Oplatí sa záhradkárčenie v meste? Ako a kedy začať, čo sadiť

Keď sa povie pestovanie, automaticky sa nám v hlave vytvorí predstava dedín, záhradiek pri rodinných domoch a polí. Flóra a mestá sa väčšinou vnímajú v súvislosti s mestskými parkmi či botanickými záhradami. Len málokto sa pustí do pestovania kvetov, bylín a zeleniny v byte a v jeho bezprostrednom okolí. Povedzme si úprimne, pestovanie kvetov na oknách býva zväčša doménou postarších majiteľov bytov a nie každého záhradkárčenie nadchýna.

Záhradkárčenie v meste – ako na to?

V tomto článku vám však radi prezradíme, prečo sa pestovanie v meste oplatí a hlavne, ako sa do toho pustiť a čo si vysadiť.

Prečo sa záhradkárčenie v meste oplatí

Predtým, než sa do čohokoľvek pustíme, je dôležité poznať svoje „prečo“ – dôvod, pre ktorý to robíme a ktorý nás podrží vo chvíľach, keď sa nám skrátka nechce a strácame motiváciu. Je síce pohodlné zeleninu nakúpiť v supermarkete a kvety obdivovať len z diaľky v parku, avšak je niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí mať zopár rastlín aj doma:

 • Vypestujete si zeleninu aj vzťah k zdravej strave – Dnešná doba je charakteristická zrýchleným životným štýlom, stravovanie sa obmedzuje na rýchle zohriatie instantného jedla v mikrovlnke. A čo tak vybrať sa opačným smerom a zeleninu si najprv vypestovať? Pestovanie zeleniny určite ovplyvní aj váš pohľad na zdravé stavovanie. Čerstvá voňavá mrkva pôsobí vábnejšie než obrovské mrkvy zo supermarketu a aromatické bylinky z kuchynského okna určite použijete radšej než sušené zmesi z obchodu.
 • Oceníte rozdiel medzi domácim a kupovaným – Na vlastnej koži zažijete rozdiel medzi nadrozmernou zeleninou zo supermarketu bez vône, s minimálnou chuťou a vlastnou dopestovanou zeleninou bez chémie, plnej vône, šťavy a chuti. Omnoho viac tak oceníte biologické potraviny a výrobky od farmárov, ktorí nepoužívajú množstvo chémie a pesticídov, pretože všetko, čo konzumujeme, sa odráža aj na našom zdraví.
 • Naučíte deti niečo nové – Žijeme v dobe, keď deti brávame málo do prírody či na dedinu. Mnohé ani len netušia, odkiaľ zelenina pochádza a už vôbec nie to, že sa dá jednoducho vypestovať. Na balkóne teda síce nevysadíte zemiaky na celú zimu, avšak deti potešíte spoločným pestovateľským projektom, kedy si prejdú celým procesom od nákupu semienok či sadeníc cez zasadenie, polievanie a starostlivosť až po zber a konzumáciu. Práve takéto zážitky deťom tkvejú v pamäti a budú na ne s láskou spomínať.
 • Naučíte seba niečo nové – Nie je to len o deťoch, tieto základné zručnosti chýbajú aj mnohým dospelým. Okrem samotného pestovania sa naučíte viac o mestskom pestovaní a o tom, ako čo najefektívnejšie využiť obmedzený priestor balkóna, strechy, terasy či komunitnej záhrady. Plánovanie výsadby a starostlivá príprava sa postarajú o výsledok, na ktorý budete hrdí.
 • Odreagujete sa – Relax po celom dní práce s počítačom neraz skončí ako celý večer pri telke, počítači alebo na mobile. Ako psychohygiena a odreagovanie pôsobí záhradkárčenie – manuálna práca, pri ktorej sa sústredíte len na to, čo práve robíte rukami, čím doprajete mozgu zaslúžený odpočinok. Takáto práca vplýva na vaše zmysly, hmat pri dotyku s pôdou, čuch pri vôni rastlín a pôdy, zrak pri pohľade na rozkvitnuté rastliny či chuť pri ochutnávaní prvých jahôd.

