Zemiakový a kukuričný škrob na pleť, vlasy i bielizeň. Aké ma využitie v domácnosti?

Skúsené gazdinky vedia, že na zahustenie polievok a omáčok nie je nutné mať v špajze múku, postačí vám zemiakový alebo kukuričný škrob. Niekto sa s týmito kuchynskými surovinami ešte nikdy nestretol, preto vám prezradíme, čo to vlastne je, aké sú medzi nimi rozdiely a na čo všetko je možné škrob, okrem kuchyne, použiť.

Kukuričný škrob – použitie v domácnosti

Budete prekvapení, na čo všetko je škrob dobrý.

Obľúbený tekutý a práškový škrob

Čo je to škrob?

Škrob je jedným z troch druhov sacharidov. Ďalšie 2 druhy pozostávajú z cukru a z vlákniny. Škrob sa pokladá za najbežnejšie konzumovaný sacharid, ktorý je výborným zdrojom energie. Nachádza sa v mnohých potravinách, najznámejšími a jednými z najviac škrobom zásobovanými potravinami sú kukurica a zemiaky. Je zaujímavé, že ľudia si škrob spájajú hlave s týmito dvomi potravinami, aj napriek tomu, že najviac škrobu sa nachádza v ryži. Ďalším bohatým zdrojom škrobu je jačmeň, žito, pšenica a hrach.

Ako vyzerá škrob a ako sa získava?

Škrob má bielu farbu, žiadnu vôňu a ani chuť. Má pomerne dobrú energetickú hodnotu a v rámci varenia sa používa na zahustenie pokrmov. To, že sa naozaj nachádza v ryži alebo v zemiakoch a že má bielu farbu, mal šancu vidieť už každý kuchár i „nekuchár“. Je to tá biela pena, ktorá sa vytvára na vrchu hladiny pri varení zemiakov a ryže. Prirodzene sa vytvára v rastlinách, pre ktoré, rovnako ako pre človeka, predstavuje zdroj energie. Je finálnym výsledkom fotosyntézy. Z rastlín a ich plodov sa získava mechanicky, čo znamená, že rastlina alebo plod sa rozdrví a následne sa získava pomocou vypierania. Používa sa nielen na zahustenie jedál, ale aj vo farmácii, v kozmetickom priemysle, na výrobu lepidiel a pod. Mimochodom, vedeli ste, že sa nachádza aj v múke?

Zemiakový verzus kukuričný škrob

Pri zahusťovaní jedál na konci varenia je v podstate jedno, aký škrob používate, oba sú vhodné, ale isté rozdiely medzi nimi sú. Ide hlavne o ich rozdielne zloženie, výživové hodnoty, stráviteľnosť a pod. Ak chcete zistiť, ktorý škrob na čo a kedy použiť, prečítajte si nasledujúce charakteristiky a vlastnosti oboch škrobov.

Kukuričný škrob

Alebo kukuričná múka (keďže v tejto forme sa predáva) sa nazývaný aj Gustin. Určite ste sa s týmto názvom stretli v supermarketoch, keď ste sa pohybovali v uličke s múkou alebo s pekárenskými výrobkami. Gustin sa skladá z uhľohydrátov, bielkovín, tukov, vlákniny, vitamínov a minerálov. Vďaka kukurici má mierne nasladlú chuť, zatiaľ čo kukuričný škrob je úplne bez chuti. Kukuričný škrob je zdravší ako zemiakový. Neobsahuje solanín, ako je to pri zemiakovom škrobe, nespôsobuje žalúdočné problémy, práve naopak, trávenie zlepšuje a urýchľuje. Kvôli energetickej hodnote, hlavne kvôli vysokému obsahu sacharidov, rýchlejšiemu tráveniu a obsahu vitamínov či minerálov je vhodný aj pri fitness diétach.

