Drevený, plechový, plastový, murovaný záhradný domček – výhody a nevýhody jednotlivých materiálov

V záhradnom domčeku môžete skladovať náradie, zriadiť pri ňom miesto na sedenie, gril alebo ohnisko. Môže slúžiť aj ako detský záhradný domček. Je na vás, čo všetko do svojho záhradného domčeka zakomponujete a koľko bude mať častí. Dôležité je, aby bol dobre umiestnený, rozvrhnutý a postavaný z kvalitných materiálov.

Drevený záhradný domček

Hlavne materiálom sa budeme venovať v tomto článku.

Obľúbené modely záhradných domčekov


Najlepšie materiály na základy

Kvalitný záhradný domček stojí na pevných základoch. Takže zamerajte sa aj na materiál tejto časti domčeka. Pri jeho stavbe máte dve možnosti – celý si ho môžete zakúpiť v obchode a ušetríte si tým množstvo času alebo si ho môžete postaviť svojpomocne, čo vám zas ušetrí financie. Pri oboch spôsoboch budete musieť vybudovať základy. Na výber máte tieto možnosti:

 • Základy zo štrku – najjednoduchším riešením sú práve štrkové základy. Na vybrané stanovisko len nasypete vrstvu štrku a môžete sa pustiť do stavby. Hrúbka takéhoto základu je väčšinou minimálne 10 centimetrov a vyrovná terén na stavbu záhradného domčeka. Toto riešenie má aj svoje nevýhody - časom sa môže stať povrch nerovnomerným a steny domu začnú vlhnúť.
 • Betónová platňa – je to bezpečné a stabilné riešenie, ktoré sa osvedčilo pri rôznych typoch stavieb. Hodí sa pre náročnejších užívateľov a väčšie stavby. Hrúbka betónovej platne by mala byť minimálne 10 centimetrov a určite by mala byť vystužená sieťkou, aby ste sa vyhli popraskaniu.
 • Pätky – základové pätky na záhradný domček sa ukladajú do hĺbky 80 centimetrov a 10 centimetrov zostáva nad zemou. Pätky sú najlepším, ale aj najnáročnejším riešením. Podlaha domčeka býva v tomto prípade z OSB dosiek. Pätkové základy sú síce časovo náročné na postavanie, no ide o stabilný systém s dlhou životnosťou a do rôznych typov terénu.

Plastový záhradný domček

Prvým z materiálov, z ktorých si pri záhradných domčekoch môžete vyberať, je plast. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako menej šťastná voľba kvôli nižšej kvalite, no plast má aj množstvo výhod. Plastové záhradné domčeky sa vyrábajú z polykarbonátu, ktorý má 100 % UV ochranu, polyetylénu alebo tvrdeného plastu. Táto technológia výroby zabezpečí, že je výsledný materiál pevný, odolný voči poškodeniam a s dlhou životnosťou. Výhodou je aj jeho ľahkosť.

Plastový záhradný domček

Stabilitu neovplyvňuje ani silnejší vietor, priame slnko aj vlhkosť. Má dobré tepelno-izolačné vlastnosti, vďaka čomu nebude problém používať ho aj počas chladnejších mesiacov. Steny domčeka sú v tomto prípade hrubšie, čo vyplýva z vlastností plastu. Po rokoch bude mať stále rovnakú farbu, tvar aj funkčnosť.

Aké sú všetky výhody a nevýhody záhradného domčeka z plastu?

Výhody:

 • Je odolný voči poveternostným podmienkam a rôznym typom zaťaženia.
 • Nepotrebujete stavať hrubé a pevné základy.
 • Nie je potrebná žiadna pravidelná údržba.
 • Z finančného hľadiska je to najlepšie riešenie, pretože plastové domčeky sú cenovo najviac dostupné.
 • Vyberať si môžete z rôznych zaujímavých dizajnov, ktoré sa budú presne hodiť do vašej záhrady.

Nevýhody:

 • Aj keď nie sú potrebné hrubé základy, tak by ste mali domček ukotviť do zeme.
 • Plast je vždy len plast a nebudete mať z neho prírodný pocit, ako je to pri dreve.
 • Je dobré zabezpečiť ho pred krádežou, hlavne ak v ňom uskladňujete drahšie zariadenie.

