Vykurovacie telesá do rôznych miestností v byte a dome + ich umiestnenie

Pri rekonštrukcii, stavaní alebo pri výmene kúrenia, je dobré myslieť aj na ideálny typ vykurovacieho telesa. No nie je to len o tom mať nejaké to vykurovacie teleso, ale aj o tom, aby ste vedeli, kam sa aké vykurovacie teleso hodí. Dôvody, prečo do tej a tej miestnosti umiestniť ploché závesné teleso a nie radiátory, ako to urobiť rafinovane a pekne, ale aj to, z akých typov vykurovacích telies si môžete vybrať.

Aké vykurovacie teleso do tej-ktorej miestnosti?

Všetko nájdete v tomto článku, plus sa dozviete aj to, ako moderne môžete jednotlivé vykurovacie telesá zakomponovať do miestnosti tak, aby vám ladil s interiérovým dizajnom. Budete prekvapení, koľko zaujímavých možností existuje.

Dizajnové biokrby

Obľúbené elektrické krby

Rozdelenie vykurovacích telies podľa miestností

Ak nemáte moderne riešené kúrenie (podlahové kúrenie alebo teplovzdušný vykurovací systém), potom budete potrebovať do každej miestnosti vyhrievacie teleso. Nie každé vykurovacie teleso, ktoré je vhodné do jednej miestnosti, je vhodným adeptom aj do druhej. Vzhľadom na to môžeme vykurovacie telesá rozdeliť podľa miestností, do ktorých ich umiestňujeme, nasledovne:

  1. Vykurovacie telesá do chodby
  2. Vykurovacie telesá do obývačky
  3. Vykurovacie telesá do kúpeľne
  4. Vykurovacie telesá do kuchyne

1. Vykurovacie telesá do chodby

Vykurovacie teleso sa nehodí na každú chodbu. Najmä v prípade bytových chodieb, ktoré sú úzke a malé, nie je nutné umiestniť samostatne stojace vykurovacie teleso. Samozrejme, že na veľké chodby, ktoré sú stredovým bodom domu a majú vykúriť priestory okolo chodby (obývačku, spálňu, kuchyňu), bude vykurovacie teleso nevyhnutným základom.

Zrkadlo ako súčasť vykurovacieho telesa

Pre obe chodby, aj pre malú a úzku chodbu a aj pre veľkú, existujú riešenia. Pri bytových úzkych chodbách sa vyrábajú špeciálne ploché vykurovacie telesá, ktoré sú úzke a nezaberajú mnoho priestoru. Dajú sa kúpiť aj v zaujímavom prevedení, napr. také, ktoré majú v rámci konštrukcie integrované zrkadlo. Teleso tak môžete zavesiť na stenu, podľa toho, ako vysoko chcete mať zrkadlo.

Chodba v dome s klasickým radiátorom a dreveným zrkadlom

Zaujímavý a teplý vešiak

Podobným riešením je urobiť si z vykurovacieho telesa vešiak na oblečenie. Buď si takéto teleso rovno zakúpite, alebo si ho sami vyrobíte. Stačí vám na to vykurovacie teleso klasického rúrkovitého alebo plochého tvaru, ktoré z prednej a z bočných strán obložíte tenkou drevenou preglejkou, namontujete vešiakové kovanie a máte vešiak, kde si môže vaša návšteva odkladať kabáty. Takýto vešiak môžete využiť aj na sušenie vlhkých odevov, čím zvýšite vlhkosť v suchom priestore alebo si týmto spôsobom môžete predhrievať kabáty. Vyriešite tak 2 muchy jednou ranou. Podobným spôsobom si môžete urobiť aj šatňu.

2. Vykurovacie telesá do obývačky

Väčšina ľudí umiestňuje vykurovacie telesá pod okno, ale nie je to pravidlom. Vykurovacie teleso môžete pokojne umiestniť aj vedľa dverí alebo kamkoľvek chcete.

