Bezdrôtový videovrátnik – WiFi riešenie s externou kamerou

Klop, klop, klop. Cŕŕn. Klasické zvukové efekty, ktoré pri návšteve vášho bytu či domu počujete bežne. A teraz si možno poviete, čo je na tom vlastne zaujímavé. V skutočnosti však ide o dôležitý aspekt.

Dverný videotelefón - videovrátnik 

Zabezpečenie vášho domu, bytu a majetku je jednou z vecí, ktorá by vás mala zaujímať prioritne. Je len na vás, či ochranu seba, svojej rodiny i majetku chcete povýšiť na inú úroveň. Ak chcete vedieť, kto zvoní pri dverách bez toho, aby ste museli otvárať dvere či nazerať z okna, videovrátnik je skvelým pomocníkom.

Obľúbené videovrátniky


Čo je videovrátnik a kedy môže byť užitočný?

Pre mnohých možno neznáme zariadenie. Videovrátnik alebo dverový videotelefón je, jednoducho povedané, druh vstupného systému, ktorý plní funkciu klasického zvončeka, no obsahuje aj niečo navyše. Logicky už názov „videovrátnik“ napovedá, že okrem audio signálu, ktorým môže byť zvonenie či pípanie, máte aj video výstup, ktorý je prepojený s vnútornou jednotkou, resp. panelom s obrazovkou.

Vďaka tomu, že viete, kto je pred dverami alebo pred bránou, môžete pohodlne s osobou komunikovať cez zariadenie alebo jednoducho identifikujete danú osobu a pohodlne otvoríte dvere.

Skladá sa z dvoch častí – jedna sa nachádza hneď pri dverách a tú používa návšteva, ktorá vám zvoní na dvere, prípadne môže byť umiestnená už pri bráne, ak je vyššia a zamykáte si ju. Na tejto prvej časti sa nachádza zvonček s reproduktorom a kamerou. Druhá časť je umiestnená priamo v dome na prístupnom mieste (najčastejšie to býva v predsieni alebo chodbe). Tam vidíte aj počujete osobu, ktorá stojí pri dverách alebo bráne. Niektoré videovrátniky sú dokonca prepojené s mobilným telefónom pomocou aplikácie a vďaka tomu ani nemusíte chodiť do chodby – dvere viete otvoriť aj na diaľku.

Ideálnym časom, kedy by ste nad videovrátnikom mali začať premýšľať, je už pri plánovaní stavby domu, no stále sa dá nainštalovať aj dodatočne.

Legislatíva ohľadom videovrátnikov

Možno ste o tom ani netušili, no na videovrátniky sa vzťahujú určité legislatívne pravidlá. Spája sa to hlavne so súkromím a bezpečnosťou, ochranou osobných údajov a ich uchovávaním, prípadne spracovávaním. Dotýka sa toho všetkým známy GDPR zákon, ktorý bol v základnom znení vydaný v roku 2016 a rozšírený v roku 2018.

Čo to pre vás ako používateľa videovrátnika znamená? Nemusíte sa ničoho báť, nebudú vás v prípade jeho používania nijako trestne stíhať ani nič podobné. Dôležité v tomto prípade je, aby ste mali celý systém nainštalovaný licencovanou firmou, ktorá sa predaju týchto zariadení venuje profesionálne a nie je tam žiadna šanca, že by išlo o podvod. Netreba zabúdať ani na zmluvu o poskytovaní technickej služby. Povinnosťou každej inštalačnej firmy je zabezpečiť náležitú dokumentáciu a oboznámiť vás s postupom a spôsobom označenia snímaného priestoru, čo je vašou povinnosťou.

Domáci videotelefón

Typy videovrátnikov

Videovrátniky sa delia na dve základne skupiny, ktoré sa líšia napájaním, dizajnom i funkciami. Ide o analógové a IP, resp. digitálne videovrátniky. Vplýva to na možnosti využívania videovrátnika, no aj na jeho inštaláciu.

Analógový videovrátnik

Analógový videovrátnik funguje ako klasický vzdialený zvonček, len s tým, že tam máte pridanú kameru. Zariadenia z tejto kategórie sú lacnejšie, jednoducho ich nainštalujete cez kábel a ich používanie nie je zložité.