Dôvody na to, prečo začať so záhradkárčením v meste? Najlepšie je vždy nájsť si vlastné, ktoré budú dávať zmysel vám. Medzi ďalšie bežné dôvody patria:

 • Pestovanie zdravej zeleniny bez zbytočných chemikálií a postrekov.
 • Úspora peňazí – bio produkty sú oproti bežným drahšie.
 • Budovanie si vzťahu s miestnou komunitou prostredníctvom komunitných záhrad.
 • Vlastná mestská záhradka poskytuje priestor pre sebarealizáciu a kreativitu.
 • Záhradkárčenie prospieva telu i mysli a celkovému zdraviu.
 • Podpora dlhodobo udržateľnej produkcie – lokálne pestovanie predsa dáva väčší zmysel než dovážanie zeleniny cez pol zemegule.
 • Lokálne pestovanie je prospešné pre životné prostredie.
 • Mestské záhrady na strechách, v predzáhradkách či komunitné záhrady pomáhajú prilákať včely, čmeliakov a ďalší hmyz, ktorý je dôležitý pre opeľovanie.
 • Viac zelene v meste pomáha zadržiavať vodu, predchádzať zosuvom pôdyochladzovať okolie počas letných horúčav.

Pestovanie v meste – vhodné rastliny

Kde všade je možné záhradkárčiť

Pri pomyslení na záhradkárčenie v meste si väčšina z nás predstaví niečo jednoduché, ako kaktus v obývačke, muškát na okne či paradajku na balkóne. Pestovanie však nemusí byť obmedzené len na 2 – 3 rastlinky v kvetináči a dá sa rôznorodo skombinovať tak, aby ste dosiahli vysnívané pestovateľské úspechy. Rastliny možno pestovať napríklad:

 • v kvetináčoch a nádobách v interiéri
 • v debničkách na balkóne
 • v kontajneroch na terase
 • vertikálne pestovanie na balkóne či na terase
 • na okennom parapete
 • na múrikoch ako skalničky a šplhavé rastliny
 • zavesené v kvetináčoch na stenách
 • popínavé rastliny na stenách
 • na strechách domov
 • v komunitných záhradách
 • v predzáhradke

Čo je možné v meste dopestovať

Množstvo druhov rastlín, ktoré možno v meste dopestovať, závisí od vašich špecifických podmienok, teda koľko miesta pre ne môžete vyhradiť, na ktorú svetovú stranu máte orientovaný byt, balkón či komunitnú záhradku, či to, koľko času chcete do pestovania investovať. V meste môžete vypestovať ovocie, zeleninu, ale aj bylinky, stálozelené rastliny či kvety.

 • Zo zeleniny dopestujete reďkovku, cibuľu, cesnak, mrkvu, petržlen, cukinu, papriku, uhorky, klíčky, šalát, rukolu, špenát, kel, kaleráb, hrášok, fazuľu a dokonca aj zemiaky.
 • Z ovocia sa pestujú hlavne balkónové paradajky, jahody, čučoriedky, maliny, egreše, ríbezle alebo brusnice.
 • Z bylín je obľúbená mäta, bazalka, medovka, pažítka, tymian, majorán, oregano, rozmarín či šalvia.
 • Z ďalších rastlín sa vyskytujú hlavne skalné ruže a sukulenty na múrikoch a v stenách, jednoducho udržateľné kaktusy, stálozelené izbové rastliny, rastliny filtrujúce vzduch, ako papraď, či rôzne kvitnúce druhy, ako dobre známy muškát, rebríček, aksamitník, kapucínka, levanduľa, sedmokráska a mnohé ďalšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Ako začať

Možností a spôsobov pestovania v meste je neúrekom, preto hlavne v začiatkoch môžete mať pocit, že je toho na vás veľa a neviete, kde začať. Dôležité je však zachovať si počiatočné nadšenie a motiváciu a ísť na to postupne, krok po kroku. Ak ste doteraz pestovali len málo alebo vôbec, vyberte si najprv menší počet rastlín, ktoré sú nenáročné na pestovanie. Po prvých pestovateľských úspechoch získate viac odvahy a odhodlania pre pestovanie ďalších, možno aj náročnejších rastlín. Pri výbere pestovaných plodín tiež siahnite po tých, ktoré obľubujete. Zbytočne budete pestovať cherry paradajky, ak ich neplánujete konzumovať.

Kedy začať

Na výsadbu semienok a priesad je ideálnym obdobím jar, najlepšie apríl, keď už nočné mrazy pomizli a je dostatočne teplo aj svetlo. Dlhšie a teplejšie dni sú aj skvelou motiváciou na to, vyjsť von, do záhrady, na balkón a nasadiť nejaké tie rastliny. To, čo chcete vysadiť, si naplánujte o mesiac – dva skôr. Doprajte si dostatok času na rozvrhnutie vašej mini záhradky, pripravenie priestoru a nákup kvetináčov, náradia, substrátov, semienok, priesad či rastlín.

