám to potrvá.

Pri mäkkom flow viazaní sa odklápa päta. Topánku vložíte zozadu a vpredu ju prichytí široký polstrovaný pás. Zapnete ho rýchlejšie ako klasické, ale nemusí pasovať na všetky tipy snowboardoých topánok. Toto viazanie je oproti klasickému drahšie.

Na Burton len Burton

Vybrali ste si snowboard Burton a chcete naň umiestniť viazanie inej značky? Nie je to dobrý nápad. Burton má vlastný spôsob uchytenia viazania a od ostatných sa dosť líši. Na snowboard Burton bez problémov a úprav upevníte len Burton viazanie.

Pevné (doskové) viazanie

Ide o viazanie, ktoré drží topánku v kovovej obruči a zapína sa klipsňou. Tá sa nachádza na špičke viazania. Zaobstarajte si ho, keď uprednostňujete alpine štýl alebo carving. Správnou voľbou sú v tomto prípade tvrdé snowboardové topánky (občas pasujú aj klasické lyžiarky). Pevné viazanie vám umožní presné prenášanie síl, ale triky a skoky si v ňom neužijete. Pri jazde na hrane budete mať nad snowbordom dobrú kontrolu. Ideálne je vtedy, keď obľubujete slalom. Viac ho ocenia skúsenejší jazdci. 

Snowboardové viazanie

Pri step-in viazaní topánka do viazania pekne zacvakne hneď, keď doň vložíte snowboardovú topánku. Obúvanie je jednoduché a rýchle a využíva sa len pri špeciálnom tipe tvrdých snowboardových topánok. Pri zamrznutom snehu môžete mať problémy so zapínaním.

Veľkosť viazania prispôsobte topánkam

Veľkosť viazania má zodpovedať veľkosti snowboardových topánok. Aby všetko sedelo tak, ako má. Väčšina viazaní má nastaviteľnú dĺžku základne, ale treba ho správne nastaviť. Pri výbere sa zaujímajte aj o dĺžku priehlavkových popruhov a náklon opierky päty. Viazanie sa vám nemusí podariť nastaviť hneď na prvý krát. Na prvú jazdu si pre každý prípad pribaľte aj náradie, ktoré vám s doladením na svahu pomôže.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie viazania na snowboard

Číslovanie snowboardového viazania

Snowboardové viazanie má veľkosti S, M, L, XL a udáva ho veľkosť topánky. Každá táto veľkosť znamená určitý rozsah použitia. Do jedného viazania upevníte topánky troch veľkostí (napr. číslo 36, 37, 38). Topánky sa označujú skratkou „EUR" a tie pre dospelých majú rozsah 36 - 50. Jednotná tabuľka na označenie veľkosti topánok neexistuje.

Kvalitné snowboardové viazanie

Každý výrobca má iné parametre, preto je ideálne vyskúšať si ich. Najlepšie do seba zapadne topánka a viazanie od jednej firmy. Topánky už máte, ale o viazaní z rovnakej firmy nie ste úplne presvedčení? Zoberte si topánky so sebou a viazanie vyberajte presne na ne. Pre každý prípad.

Myslite aj na výšku pätky

Viazanie má rôzne vysokú pätku. Záleží od toho, ktorého výrobcu si vyberiete. Čím je pätka vyššia, tým je lepší prenos váhy na hranu. Nižšia vám dá väčšiu voľnosť a je lepšia na freestyle štýl jazdenia. Nezabudnite, že nesmie byť vyššia, ako topánka. Pätka s väčším náklonom vám prinesie väčšiu stabilitu, pretože budete nútení jazdiť v podrepe.

Pásky, klipsne a materiál

  • príliš dlhé pásky vám môžu pri snowboardovaní prekážať a príliš krátke vám každý nástup na snowboard znepríjemnia. Vyberajte tak, aby vám vašu obľúbenú športovú aktivitu nič nepokazilo
  • klipsne, ktoré doťahujú pásky na potrebnú dĺžku budete zapínať v rukaviciach. Čím jednoduchšie ovládanie budú mať, tým lepšie vám to pôjde
  • väčšinou sa stretávame s viazaním vyrobeným z umelej hmoty, ale sú firmy, ktoré na niektoré jeho časti (základ viazania, disk, klipsne) používa kov, pretože je pevnejší a odolá aj extrémnej námahe

Nový model - vyššia cena

Snowboardy, snowboardové topánky a viazanie podlieha módnym trendom a výrobcovia sa snažia z roka na rok ich vylepšiť. Najnovšie modely sú najdrahšie, ale ich cena postupne klesá. Keď nepotrebujete posledné módne vychytávky, topánky a viazanie nemusia byť nedostupnou investíciou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 23.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...