Prenosné kovové záhradné ohnisko s grilom i bez si môžete vyrobiť alebo kúpiť

Medzi najkrajšie letné zážitky vždy zaručenie patria posedenia pri ohni s priateľmi a opekanie špekáčikov, slaniny či ďalších dobrôt. Oheň vyžaruje teplo a vábi nás svojimi plamienkami a pukotom, čím vnáša do nášho večera pokoj a príjemnú atmosféru.

Ako si vybrať záhradné ohnisko?

A to je len zopár dôvodov, prečo sa mnohí rozhodli zakúpiť si alebo vlastnoručne postaviť záhradné ohnisko.

Obľúbené záhradné ohniská

Prečo si zadovážiť záhradné ohnisko

Dôvodov, prečo by ste si aj vy mali zadovážiť záhradné ohnisko, je neúrekom. Mnohých ľudí láka práve atmosféra, ktorú dokáže vytvoriť len teplo a svetlo ohňa. Posedenie s rodinou či priateľmi na chate alebo na záhrade je vždy pekným zážitkom, no je to práve oheň, ktorý dokáže vytvoriť hrejivú atmosféru pohody a pokoja. Teplo ohňa zároveň s klesajúcou vonkajšou teplotou zahreje a vy si budete môcť večer užiť ešte dlhšie než zvyčajne.

Ohnisko je dôležité aj z bezpečnostného hľadiska, keďže sa stavia mimo dosahu budov, drevených konštrukcií či porastov a jeho okolie býva vyložené štrkom či okrasnými kamienkami. Často predstavuje aj určitý centrálny bod v záhrade a dodáva jej nový impulz. Nebude vám však pridávať veľa starostí, keďže jeho údržba vám zaberie minimum času. Ohnisko je zároveň veľkým lákadlom pre deti, ktoré sú hravé a zvedavo pobehujú okolo ohňa tešiac sa, čo si na paličke opečú.

Ako si vybrať záhradné ohnisko

Záhradné ohnisko si môžete buď kúpiť, alebo vlastnoručne postaviť. S kupovanými ohniskami siahnete o čosi hlbšie do vrecka, no ušetríte čas a ak nie ste zrovna domáci kutil, tak aj zbytočnú námahu, ktorá by mohla vyjsť na zmar. Výber záhradného ohniska nie je až taký zložitý, ak viete, čo hľadáte a ako budete ohnisko využívať. Jestvuje niekoľko parametrov alebo charakteristík, nad ktorými sa pred kúpou zamyslite.

Štýl

Kupované záhradné ohniská sú prenosné ohniská v tvare misy, do ktorej sa kladie drevo alebo uhlie a tvorí základ ohniska. Najzákladnejší model je tvorený z okrúhlej misy na troch nôžkach bez vrchnej ochrany. Slúži na oddelenie ohňa od okolitej trávy, listov a iných prírodných materiálov, na ktoré by sa mohol oheň rozšíriť. Tieto modely jestvujú v rôznych veľkostiach a pohybujú sa v niekoľkých desiatkach eur v závislosti od veľkosti a dizajnu.

Drahšie modely majú rôzne tvary – hranaté, tvary debničiek, lampášov, geometrických prvkov a iné dizajnové útvary. S vyššou cenou prichádza aj lepšie vybavenie, napríklad vrchná mriežka, ktorá zabraňuje šíreniu iskier do okolia a zvyšuje tak bezpečnosť. Ďalšie modely sú zas vybavené mriežkou, ktorú je možné využiť na grilovanie mäsa a zeleniny. Štýl ohniska teda nezávisí len od vášho vkusu, ale aj rozpočtu a požadovaných vlastností.

