Manželská posteľ z masívu, s úložným priestorom, s matracom a roštom? Vieme, ako vybrať

Výberu manželskej postele je potrebné venovať dostatok pozornosti. Nielen preto, že sa musíte zhodnúť na jednom type, matracoch či výške. Posteľ dostane pod váhou dvoch tiel zabrať o čosi viac, no a pri nesprávnom výbere sa to môže odzrkadliť na vašom pohodlí aj zdraví.

Ako vybrať manželskú posteľ?

Prezradíme vám, na čo sa zamerať, a ako postupovať pri výbere manželskej postele.

Manželské postele z masívu, čalúnené či postele boxspring nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Aké druhy postelí máte na výber?  

Predtým, ako sa pozrieme na jednotlivé parametre, je dobré spomenúť, aké typy postelí poznáme. Teda, okrem tých klasických. Každá z nich má svoje plusy i mínusy, hlavné je však to, aby vyhovovala vašim požiadavkám.

 • BoxSpring postele: Ide o posteľ, ktorá nemá samostatnú konštrukciu a rošt, na ktorý položíte matrac. Je doslova „v jednom kuse“. Na jej základe sa nachádza hrubý matrac a na ňom väčšinou ešte jeden tenší, doplnkový. Drahšie modely môžu mať aj úložný priestor. Tieto postele sú prirodzene vyššie a ťažšie, veľmi pohodlné, no i drahšie.
 • Poschodová posteľ: Je výborným riešením do malých bytov s dostatočne vysokými stropmi. Dnes bez problémov dostanete aj manželské poschodové postele. Jednoznačnou nevýhodou tohto riešenia je nutnosť neustáleho vyliezania a zliezania a tiež horšia stabilita postele.
 • Váľanda: Rošt a matrac bývajú spojené, pod nimi sa nachádza úložný priestor. Výnimkou nie je ani bočné čelo. Tieto postele sú tiež praktickým riešením do menších bytov, ich mínusom je pomerne náročná údržba a nižšia životnosť, keďže na nich nie je možné vymieňať matrac.
 • Rozkladacia posteľ: Ďalšie dobré riešenie do malých bytov. Na kvalitnej rozkladacej posteli sa vám nemusí spať vôbec zle, časom však musíte počítať s opotrebovaním celého mechanizmu aj samotného matraca, ktorý nie je možné vymeniť.
 • Nafukovacia posteľ: Toto riešenie spomíname len pre úplnosť informácií. Nafukovacia posteľ je vyslovene provizóriom. Ak si kupujete „normálnu“ posteľ na dlhé roky, „nafukovačka“ nie je vhodná. Jej výhodou je skladnosť, nevýhodou obmedzená životnosť a samozrejme i dosť zásadné nepohodlie.

Výber postele podľa materiálu  

Materiál, z ktorého je vyrobená konštrukcia postele, vplýva najmä na vaše pohodlie. Isté rozdiely sa však nájdu aj z pohľadu toho, či si vyberáte posteľ pre jednu alebo dve osoby. Na výber máte postele z drevotriesky, masívne, kovové a čalúnené postele.

Masívne postele

Sú drahým, ale veľmi dobrým riešením. Majú dlhú životnosť, sú dostatočne ťažké, takže sa nemusíte obávať, že s vami bude posteľ „behať“ po celej izbe, a drevo je v neposlednom rade aj veľmi zdravým materiálom. Na výber máte mäkké alebo tvrdé drevoSmrek a borovica patria k drevu mäkkému, ktoré sa vyznačuje prirodzene kratšou životnosťou a náchylnosťou na mechanické poškodenie (napr. škrabance).

Postele z buka alebo duba sú neporovnateľne drahšie, no i kvalitnejšie. Zjednodušene povedané, s najväčšou pravdepodobnosťou ich budú dediť aj vaše pravnúčatá. Pri masívnych posteliach musíte počítať s mierne náročnejšou údržbou a rizikom ich napadnutia červotočom.

Postele z drevotriesky

Drevotrieska je najlacnejšou alternatívou. Pri manželských posteliach ide o vhodný materiál, pretože je dostatočne ťažký a má postačujúcu nosnosť. Takéto postele sa zvyknú skôr opotrebovať z akéhosi estetického hľadiska, keďže sa ľahšie poškriabu a ich povrchová vrstva tiež nie je najodolnejšia.

