⭐ 15% zľava na ✅ celý nákup ❤️ Pozrieť ponuku

zavrieť

Záhradná sprcha – solárna prenosná alebo murovaná? Montáž, cena, skúsenosti

Premýšľate nad kúpou záhradnej sprchy? Takéto „zaradenie“ skutočne nie je na škodu. Poslúži ako náhrada, ale i doplnok k bazénu, ušetrí financie a v niektorých prípadoch i upratovanie.

Murovaná záhradná sprcha

Ak sa ešte stále neviete rozhodnúť, prinášame vám všetky potrebné informácie o záhradných sprchách.

Obľúbené záhradné sprchy

Kedy si zaobstarať záhradnú sprchu

Klasickú záhradnú sprchu môže vlastniť každý, kto má rodinný dom, rekreačnú chatu či záhradu s pozemkom, kde je, samozrejme, zavedený prívod vody. Sprcha do istej miery zastúpi bazén, i keď úprimne, nie je to úplne to isté, čo potvrdí asi každý majiteľ bazéna. Pri letných horúčavách je však akékoľvek osvieženie určite lepšie ako žiadne osvieženie. Záhradná sprcha je taktiež výborným doplnkom k bazénu, a to z viacerých dôvodov, ktoré si vymenujeme nižšie.

Existujú aj prípady, kedy pre vás záhradná sprcha nie je vhodnou voľbou? Ťažko povedať, žiadne objektívne dôvody asi skutočne nie sú. Záhradná sprcha pre vás môže byť zbytočnosťou napríklad vtedy, ak si ju zaobstaráte na chalupu, ktorú navštívite raz za leto. Menšie problémy môže spôsobiť teoreticky aj na menších pozemkoch, kde nie je možné zabezpečiť dostatočné odvádzanie vody, čím okolo sprchy vzniknú rozbahnené miesta. Tento problém je však možné vyriešiť napríklad umiestnením plastovej vaničky priamo pod sprchu.

Záhradná sprcha k bazénu

I keď mnohí predajcovia prezentujú záhradné sprchy ako náhradu bazénov, v skutočnosti hovoríme o asi najlepšom doplnku ku bazénom. Pred kúpaním sa síce nesprchuje každý, po ňom však asi áno. Predsa len, po vyjdení z chlórovanej vody padne sprcha v čistej vode vhod, no a používanie tej záhradnej sa nijako neodzrkadlí na vašich účtoch za elektrinu či plyn.

Záhradná sprcha je vhodnou voľbou, ak máte bazén

Pred čvachtaním v bazéne je zas oplachovanie vhodné najmä preto, aby ste si doň nenanosili zbytočnú špinu. Koniec koncov, pred kúpaním sa sprchujete aj na verejných kúpaliskách. Takáto drobnosť pritom dokáže podstatne znížiť prevádzkové náklady na chod bazéna. Ako? Čistejšia voda, rovná sa menej čistiacich tabliet, menej často zapnutá filtrácia alebo čistenie pomocou vodného vysávača. Ak máte bazén a deti, záhradnú sprchu oceníte ešte viac. Mláčky vody po celej trase, ktorú musia vaše ratolesti zdolať od bazéna ku kúpeľni, neobľubuje asi žiadny rodič. Aj v tomto smere, samozrejme, ušetríte množstvo financií.

Inštalácia a umiestnenie záhradnej sprchy

Aby ste mohli záhradnú sprchu používať, musíte mať na záhrade vonkajší prívod vody, teda hadicu, ktorá sa jednoducho pripojí k záhradnej sprche. Pozornosť venujte hlavne výberu vhodného miesta. Pri solárnych sprchách si vyberajte stanovisko, na ktorom svieti slnko z čo najväčšej časti dňa. Sprchu je dobré umiestniť na rovinku, riešením môže byť napríklad i drevená paleta. Myslite na to, že voda zo sprchy musí niekam odtiecť. Trávnik alebo chodníčky na záhrade pritom nie sú tými najlepšími miestami.

TIP: Záhradnú sprchu môžete umiestniť v blízkosti políčok so zeleninou či kvetmi. Pri každom sprchovaní im takto zabezpečíte závlahu. Takéto riešenie chce, samozrejme, trochu plánovania.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie solárne ohrevy a sprchy

Údržba záhradnej sprchy

Z hľadiska údržby sú záhradné sprchy skutočne nenáročnými zariadeniami. Zvonku ich stačí raz za čas opláchnuť čistou vodou, ak si potrpíte na dokonalý lesk, môžete ich vyleštiť od uschnutých kvapiek vody. Pokiaľ máte tvrdú vodu, je dobré sprchu párkrát za sezónu zvnútra prepláchnuť pomocou zmäkčovadla alebo obyčajného octu. Tento úkon je dobré vykonať tiež na začiatku a na konci letnej sezóny.

