Vlastná vonkajšia jacuzzi, vírivka na záhrade? Ako vybrať?

Uvažujete nad tým, kde si po ťažkom dni či pracovnom týždni vychutnáte poriadny wellness, zregenerujete a načerpáte nové sily? A čo tak zaobstarať si wellness doma. Vlastná vonkajšia jacuzzi či vírivka vôbec nemusí byť na začiatok zlé riešenie.

Vonkajšia jacuzzi na dvore

Vírivku na záhrade si môžete vychutnávať po celý rok vo dne v noci a nemusíte nikam cestovať ani platiť za hodinové vstupy. Zainvestujete a užívate dlhé roky ten najlepší oddych v pohodlí domova. Ako si vybrať vírivku? Čo je pri výbere dôležité? Ako sa o vírivku na záhrade starať? Tie najpodstatnejšie informácie práve v tomto článku.

Obľúbené nafukovacie vírivky

Čo mi vírivka môže priniesť?

Vírivky, hotuby či jacuzzi. Predovšetkým od nich môžete očakávať to, že sú miestom určeným pre maximálny oddych. V závislosti od typu vírivky vám ponúknu perličkový kúpeľ, terapeutickú masáž, aromaterapiu alebo hydromasáž. Vychutnať si kúpeľ s bublinkami o teplote 40 °C nikdy nie je na škodu. Používanie výrivky má priaznivý vplyv na vašu regeneračnú schopnosť. Všeobecne účinky teplej vody a masážnych systémov má celkovo pozitívny účinok.

Kam s vírivkou či jacuzzi

Prvé váhanie prichádza, ak sa rozhodujeme či vírivku umiestniť do interiéru či exteriéru. V podstate ide o vaše preferencie, no takisto o možnosti, ktoré vám priestor poskytuje. V prípade že chcete mať vírivku alebo jacuzzi v vo vnútri, je potrebné riešiť odvetrávanie, odsávanie a riešiť vlhkosť vzduchu a takisto odolnosť podkladu, keďže hmotnosť plne napustenej vírivky môže presiahnuť aj viac ako 1 tonu.

Vonkajšia vírivka na záhrade

Naopak vonku táto starosť odpadá. Vírivka na terase či záhrade je dnes naozaj moderným a praktickým trendom, ktorý vás zbaví riešenia problémov s priestorom.

Správna veľkosť vírivky znamená komfort

Pred výberom je potrebné zvážiť kto a koľko ľudí bude vírivku využívať. Samozrejme, ak ste single, pokojne vám postačí vírivka pre dve osoby, kedy si doprajete dostatok miesta pre svoj relax. Najklasickejšie kupované vírivky su pre 4 – 6 osôb. Pri výbere sa oplatí mať nejakú tú rezervu.

Ako často a aký čas vo vírivke môžete tráviť?

V tomto sa krotiť nemusíte. Vo vírivke môžete byť aj každý deň. V prieskumoch výrobcov väčšinou užívatelia využívajú vírivku 1 – 4 krát týždenne. Práve pravidelné používanie vírivky môže mať priaznivý vplyv na vaše zdravie.

Vonkajšia vírivka na chatu

Čo sa týka samotného času stráveného priamo vo vírivke, nie je nejako obmedzený. Práve 20 – 30 min je možno ideálnym časom. Čas strávený vo vírivke môžete aj selektovať. Interval 2x 15 min je tiež jedna z možností. Ak vo vírivke nezaspíte a nestrávite viac ako pár hodín, určite vás to neomrzí.

Cena a náklady na chod vírivky

Nájdete výrobcov a montážne spoločnosti, ktoré vám vírivku kompletne zabezpečia od 4000 € až do 20 000 €. Ako je možný takýto finančný rozdiel? Tak ako v každom odvetví. Ide o kvalitu, funkcie a prevedenie. Renomovaní výrobcovia vám zaručia odbornú montáž i záruku na celú vírivku alebo aspoň jej súčiastky. V záruke sú presne uvedené na aké komponenty sa záruka samotná vzťahuje. Logicky z toho teda vyplýva, že do vírivky sa oplatí investovať predsa len viac.