Nie všetky rastliny totiž pestujeme zo semienok a niektoré si treba zasiať už skôr, v interiéri, aby vás stihli do apríla vyrásť priesady. Zo semienok si zasadíme napr. paradajky a papriky, ktoré vysadíme už na prelome februára a marca a uložíme ich na teplý slnečný parapet v interiéri. V apríli už budú pripravené na presadenie do záhradky. Priamo vysievame napríklad semienka uhoriek alebo hrach, na čo je vhodné obdobie v apríli. Pre lepšiu orientáciu v tom, kedy čo sadiť, je potrebné skontrolovať si kalendár záhradkára, resp. kalendár výsadby, v ktorých sú tieto obdobia uvedené. Presné dátumy sa menia sa každoročne s dátumom posledného mrazu.

Zakúpiť už dospelé rastliny sa oplatí najmä pri bylinkách, pri ktorých je pestovanie zo semienok náročné. Pozor, bylinky si kupujte skôr zo záhradníctva alebo trhoviska, nie zo supermarketu. Tie zo supermarketov sú určené skôr na priamy konzum – ich koreňová sústava je väčšinou nerušená a v kvetináči vám vydržia pár týždňov.

Plánujte v dostatočnom predstihu

Keďže výsadba vás čaká už na jar, v prvých mesiacoch roka nezanedbajte prípravu. Tá spočíva v získaní predstavy o rozmeroch miesta, kde budete sadiť, výberu rastlín, kúpe nádob a pôdy. Veľmi dobrou pomôckou je nakresliť si plán svojej mestskej záhradky. Možno zistíte, že sa vám všetky plánované rastliny nepomestia, alebo naopak, že vám ostane veľa nevyužitého priestoru. Ak máte priestoru menej, zvážte vertikálne pestovanie. Pri tomto spôsobe pestovania sa rastliny pestujú vertikálne nad sebou uchytené na stene. Na jednom priestore tak vypestujete omnoho viac rastlín, od šalátov, reďkoviek až po paradajky či hrášok – v závislostí od toho, koľko priestoru im dáte. Obdobným spôsobom je pestovanie v závesných nádobách, ktoré sa často používa najmä na balkónoch a terasách. Ak budete vysádzať na terase, vo vnútrobloku alebo zákutiach, kde je veľká časť vybetónovaná, zadovážte si debničky alebo väčšie nádoby do ktorých budete môcť vysádzať.

Malá strešná záhrada v meste

Zvážte výber rastlín

Výber rastlín by sa mal odvíjať od vašich preferencií, priestorových možností, náročnosti pestovania, orientácie vašej záhrady a potrieb rastliny, čo sa týka tepla, svetla, vlahy a hnojiva. Medzi menej náročné ovocie a zeleninu, ktoré sa oplatí v začiatkoch skúsiť, patria paradajky a paprika. Obom sa dobre darí na teplom a slnečnom mieste v závetrí s dostatkom vlahy. K paradajkám môžete zapichnúť tyč, po ktorej sa budú šplhať a ktorá ich bude podopierať. Ak máte radi pikantné jedlá, zasaďte si aj čili papričky, ktoré pôsobia aj veľmi esteticky.

Skvelou voľbou je aj koreňová zelenina, mrkva a petržlen, pri ktorých nezabudnite vyberať dostatočne hlboké nádoby, aby mali priestor pre rast. Mrkva a petržlen rastú dobre v kombinácii s cibuľou, ku ktorej môžete vysadiť aj ďalšie cibuľoviny ako cesnak a pažítka. Pažítku oceníte ako čerstvú pochúťku na chlebík a cibuľa, mrkva a petržlen vám vytvoria základ pre nedeľný vývar. Z jednoduchých rastlín, ktoré sú vhodné na priamy konzum, sú výborné aj reďkovky či žerucha. Na rast je nenáročný aj šalát a jeho rôzne odrody, rukola či špenát. Ak máte dostatok priestoru aj horizontálne, môžete vysadiť napríklad hrach, fazuľu alebo uhorky, ktoré potrebujú mrežu, po ktorej by sa šplhali.