Materiál

Medzi často využívané materiály patrí nehrdzavejúca oceľ, ktorá predstavuje odolný materiál. Ľahko sa čistí a udržiava, odolá náporom počasia a je pomerne ťažká. Ľahšie kovy, ktoré sa používajú na prenosné ohniská, teda ak si ho chcete brávať napríklad na chatu, sú odlievaný hliník alebo meď. Hliník je mäkký a lacný materiál, no odolný voči korózii, avšak meď sa dokáže ľahko znečistiť a získať patinu. Jedným z najodolnejších materiálov je liatina. Liatinové ohnisko je však väčšinou príliš ťažké na to, aby bolo vhodné na pravidelný prenos, avšak jestvujú aj liatinové prenosné ohniská.

Kovové záhradné ohnisko

Cena

Cena je určite dôležitým parametrom a nemusí znamenať výrazný zásah do vášho rodinného rozpočtu. Menšie ohniská z lacnejších materiálov zakúpite už od 20 eur, pričom priemerné ohnisko základného tvaru sa pohybuje vo výške 50 – 100 eur. Drahšie ohniská už ponúkajú viac možností využitia, napríklad mriežku na grilovanie, kotlík na varenie gulášu, ochranu pre iskrami, priestor na uskladnenie dreva a podobne.

Umiestnenie

To, kam sa chystáte ohnisko umiestniť, je pri výbere taktiež podstatné. Ak máte málo priestoru a ohnisko sa bude nachádzať vo väčšej blízkosti budov, pri výbere dbajte viac na bezpečnostné prvky. Ak hľadáte ohnisko, ktoré by ste mohli jednoducho prenášať a brať zo sebou na stanovačku či na chatu, siahnite po ľahších materiáloch. A v neposlednom rade si zistite, ako je to so zakladaním ohňa v obci, v ktorej budete ohnisko využívať – na niektorých miestach totiž platia prísnejšie pravidlá.

Ďalšie doplnky

Modely s ochrannou mriežkou proti šíreniu iskier ponúkajú aj hák/kutáč s drevenou rukoväťou, vďaka ktorému možno ochrannú mriežku ľahko odstrániť bez nebezpečenstva popálenia, a zároveň ho možno použiť na úpravu pahreby. Praktickým doplnkom je aj krycí vak, ktorým možno ohnisko zakryť vtedy, keď sa nepoužíva, vďaka čomu odolá nepriaznivému počasiu a prezimuje bez poškodenia. Pri uskladnení tak budete mať istotu, že ohnisko nezhrdzavie, nepoškriabe sa a nezanesie nečistotami. Využitie nájdu aj stojany na drevo, do ktorých si vopred pripravíte palivo a budete ho môcť jednoducho priebežne prikladať. Multifunkčné ohniská prichádzajú aj s trojnožkou a kotlíkom na guláš či mriežkou na gril, vďaka čomu získate záhradné ohnisko s grilom. Pri väčších modeloch poteší komín, ktorý bude dym odvádzať jedným smerom namiesto toho, aby šiel tam, kam ho práve vietor zaveje.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako postaviť záhradné ohnisko

Záhradné ohnisko si môžete aj postaviť, ak ste dostatočne zruční a radi stavbe venujete 1 víkend. Stavbou záhradného ohniska vytvoríte neprenosné ohnisko, ktoré sa stane centrálnym bodom vašej záhrady. Vaším prvým krokom by mal byť výber miesta. Obľúbeným umiestnením je priestor v blízkosti terasy, záhradného jazierka, bazéna či altánku. Myslite však na to, že ohnisko musí stáť v dostatočnej vzdialenosti od domu, iných budov, drevených konštrukcií, stromov, kríkov a v podstate čohokoľvek, čo by mohlo predstavovať požiarne riziko.

Zamyslite sa aj nad veľkosťou stavby. Okrem samotného ohniska budete pravdepodobne chcieť okolie vyložiť štrkom, kamienkami alebo dlažbou, na ktorú umiestnite drevené lavice alebo záhradný nábytok na posedenie či stôl na prípravu a konzumáciu jedla. V závislosti od veľkosti stavby bude potrebná komunikácia so stavebným úradom. Pri záhradných ohniskách však väčšinou stavebné povolenie nie je potrebné, avšak je vhodné stavbu stavebnému úradu ohlásiť.