Vonkajšia krytá vírivka

Kvalitní výrobcovia používajú kvalitnejšie i odolnejšie materiály. Práve materiál a jeho izolačné vlastnosti prispievajú k zníženiu nákladov a pomalšiemu ochladzovaniu vody vo vírivke. Životnosť vírivky sa pohybuje na úrovni cca. 20 rokov či je v exteriéri, alebo v interiéri. U najlepších výrobcov je to aj viac ako 30 rokov. Cenu samozrejme predurčuje aj veľkosť, vybavenie či funkcie. Špeciálne trisky, filtre, termokryt, solárny výhrev, podhlavníky či rôzne opierky. Aj tieto detaily majú pomerne rozsiahly vplyv na výslednú cenu.

Náklady na chod vírivky sú však rôzne. Ak v priemere využívate vírivku 3x do týždňa, mesačne vás chod môže vyjsť na 20 €. V závislosti od výbavy to však môže byť aj omnoho viac.

Vyberáme z nášho katalógu

Môže byť vírivka zabudovaná?

Áno, aj vírivú vaňu je možné zabudovať do terénu. Samozrejme v takom prípade je nutné zvážiť i materiál vírivky a samotného terénu. Práve tam sa neskôr odráža i cenová hladina v akej sa konečná cena pohybuje. Pozor! Vírivka, ktorá stojí 7 000 € vás po zabudovaní môže vyjsť aj na 10 000 €.

Nafukovacia vírivka na záhradu

Jednoduchou a cenovo dostupnou alternatívou je zakúpenie nafukovacej vírivky, ktorú za pár minút rozložíte, nafúknete a spustíte. Výhodami tohto riešenia je najmä cena (nafukovaciu vírivú vaňu zakúpite už od 500€), skladnosť a univerzálne využitie. V lete ju možno používať vonku a na jeseň ju premiestniť dnu. Tento nafukovací bublinkový bazén je výbornou voľbou aj pre tých, ktorí využívajú vírivku iba sporadicky.

Nafukovacia vírivá vaňa na dvor

Vybrať vlastnú vonkajšiu nafukovaciu vírivku

Starostlivosť o vodu vo vírivke

Vodu do vírivky je možné dostať dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je napustenie za pomoci hadice. Tou druhou možnosťou je samozrejme vodovodná prípojka. Následne si určite aj voda vyžaduje nejakú tú starostlivosť z hľadiska hygieny. U mnohých výrobcov disponuje vírivka viacerými filtrami. Tie stačí raz až dvakrát do mesiaca vypláchnuť a vymeniť náplň dezinfekčného a minerálneho prostriedku, ktoré sú aplikované pri cirkulácii vody.

Vírivka v záhrade

U tých menej vybavených víriviek je kľúčové pH vody, ktoré dosiahnete za pomoci chlóru. Tam sa stačí riadiť dávkovaním podľa objemu, aký do vírivky napustíte. Čo sa týka výmeny samotnej vody vo vírivke, v prípade kvalitnej starostlivosti stačí vodu meniť raz za 3 – 4 mesiace. Ak však postrehnete, že voda stráca svoje kvalitatívne vlastnosti, odporúčame vodu vypustiť a napustiť novú.

Používanie vírivky v zime

Môžem využívať vírivku v zime? Ani neváhajte. Práve sedenie vo vírivke v zimnom čase je asi to najlepšie, čo môžete urobiť. Vychutnať si horúcu vodu, pohár vína a pohľad na nočnú oblohu na terase je v skutku skvelý plán.

Ak sa však rozhodnete, že vírivku v zime využívať nebudete, postarajte sa o precízne zazimovanie. Ideálne je sa informovať u servisného technika. Vyžaduje si to precízne vypustenie vody z každej časti vírivky (podobne ako pri zazimovaní bazéna) vrátane potrubia, filtrov či čerpadla. Ak totiž ľad vašu vírivku poškodí, záruka je neplatná. Takisto je potrebné vírivku prekryť (termokryt).

Obľúbené nafukovacie vírivky

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

07/05/2019 10:54
Lenka

mat doma vlastnu virivku, to je moj sen :)) snad sa mi raz splni!

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 10.04.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...