Vyhradené parkovacie miesto – ako vybaviť, aká je cena a ako ho označiť

Problémy s parkovaním sú na Slovensku v každom väčšom meste na dennom poriadku. Problém sa týka ako centier veľkých miest, tak aj samotných sídlisk. Väčšinou platí staré známe, „kto skôr príde, ten skôr melie“.

Vyhradené parkovanie pred obytným domom

Nenechajte to na náhodou. Vyhradené parkovacie miesto nie je iba pre „VIP“ vodičov či pre telesne postihnutých šoférov s preukazom ŤZP. Ako si vybaviť parkovacie miesto a čo všetko to so sebou obnáša, koľko stojí, vám vysvetlíme v nasledujúcom texte. Čítajte pozorne a uvidíte, že komfortné parkovanie pred panelákom môžete mať aj vy.

Kto má na vyhradené parkovacie miesto nárok?

Na začiatok je dobré presne definovať, kto má zo zákona nárok na vyhradené parkovacie miesto. Možno vás to prekvapí, ale toto právo má každý s trvalým bydliskom alebo so sídlom podnikania v danej časti mesta (mestská lokalita, ulica, okrsok). Parkovacie miesto teda môže mať fyzická osoba, ktorá spĺňa túto konkrétnu podmienku a nasledovné náležitosti, ktorú musia byť súčasťou žiadosti. Samozrejme, k žiadosti a potrebnej administratíve pre vybavenie vyhradeného parkovacieho miesta sa ešte dostaneme.

Parkovacie miesto nedostanete v prípade, že v danej lokalite máte iné prenajaté či rezervované parkovacie miesto alebo garáž. I keď by bola v prenájme. Táto situácia sa týka predovšetkým podnikateľských subjektov.

Prázdne parkovacie miesto

Vyhradené parkovacie miesto nie je naveky

Neraz nastala situácia, kedy človek zaplatil za svoje parkovacie miesto, no i tak mu na jeho mieste zaparkovalo cudzie vozidlo. Po privolaní mestskej polície však majiteľ zostal prekvapený, pretože právo nebolo na jeho strane. Prečo? Pretože povolenie pre vyhradené parkovacie miesto je vydávané iba s platnosťou na jeden kalendárny rok. Ak táto časom ohraničená lehota uplynie, je vo vašom záujme požiadať o predĺženie platnosti parkovného. Ak tak neurobíte, príslušný mestský či obecný úrad má právo značku s označením RÉSERVÉ odstrániť.

Ak vám úrad vyhovel a vy ste získali vyhradené parkovacie miesto, užívať ho budete môcť až dňom, kedy bude dané parkovacie miesto označené predpísaným dopravným značením.

Ako získať vyhradené parkovacie miesto?

Postup pre vydanie parkovacie miesta prebieha vždy na základe žiadosti, ktorú musíte písomne podať. V jednotlivých mestách či obciach sa nájdu určité rozdiely, no princíp udelenia vyhradeného parkovacieho miesta by mal byť viac či menej totožný.

 1. Na stránkach mestského či obecného úradu vyhľadajte tlačivá, ktoré sa týkajú vybavovania parkovacieho miesta. Niekedy je nutné sa dostaviť na úrad fyzicky a tlačivá si vyžiadať.
 2. Samotná žiadosť však nie sú iba vyplnené formuláre, ktoré vám dá úrad k dispozícii. Ide aj o ďalšie doklady a dokumenty, ktoré musíte k žiadosti predložiť:
 • občiansky preukaz,
 • čestné prehlásenie, že v danej lokalite nevlastníte žiadne iné parkovacie miesto či garáž a nemáte prenajaté ani iné parkovacie miesto v garážovom dome a podobne,
 • preukázať trvalý pobyt v danej lokalite,
 • ak ste držiteľom ŤZP preukazu, zašlite jeho kópiu ako i kópiu parkovacej kartičky (modrá kartička s postavou vozíčkara).

Vyhradené parkovacie miesto pre držiteľa ŤZP preukazu

Ďalej samotná žiadosť musí mať určitú formu. Chýbať by však nemali:

 • meno, priezvisko, názov spoločnosti, trvalá adresa,
 • kontaktné údaje (mobil, e-mail, fax),
 • upresnenie polohy parkovacieho miesta (nákres či situačný projekt),
 • evidenčné číslo vozidla (EČV),
 • ako prílohy prikladáte aj kópiu technického preukazu vozidla.