Keď sprchu nebudete používať dlhšie ako 3 dni, nechajte vypustiť všetku vodu zo zásobníka a naplňte ju novou. Odstáta teplá voda nie je úplne hygienická. Sprchu vypustite tiež vždy predtým, ako odídete na dovolenku či predĺžený víkend. Stojatá voda ju môže zvnútra zbytočne zaniesť riasami a usadeninou. Na zimu je potrebné vyprázdnenú sprchu umiestniť do interiéru, v lete jej na vašej záhrade nemá čo ublížiť.

Výber záhradnej sprchy

V obchodoch natrafíte na celý rad záhradných spŕch a tiež na menej tradičné kúsky, napr. na nafukovacie sprchy pre deti alebo podlahové sprchy. Pri výbere si všímajte najmä tieto parametre:

  • Veľkosť akumulačného zásobníka na vodu: Tento parameter je dôležitý pri solárnych sprchách. Väčší zásobník je vhodný pre početné rodiny, ak budete sprchu využívať len dvaja, postačia vám bohato i zásobníky s objemom okolo 14 litrov.
  • Váha: Príliš ľahká sprcha nemusí odolať náporom vetra, veľmi ťažká je zas náročnejšia na manipuláciu a zimné skladovanie. Najlepšia je teda zlatá stredná cesta. Extrémne ľahké sprchy je dobré dodatočne zaťažiť na ich spodnej časti.
  • Doplnkové funkcie a príslušenstvo: Veľmi praktické sú napríklad samostatné kohútiky na oplachovanie chodidiel alebo nastaviteľná výška sprchy. Pozerajte sa aj na dĺžku hadice. Niektoré sprchy sú predávané i s plastovou vaničkou, ktorá zabráni rozlievaniu vody po pozemku.

Solárna záhradná sprcha

Solárne záhradné sprchy sú nepochybne asi tou najlepšou voľbou. Majú vlastný akumulačný zásobník na vodu, ktorý môže byť umiestnený na ich spodnej časti alebo tvoriť samotné telo sprchy. Voda je ohrievaná slnečnými lúčmi, vďaka čomu prevádzka nestojí skutočne takmer nič. Tieto sprchy majú zväčša tmavú povrchovú úpravu, vďaka čomu sa voda v nich môže nahriať aj na viac ako 60 °C. Z tohto dôvodu obsahujú aj zmiešavaciu batériu – regulátor, pomocou ktorého si pri sprchovaní nastavíte približnú teplotu vody. Na výber máte pevné a tiež prenosné solárne sprchy.

  • Prenosné solárne sprchy: Majú menší akumulačný zásobník na vodu, väčšinou s objemom okolo 10 – 15 litrov, preto sa pod nimi neosprchujú 4 osoby po sebe. Ich výhodou je však ľahká manipulácia. Na jeseň ich stačí jednoducho opláchnuť, zdvihnúť a odložiť do garáže.
  • Pevné solárne sprchy: Majú väčší akumulačný zásobník na vodu (okolo 40 litrov a viac), sú teda i podstatne ťažšie a na ich umiestnenie je potrebné vybrať pevný podklad, napríklad dlažbu alebo drevené pódium. Tieto sprchy dostanete v rôznych dizajnových prevedeniach, takže okrem praktickej stránky splnia aj tú estetickú.

Záhradné sprchy bez solárneho ohrevu

Na takéto kúsky dnes narazíte skôr zriedka, avšak i záhradné sprchy bez solárneho ohrevu splnia svoju funkciu. V podstate ide o „zariadenie“, do ktorého pripojíte hadicu, a pomocou kohútika viete regulovať tok vody cez klasickú sprchovú hlavicu. Takéto sprchy stoja skutočne pár eur, preto sú dobrým riešením na chalupy či záhradky. Samozrejme, natrafíte aj na sprchy obložené drevom alebo so zabudovaným stojanom, ktoré aj bez solárneho ohrevu stoja o čosi viac.

Záhradná sprcha s dreveným obložením

Na rovnakom princípe, teda bez solárneho ohrevu, väčšinou fungujú aj podlahové záhradné sprchy. Sprcha na prvý pohľad pripomína menšie pódium, pripojí sa naň záhradná hadica a voda strieka odspodu.