Zvoľte si druh ohniska

Záhradné ohnisko je široký pojem. Môže ísť o maličkú okrúhlu nadzemnú stavbu, ale aj rozsiahlu stavbu s hlbokými základmi a terasou. Preto vám odporúčame pozrieť si inšpirácie na internete a tak zvoliť, ktorá alternatíva bude najlepšia pre vás. Ak máte málo miesta a hľadáte niečo skutočne jednoduché na víkendové opekanie, postačí vám neveľký kameňmi vyložený kruh. Ak chcete ohnisko na časté opekanie s väčším počtom ľudí, zamyslite sa nad úpravou väčšej časti terénu a stavbou terasy. Ak už terasu máte, premyslite si, aký tvar a stavebný materiál by sa do vašej záhrady hodil najviac. Ak bývate vo veternej oblasti, zvážte stavbu v závetrí, resp. vykopte skutočne hlboké základy, aby bolo celé ohnisko aj s posedením pod povrchom.

Stavba záhradného ohniska

Vyberte a zabezpečte materiál

Obľúbenými stavebnými materiálmi sú kamene, tehly, rôznorodé dlažobné kocky, betón alebo rôzne kombinácie materiálov. Pri výbere materiálu zvoľte vždy tepluvzdorné materiály, keďže ohnisku musí odolať aj vysokým teplotám. Ak si vyberiete menej odolný materiál kvôli dizajnu, aby vám ladil s domom či terasou, použite ho len z vonkajšej strany a vnútro vyložte tepluvzdorným materiálom. Okrem toho budete potrebovať ďalší materiál, ako maltu, stavebné lepidlo, štrk, okrasné kamienky a podobne. Nezabudnite na náradie, lopatu, krompáč, vodováhu, meracie pásmo, kladivo, metlu, kolíky a motúz.

Vyznačte si miesto

Ak sa chystáte stavať jednoduché okrúhle ohnisko, nepotrebujete žiadne zložité nákresy – jednoducho sa rozhodnite, aký priemer má ohnisko mať a za pomoci meracieho pásma, motúza a kolíkov určite, kde na zemi sa bude nachádzať. Ak chcete zložitejšiu stavbu s viacerými prvkami, rozhodne si najprv urobte nákres aj s rozmermi, ktoré potom vymerajte v zemi.

Vykopte a pripravte základy

Nie každé ohnisko ich potrebuje – malé okrúhle ohnisko môžete stavať aj bez základov. Inak vám postačia aj malé, 5 – 10 cm základy. Skutočne nemusíte kopať príliš hlboko – čím ťažší je materiál, tým plytšie základy vám postačia. Ak napríklad použijete betónové kvádre alebo tvárnice, o základy sa nemusíte starať – postačí ak odstránite trávu aj s korienkami. Trávu a korienky odstráňte aj z povrchu v okruhu 30 – 50 cm od ohniska, čím vytvoríte miesto napríklad pre záhradné stoličky a zároveň zvýšite požiarnu bezpečnosť ohniska.

Vykopané miesto následne zahlaďte a vodováhou sa presvedčte, či sa na ňom nenachádzajú nezrovnalosti. Pre pevné základy zalejte vykopané miesto vrstvou betónu a doprajte mu dostatok času na dôkladné preschnutie. Alternatívne môžete vykopané miesto vysypať pieskom alebo jemným štrkom, napríklad ak používate tehly, a zahladiť do rovnovážnej polohy. To, čím základy spevníte, záleží od vami použitého stavebného materiálu.

Pripravte stavebný materiál

Následne si pripravte materiál, s ktorým budete pracovať. Pri plánovaní stavby často pomôže si kamene, tehly či čokoľvek budete používať najprv poskladať do požadovaného tvaru bez spojovacieho materiálu. Takto sa s ohniskom môžete vyhrať a dotiahnuť ho do tvaru, s ktorým budete spokojní.

