Aké vybavenie na tenis? Rakety, tričká, obuv, kraťasy a doplnky

Biely šport, hra elegánov a najmä aktivita, ktorú si zamilujete. Presne takou hrou je tenis, ktorý sa zaraďuje medzi najpopulárnejšie športy. Či už s ním začínate, alebo sa radíte medzi dlhoročných tenisových nadšencov, je tu pár vecí, ktoré by ste mali vedieť, keď kupujete tenisové vybavenie.

Dieťa s tenisovou raketou sa učí hrať tenis

Čo všetko potrebujete na pestovanie tenisového koníčka a na čo si dávať pri výbere pozor? Pozrite si naše tipy a budete pripravení ako profesionáli.

Obľúbené produkty

Bez rakety to nepôjde

Najzákladnejšou vecou, ktorú si každý okamžite vybaví pri slove tenis, je bezpochyby tenisová raketa. Bez nej to na kurte nepôjde. Vo všeobecnosti sa tenisové rakety delia podľa rôznych parametrov na začiatočnícke, rakety pre pokročilých, profesionálne a detské. Typ rakety si treba vždy prispôsobiť úrovni tenisových zručností. Výberu rakety treba venovať maximálnu pozornosť, pretože ak si zvolíte nesprávnu, nebude sa vám hrať komfortne a zbytočne si pokazíte zábavu.

Tenisové rakety pre začiatočníkov

Pokiaľ s tenisom len začínate, vyberajte si ľahké rakety s veľkým priemerom vyrobené z tuhého materiálu. Začiatočnícka raketa by nemala presiahnuť hmotnosť 260 g. Veľký priemer poskytuje väčšiu plochu na úder, takže máte vyššiu šancu trafiť loptičku. Tvrdý materiál zasa zabezpečí lepšiu presnosť úderov, s ktorou majú začiatočníci problémy. Ak si nie ste istí tým, či sa budete tenisu venovať dlhodobo, môžete zvoliť lacnejšie minuloročné modely. Takéto lacné tenisové rakety sú kvalitné a ich kúpa nezaťaží peňaženku.

Tenisová raketa

Tenisové rakety pre pokročilých

Pokročilejší hráči, ktorí už lepšie ovládajú techniku úderov, môžu hrať s raketami s váhou od 260 do 300 g, ktoré umožňujú väčšiu silu úderov. Keďže sa predpokladá častejšie hranie s vyššou razanciou, materiál rakety by mal byť stredne tuhý. Ak sa zamýšľate nad otázkou prečo, tak je to kvôli šetreniu tela. Mäkkší materiál lepšie absorbuje silu prijímaného aj hraného úderu, čím si šetríte ramenné kĺby a svaly. Hlava rakety by mala byť menšia ako pri začiatočníckych raketách.

Detské tenisové rakety

Výber rakety pre dieťa závisí od pokročilosti a výšky dieťaťa. Pre tuhosť a veľkosť hlavy rakety platia rovnaké pravidlá ako pre dospelých začiatočíkov a pokročilých. Detské rakety sa však delia ešte podľa hrúbky držadla rakety a celkovej dĺžky rakety. Platí zásada, že je dieťa nižšie, tým kratšiu raketu a tenšie madlo bude na hranie potrebovať.

Nepodceňujte výplet 

Pre rekreačné hranie vám úplne postačia rakety, ktoré sa už predávajú vypletené. Výplet je dostatočne kvalitný na to, aby ste si komfortne zahrali. Tenisoví nadšenci a najmä profesionáli si však vždy kupujú samostatný rám a vypletanie riešia zvlášť. Nájsť ideálne výplety na tenisové rakety môže trvať mesiace. Ak neplánujete siahnuť po špičkovej rakete z najlepších materiálov, je zbytočné dávať vypletať bežnú raketu špeciálnymi výpletmi. Pri hre by ste vôbec nepostrehli rozdiel a zbytočne vyhodíte peniaze navyše.

Výplet tenisovej rakety

Pri hraní je tiež dôležité vedieť, kde presne na výplete sa nachádza sweetspot. Ak sa trafíte pri údere do tohto miesta, je veľká šanca, že úder bude namierený presne. Začiatočnícke rakety majú väčší sweetspot ako tie, ktoré sú určené pre pokročilých či profesionálov. Čím je sweetspot menší, tým lepšie musíte ovládať techniku úderu, pretože raketa vám neodpustí nepresnosti. Začiatočník by sa tak s raketou pre pokročilých natrápil.