Kukuričný škrob

Energetická hodnota kukuričného škrobu na 100 g = 1491 kJ

 • bielkoviny = 0,31 g
 • sacharidy = 87 g, z toho cukry = 0 g
 • tuky = 0,09 g
 • vláknina = 0,07 g
 • vitamíny = B1, B2, B3, B6, A, C
 • minerály = železo, jód, horčík, fosfor, vápnik, sodík, draslík

Zemiakový škrob

Zemiaková múčka sa v obchodoch predáva pod názvom Solamyl. Je to škrob získaný zo zemiakov, ktorý síce neobsahuje lepok, no obsahuje solanín, z čoho je aj odvodený jeho predajný názov. Solanín je látka, ktorá zaťažuje tráviaci trakt, pretože na jeho spracovanie je nutné zapojiť viacero žalúdočných enzýmov, čo vyžaduje aj viac času. Označuje sa aj termínom rezistentný škrob, teda taký, ktorý dokáže dlho odolávať tráviacim procesom v tele človeka.

Energetická hodnota zemiakového škrobu na 100 g = 1429 kJ

 • bielkoviny = 0,44 g
 • sacharidy = 83 g, z toho cukry = 0 g
 • tuky = 0,11 g
 • vláknina = 0,07 g
 • vitamíny = A, C
 • minerály = železo, fosfor, vápnik, sodík, draslík

Kedy teda použiť kukuričný a kedy zemiakový škrob?

Zemiakový škrob má hodvábnejšiu štruktúru, čo dodáva potravinám lesklý vzhľad, preto sa používa aj pri zahusťovaní omáčok, ktoré sú následne lesklejšie a atraktívnejšie pre konzumenta. Keďže kukuričný škrob je odolnejší voči dĺžke varenia, používa sa ako zahusťovalo na začiatku varenia. To, že je odolnejší, znamená, že ani vplyvom dlhého varenia sa z neho nevytvorí zhluk (nepolepí sa dokopy a nevzniknú hrudky). Zemiakový škrob je menej odolný voči dĺžke varenia, a tak sa používa na konci varenia. Na konci sa môže použiť aj kukuričný škrob. Ak sa chystáte otestovať jeden z nasledujúcich tipov a trikov, ako využiť škrob okrem varenia, zvoľte radšej kukuričný škrob, ktorý je zdravší.

Tipy a triky, ako využiť škrob

Škrob je univerzálnym pomocníkom. Pomôže vám s mnohými zdravotnými aj domácimi problémami. Často si poradí aj s nevyriešiteľnými úlohami. Určite ani netušíte, aký poklad máte doma. Pre inšpiráciu vám ponúkame niekoľko príkladov, ako môžete škrob využiť.

Zemiakový škrob – použitie v domácnosti

1. Krém po opaľovaní, ktorý vás zbaví aj pupáčika od hmyzu

Máte radi slnko? Pravdepodobne áno, je zdrojom vitamínu D a počas studených zimných mesiacov sa ho nevieme dočkať. Hneď ako vykukne v znesiteľnej teplote, okamžite sa opaľujeme. Pozor však, prvé slnečné lúče sú zradné. Hoci až tak nehrejú, sú silné a ľuďmi často podceňované. To je aj dôvod, prečo sa väčšina ľudí po prvom opaľovaní hneď spáli. Popálenú pokožku by ste mali okamžite ošetriť krémom po opaľovaní. Nemusíte však hneď utekať do drogérie a kupovať drahé krémy, vyrobte si domáci rýchloliek na popáleniny. Nepotrebujete nič iné, len trochu kukuričného škrobu. Ako na to?

 1. Do 1/3 pohára nalejte čistú vodu a pridajte 1 lyžicu škrobu.
 2. Miešajte tak dlho, pokým nevznikne biela pasta. Ak je zmes príliš riedka, na zhustnutie prisypte ešte škrob.
 3. Hotovú zmes naneste na popáleniny a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne zmes opláchnite vlažnou vodou.

S touto rýchlou a lacnou pastou po opaľovaní spoľahlivo ošetríte aj uštipnuté miesto od komára, mušky a pod. Mimochodom, skúste zmes naniesť aj na ekzémy.