Záhradné ohnisko z kameňa

Začnite stavať

Začnite s ukladaním stavebných blokov do kruhu (obdĺžnika, štvorca alebo iného vami požadovaného tvaru). Ak máte menej pravidelný materiál (napr. kamene), môže to chvíľku potrvať, kým vytvoríte požadovaný tvar a niektoré kamene možno budete potrebovať uložiť hlbšie do piesku ako iné. Po uložení prvej vrstvy sa vodováhou presvedčte, či je vrstva dostatočne rovnovážna.

Pred uložením druhej vrstvy najprv naneste spojovací materiál. Môže ísť o murovaciu maltu alebo flexibilné stavebné lepidlo, ktoré zvládne udržať aj ťažký stavebný materiál. Na vrstvu spojiva následne začnite ukladať ďalšie bloky. Ak používate maltu, dajte si pozor, aby vám nestekala, resp. vytekajúcu maltu hneď utrite, aby ste si po zaschnutí nepridali viac práce. Takto pokračujte aj ďalšou vrstvou až kým nedosiahnete požadovanú výšku a tvar. Po dokončení skontrolujte steny a akékoľvek medzery vyplňte zvyšným spojivom.

Pred prvým použitím

Po dokončení stavby budete určite chcieť ohnisko čo najskôr vyskúšať. Predtým, než v ňom prvýkrát zapáli oheň, mu však doprajte dostatok času na to, aby malta alebo lepidlo stihli poriadne vyschnúť a neporušila sa tak stabilita konštrukcie. Ak ste základy nezabetónovali, môžete na spodok nasypať lávové kamene, ktoré odolávajú vysokým teplotám a zároveň poskytnú odtok vtedy, ak ohnisko za nepriaznivého počasia zabudnete zakryť.

Údržba a čistenie

Údržba a čistenie ohniska sú veľmi jednoduché a nezaberú vám príliš veľa času. Stačí dodržiavať niekoľko zásad a tipov. Ak sa blížite ku koncu opekania, neprikladajte už žiadne drevo alebo uhlie, ale nakladené drievka radšej kutáčom rozložte, aby mohol oheň sám prirodzene dohorieť. Hasenie ohňa vodou by mohlo mať negatívny vplyv na samotné ohnisko, ktoré by vplyvom zmeny teplôt mohlo popukať a časom sa výraznejšie poškodiť.

Ohnisko sa čistí jednoducho, vymetením popola, avšak niektorí odborníci radia nechať vrstvičku popola na spodku ohniska na to, aby poslúžil ako izolácia medzi základmi a vysokou žiarou z plameňov. Popol tiež nie je potrebné vyberať z ohniska príliš často, teda nie po každom použití. Vyberá sa až na druhý deň alebo po úplnom vychladnutí, aby v ňom nezostali žiadne žeravé uhlíky. Steny ohniska napokon postačí jednoducho umyť mydlovou vodou a handričkou. Tiež si počkajte na to, kým ohnisko úplne vychladne. Medzi jednotlivými použitiami je dobré ohnisko zakryť krycím vakom, ktorý ho ochráni pred nepriaznivým vplyvom počasia.

Obľúbené záhradné ohniská

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 26.08.2020
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovkyAko čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovky

Odtlačky, prstov, prach, množstvo špiny a baktérie, to všetko denne sadá na povrchu elektroniky a aj do jej vnútra. Aby vám televízor vydržal čo najdlhšie, nemali by ste zanedbávať jeho...

Kôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľneKôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľne

Kôš na bielizeň by mal skrývať bielizeň, izolovať pach a aj vkusne vyzerať. Poradíme vám, ako ho vybrať správne.

Čo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škoduČo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škodu

Vrátiť sa po niekoľkých dňoch domov a zistiť, že váš byt vytopil sused, je situácia, v ktorej sa nikto nechce ocitnúť. Vytopil vás sused? Tak by ste mali vedieť, ako sa v takej situácii...