Parné pranie – výhody, nevýhody, skúsenosti, diskusia. Parné práčky ponúka Bosch, AEG, Electrolux aj Beko

Funkcia parného prania už v dnešnej dobe nie je ojedinelá. Mnohokrát sa vyskytuje na drahších spotrebičoch, ktoré si ľudia kúpia, no o funkcii ani nevedia. Parné pranie možno využiť ako spôsob šetrnejšieho prania bielizne, ktoré vytiahne špinu aj z hĺbky vláken.

Výhody parného prania

Parné pranie má viacero výhod a dnes už na trhu dostať parné práčky nielen značky LG, ktorá s nimi začala, ale aj Bosch, AEG či Beko. Je si z čoho vyberať, preto sa poďme pozrieť na to, či sa do parnej práčky oplatí investovať, v čom spočívajú jej výhody a pre koho je vlastne vhodná.

Obľúbené práčky s parným programom

Ako funguje parné pranie

Ak o parnom praní počujete prvý raz, môže byť ťažké predstaviť si, ako takéto zariadenie funguje. V skutočnosti ide o práčku, ktorá je vzhľadom úplne rovnaká ako bežná práčka, a pranie parou na nej možno nastaviť ako doplnkovú funkciu. Ak sa teda chystáte prať, zvolíte si program, napríklad pranie bavlny, a v rámci funkcií zvolíte parné pranie. Kým bežná práčka napustí do bubna vodu a začne pranie, parná funkcia zahreje vodu tak, aby z nej vznikla para, ktorá uvoľní textilné vlákna, vďaka čomu sa prací prostriedok dostane aj k škvrnám a nečistotám vo vnútri vlákna.

V praxi to znamená to, že v prvej fáze cyklu, počas predpierky, natečie do bubna voda a spolu s parou majú za úlohu bielizeň dobre namočiť. Keď je táto fáza ukončená, do práčky sa vpustí prací prášok, resp. prací gél, pričom práčka zvýši teplotu, aby vzniklo dostatok pary. Para pomáha uvoľniť vlákna textílií, a tak sa prací prostriedok dostane všade, kam potrebuje. Je to dôležité najmä preto, že takýmto spôsobom je možné zbaviť sa nielen odolných škvŕn, ale hlavne väčšiny alergénov, čo ocenia alergici, mamičky s deťmi, ľudia s citlivou pokožkou i seniori, ktorí už tiež majú citlivejšiu pokožku.

Pranie sa stáva účinnejšie aj vďaka záverečnému cyklu, keď je v práčke väčšia koncentrácia pary, a tá vďaka vyššej teplote dokáže bielizeň sterilizovať. Bežná práčka teda ukončí cyklus odstredením vody, no pri rýchlom točení sa bubna sa jemná bielizeň poškodzuje a zároveň sa aj poriadne krčí, čo pridáva prácu pri žehlení. Parná práčka vďaka pare minimalizuje pokrčenú bielizeň, ktorú je najlepšie vybrať z bubna hneď po vypratí, aby ku krčeniu nedochádzalo.

Výhody parného prania

 • Spotrebuje menej vody – Oproti bežnej práčke, ktorá perie výhradne za pomoci vody, spotrebuje parná práčka menej vody, keďže z nej vytvára paru. Z hľadiska spotreby vody tak jednoznačne vyhráva parná práčka.
 • Zjemňuje bielizeň aj bez aviváže – Na zjemnenie bielizne pri bežnom praní pridávame aviváž. Pri parnom praní sa tento krok vynecháva, keďže teplo pary textilné vlákna otvára, čím je bielizeň mäkšia a príjemnejšia na dotyk.
 • Minimalizuje krčenie – Vďaka účinku pary je krčenie bielizne minimálne, čo uľahčí následné žehlenie. Je však dôležité po vypratí vybrať bielizeň z práčky čo najskôr, inak sa pokrčenej bielizni nevyhnete.
 • Je šetrnejšia k bielizni – Pre dokonalé odstránenie škvŕn je v bežnej práčke potrebné prať na vysokých teplotách, najmä ak sa chcete zbaviť aj baktérií a alergénov. Parná práčka perie bielizeň už pri teplote 40 °C a zároveň ju pri odstreďovaní toľko v bubne neotáča, takže k textíliám je šetrnejšia.
 • Lepšie odstraňuje škvrny – Pri bežnom praní je problematické odstraňovanie odolných škvŕn a rôznych skrytých škvŕn. Pri parnom praní dochádza k uvoľňovaniu vláken textílií, a tak sa prací prostriedok dostane všade a dokáže škvrny lepšie uvoľniť.
 • Sterilizuje bielizeň – V poslednom cykle dokáže horúca para zázraky. Zbavuje až 99 % baktérií, mikroorganizmov a choroboplodných zárodkov, čo je skvelé, ak periete bielizeň napríklad pre deti.
 • Zbavuje sa alergénov – Vďaka účinnej sterilizácií a schopnosti zbaviť bielizeň baktérií a alergénov sú parné práčky výbornou voľbou pre ľudí trpiacich alergiou, ale aj tých s citlivou pokožkou.
 • Eliminuje zápach – Zápach je niekedy zažratý hlboko v tkanivách a práve vodná para ho dokáže účinne uvoľniť. Môžete sa stretnúť aj s parnou sušičkou s funkciou odstránenia zápachu, ktorá dokáže eliminovať dokonca aj cigaretový dym už za 20 minút, a to len za pomoci pary.
 • Bubon dokáže práčka sama vyčistiť – Skvelou funkciou parnej práčky je jej samočistiaca schopnosť. Dá sa totiž nastaviť na program samočistenia, vtedy sa v práčke nenachádza žiadne oblečenie, ale horúca para vyčistí rôzne usadeniny a nečistoty z vnútra práčky.