2. Zbohom zapareniny 

Detská vyrážka alebo plienková dermatitída je zápalové ochorenie kože, ktoré dokáže bábätku narobiť poriadne komplikácie. Lepší liek ako je zinková masť sa možno nachádza u vás v kuchyni. Urobte bábätku škrobový kúpeľ. Príprava kúpeľa je jednoduchá a rýchla. Do vaničky, v ktorej kúpete vaše dieťa, napusťte vodu a pridajte pár lyžíc kukuričného škrobu. Na 3 litre vody pripadá približne 1 lyžica škrobu. Ak pridáte do kúpeľa pár kvapiek detského olejčeka, nič tým nepokazíte. Nechajte bábätko v kúpeli cca 10 minút, vyberte ho a jemne osušte. Vyrážky sa už po prvej aplikácii stratia, akoby ste mávli čarovným prútikom. Ak kúpeľ budete vykonávať častejšie, zapareniny budú vaše bábätko obchádzať veľkým oblúkom. Škrob môžete použiť aj namiesto detského púdru počas prebaľovania.

3. Stop zapáchajúcim topánkam

Niektorí ľudia trpia extrémne zvýšenou produkciu potu chodidiel, stačí, ak majú dlhší čas obuté topánky. So škrobom vám zapáchajúca obuv už hroziť nebude. Nasypte trochu škrobu do topánok a nechajte pôsobiť počas noci. Pred obutím topánok škrob vyklepte a bez strachu si privoňajte k topánkam – voňajú, akoby boli nové.

4. Čisté okná a lesklé šperky

Kukuričný škrob má leštiace schopnosti. S pomocou škrobu už nebudete musieť krvopotne leštiť okná. Stačí, ak do 3 litrov vody primiešate lyžicu škrobu. Zamiešajte, nalejte do fľašky s rozprašovačom a je hotovo, v ruke držíte účinný prostriedok na leštenie. Takýto čistiaci prostriedok vám urýchli leštenie skleného stola, zrkadla alebo kľučiek. Máte zanesenú striebornú retiazku alebo sa chystáte obedovať so strieborným príborom? S rovnakou zmesou raz-dva vyleštíte aj striebro, mosadz, zlato, dokonca aj z obyčajného príboru urobíte luxusný servis.

Pasta z kukuričného škrobu na popáleniny

Podobný čistiaci prostriedok na okná, si môžete vyrobiť aj takto:

 1. Zmiešajte 1 pohár octu, citrónovú šťavu vyšťavenú z jednej polovice citróna, pohár vody a 2 lyžice škrobu.
 2. Zmes poriadne premiešajte, nalejte do fľašky s rozprašovačom a ešte poriadne pretrepte.
 3. Takýto prostriedok vám spoľahlivo nahradí známy čistič na okná.

5. Suchý šampón

S kvalitným suchým šampónom docielite rovnako dobrý výsledok ako pri tradičnom umývaní vlasov a nepotrebujete k tomu ani vodu, šampónovú penu či fén. Práve v tom spočíva výhoda suchých šampónov. Čo však robiť, ak nemáte ani ten? Zoberte Gustin (kukuričný škrob), poprášte si ním vlasy, v masírovanie ho aj do korienkov vlasov, nechajte chvíľku pôsobiť, prečešte a môžete ísť na rande. Škrob vlasy zbaví mastnoty a dodá im svieži nádych.

6. Škvrny na bielizni 

Máte na oblečení mastné škvrny? Šaty nemusíte hneď brať do čistiarne alebo hádzať do smetného koša. Aj s mastnými fľakmi si škrob poradí:

 1. Na vzniknutú škvrnu priložte handričku a odsajte ňou čo najväčšie množstvo omáčky/mastnoty, aby sa pri praní neodtlačila aj na ďalšie miesta.
 2. Posypte miesto škrobom a nechajte pôsobiť približne 15 min.
 3. Vyklepte prášok a okamžite dajte prať.