Nevýhod má tento typ videovrátnikov viacero. V prvom rade, nemôžete očakávať toľko funkcií. Nemôžete rátať s prepájaním na smartfón a ovládaním na diaľku. Ďalšou nevýhodou je horšia kvalita prenášaného zvuku aj obrazu, a to aj pri drahších zariadeniach z tejto kategórie.

IP videovrátnik

Chcete mať vchod do domu zabezpečený a zároveň mať možnosť ovládať zariadenie aj na diaľku? IP videovrátnik je pre vás tou najlepšou možnosťou. Tieto zariadenia majú vlastnú IP adresu, preto nesú tento názov. IP videovrátnik poskytuje väčšie pohodlie a množstvo doplnkových funkcií, takže ak ste fanúšikmi vyspelých technológií a radi si ich zaobstarávate do domácnosti, tak sa vám bude páčiť. Už nie je problém prepojenia so smartfónom, kvalitou obrazu a zvuku.

Spôsob napájania

Videovrátniky môžete pripojiť FTB alebo UTP kabelážou s tzv. PoE napájaním (Power over Ethernet), alebo prostredníctvom WiFi. To je veľkou výhodou hlavne vtedy, ak plánujete kúpu videovrátnika do bytu alebo už po dostavaní domu. Podľa typu napájania sa videovrátniky delia:

  • Videovrátnik napájaný zo siete – Pri zvolení tohto variantu musíte myslieť na to, ako je umiestnená elektroinštalácia u vás doma. Najčastejšie to býva tak, že ku dverám vedú dva káble, na ktoré sa pripája klasický zvonček, v takomto prípade môžete pripojiť len dvojvodičový videovrátnik. Zariadenie vyžaduje napojenie na 16 až 24 voltov. Následne sa celý softvér nainštaluje a spustí cez vnútorný panel. Ideálne teda je, ak máte zvonček už nainštalovaný, aby sa nemusela riešiť situácia s prívodným káblom. V opačnom prípade je to zdĺhavejšie a prirodzene i drahšie.
  • Bezdrôtový videovrátnik – Napájanie je zabezpečené cez batérie, ktoré sa musia dobíjať alebo vymieňať. Dôležitá je tiež vzdialenosť prenosu, ktorá býva najčastejšie okolo 100 až 500 metrov. Zariadenie je za pomoci WiFi prijímača a vášho vysielača navzájom spárované a vaša domáca sieť tak umožní vzájomnú komunikáciu zariadenia. Prístup je šifrovaný a získavate možnosť ukladania záznamov do cloudu (za poplatok). Súčasťou takýchto zariadení býva aj aplikácia pre smartfóny. No a samozrejme najväčšou výhodou je, že sa zbavíte akýchkoľvek inštalačných káblov vo vašom byte. Vnútorná jednotka (videotelefón) však logicky musí byť napájaná (230 V) priamo z elektrickej siete.

Najdôležitejšie parametre pri výbere

Rozhodli ste sa, že chcete do videovrátnika investovať? Skvelé! Teraz vám už len zostáva vybrať si produkt, ktorý vám bude najviac vyhovovať a poslúži vám na dlhé roky. Podľa predošlých informácií ste si mohli vybrať, či preferujete bezdrôtové alebo káblové riešenie, rovnako aj či chcete analógového alebo IP videovrátnika. Teraz prejdeme k detailnejším parametrom, medzi ktorými sa budete musieť rozhodovať – displej, vlastnosti kamery, nočné videnie, materiál a cena zariadenia.

Videovrátnik pri dverách s veľkým displejom

Displej

Vo veľkosti displeja rozdiely veľmi nie sú a väčšina výrobcov preferuje displej s veľkosťou 5 až 7 palcov. Lacnejšie modely môžu byť o čosi menšie (4,3 palca), no aj napriek tomu sú parametre veľmi podobné. Samozrejme, čím väčší displej bude váš videovrátnik mať, tým bude obraz lepší a zreteľnejší.

Displej zvyčajne býva na týchto zariadeniach dotykový, vlastnosťami aj vzhľadom pripomína tablet pripevnený na stene. Na boku sa nachádzajú tlačidlá, ktorými vzdialene môžete ovládať vstupné dvere a druhú časť videovrátnika. V prípade videovrátnikov, ktoré sú ovládané pomocou smarfónu, je ovládanie v aplikácii.