V obývačke, môže byť vykurovacie teleso tým správnym rozdeľovacím prvkom, ktorým predelíte miestnosť na 2 zóny, napr. na obývačku a na jedáleň, resp. na zónu, kde pozeráte televízor a na zónu, kde sa stravujete počas slávnostných obedov a večerí. Najlepší efekt dosiahnete, ak na tento účel zvolíte vysoké rúrkovité vykurovacie telesá, ktoré sú dostupné aj v ohnutom tvare. Za moderný prideľovací prvok sa považujú napr. nástenné infrapanely.

Do obývacej miestnosti môžete namiesto klasického vykurovacieho telesa umiestniť vykurovací objekt v podobe kozuba či kachieľ. Podobne ako vykurovacie teleso, objekty je možné napojiť na vykurovacie systémy. Ich výhodou je, že sa hodia azda do každej miestnosti, okrem detskej izby. So správnym obložením alebo vhodným postavením v miestnosti, vyzerajú dobre aj v kúpeľni.

3. Vykurovacie telesá do kúpeľne

Mnoho kúpeľní, najmä tých bytových, nedisponuje oknom, pretože žiadna zo 4 stien nie je obvodová a ak aj je, okno je malé. To je dôvod, prečo v tejto miestnosti nemožno uplatniť rovnaké pravidlá umiestňovania vykurovacieho telesa, ako v iných miestnostiach. Okrem toho môže nastať ešte jeden prípad – kúpeľňa je taká malá, že sa vykurovacie teleso do nej nezmestí. To však neznamená, že do kúpeľne nemôžete nainštalovať vykurovacie teleso.

Vykurovacie rebríky ako vešiaky na uteráky

Praktickým riešením je umiestniť do kúpeľne vykurovacie telesá, ktoré budú mať okrem ohrevu aj ďalšie využitie. Takými sú napr. vykurovacie rebríky, ktoré slúžia nielen ako zdroj tepla, ale aj ako vešiak na uteráky, pomocou ktorého možno rýchlo vysušiť práve použité uteráky. Je to teda výborný prostriedok, ako eliminovať nadbytok vlhkosti v kúpeľni.

Vykurovací rebrík v kúpeľni

Malá kúpeľňa, veľké vykurovacie teleso

Ak si myslíte, že do vašej kúpeľne sa nič také nezmestí, nemajte obavy. V ponuke nájdete vykurovacie telesá rôznej výšky, rôznych tvarov a s rôznou možnosťou pripojenia. Ďalším praktickým riešením je, podobne ako na chodbe, zvoliť vykurovacie teleso, v ktorom je zakomponované zrkadlo. Je to výborná voľba, pretože zrkadlo sa nerosí.

V starších domoch niekedy chýba v kúpeľni napojenie na vykurovací obeh. V tom prípade nie je možné do kúpeľne inštalovať vykurovacie teleso, ktoré sa napája na ústredné kúrenie, kotol alebo bojler, ale elektrické vykurovacie zariadenie, ktoré je nutné, pochopiteľne, zapojiť do elektriny.

4. Vykurovacie telesá do kuchyne

Výborným a praktickým riešením je umiestniť do kuchyne závesné vykurovacie telesá, na ktoré môžete vešať mokré utierky. Vykurovacie telesá nemusia vôbec vyzerať ako bežné radiátory, môžete si ich kúpiť v zaujímavých prevedeniach, obohatené o priestorové prvky, napr. o ďalší vešiak. Niektoré si môžete umiestniť aj pod pracovnú dosku. Ak sa rozhodnete pre toto zaujímavé riešenie, myslite na to, že vykurovacie teleso, by malo byť o 10 cm nižšie ako je pracovná doska, čo zabezpečí lepšiu cirkuláciu tepla v priestore.

Pre ešte lepšiu cirkuláciu zabezpečte dostatočné odvetrávanie tepla z telesa, preto v pracovnej doske urobte vetraciu mriežku, cez ktorú bude unikať teplo smerom hore.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kúrenie

Kam umiestniť vykurovacie telesá?