Tekutý škrob na bielizeň

Škrob zbaví vašu bielizeň fľakov rôzneho pôvodu. Skutočne, vyskúšajte to a určite si tento spôsob zamilujete, je totiž účinnejší ako väčšina komerčných odstraňovačov škvŕn, ktoré sú okrem toho, že absolútne neúčinkujú, aj drahé. Pri použití škrobu na škvrny je však dôležité dodržať jednu podmienku a tou je konať okamžite.

7. Odstránenie škvŕn aj bez prania

Ešte lepšou alebo praktickejšou technikou odstránenia mastnôt z oblečenia je tzv. suchá technika. Zamiešajte 4 lyžice škrobu s 50 ml studeného mlieka, pokým sa vytvorí pasta. Vzniknutú pastu naneste na mastnotu a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Keď pasta vyschne, odstráňte ju odlúpnutím alebo vysávačom. Po fľaku nebude ani stopy a to ste nemuseli ani zapnúť práčku.

8. Škrobový antiperspirant 

Po sprchovaní aplikujte kukuričný škrob pod pazuchy a budete sa cítiť sviežo. Škrob zabráni nadmernému poteniu, zníži riziko vzniku zaparenín, zabezpečí suché prádlo bez nevkusných „máp“ a okolo vás sa už nebude šíriť ani nepríjemný upotený zápach

Dezodorant si môžete vyrobiť aj vo forme pasty. Do lyžičky škrobu pridajte trochu kokosového oleja. Môžete si urobiť aj zásoby, pretože táto antiperspirančná zmes vydrží pomerne dlho a ak vám zhrčkavie, len ju premiešajte.

9. Pleťová maska číslo 1

Škrob je výborným prostriedkom na upokojenie pokožky. Pokožku zbavuje zápalov, vyrážok a ak viete, ako ho správne aplikovať na pleť, pokožku hydratuje, vyčistí zanesené a zapálené póry a zmierni viditeľnosť vrások. Navyše, pri pravidelnom používaní škrobovej masky dokážete do veľkej miery ovplyvniť aj vznik vrások.

Domáci antiperspirant vyrobený z kukuričného škrobu

 1. Do hrnca pridajte 1 lyžicu škrobu a 100 ml vody. Zahrejte do zhustnutia.
 2. Pridajte lyžicu nízkotučnej smotany spolu s 5 lyžicami mrkvovej šťavy a premiešajte. Namiesto mrkvovej šťavy môžete do zmesi mrkvu aj postrúhať.
 3. Nechajte vychladnúť a dajte cca na 30 min. do chladničky.
 4. Studenú zmes naneste na tvár, počkajte pokým sa na vašej tvári zohreje a umyte ju vodou.

Ak chcete, túto masku si môžete vo väčšom množstve pripraviť aj do zásoby, i keď najlepšie výsledky dosiahnete s tou čerstvou.

Pleťová maska číslo 2

Škrob je univerzálnym prostriedkom a ak z neho dokážete vyrobiť pleťovú masku, potom si ju časom môžete obmieňať podľa vlastnej fantázie. Môžete pridať rôzne šťavy, napr. uhorkovú. My prinášame ešte jednu zaujímavú masku, ktorej cieľom je čo najviac pokožku hydratovať. Pripravíte ju tak, že do polovice pohára pridáte horúcu vodu, 2 lyžice škrobu a trochu hydratačného krému. Premiešate, počkáte, pokým zmes vychladne a nanesiete na tvár. Masku na tvári necháte 20 min. pôsobiť a potom ju opláchnete. Aplikujte túto masku 3-krát týždenne a vaša pleť bude pružnejšia, sviežejšia, bez mastnôt a nečistôt.

10. Suchý tepovací prostriedok aj na hračky

Poprášte koberec, sedačku či iné poťahy, ktoré nie je možné hodiť do práčky, škrobom. Počkajte pár minút a povysávajte. Škrob zbaví poťah nečistôt, prinavráti mu stratenú farbu a bude vyzerať tak, ako keby ho vytepovala nejaká profi firma. Ak chcete mať ešte lepší výsledok, posýpku zapracujte do hĺbky vlákien pomocou kefy a potom povysávajte.