Parná práčka – programy

Nevýhody parného prania

 • Stojí viac oproti ostatným – Aj keď lacnejšie modely práčok s parnou funkciou nájdete už od 300 eur, kvalitnejšie parné práčky vás vyjdú na približne 500 eur. Parná práčka totiž to musí byť schopná vygenerovať dostatočné množstvo pary, čo pri lacnejších modeloch tak byť nemusí.
 • Prací cyklus môže trvať dlhšie a vyjsť drahšie – Vo väčšine prípadov je pranie parnou pračkou energeticky úspornejšie. Pri navolení niektorých dlhšie trvajúcich programoch vás to však môže stáť viac. Počas prania musí práčka zohriať vodu na 100 °C, aby vznikla horúca para, čo môže predĺžiť dĺžku pracieho cyklu a v konečnom dôsledku aj účet za elektrinu.

Kedy je vhodné pouvažovať nad parným praním?

Parné pranie je vhodné skutočne pre každého. Nie každý si však za takúto práčku chce priplatiť. Kto by nad kúpou parnej práčky mal pouvažovať, sú alergici a ľudia s citlivou pokožkou, keďže takéto pranie dokáže eliminovať ich problém v rámci bielizne. Z rovnakého dôvodu sa takáto práčka hodí do domácností s deťmi a seniormi, ktorí majú citlivejšiu pokožku, a môžu tak využiť pranie bez potreby aviváže, no s rovnakým zjemňujúcim efektom a sterilizáciou navyše. U detí je zároveň bežné, že sa domov vrátia s pošpineným oblečením od blata, trávy, jedla a nápojov, či farieb, a takéto škvrny zvládne parná práčka účinnejšie.

Škvrny a nečistoty, prípadne zápach na oblečení sú bežné aj v domácnostiach s domácimi miláčikmi, ktorým sa takéto pranie môže taktiež zísť. Parné pranie určite ocenia aj ľudia s autoimunitnými ochoreniami a oslabenou imunitou, keďže takto sa zbavia rôznych baktérií a vírusov zachytených na oblečení. No a v neposlednom rade sa toto zariadenie hodí všetkým tým, ktorí chcú prať šetrnejšie, no účinne, bez zbytočného mechanického namáhania bielizne, bez aviváže a s výborným výsledkom bez pokrčenia a zápachov.

Výber parnej práčky sa v zásade nelíši od výberu klasickej spredu alebo zhora plnenej práčky. Najdôležitejší je v tomto prípade parný program a jeho účinnosť. Čo všetko si treba všímať?

Vyhraďte si na ňu dostatočný rozpočet

Keďže mať parnú práčku je in, šetrí energiu a sterilizuje bielizeň, mnohé lacnejšie modely sa predávajú s označením parná práčka. Tieto modely pritom často nemajú dostatočnú schopnosť vygenerovať paru na celý prací cyklus, preto ich parná funkcia slúži skôr na osvieženie bielizne a zbavenie zápachu. Ak chcete skutočne efektívnu parnú práčku, je potrebné počítať s rozpočtom od 500 eur a viac.

Overte si vhodnosť pre vašu bielizeň

Pred praním je vhodné overiť si symboly na štítku oblečenia, ktoré vás usmernia, akým spôsobom je vhodné dané oblečenie prať, sušiť či žehliť. V prípade, že máte veľkú časť oblečenia označenú symbolom prekríženého kruhu – teda nevhodné do sušičky – myslite na to, že toto oblečenie v parnej práčke nevyperiete, resp. ho môžete vyprať na inej než parnej funkcii. Ide napríklad o vlnené svetre či delikátnu bielizeň, ktorá by sa vplyvom horúcej pary mohla zraziť.