Drevená manželská posteľ

Kovové postele

Kovové postele majú, logicky, najdlhšiu životnosť, sú v podstate nezničiteľné a nenáročné na údržbu. Mínusom je vyššia cena a tiež pohodlie. V zime sú takéto postele ľadové, ak na nich v lete priamo svieti slnko, môžete sa o kov doslova popáliť. Pri kovových konštrukciách na manželských posteliach si dobre všimnite ich váhu.

Tenučké a ľahké nemusia dvom ľuďom vyhovovať práve preto, že nedokážu „stáť na jednom mieste“, a sú navyše i veľmi nestabilné. Výška bočnice na manželskej kovovej posteli by mala byť minimálne 10 cm, hrúbka nesmie byť menšia ako 1,5 – 2 cm. Všetky kovové postele majú veľmi vysokú nosnosť. Drahšou, avšak stabilnejšou a celkovo kvalitnejšou alternatívou sú kované manželské postele.

Čalúnené postele

To, či budete posteľ využívať dvaja alebo osamote, je z hľadiska čalúnenia nepodstatné. Preto si len v krátkosti zhrnieme hlavné plusy a mínusy týchto postelí. V prvom rade je potrebné odlíšiť jednotlivé druhy čalúnenia:

 • Čalúnené postele majú čalúnený len rám, matrac je samostatný – dá sa vymeniť
 • Celočalúnené postele sú s spojené s matracom – nie je ho možné vymeniť
 • Postele s čalúneným čelom

Čalúnené postele sú drahšie a náročnejšie na údržbu. Rozhodujúci je aj konkrétny materiál. Koženka, ekokoža, koža alebo syntetické hladké materiály sú jednoduchšie na údržbu. Klasická hrubá látka v sebe zachytáva množstvo prachu a je veľmi ťažko udržiavateľná, zároveň nie je dobrou voľbou pre alergikov. Čalúnené postele sú zväčša podstatne ťažšie. Z tohto pohľadu ich teda ako pár oceníte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Výber správnej veľkosti postele

Pri výbere veľkosti postele platí jednoduché pravidlo. Človek by mal mať min. 20 cm voľného priestoru nad hlavou aj pod nohami a 30 cm z každej strany. Manželská posteľ, ktorá vám poskytne dostatočné pohodlie, by teda nemala byť menšia ako 180 x 200 cm. Na výber máte aj menšie rozmery: 140 x 200 cm alebo 160 x 200 cm, ktoré však môžu teoreticky vyhovovať len „malým ľuďom“. Ku klasickým rozmerom patria aj postele 200 x 200 cm.

TIP: Ak by ste uvažovali nad posteľou na mieru, počítajte aj so zvýšenými nákladmi na výrobu matraca.

Ako vybrať správnu výšku postele

Tento parameter nie je dôležitý z hľadiska toho, či v posteli spí jeden alebo dvaja ľudia, z hľadiska pohodlia a tiež zdravia však áno. Klasická výška postelí sa pohybuje medzi 30 – 40 cm. Minimum je 25 cm, a to najmä kvôli hygiene. Ak by ste spali bližšie pri podlahe, dostali by zabrať najmä vaše pľúca. 25 cm je totiž hranica, do ktorej sa v priemere víri prach a iné nečistoty. Nízke postele sú nepohodlné aj kvôli chladu, ktorý „ťahá“ od zeme.

Ľudia, ktorí majú problémy so vstávaním, by sa mali poobzerať po vyšších variantoch, cca 60 cm. Spánok na vyššej posteli je vo všeobecnosti považovaný za zdravší, keďže sa nachádzate ďalej od „zaprášenej“ podlahy.

POZOR: Nezabudnite počítať aj s výškou matraca, ktorý môže posteľ výrazne „nadvihnúť“. Vstávanie z metrovej výšky už nemôžeme označiť za pohodlné.  

Výber vhodného roštu

Rošt mnoho ľudí nepokladá za veľmi podstatný parameter pri výbere postele, opak je však pravdou. Kvalitný rošt v prvom rade zabezpečuje správne prúdenie vzduchu okolo vášho tela, čo zabraňuje nadmernému poteniu a celkovo nepohodlnému spánku, a má vplyv aj na správne rozloženie vašej váhy. Je dôležitý tiež z hľadiska údržby matraca. Nekvalitný rošt zvyšuje jeho opotrebovanie. Správne prúdenie vzduchu zas predchádza vzniku plesní a množeniu patogénov vo vnútri matraca. Pri výbere roštu do manželskej postele sa zamerajte hlavne na jeho nosnosť, no i ďalšie parametre.