Hoci sme vám ukázali, ako by ste mohli zaujímavo využiť vykurovacie teleso v rôznych miestnostiach, treba si uvedomiť, že na to, aby sa čo najviac využil potenciál vykurovacieho telesa, malo by sa umiestňovať na vhodné miesto a vhodným spôsobom. Najčastejšie sa umiestňuje teleso pod okno. Dôvodov je viacero, jeden je ten, že vykurovacie teleso by malo byť na obvodových stenách, pretože odtiaľ prichádza najviac chladu. Ďalším dôvodom je správna cirkulácia vzduchu. Chlad z okien smeruje dole a teplo hore. Pri ideálnej cirkulácii sa premieša chladný vzduch s teplým, vplyvom čoho sa teplo dostáva do obehu pozdĺž celej miestnosti. Platí to najmä v prípade väčších miestností, ale podmienkou správnej cirkulácie je správna veľkosť alebo šírka telesa. Vykurovacie teleso pod oknom by malo pokryť celú šírku okna, ešte lepšie je, ak je vykurovacie teleso o niečo širšie ako okno.

Správna výška vykurovacieho telesa

Nejde však len o dĺžku okna alebo dĺžku telesa, ale aj o to, v akej výške sa vykurovacie teleso nachádza. Ak je pod oknami málo alebo naopak veľa miesta, optimálna cirkulácia sa nebude dať dosiahnuť. Teleso umiestňujte na stenu približne 15 až 20 cm pod oknom a vzdialenosť 15 až 20 cm dodržte aj od podlahy. V žiadnom prípade neumiestňujte ploché vykurovacie teleso pred okenné priečelie, ktoré siaha až k podlahe. Je to neúčinné a nevyzerá to ani najestetickejšie. Namiesto toho zvoľte nízke vykurovacie telesá, ktoré dosahujú výšku vašich lýtok.

Typy vykurovacích telies podľa flexibility

Vykurovacie telesá možno rozdeliť na mobilné alebo stacionárne. Medzi stacionárne zaraďujeme klasické telesá, ktoré sa napájajú na potrubie, resp. rozvody a vykurovací systém, a na mobilné, kam spadajú elektrické radiátory alebo ohrievače.

Výhody a nevýhody mobilných vykurovacích telies

Výhodou mobilných telies je jednoznačne možnosť ich premiestňovať z miesta na miesto. Ak však zvažujete, kde ich postaviť tak, aby boli čo najefektívnejšie, potom je to veľmi podobné, ako pri pevne nainštalovaných vykurovacích telesách. V prípade, že máte mobilné kúrenie s ventilátorom, potom umiestnite zariadenie pod okno, aby ste v miestnosti vytvorili správnu cirkuláciu vzduchu.

Elektrický radiátor v spálni

Nevýhodou mobilných vykurovacích telies je vysoká spotreba a tým pádom aj neekologickosť. Pevné vykurovacie teleso, napojené na centrálne kúrenie, ktoré na kúrenie využíva buď teplú vodu, alebo nejaké palivo, má polovičnú spotrebu oproti elektrickým ohrievačom. Preto neodporúčame používať mobilné vykurovacie telesá ako hlavný zdroj tepla. Používajte ich len v miestnostiach, ktoré nie sú napojené na kúrenie alebo ich používajte len sporadicky, napr. v prípade veľkej zimy, na prikurovanie.

Výhody a nevýhody stacionárnych vykurovacích telies

Výhody a nevýhody stacionárnych, teda pevných vykurovacích telies vyplývajú z mobilných vykurovacích telies. To, čo sa pokladá z výhodu pri mobilných telesách, je zase nevýhodou pri stacionárnych a naopak. Znamená to, že hlavnou nevýhodou pevných vykurovacích telies je imobilita, teda nemožnosť ich premiestňovať z miesta na miesto, pretože sú nainštalované na pevno, no na druhej strane sú úspornejšie ako mobilné ohrievače.