Plechový záhradný domček

Najviac predávané druhy sú plechové záhradné domčeky, pretože je to taká zlatá stredná cesta. Materiál býva prepracovaný, kvalitný a s dlhoročnou výdržou. Ak budete mať na výber rôzne typy, odporúčame zvoliť domček z pozinkovaného plechu. Zinkovanie je spôsob ošetrenia a jedna z najmodernejších ochranných technológií, ktoré sa na úpravu kovov používajú. Vytvára ochranný film na povrchu, čím sa predchádza korózií.

Plechový záhradný domček

Aby bol plech dostatočne pevný, jeho hrúbka by mala byť min. 0,3 mm. Zabezpečíte si tým pevnosť, odolnosť, stabilitu a dobré izolačné vlastnosti. Podobne ako pri plaste, aj tu je dôležité kotvenie do zeme. Tým pádom nedôjde k podfúknutiu a poškodeniu záhradného domčeka. Použite na to zemné vruty, ktoré dostanete priamo s domčekom alebo ich kúpite v železiarstve. Plech je zrecyklovateľný materiál, čo je oproti plastu veľkou výhodou, hlavne z ekologického hľadiska.

Aké sú výhody a nevýhody plechových záhradných domčekov?

Výhody:

 • Materiál je odolný, má dlhú životnosť a nepotrebuje častú starostlivosť.
 • Obstarávacia cena je oproti dreveným domčekom výhodnejšia.
 • Vďaka jeho stavbe získate dostatok miesta na uskladnenie náradia či záhradného nábytku.
 • Je multifunkčný.
 • Nie je potrebné stavať pevné základy.
 • Toto riešenie je priateľské k životnému prostrediu.
 • Na výber máte z viacerých tvarov a farieb (zelená, šedá, strieborná, antracitová, čierna).

Nevýhody:

 • Nedajú sa využiť na sedenie alebo vytvorenie terasy.
 • Majú menej estetický vzhľad.
 • V lete v ňom môže vystúpiť teplota vysoko, hlavne pri priamom slnečnom žiarení.

Drevený záhradný domček

Drevené záhradné domčeky vás upútajú hlavne svojím prírodným vzhľadom, vôňou a multifunkčným využitím. Poďme na to pekne po poriadku. Čo sa týka materiálu, tak drevo je ideálne pre milovníkov prírody a dovolenkovej nálady vo vlastnej záhrade. Zo všetkých typov má najlepšiu tepelnú izoláciu. V tomto prípade je nevyhnutná pravidelná starostlivosť.

Záhradný domček z dreva

Z hľadiska ceny je to najviac nákladne riešenie. Na druhej strane, doprajete si tak vysoko kvalitný, prírodný a na pohľad najkrajší záhradný domček. Navyše, okrem uskladnenia náradia ho viete premeniť aj na odpočinkové miesto. Je len na vás, ako sa rozhodnete jeho vnútorný priestor a okolie využiť. Pridať sa dá aj terasa s prístreškom, kde si môžete užiť rannú kávičku či oslavu s priateľmi.

Aké sú výhody a nevýhody drevených záhradných domčekov?

Výhody:

 • Prírodný, ekologický materiál.
 • Možnosť výberu z klasických aj moderných dizajnov záhradných domčekov.
 • Výborné tepelno-izolačné vlastnosti.
 • Robustnosť a stabilita.
 • Multifunkčné využitie.
 • Zvládanie nepriaznivých podmienok a dlhá životnosť (pri správnej starostlivosti).
 • Vytvorenie vlastnej oázy pokoja a priestoru na stretávanie s priateľmi v exteriéri.

Nevýhody:

 • Vyššia obstarávacia cena.
 • Drevo vyžaduje starostlivosť pri stavbe aj pravidelne počas roka.
 • Ťažšia montáž.
 • Pri nesprávnej starostlivosti hrozí výskyt plesní, škodcov a iných typov poškodenia.

Murovaný záhradný domček

Skúsený domáci majster si dokáže postaviť murovaný záhradný domček aj svojpomocne. Najväčšou výhodou je možnosť prispôsobenia tvaru a konštrukcie na mieru. Svojpomocná stavba je cenovo dostupnejšia, ak si zvolíte stavebnú firmu, môže vás stavba vyjsť na niekoľko tisíc až desaťtisíc eur. Murovaná stavba si vyžaduje minimálne ohlásenie, pri väčšej ploche je niekedy nutné vybavenie stavebného povolenia. Samozrejmosťou je stavebný projekt, avšak nespornou výhodou je odolnosť záhradného domčeka. Ide o najpevnejšie riešenie, ktoré odolá nepriazni počasia.

Murovaný záhradný domček

Aké sú výhody a nevýhody murovaných záhradných domčekov?