Uhol a rozlíšenie kamery

Uhly kamery môžu byť rôzne, od 60 stupňov až do 180 stupňov. Tento údaj pri konkrétnom videovrátniku určuje, koľko z priestoru bude pri snímaní vidieť. Klasicky majú kamery uhol 70 až 90 stupňov, no pri širokouhlých to môže byť až 180 stupňov. Samozrejme, čím širší je záber obrazu, tým lepšie, pretože budete mať komplexný prehľad o tom, čo sa deje pred dverami. Užitočnou funkciou je možnosť korekcie smeru záberu, teda otáčanie kamery, čo je možné zvyčajne až o 30 stupňov.

Aj keď sa môže zdať, že používanie tohto zariadenia nevyžaduje vysoké rozlíšenie kamery, opak je pravdou. Rozlíšenie a kvalita obrazu sú veľmi dôležité hlavne vtedy, ak nespoznáte človeka stojaceho pred dverami. Tento údaj je uvedený v pixeloch a rozpätie kvality, v ktorom je ideálne sa pohybovať, je 0,3 až 0,9 Mpx.

Nočné videnie

Kľúčovou vlastnosťou videovrátnika, najmä čo sa týka bezpečnosti, je nočné videnie. To oceníte vtedy, ak zostanete sami doma a nečakáte žiadne návštevy. Väčšina videovrátnikov túto funkciu má, v tme dokáže snímať obraz vďaka zabudovanému nočnému videniu alebo LED prísvitu.

Keď nájdete zariadenie, ktoré bude mať nočné videnie, tak sa zamerajte na to, do akej vzdialenosti dokáže v tomto režime snímať obraz. Lacnejšie kamery totiž nedokážu snímať v horších svetelných podmienkach na takú vzdialenosť a zachytia obraz maximálne do 1,5 metra. Pri kvalitnejších zariadeniach to môže byť aj dvakrát viac. Samozrejme, dôležité je, aké sú vaše požiadavky a či je pre vás použitie funkcie nočného videnia dôležité.

Wifi videovrátnik a aplikácia na telefón

Pohybový senzor

Upozorní vás na návštevu ešte skôr než sama zazvoní. Vďaka infračervenému videniu si poradí so záznamom pri zhoršenom svetle.

Nahrávanie

Ak potrebujete zaznamenať zvuk či obraz, funkciu nahrávania oceníte. Neželaným osobám nemusíte otvárať, ale ich tvár si uložíte priamo do telefónu.

Materiál a kvalita prevedenia

Videovrátnik sa bude nachádzať v exteriéri, takže je pri jeho výbere dôležité zvážiť, z akých materiálov je vyrobený a tiež aká je kvalita tohto prevedenia. Niekto si, samozrejme, potrpí aj na dizajn, no to by malo byť v tomto prípade druhoradé, zamerajte sa skôr na kvalitu zariadenia. Použité materiály súvisia s odolnosťou proti poškodeniam a správne prevedenie zabezpečí odolnosť proti vonkajším vplyvom.

Čo sa týka materiálu, tak siahnite po overených, o ktorých viete, že vydržia aj v horších podmienkach. Ideálny je na to hliník, nehrdzavejúca oceľ a iné pevné materiály. Na druhej strane, vyhýbajte sa materiálom, akými sú plast alebo kovy, ktoré ľahko podľahnú korózii.

TIP: Dizajn videovrátnika nedávajte na prvé miesto. Na tom by mala byť jeho funkčnosť a kvalita. Modely, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú najlepšie, môžu svojimi schopnosťami niekoľkonásobne prevyšovať tie na prvý pohľad najlákavejšie.

Odolnosť

Pri výbere si všímajte odlonosť proti vode, nečistotám a mechanickému poškodeniu. Údaje o odolnosti sú na jednotlivých zariadeniach špeciálne označené. Základom je označenie IP54 – zariadenie je prachotesné a vodotesné. Ideálne je, ak má kryt odolnosť IP66, a teda je odolný proti intenzívne striekajúcej vode. Ďalej si všimnite označenie IK, ktoré hovorí o odolnosti proti mechanickému poškodeniu, resp. nárazu. Kategória zariadení, ktoré majú najvyššiu odolnosť, je označená ako IK10.

Monitoring viacerých vstupov

Videovrátnik má totiž v závislosti od výrobcu skutočne rôzne funkcie. Je možné vytvoriť monitoring dvoch či troch vstupov (dvere, garáž, terasa), ktorých záznam sa bude zobrazovať na jednom paneli. Rovnako tak je možné vstupy oddeliť. Základné delenie, ktoré sa týka bežných užívateľov, je však v prevedení.