Čo sú to nástenné infrapanely?

Ide o špeciálne vykurovacie elektrické telesá, ktoré sa montujú pevne na stenu a sú energeticky úsporné. Infrapanely vytvárajú teplo bez vírenia prachu, čo ocenia najmä alergici. Vykurovacie infrapanely totiž vo svojej štruktúre nemajú zabudované žiadne ventilátory ani nič podobné, čo by teplo rozvírilo v priestore. Teplo produkujú špecifickým spôsobom, prostredníctvom infražiaričov, ktoré nezohrievajú a nevíria teplý vzduch v priestore, ale zohrievajú predmety a ľudí v miestnosti. Hneď ako sú predmety a ľudia zohriati, naakumulované teplo z nich sála, a tak ho rozširujú do okolitého priestoru. Výsledkom je suché teplo, preto človeka dokonale a v krátkej chvíli prehrejú bez toho, aby sa potil.

Stropné vykurovacie panely

Rôzne motívy a farby

Vďaka ich špecifickému plochému tvaru ich možno využiť ako zaujímavý interiérový prvok. Môžete si vybrať jeho farbu, ale aj potlač, teda akýkoľvek motív či vzor. To je dôvod, prečo sa hodia do každej miestnosti. Z ohrievača môžete urobiť krásnu tapetu, umelecké dielo, ktoré oživí alebo zútulní akúkoľvek miestnosť.

Infrapanely a ich funkcie

Infrapanely sú naozaj moderným a nadčasovým riešením kúrenia, čoho znakom je aj možnosť ovládať ich diaľkovým ovládačom alebo pomocou aplikácie. Môžete si tak vyhriať miestnosť odvšadiaľ, kde máte prístup na internet.

Infrapanely sú zabezpečené proti zvýšenej vlhkosti. Keďže odolávajú aj striekajúcej vode (IP54), dajú sa umiestniť aj do kúpeľne. Samozrejmosťou sú bezpečnostné prvky, ako je napr. poistka proti prehrievaniu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kúrenie

Vykurovacie telesá na plyn

Ďalším typom je vykurovacie teleso na plyn, resp. plynové kachle. Vyzerajú veľmi podobne ako krbové kachle, ale na vytvorenie tepla používajú zemný plyn – propán-bután. Funguje to tak, že vo vnútri takéhoto vykurovacieho telesa sa nachádza prípojka na plynové fľaše, ktoré sa pomocou nízkotlakového ventilu rýchlo pripoja. Následne palivový článok cez elektrický systém začne horieť a za krátku chvíľu je teplo na svete. Niektoré plynové kachle využívajú aj systém produkcie infračerveného tepla, na základe ktorého pracujú aj nástenné infrapanely, preto sú vhodné aj v prípade, že máte doma astmatika.

Výhody a nevýhody vykurovacích telies na plyn

Medzi výhody plynových telies patrí nízka spotreba elektrickej energie alebo žiadna elektrická energia, keďže ide o vykurovacie teleso na propán-bután. Môžete s ním kúriť kdekoľvek, v miestnosti, ale aj vonku, počas romantických večerov. Má rôzne prevedenia, predáva sa v podobe krbu, radiátora, má rôzne tvary: kužeľ, kváder, zložené tvary..., môže disponovať transportnými kolieskami, prostredníctvom ktorých sa ľahko a rýchlo premiestňuje. Čerečničkou na torte je, že niektoré kachle, najmä tie závesné, sa dajú prerobiť z plynovo-elektrického kúrenia na propán-butánové kachle, čo podstatne zníži náklady. No a keď sme už pri tých nákladoch, vedeli ste, že plynové vykurovacie telesá sa radia medzi jednu z najlacnejších možností efektívneho kúrenia?