Bubon práčky s parnou funkciou

Zistite si, či je skutočne vhodná pre alergikov

Asi najdôveryhodnejším spôsobom, akým môže značka preukázať, že daný model parnej práčky je vhodný pre alergikov, je preukázaním AAFA alebo podobnej certifikácie. AAFA certifikáty získavajú produkty, ktoré sú vhodné pre astmatikov a alergikov (AAFA = Asthma and Allergy Friendly). V rámci pračiek to znamená, že praním znižujú objem alergénov a iných dráždivých látok, dosahujú určitú teplotu pri praní či ničia roztoče.

Zamyslite sa, či vám nepostačí parná sušička

Niektorí ľudia siahajú po parnej práčke preto, že by chceli bielizeň prevoňať, odstrániť z nej zápachy (napr. z cigariet, od domácich miláčikov) a osviežiť oblečenie krátko pred tým, než si ho dajú na seba. V takom prípade môže postačiť sušička s parnou funkciou. Tá dokáže za niekoľko minút bielizeň napariť, zjemniť látku, osviežiť textílie a hlavne zbaviť ju nepríjemného zápachu bez toho, aby sa musela zmočiť. Takto nebudete musieť čakať hodiny, kým oblečenie vyschne, ale po parnom cykle ho budete môcť dať po pár minútach rovno na seba.

Skontrolujte si ďalšie parametre, ako pri bežnej práčke

Keďže parné pranie je len jednou z funkcií práčky, nezabudnite si skontrolovať aj ďalšie parametre.

 • Rozmery práčky – Zmestí sa vám do bytu? Veľkosťou sa parné práčky veľmi nelíšia, no pre tých s menšími priestorovými možnosťami jestvujú aj slim práčky, ktoré vyperú menej oblečenia.
 • Plnenie – Väčšina parných práčok je plnená spredu, čo nemusí každému vyhovovať.
 • Objem bubna – Kapacita bielizne je najčastejšie 8, 9 až 10 kg, pričom pri slim práčkach je to asi 6,5 kg. Ak máte menšiu domácnosť, nesiahajte po príliš veľkom bubne (šetrite energie), no ak máte viacero členov domácnosti alebo periete veľa, skúste sa pozrieť aj po väčších bubnoch (možno nájsť aj práčky s kapacitou 17 kg).
 • Sila odstredenia – Čím vyššie je odstredenie, tým je bielizeň po vypratí suchšia, ale aj krčivejšia. V prípade parných práčok býva odstredenie variabilné, podľa vybratého programu.
 • Hlučnosť – Meria sa v dB, pri praní býva hlučnosť nižšia (50 dB) ako pri odstreďovaní (až 80 dB). Parné práčky sa hlučnosťou od ostatných veľmi nelíšia.
 • Energetická trieda – Parné práčky bývajú energeticky veľmi šetrné, trieda A+++ je úplne bežná.
 • Programy – Overte si nielen množstvo programov a funkcií, ale pozrite si aj na konkrétne programy, či vyhovujú vašim požiadavkám, či ide o programy, ktoré budete používať, alebo je tam množstvo programov, ktoré nepotrebujete.
 • Funkcie a vybavenie navyše – Napríklad detská poistka, funkcia proti pretečeniu (Aqua Stop), ovládanie cez WiFi/mobilnú aplikáciu, rýchle pranie (Turbo Wash, Speed Perfect a pod.) či odložený štart.

Obľúbené práčky s parným programom

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

01/11/2021 20:58
Timea

mame pračku so sušičkou z okay elektro a je to moj najvačši domaci pomocník

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 01.11.2021
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rady, ako správne používať sušičkuRady, ako správne používať sušičku

Používanie sušičky má svoje pravidlá. Ich dodržiavaním zachováte kvalitu oblečenia, predídete jeho rýchlemu opotrebovaniu či dokonca jeho poškodeniu.

Ako vyčistiť kotol na tuhé palivo – čo rozpúšťa decht? Kefa či prášok na čistenie kotla pomôžuAko vyčistiť kotol na tuhé palivo – čo rozpúšťa decht? Kefa či prášok na čistenie kotla pomôžu

Spaľovanie tuhých palív je stále populárna forma vykurovania. Čistenie je v rámci údržby kľúčové pre správne fungovanie kotla, predĺženie jeho životnosti aj zaistenie bezpečnej prevádzky.

Tipy, ako sa zbaviť srsti v domácnosti. Pomože kvalitný vysávač i sušička bielizneTipy, ako sa zbaviť srsti v domácnosti. Pomože kvalitný vysávač i sušička bielizne

Ak máte v domácnosti štvornohého miláčika, určite viete, že boj s chlpmi nie je jednoduchý. Pozrite si tipy, čo robiť, aby bolo chlpov v domácnosti čo najmenej.