Drevená manželská posteľ s úložným priestorom

Materiál roštov

 • Lamelové rošty: Majú veľmi dobrú priedušnosť a odpruženie, preto je možné ich použiť aj pod tenšie matrace všetkých typov. Pri drahších kúskoch si môžete nastaviť ich tuhosť v jednotlivých častiach postele. Mínusom je vyššia cena.
 • Latkové rošty: Sú vhodné pod pevnejšie matrace (pružinové, taštičkové), naopak, nie sú dobrou voľbou pri príliš tenkých matracoch. Väčšinou majú nižšiu nosnosť a horšie odpruženie. Výhodou je nižšia cena a vysoká priedušnosť.

Polohovateľné verzus pevné rošty

 • Polohovateľné rošty: Na výber máte mechanicky alebo elektricky nastaviteľné rošty. Niektoré je možné nastaviť len v oblasti hlavy, iné aj v strednej a spodnej časti. Nie sú nevyhnutnosťou, no zároveň veľmi praktickým doplnkom. Polohovateľné rošty ocenia najmä tí, ktorí pred spaním radi čítajú, ale aj ľudia s problémami s chrbticou. Na manželskú posteľ by ste si mali vyberať rošt, ktorý je možné polohovať oddelene. Pozor, polohovateľné rošty nie je možné použiť so všetkými typmi matracov.
 • Pevné rošty: Sú neporovnateľne lacnejšie, sú o niečo pevnejšie a majú vyššiu nosnosť. Z istého hľadiska ich môžeme označiť za trvácnejšie, keďže nedochádza k ich mechanickému poškodeniu.

POZOR: Čím tenší matrac budete používať, tým pevnejší a kvalitnejší rošt potrebujete. Hrubšie matrace sú menej pohyblivé a navyše dokážu i samy správne rozložiť váhu vášho tela.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie rošty

Výber matraca na manželskú posteľ

Prvé pravidlo znie: „Kupujte iba jeden matrac vcelku“. Manželská posteľ vyskladaná z dvoch jednolôžkových matracov je extrémne nepohodlná. Stačí sa prevaliť a budete ležať v medzere, nehovoriac o problematickom túlení a o omrvinkách, vlasoch a inej špine, ktorá sa dostane medzi matrace.

Dôležitá otázka je tiež to, či kupovať matrac spolu s posteľou alebo ho dokúpiť samostatne. Prvé riešenie je výhodné z hľadiska financií. Za posteľ s matracom väčšinou zaplatíte menej ako za oba tieto komponenty kupované samostatne. Na druhej strane musíte počítať s nižšou kvalitou matraca (neplatí to pri skutočne drahých posteliach). Druhá možnosť bude drahšia, matrac si však viete vybrať presne podľa vašich požiadaviek.

Hrúbka matraca

Matrace môžeme rozdeliť do dvoch väčších skupín, a to na nízke a vysoké. Nízke matrace majú hrúbku od 7 do cca 27 cm. Pri manželskej posteli je minimom druhá spomínaná hrúbka, pretože ak tenší matrac zaťažíte váhou dvoch tiel, nebude to veľmi pohodlné. Vysoké matrace majú nad 30 cm. Patria k extrémne pohodlným, no i drahším.

Typ matraca

Pri výbere matraca sa orientujte hlavne podľa toho, na čom sa spí pohodlne vám, a nezabudnite ani na vašu chrbticu i zvyšok pohybového aparátu. Vo všeobecnosti, nielen pri výbere matracov do manželskej postele, by ste mali spať na tvrdšom a pevnejšom povrchu.

Vhodný matrac na manželskú posteľ

Penové matrace

 • Polyuretánová pena alebo slangovo molitan je najlacnejšou alternatívou. Bohužiaľ, aj najmenej kvalitnou.
 • PUR pena sa opotrebuje nesmierne rýchlo, vzniknú na nej preležané miesta, má nízku hustotu – je mäkká, teda i nezdravá pre vašu chrbticu.
 • Ak je jeden z partnerov ťažší (čo asi je), doslova toho druhého stiahne so sebou nižšie.
 • Penové matrace majú veľmi zlú priedušnosť, preto sú absolútne nevhodné pre alergikov. Nedokážu odvádzať teplo, v dôsledku čoho sa človek pri spánku viac potí.