Videovrátnik Legrand do domu

Cena videovrátnika a obľúbení výrobcovia

Pre mnohých ľudí je na prvom mieste práve cena tohto zariadenia, no my sme ju zaradili až na posledné miesto. Cena by pre vás pri nákupe nemala byť rozhodujúcim faktorom. Samozrejme, treba ju brať do úvahy a treba si stanoviť určitý rozpočet, no najprv by ste mali zobrať do úvahy všetky vaše požiadavky na vyššie spomínané parametre.

Pri týchto zariadeniach je kľúčové to, že tie najlacnejšie modely sú naozaj najmenej odolné, na ich výrobu boli použité lacnejšie materiály a nemôžete rátať s tým, že vám vydržia roky. Zároveň nevylučujeme, že môžu byť aj v najlacnejšej kategórii výnimky a nájdete tam kvalitné zariadenia, kde nebudete platiť za značku, no je to skôr výnimočný prípad. Pri drahších zariadeniach býva výhodami napríklad aj dlhšia záruka alebo možnosť rozšírenia zariadenia o ďalšiu vnútornú jednotku. Dobré je si pred nákupom prečítať recenzie, aby ste mali prehľad, ktoré značky a modely sú najobľúbenejšie.

Cenová relácia najlacnejších videovrátnikov je na úrovni 100 až 200 eur. Drahšie modely s možnosťou rozšírenia alebo WiFi pripojením sú v rozmedzí 200 až 400 eurLacnejšie, avšak zároveň kvalitné sú systémy značky Commax alebo Emos (dajú sa objednať napr. z Andreashopu). Modernejšie a systémovo inovatívnejšie sú napríklad Legrand, Hikvision alebo DoorBird.

Inštalácia videovrátnika

Niektoré systémy podľa návodu zvládne nainštalovať aj zbehlejší kutil. Ak ste si však svojou odbornosťou nie celkom istí a nechcete inštaláciu pomerne drahého zariadenia podceniť, odporúčame asistenciu odborníka. Predídete tak zbytočným komplikáciám. Čo sa týka odolnosti, externý panel by mal zvládať teploty od -20 °C až po horúce 50 °C horúčavy na priamom slnku. Rovnako tak by mal byť odolný proti drobným nárazom alebo vonkajším vplyvom ako dážď či sneh.

Teraz sa môžete pustiť do upevňovania jednotlivých častí a aj tu by ste sa mali obrátiť skôr na odborníka, než sa s tým trápiť svojpomocne. Je viacero možností, ako sa dá videovrátnik pripevniť na stenu. Môžete ho mať zapustený do fasády alebo sa dá osadiť do pripraveného rámu. Pre lepšiu ochranu voči poveternostným podmienkam si dokúpte striešku alebo kovovú mriežku, ktorá ho ochráni aj pred krádežou.

Najčastejšie otázky – FAQ

Na záver sme si pre vás pripravili odpovede na niekoľko častých otázok v súvislosti s týmito zariadeniami.

Dá sa videovrátnik namontovať do bytového domu?

Dá, budete však potrebovať model s klávesnicou, aby ste doň mohli naťukať číslo bytového domu.

Aká je cena videotelefónu?

Základné modely sú dostupné do 200 eur.

Je nutné videovrátnika inštalovať licencovanou firnou?

Určite to odporúčame. V budúcnosti sa tak vyhnete prípadným problémo s GDPR.