Murované záhradné sprchy

Murované záhradné sprchy si nekúpite „vcelku“, musíte si ich postaviť, alebo nechať postaviť, sami. Pri murovaných záhradných sprchách je najprv potrebné vytvoriť akési „zákutie“ s minimálne dvoma stenami a podlahou. Následne sa doň zavedie prívod vody a sprcha je na svete. V tomto prípade máte takmer nekonečné možnosti. Môžete využiť drevo, kameň, tehlu alebo tieto materiály kombinovať, sprcha môže byť súčasťou terasy či altánku, alebo ju môžete zakomponovať medzi stromy a inú zeleň na vašej záhrade.

Záhradné sprchy bez prívodu vody

Ak nemáte na vašom pozemku vonkajší prívod vody a snívate o záhradnej sprche, existuje niekoľko riešení. Prvým z nich je záhradná sprcha s nádržou, ktorú si vyrobíte najjednoduchšie z veľkého čierneho suda. Ak taký nemáte, pokojne ho natrite čiernou farbou. Na výrobu záhradnej sprchy zo suda musíte najprv vytvoriť konštrukciu, ktorá bude vyššia ako vy. Na ňu položíte sud s vodou, do ktorého navŕtate dieru na sprchovaciu hlavicu, a namontujete vodovodný kohútik. Takto si vyrobíte alternatívu k solárnej sprche, ktorá však nebude mať reguláciu teploty a voda z nej sa jedného dňa vyčerpá. Nevýhodou je aj sprchovanie pod odstátou vodou.

Záhradnú sprchu si môžete vytvoriť zo suda

Druhou, jednoduchšou, praktickou a veľmi lacnou možnosťou sú čierne závesné vrecia s kohútikom. Ich objem sa väčšinou pohybuje len okolo cca 10 litrov, ak však nemáte inú možnosť, ani toto riešenie nie je na zahodenie.

Zhrnutie výhod a nevýhod záhradnej sprchy

Hlavnou výhodou záhradnej sprchy je šetrenie energií a financií. Na Slovensku máme v priemere 3 – 4 teplé mesiace, počas ktorých môžete záhradnú sprchu využívať naplno, a to nielen na rýchle osvieženie alebo opláchnutie pred a po kúpaní v bazéne, ale taktiež na „normálne“ večerné sprchovanie. V solárnej sprche, v ktorej sa voda počas dňa nahreje na viac ako 50 °C, ostane príjemne teplá, ak nie vyslovene horúca, aj vo večerných hodinách. Pre tých, ktorí bazén nemajú, záhradná sprcha sčasti zastúpi jeho funkciu.

Záhradná sprcha v podstate nemá žiadne nevýhody. Ak by ste si ju aj kúpili a po čase zistili, že ju nechcete využívať, môžete ju vždy predať alebo odložiť do garáže. Údržba a montáž taktiež nepatria k žiadnym zásadným investíciám. S menšími komplikáciami sa môžete stretnúť len v tom prípade, že sprchu umiestnite na nesprávne miesto, napríklad priamo na trávnik a zároveň rovnú plochu, z ktorej nebude mať voda ako odtekať. V takomto prípade si môžete už po jednom či dvoch osprchovaniach dokonale rozbahniť časť pozemku.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 21.07.2020
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Malá predsieň – inšpirácie, ako oživiť chodbu (dizajn, farba, tapety)Malá predsieň – inšpirácie, ako oživiť chodbu (dizajn, farba, tapety)

Predsieň alebo  vstupná chodba je   dôležitou súčasťou každého bytu i domu.  Venujte jej čas a zariaďte ju tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a aby vám v nej nič nechýbalo.

Tapeta vs omietka na stenu do kuchyne, kúpeľne, spálne či detskej izby: Výhody a nevýhody Tapeta vs omietka na stenu do kuchyne, kúpeľne, spálne či detskej izby: Výhody a nevýhody

Čo si vybrať – tapety alebo omietku? V dnešnom článku sa budeme snažiť povedať vám o všetkých výhodách a nevýhodách tapiet aj omietky.

Inšpirujte sa zaujímavými tapetamiInšpirujte sa zaujímavými tapetami

Ak uvažujete o zmene vo vašej domácnosti nebojte sa nových nápadov, ktoré prinesú k vám domov niečo nové, a skúste siahnuť po zaujímavej tapete s abstraktným motívom.