Matrace z pamäťovej alebo studenej peny

 • Tieto matrace môžeme zaradiť medzi ortopedické.
 • Ide o veľmi dobrú voľbu do manželskej aj nemanželskej postele.
 • Majú dostatočne vysokú hustotu, teda i pevnosť, sú priedušné a odvádzajú teplo smerom od tela.
 • Pri spánku na nich sa chrbtica nachádza v prirodzenej anatomickej polohe a sú dobrou voľbou aj pre ľudí trpiacich alergiami.
 • Studená alebo HR pena je ekvivalentom k pene pamäťovej. Rozdiel spočíva v spôsobe jej spracovania, pri ktorom nie je využívané teplo. Vďaka tomu nedochádza k vedľajšej produkcii formaldehydu.

Pružinové a taštičkové matrace

 • Sú vyslovene vhodné pre ľudí, ktorí trpia problémami s chrbticou.
 • Plusom je ich pevnosť, tvrdosť, výborná priedušnosť a dlhá životnosť.
 • Menšie komplikácie si môžete zažiť pri ich prevoze, matrace totiž nie je možné skrútiť ani inak ohnúť.
 • Taštičkové matrace majú totožné vlastnosti. Pružiny v nich však nie sú spojené, ale zabalené do samostatných látkových taštičiek. Táto vlastnosť je veľkým plusom pre chrbticu. Keď si na nich ľahnete, „neprepadne“ sa celé vaše telo, ale ostane v prirodzenej anatomickej polohe.
 • Oba typy matracov sú vyslovene vhodné pre ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou.

Latexové matrace

 • Aj tieto matrace sú do manželskej postele ideálne.
 • Nevýhodu je vyššia cena a neporovnateľné vyššia váha.
 • Latex môže byť čisto syntetický alebo kombinovaný s prírodným. V oboch prípadoch ide o prirodzene antibakteriálny a pevný materiál, ktorý si svoj tvar zachová dlhé roky.
 • Diskutabilnou je priedušnosť týchto matracov. Latex na jednej strane „dýcha“ celkom dobre, ak je však v matraci natlačený až príliš, túto vlastnosť môže stratiť.

Matrace s kokosovou doskou, sendvičové a zónové matrace

 • Kokosová doska sa väčšinou nachádza v strede matraca, pričom je z oboch strán obklopená iným materiálom. V tomto prípade sa teda zamerajte hlavne naň, samotné kokosové vlákno je nepochybne dobrou voľbou. Je priedušné, pevné a antialergické. Pozor, kokosovú dosku nesmiete pri prenášaní ohnúť, pretože stratí všetky vlastnosti.
 • Sendvičové matrace sú „zlepené“ z viacerých častí a materiálov. Neexistuje dôvod, prečo by ste ich nemohli využívať v manželskej posteli. Opäť je dôležité zhodnotiť kvalitatívne vlastnosti jednotlivých vrstiev.
 • Zónové matrace sú vhodné tiež, počítajte však s podstatne vyššou cenou. Pri výbere si musíte navyše vybrať zónovanie, ktoré bude vyhovovať obom z vás, čo nemusí byť najjednoduchšie. Nevhodné zónovanie pritom môže niekedy narobiť viac škody ako úžitku.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie matrace

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 04.10.2020
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tvrdý alebo mäkký matrac – aká je správna tvrdosť matraca? Zlý matrac spôsobuje bolesť chrbtaTvrdý alebo mäkký matrac – aká je správna tvrdosť matraca? Zlý matrac spôsobuje bolesť chrbta

Je nepochybné, že kvalita matraca ovplyvňuje kvalitu nášho spánku. Výber vhodného matraca teda ovplyvní skutočne množstvo aspektov nášho života. Aký matrac si vybrať?

Poschodová posteľ do tvaru L, so stolom alebo so šmýkačkou je najlepšou voľbou pre súrodencovPoschodová posteľ do tvaru L, so stolom alebo so šmýkačkou je najlepšou voľbou pre súrodencov

s poschodovými posteľami sa spája množstvo pre a proti. Ak máte domadve deti, jeprene poschodová posteľ skvelou možnosťou, ako utužiť vzťahy.

Aký koberec do kúpeľne – veľký protišmykový penový, plastový či kamenný koberec?Aký koberec do kúpeľne – veľký protišmykový penový, plastový či kamenný koberec?

Je koberec do kúpeľne vhodnou voľbou? Pozreli sme sa na jeho výhody a nevýhody.