Obľúbené videovrátniky

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

27/08/2021 09:17
Imro

Hľadal som lacný dverový zvonček za rozumnú cenu s dostatkom funkcií a do oka mi padol set Evolveo DoorPhone IK06. Všetko funguje tak, ako má a so zvončekom som spokojný, no rád by som upozornil používateľov na nedostatky, na ktoré som používaním prišiel. Vonkajšia kamerová jednotka by mala mať pozorovací uhol 110 stupňov, ale podľa mojich zistení nemá. Kameru som si umiestnil do rohu, čiže by som mal vidieť aj okolitú stenu, ale nevidím ju. Môže mať tak cca. 90 stupňov. Kvalita obrazu a vernosť podania farieb je horšia a vzdialenejší priestor, ktorý je osvietení slnko, je oveľa horšie vidieť. Našťastie, dá sa tu nastaviť korekcia farieb a svetelnosti. Nočné videnie som zatiaľ neodskúšal, takže k tomu sa neviem vyjadriť. Vyzváňanie je dosť silné a pripomína mi zvončeky z 80. rokov. Škoda, že výrobca nemyslel aj na možnosť nahrania vlastnej melódie. Aby som neuvádzal len negatívna, príjemne ma prekvapila komunikácia s vonkajšou jednotkou. Bez toho, aby som čokoľvek nastavoval, je prenos od začiatku dostatočne citlivý, hlasitý a krásne rozumieť bez nutnosti hovorenia priamo do mikrofónu alebo bez nutnosti zvyšovania hlasu. Vnútorná jednotka má pri správnom umiestnení dostatočný pozorovací uhol. Ak to mám zhrnúť, je to zvonček, ktorý plní svoj účel, bol lacný a ponúka možnosť pripojenia ďalšej jednotky alebo ďalších kamier. Aj napriek mojim výhradám som s ním spokojný.

29/08/2021 16:57
Magda

Používam dverový zvonček Sencor SWD 100, ktorý má pekný dizajn a dobrý dosah. Je malý, kompaktný a na výber ponúka až 48 rôznych zvonení. Vyberie si z nich každý. Páči sa mi, že funguje na batérie, preto nemusím nič nabíjať a keď sa baterky vybijú, dokúpim nové. Sú lacné, takže je to v pohode. Plus dávam za krytie IP44 pre vonkajší zvonček. Myslím si, že to bol výhodný nákup, zvonček je vodotesný a okrem melódie si môžem nastaviť aj intenzitu hlasitosti. Vyhovuje mi, nepotrebujem drahší ani vybavenejší model. Tento je úplne postačujúci.

29/08/2021 18:39
Daniel

Mám bezdrôtový domový zvonček Solight 1L67B, ktorý bol za dobrú cenu a spĺňa to, čo som od neho požadoval. Spárovanie bolo jednoduché, pričom je možné spárovať dvakrát zvonček a dvakrát prijímač na jeden spoločný okruh. Vyzdvihujem čierny dizajn, ktorý sa mne osobne páči viac než biely. Je tu mnoho melódií, z ktorých si vyberie každý, hoci mnohé z melódií sú dosť gýčové. :-) Oceňujem viacero úrovní hlasitosti a bohaté balenie. Bola tu aj malá strieška na zvonček a skrutky na montáž, takže som nemusel vôbec nič dokupovať. Zobral som rovno dve sady týchto zvončekov (tlačidlo na bránku + dvere, hlukostroje do zásuvky do dvoch poschodí domu). Podľa popisy sa mi všetky zvončeky podarilo spárovať na jeden signál. Na moje prekvapenie to išlo hladko. Je preto jedno, či niekto zazvoní pri vonkajšej bránke alebo priamo pri dverách do domu. Zakaždým sa rozozvučí prijímač v oboch poschodiach domu. Tlačidlo zvončeka sa veľmi dobre tlačí, je dosť mäkké, tak dúfam, že sa rýchlo neprederie. :-) Okrem gýčových melódií sú k dispozícii aj jednoduchšie zvuky, asi tak v štyroch verziách. Plus dávam za decentný modrý svit LEDky a veľmi dobrý dosah aj na väčšiu vzdialenosť, respektíve cez niekoľko stien. Všetko funguje stopercentne, som maximálne spokojný a uvidím časom, ako si bude tento zvonček viesť.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 21.03.2018
Posledná aktualizácia: 30.03.2023
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzieInfralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. V tomto článku sa dozviete, čo je pri výbere infralampy dôležité.

Stropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorovStropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorov

Prečo pouvažovať nad kúpou stropného ventilátora, aké má výhody a nevýhody a ako si poradiť pri kúpe?

Najlepšie vonkajšie bezdrôtové kamery na dom sú s nočným videním. Ako si správne vybrať?Najlepšie vonkajšie bezdrôtové kamery na dom sú s nočným videním. Ako si správne vybrať?

Ak nechcete, aby váš domov patril k ľahkým cieľom pre zlodejov, zvýšte jeho zabezpečenie pomocou vonkajších kamier. Ako môžu exteriérové kamery prispieť k ochrane vášho domu?