Ako prílohu by ste mali priložiť i nákres či situačný projekt, v ktorom bude určené, kde má byť značenie dopravnou značkou o rezervovanom parkovacom mieste. Mestský či obecný úrad je v prípade splnenia všetkých podmienok povinný zabezpečiť vyhradené parkovacie miesto. Mesto vám vypracuje Zmluvu o poskytovaný parkovacích služieb, ktorú jednoducho podpíšte a tým nadobudne platnosť. Následne dostanete rezidenčnú kartičku, ktorú musíte v aute umiestniť na viditeľné miesto.

Ceny vyhradených parkovacích miest

Samotná položka či poplatok za vybavenie a poskytovanie vyhradeného parkovacieho miesta nie sú stanovené globálne. Nemožno teda povedať, že cena za parkovacie miesto bude stanovená podľa nejakej tabuľky. Každá obec či mesto si účtuje vlastné paušálne poplatky. Ak sa pozrieme na vyhradené parkovacie miesta v hlavnom meste, kde sú ceny zrejme najvyššie, zistíme, že za parkovacie miesto zaplatíte čiastku v rozmedzí 220 až 1 300 eur.

Pochopiteľne, cena závisí aj od konkrétnej lokality. Zatiaľ čo v Dúbravke za parkovacie miesto zaplatíte okolo 200 eur, v Ružinove viac ako 1 100 eur. V meste Trnava sa cena pohybuje okolo 150 až 400 eur. Najnižšie poplatky za prenájom parkovacieho miesta majú v Košiciach, kde sa suma za vyhradené parkovacie miesto pohybuje okolo 35 eur.

Načo si dávať pozor?

Ako musí byť vyhradené parkovacie miesto označené?

Pozor by ste si rozhodne mali dávať na označenie vyhradeného parkovacieho miesta. Takéto parkovacie miesto musí byť vždy označené zvislou dopravnou značkou. Bez takejto značky toto miesto nie je vyhradené. Žiadne nákresy na vozovke či ceduľky s EČV vozidla nie sú preukázateľným znakom vyhradeného parkovacieho miesta. Na takomto mieste môže zaparkovať akékoľvek vozidlo bez toho, aby porušilo pravidlá parkovania.

Značka Réservé

Čo ak vidím značku P-RÉSERVÉ (IP 16), no bez konkrétnej ŠPZ či symbolu na vozovke?

Predpismi nie je exaktne stanovené, aby boli k parkovaciemu miestu okrem značky priradené aj iné poznávacie znaky. Bez vyznačenia na vozovke často nie je jasné, ktoré parkovacie miesto je vlastne vyhradené. Ak je na vozovke vrstva snehu alebo sú znaky na vozovke zošúchané, neparkujte priamo pred/pod značkou RÉSERVÉ. Ak je niekde takáto značka umiestnená, vždy je tam minimálne jedno miesto na parkovanie vyhradené.

Čo ak vodič, ktorý má vyhradené parkovacie miesto, parkuje vozidlo na inom parkovacom mieste?

Právo prenajať si parkovacie miesto má každý motorista vlastniaci vozidlo. Samozrejme, v lokalite, kde má trvalé bydlisko. Avšak, ak má motorista miesto rezervované, neznamená to, že musí nutne parkovať iba na mieste, kde je značka umiestnená. Pochopiteľne, nie je to prejavom dobrých mravov, ak niekto blokuje iné parkovacie miesto, keď má jedno rezervované pre svoje vozidlo, zákon však takýto prípad netrestá.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 12.05.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hrdzavá voda z vodovodu – príčiny kalnej pitnej vody Hrdzavá voda z vodovodu – príčiny kalnej pitnej vody

Hrdzavá, hnedá alebo kalná voda z vodovodu predstavuje nepríjemnú starosť a pokojne sa môže vyskytnúť aj vo vašej domácnosti. Čo tento jav zapríčiňuje a ako sa dá proti nemu bojovať vám...

Ako udržať potraviny chladné aj v horúčavách. Chladiaca taška alebo box sú riešenie Ako udržať potraviny chladné aj v horúčavách. Chladiaca taška alebo box sú riešenie

Slnko, voda, piesok a na osvieženie niečo príjemne chladené. Sen všetkých v lete dovolenkujúcich. Počasie neovplyvníte, teplotu svojho obľúbeného nápoja a potravín áno. Prezradíme vám,...

Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia? Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia?

Chcete vaňu a akrylát a smalt vás oslovili najviac? Stále ste sa nerozhodli, pretože neviete, aký je medzi nimi vlastne rozdiel? V článku vám vysvetlíme, čo môžete od smaltovej aj...