Na podobnom princípe funguje aj očistenie plyšových hračiek. Ak sa vám ich nechce prať, hoďte plyšáka do igelitového vreca, pridajte pár lyžíc škrobu, uzavrite igelit, poriadne pretrepte a plyšáka vytiahnite. Bude čistučký a nebude zapáchať. Zvyšky škrobu môžete aj vykefovať.

11. Ľahšie žehlenie

Pridajte 2 lyžice škrobu do 2 pohárov čistej vody, vlejte do rozprašovača a aplikujte na bielizeň počas žehlenia. Bielizeň sa bude menej krčiť a žehlenie vám pôjde konečne od ruky.

Škrob na uľahčenie žehlenia

12. Škrob na pleseň, zápach a vlhkosť

Ak zacítite alebo uvidíte pleseň na knihách vo vašej knižnici, alebo vám páchne oblečenie zatuchlinou, nemusíte ich hneď vyhadzovať, fénovať alebo niečo podobné. Nasypte škrob medzi knihy, na knihy, dajte škrob do malej mištičky a šupnite ho do poličky s oblečením, absorbuje vlhkosť, ktorej výsledkom je šíriaca sa pleseň a zápach. Ak sa zbavíte vlhkosti, zbavíte sa aj plesne a zápachu.

13. Rozviaže a aj vyčistí

Pri zaväzovaní šnúrok sa niekedy stane, že namiesto dvoch mašličiek vznikne obrovský pomotaný uzol, ktorý nie a nie rozviazať. O to horšie, ak sú šnúrky zamotané na nových topánkach. Prvé, čo vám napadne, je zobrať nožnice a rozstrihnúť ich. Nerobte to, použite škrob. Posypte šnúrky škrobom a uzol sa za pár minút začne sám uvoľňovať. Navyše šnúrky vyčistí, vysuší a aj rozviaže.

14. Na lesklý nábytok

Ak máte doma škrob, nemusíte si kupovať drahý prostriedok na nábytok. Stačí, ak zmiešate pohár vody s lyžicou škrobu a nanesiete na nábytok alebo si urobíte väčšie množstvo a umiestnite ho do rozprašovača. Po aplikácii stačí nábytok utrieť handričkou. Nábytok bude bez prachu a bez mazaníc.

Zemiakový škrob

Vyššie sme spomenuli možnosti, ako využiť kukuričný škrob. Hoci môžete na všetky z nich použiť aj zemiakový, kukuričný je vhodnejší, to sa však netýka škrobenia bielizne. Kedysi sa škrobili obrusy a čipky pravidelne. Robilo sa to hlavne preto, aby obrusy s čipkami vynikli a mali krásny tvar. Keďže tieto domáce práce pomaly upadajú do úzadia, dnes už takmer nikto neškrobí. Ak by ste sa však rozhodli naškrobiť si bielizeň, na Veľkú noc urobiť kraslice obalené čipkou či vyhotoviť čipkované vianočné ozdoby na stromček, použite zemiakový škrob.

POSTUP: Dajte 1 lyžičku škrobu do 1 litra vody, namočte do vody bielizeň alebo čipky a nechajte pôsobiť, keď aj pár dní. Ak chcete mať ozdoby pevnejšie, použite viac škrobu a menej vody. Pridávajte škrob aj do práčky a bielizeň bude čistejšia, pevnejšia a nebude príliš pokrčená.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 19.09.2020
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovkyAko čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovky

Odtlačky, prstov, prach, množstvo špiny a baktérie, to všetko denne sadá na povrchu elektroniky a aj do jej vnútra. Aby vám televízor vydržal čo najdlhšie, nemali by ste zanedbávať jeho...

Kôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľneKôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľne

Kôš na bielizeň by mal skrývať bielizeň, izolovať pach a aj vkusne vyzerať. Poradíme vám, ako ho vybrať správne.

Čo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škoduČo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škodu

Vrátiť sa po niekoľkých dňoch domov a zistiť, že váš byt vytopil sused, je situácia, v ktorej sa nikto nechce ocitnúť. Vytopil vás sused? Tak by ste mali vedieť, ako sa v takej situácii...