Výhody:

 • Pevná a odolná stavba, ktorá znesie nepriaznivé počasie.
 • Tvar a veľkosť sa dá prispôsobiť.
 • Farba a tvar sa dajú zladiť s domom.

Nevýhody:

 • Vysoké náklady na stavbu.
 • Nutnosť ohlásiť stavbu, prípadne je nutné vybavenie stavebného povolenia.
 • Výstavba trvá dlhšie.

Najčastejšie chyby pri stavbe

So stavbou záhradného domčeka a výberom ideálneho materiálu súvisia aj niektoré z nižšie spomínaných chýb, ktorých sa ľudia často dopúšťajú. Je to stavba, ktorú budete chcieť vyriešiť jednorazovo, preto si treba dobre premyslieť, aký materiál, veľkosť, farbu či umiestnenie zvolíte. Máme pre vás krátky zoznam vecí, na ktoré treba myslieť pri výbere aj stavbe záhradného domčeka.

Stavba záhradného domčeka

Pozor na zákony

Pri dome sa vybavuje množstvo papierov a povolení. Záhradný domček v niektorých prípadoch nie je výnimkou a musíte sa riadiť zákonom. Nie je to tak, že si môžete robiť na svojom pozemku čo chcete. Inak by vám hrozila nemalá pokuta. Obvykle táto stavba nevyžaduje žiadne stavebné povolenie. Pozor! V prípade, že by mal viac podlaží, rozlohu viac ako 25 metrov štvorcových a výšku viac ako 5 metrov, tak si stavebné povolenie musíte vybaviť.

V každom prípade ste povinní stavbu ohlásiť na príslušnej obci a nesmie ísť o stavbu na podnikateľský účel. Pred ohlásením musíte ešte získať súhlas suseda, ak je stavba k hranici pozemku menej ako 2 metre. Vopred sa informujte o všetkých podmienkach na úrade, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám a pokutám.

Nestabilné základy

Nepodceňuje ani stabilné základy. Samozrejme, záleží hlavne na materiáli záhradného domčeka. Ak by ste nijako nepripravili plochu na stavbu, mohlo by sa stať, že začne od zeme vlhnúť a môže sa narušiť statika. Pri plastových domčekoch môže byť základ štrkový a vhodný je aj ukotvenie do zeme. Plechové záhradné domčeky je dobré postaviť a ukotviť na pevných základoch. Najťažšou a najnáročnejšou stavbou je drevený domček, pri ktorom by ste mali zvoliť jednoznačne betónovú platňu.

Malý priestor

Už pred výberom materiálu by ste si mali premyslieť, aký veľký by mal záhradný domček byť. Dodatočne ho už nebudete môcť nafúknuť. Veľkosť domčeka sa odvíja od viacerých faktorov – konkrétneho spôsobu využitia, množstva náradia a záhradného nábytku, veľkosti záhrady a počtu členov v domácnosti. Dajte si pozor aj na rozmiestnenie okien a dverí. Do úvahy berte taktiež okolie domčeka – vysoké stromy, záhony, chodníčky a plot.

Precenenie stavebných schopností

Napozeráte si videá na YouTube, prečítate si návod a už si myslíte, že bude pre vás stavba záhradného domčeka malina. No pri stavbe zistíte, že to nie je úplne ako vo videu a vyžaduje to trochu odbornej znalosti aj praxe.

Pri plastových a plechových domčekoch sa vám to nemusí stať, no záhradné domčeky z dreva sa stavajú zložitejšie. V tomto prípade je dobré zvážiť stavbu na kľúč priamo od dodávateľa. Aj keď si za to priplatíte, ušetríte si tým čas, nervy a budete vedieť, že je práca odvedená kvalitne.

Nezmyselné šetrenie

Toto súvisí aj s predošlým bodom, keď sa ľudia snažia ušetriť peniaze za stavbu záhradného domčeka na kľúč – k tomu patrí aj šetrenie na značke, materiáli, dizajne alebo prevedení. Samozrejme, oplatí sa využiť zľavy u predajcov. No vždy by ste si mali vybrať firmu, s ktorou majú ľudia dobré skúsenosti, používajú moderné technológie a kvalitné materiály. Pred výberom porovnávajte, urobte si prieskum, komunikujte s predajcom a stanovte si svoje špecifické požiadavky.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

28/08/2022 15:46
Zona

mame dreveny a hned sme k nemu zladili aj detske ihrisko, pieskovisko a hojdačky

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 08.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...