Z bylín si vždy overte, ktoré z nich je možné pestovať v jednej nádobe a ktoré sa spolu nehodia. Osobitne nasaďte mätu a medovku, ktoré sa rozpínajú a zaberajú veľa miesta. Spolu môžete nasadiť bazalku, tymian, rozmarín, oregano či majorán. Ďalšou vhodnou kombináciou je pažítka, petržlen, šalviu a koriander. Ligurček sa rozpína a môže narásť do väčších rozmerov, no je silne aromatický, čo pôsobí odpudivo proti škodcom. Najčastejšie pestovaným ovocím, ktoré zvládnu aj začiatočníci, sú jahody. Doprajte im však dostatok miesta, aby ste mali aj dostatok úrody, a nezabudnite ich vyplievať, inak vám záhon zarastie. Z ovocia možno pestovať aj iné bobuľovité plody (maliny, černice, ríbezle), no ide o kríky, ktoré sú vhodné skôr do komunitnej záhrady než na balkón.

Pomedzi zeleninové nádoby je vhodné vysadiť aj kvetinové. Pestrofarebné kvety prilákajú opeľujúci hmyz, skrášlia vám záhradku a potešia príjemnou vôňou, ktorá v niektorých prípadoch môže pôsobiť odpudivo proti škodcom. Medzi takéto rastliny patrí známy aksamietnik, ale aj nechtík či kapucínka, no do výsadby sa vám bude hodiť aj muškát či rozchodník. Veľmi esteticky pôsobia aj menšie skalky tvorené zo skalných ruží, sukulentov a horských rastlín, ktoré môžu byť efektívne dotvorené okrasnými kamienkami, soškami čo fontánkou.

Niekoľko užitočných tipov

 • Priesady si nemusíte vysádzať len doma. Dajú sa aj zakúpiť, napríklad na trhoch, čo sa oplatí najmä v začiatku, keď sa môže stať, že vám priesady nevyrastú podľa predstáv.
 • Naučte sa správne zalievať. Pri mestskom pestovaní sa neraz stáva, že sa kvety prelievajú – dostávajú príliš veľa vody, pričom korene hnijú a listy žltnú. Potrebu vody skontrolujete ľahko dotknutím sa pôdy. Ak je ešte vlhká, na polievanie je priskoro. Pozor si dávajte najmä na prelievanie sukulentov, ktoré veľa vody nepotrebujú.
 • Naučte sa správne hnojiť. Každá rastlina má iné nároky na hnojivo, no najčastejšie si živiny navyše vyžadujú na jar, pri raste, alebo neskôr, keď kvitnú alebo dozrievajú plody. Výborným prírodným hnojivom je kompost, ktorý si tiež môžete pripraviť doma, aj keď žijete v meste.
 • Nemusíte všetko kupovať. Na pestovanie nemusíte použiť len drahé keramické črepníky, ktoré pôsobia esteticky, ale môžete obnoviť a znova použiť to, čo máte – hrnce, nádobky, vedrá a čokoľvek, čo je dostatočne veľké na rast plodín.
 • Stavte na vhodný substrát. Pôdu si môžete nabrať aj z voľnej prírody, avšak vhodný substrát zabezpečí, aby voda dobre odtekala, bude mať dostatok živín a buriny sa vyskytnú v menšom množstve.
 • Doprajte rastlinám dostatok priestoru. Pri plánovaní a vysádzaní počítajte s výškou dospelej rastliny, ktorá sa môže poriadne rozrásť a zatieniť ostatné rastliny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kompostéry

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 03.05.2021
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čemerica v kvetináči i v záhrade – pestovanie zo semena, vhodná pôda, starostlivosťČemerica v kvetináči i v záhrade – pestovanie zo semena, vhodná pôda, starostlivosť

Čemerice sú na starostlivosť nenáročné, no predtým, než sa do pestovania pustíte, si prečítajte, kam ich sadiť, akú zálievku potrebujú a aj to, ako ich rozmnožovať.

Ktoré bylinky sa neznášajú? Aké bylinky sadiť vedľa seba v kvetináčiKtoré bylinky sa neznášajú? Aké bylinky sadiť vedľa seba v kvetináči

Niet nad čerstvé a voňavé byliny rastúce v záhrade či v kvetináči na kuchynskom parapete. Ktoré bylinky je vhodné spolu pestovať a ktoré bylinky sa navzájom neznášajú?

Vhodné rýchlorastúce popínavé/ťahavé rastliny na pergolu – ruže, vinič, plamienok, hortenziaVhodné rýchlorastúce popínavé/ťahavé rastliny na pergolu – ruže, vinič, plamienok, hortenzia

Na to, aby pergola plnila svoju okrasnú funkciu, treba nájsť tú správnu kombináciu popínavých rastlín. Aké rastliny sa s obľubou sadia k pergole?