Funkčné oblečenie a pohodlné tenisky

Pri tenise sa poriadne nabeháte a spotíte. Preto treba kúpiť také oblečenie na tenis, ktoré vás udrži v suchu a pohodlí. Dámy môžu siahnuť po sukienkach a pre pánov sú bežným štandardom kraťasy. Špeciálne sukne a kraťasy na tenis sú zväčša vybavené hlbokými vreckami, do ktorých si medzi jednotlivými podaniami môžete odložiť loptičky. Pri tričkách dbajte najmä na to, aby dobre odvádzali pot.

Oblečenie vhodné na tenis

S teniskami je to o čosi zložitejšie. Predávajú sa špeciálne modely určené výhradne pre jednotlivé povrchy. Tými sú antuka, tvrdý povrch a tráva. Pokiaľ pravidelne hrávate na konrétnom type povrchu, určite siahnite po špeciálnych tenisových teniskách. Pokiaľ povrchy striedate, nie ste si istí, kde budete hrávať najčastejšie alebo nemáte chuť kupovať niekoľko tenisiek naraz, existujú aj univerzálne modely. Na rekreačné hranie úplne postačia.

Tenisové doplnky

Oblečenie a rakety už máte zmáknuté. Ale to nie je všetko. Keď hranie myslíte vážne, ešte je tu pár tenisových doplnkov, ktoré sa môžu zísť. Asi nechcete nosiť veci na kurt len tak v ruke, však? Super pomôckou je taška na tenis, do ktorej zbalíte rakety, oblečenie, loptičky, tenisky aj občerstvenie. Značkové tašky nie sú najlacnejšie, ale vydržia roky. Ak sa vám zdá byť taška priveľká a nemáte ju kam uskladniť, bohate postačí aj taký ruksak na tenis.

Nevyhnutnosťou, bez ktorej si veľmi nezahráte, sú, samozrejme, tenisové loptičky. Predávajú sa univerzálne loptičky určené pre všetky povrchy, ale aj špecializované kúsky na antuku, trávu či tvrdý povrch. Kvalitné značky, ktoré určite nesklamú, sú Wilson, Dunlop alebo Head. Pri častom hraní lopty pomerne rýchlo zničíte, ale žiadny strach. Nie sú drahé. Jedno balenie kvalitnejšej značky stojí okolo 10 eur. Zoženiete ich v tubových baleniach, kde sú obvykle 3 až 4 ks.

Tenisová raketa s loptičkou

Počas teplých a slnečných dní pri hre určite oceníte potítka. Navlečú sa na ruku a v pauzách si nimi poutierate tvár. Sú super pomôckou, pretože vďaka nim nemusíte behať po každom dlhšom geme k lavičke po uterák a zdržiavať sa. V lete sa zíde aj šiltovka alebo šilt. Ako ste si už iste všimli, tenis sa nikdy nehrá v slnečných okuliaroch. Pri náhodnom náraze loptičky do tváre hrozia úrazy. Pokrývky hlavy so šiltom sú oveľa bezpečnejšie a slúžia ako ochrana pred slnkom. Vytvoria clonu, takže budete bez problémov vidieť a zároveň sa chránite pred úpalom.

Obľúbené produkty

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 01.05.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie

Cesty už dávno nepatria len autám, motocyklom a bicyklom. Veľkú popularitu si získavajú aj najrôznejšie osobné dopravné prostriedky na elektrický pohon, napr. elektroboardy. Poradíme...

Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka? Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka?

Bicykel do mesta je čoraz viac preferovaným riešením dopravy mnohých obyvateľov miest. Hlavný vplyv má na to predovšetkým hustá doprava a takisto rozvoj cyklistických trás. Ako si...

Najlepší waveboard pre deti? Rozhoduje cena, kvalita, recenzie Najlepší waveboard pre deti? Rozhoduje cena, kvalita, recenzie

Waveboard, konkrétne princíp koordinácie jeho pohybu, má pomerne blízko k snowboardingu. Ovládate ho totiž balansovaním svojho tela. Ako si ho vybrať správne?