Nevýhodou plynových vykurovacích zariadení je, že pri ich používaní v interiéry sa môžu používať len s tlakovým regulátorom plynu a s dostatočným vetraním.

Biokrby

Biokrb možno zaradiť do kategórie plynových telies, pretože na jeho spojazdnenie je potrebné do spaľovacej komory naliať etanol, biolieh. Tento dizajnový prvok sa dá umiestniť prakticky kamkoľvek a nebude vyzerať len dobre, ale aj útulne.

Biokrb v obývačke

Výhody a nevýhody biokrbov

Výhodou je jeho flexibilné umiestnenie. Na biokrb nepotrebujete žiadne špeciálne miesto, stačí vám len mať v dosahu elektrickú zásuvku. Nevytvára neporiadok, vyhreje menšiu miestnosť a je to pastva pre oči. Biokrb potrebuje na svoje fungovanie biolieh, ktorý sa pomocou elektriny, resp. elektrickej iskry vznieti. Biolieh je pomerne drahý a rýchlo sa spotrebuje. Preto sa biokozuby neodporúčajú používať ako hlavný zdroj tepla. No a keďže pri spaľovaní sa uvoľňuje oxid uhličitý, je nutné vetrať. Biokrby sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. Môžete vybrať model, ktorý stojí, zavesí na stenu či vloží do vymurovanej niky.

Elektrický krb

Ak sa neviete myšlienky na kozub vzdať, ale nemáte komín, vhodným vykurovacím telesom môže byť aj elektrický krb. Poháňa ho elektrina a nevyžaduje plnenie bioliehom. Takéto kúrenie nie je zvyčajne najšetrnejšie, existujú však taktiež nízkoenergetické elektrické krby, ktoré dokážu vykúriť menšie priestory za rozumnú elektrickú spotrebu. Navodia vám príjemnú, romantickú atmosféru a aj vás zahrejú. Navyše disponujú mnohými zaujímavými funkciami, ako je 3D plameň, svetelné efekty, termostat, zvukové efekty a pod.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie elektrické krby

Ako ušetriť na kúrení?

Kľúčom ku kúreniu s nízkymi nákladmi je kúriť vhodným spôsobom. Už viete, že elektrickými kachľami a ohrievačmi sa kúriť neoplatí, no ešte neviete, ako šetrne kúriť s vykurovacími telesami, ktoré sú napojené na vykurovací systém. Základom je vykurovacie teleso dobre zaizolovať.

Radiátor umiestnený pod oknom môžete zaizolovať netradičným spôsobom, ktorým je odrážač tepla, pripevnený za vyhrievacie teleso. Ide vlastne o oceľový plech, ktorý má vo vnútri styropor (teda polystyrén). O ňom je známe, že je to dobrý izolačný materiál. Túto tepelnú izoláciu môžete zvoliť v rôznej hrúbke, podľa toho, koľko priestoru sa nachádza medzi telesom a stenou. Buď zvolíte len izolačné fólie, alebo rovno izolačné panely, ktoré odrážajú teplo vyprodukované radiátormi do miestnosti.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 25.01.2021
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?

Vlhkomer je jednoduché zariadenie, ktorým si overíte stav ovzdušia. Pozrite sa na to, čo je dôležité pri jeho kúpe a ako si vybrať presný a kvalitný vlhkomer do izby.

Automatický polievkovar Beko, Domo, Tefal alebo Tescoma? Recenzie + receptyAutomatický polievkovar Beko, Domo, Tefal alebo Tescoma? Recenzie + recepty

Počuli ste už o kuchynskom spotrebiči, ktorý sa špecializuje na prípravu polievok. S polievkovarom bude varenie polievok ľahké, rýchle a aj na diaľku.

Ako vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo GorenjeAko vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo Gorenje

Čo to vlastne ten food procesor je? A na čo sa používa? Oplatí sa ho do domácnosti kupovať alebo je lepšie investovať do kuchynského robota? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v tomto...