Zariaďte si domov v dánskom štýle hygge

Podľa medzinárodného programu EuropeanSocialSurvey sú Dáni najšťastnejšími ľuďmi v Európe. Je tomu tak aj vďaka ich štýlu bývania, ktorý ma špecifické označenie hygge. Doslovný preklad je veľmi ťažký, keďže toto slovo sa používa len v Dánsku a preklad do slovenčiny ani do iného jazyka neexistuje.

Dánsky štýl bývania Hygge

Keby sa toto slovo dalo preložiť, tak by ho najviac vystihovala pohoda, útulnosť, pocit bezpečia. Toto slovo pochádza z nórskeho jazyka. V podobe dánčiny sa tento pojem objavil v 18. storočí. Životný štýl hygge sa premieta do viacerých oblastí života. Prejavuje sa v jedle, nápojoch, oblečení, na Vianoce, v lete, ale aj v bývaní a dizajne škandinávskeho štýlu.

V Dánsku je práve domov miestom, kde sa ľudia stretávajú. Či už ako rodina alebo v kruhoch priateľov. V iných krajinách sú to aj bary a reštaurácie, v Dánsku je to domov. A práve domov je sídlom hygge. Dáni sú posadnutí interiérovým dizajnom a to sa premieta do všetkých miestností v ich príbytku. Domov je miestom, kde sa chcú cítiť dobre, oddychovať pri dobrej knihe a šálke teplého nápoja.

Najdôležitejšie hygge prvky v interiérovom dizajne

Svetlo a sviečky

V Dánsku prší 179 dní v roku a v období od októbra do marca je veľmi málo svetla. Hygge predstavuje opak chladných a upršaných dní, preto majú Dáni v byte alebo dome veľa svetiel. Sviečky nemusia byť voňavé (väčšina Dánov si také ani nekupuje) a sú rôznych tvarov a veľkostí.

Bytové doplnky v štýle hygge

Čo sa týka lámp, tak základným pravidlom je, čím nižšia farebná teplota svetla, tým viac hygge. Ako príklad slúži porovnanie: žiarivky majú okolo 5000 kelvinov a žiarivosť horiaceho dreva alebo sviečky okolo 1800 kelvinov. To je práve farebnosť, ktorú Dáni považujú za najviac hygge. A práve sviečky a lampy sú umiestnené hneď na druhej priečke s čím si Dáni spájajú hygge (na prvom mieste sú horúce nápoje).

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sviečky a svietniky

Kozub

Ak je to čo len trochu možné, Dáni obľubujú kozub. Pri kozube trávia čas so svojimi známymi. Jedným z hlavných dôvodov je, že kozub dáva teplo a v Dánsku je zima. Ďalší dôvod, ktorý je uvedený ako sekundárny je šetriaci aspekt, keďže kúriť drevom je ekonomickejšie. Najviac Dánov má ale kozub práve preto, že je hygge. Vyjadruje pocit tepla a domova, tým pádom aj útulnosti.

Hyggekrog

Je typický dánsky kútik alebo výklenokkde sa človek zababuší do deky a oddychuje. Väčšinou býva tento výklenok pri okne, buď v obývačke alebo v kuchyni. Sú to arkierové okná, ktoré sú vyskladané dekami a vankúšmi. Toto miesto slúži na oddych a predstavuje typický dánsky štýl bývania - najmä čo sa architektúry budov týka.

Výklenok na oddychovanie v dánskom štýle hygge

Nie každý hyggekrog ale musí byť pri okne. Vo všeobecnosti je to miesto, kam sa po celom dni zvalíme a oddychujeme. Dôležité je tlmené osvetlenie, kniha a horúci nápoj.

Výrobky z dreva a príroda

Práve vzájomná spätosť s prírodou spôsobuje to, že Dáni sa ňou radi obklopujú aj vo svojich domovoch. Preto v príbytkoch nájdete rôzne drevené dekorácie alebo hračky. Ak chcete mať hygge pohovku alebo jedálensky kút, tak cez lavicu prehoďte kúsok ovčej alebo sobej kožušiny. Na podlahe je častokrát umiestnená predložka z kravskej kože.

Knihy

Jedným zo základných definícii hygge je práve obklopovanie sa knihami. Či už sú to romány, poviedky, sci-fi alebo akýkoľvek žáner - Dáni považujú čítanie za jednu z najlepších foriem hygge odpočinku. Preto v ich príbytkoch sú umiestnené police plné kníh. V ich knižnici nájdete bežnú literatúru, ale aj diela od Tolstoja, Dickensa alebo tradičných dánskych autorov.

Deky a vankúše

Tieto doplnky nechýbajú v žiadnej domácnosti. Nájdete ich na kreslách, napohovkách, laviciach alebo už v spomínaných hyggekrogoch. Deky sú z materiálov, ktoré sú teplé, najmä vlna a bavlna. Vankúše a deky vytvárajú Dánom pocit bezpečia a domova.

Obývačka v dánskom štýle bývania hygge

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie deky

Jedálensky stôl

Dáni veľmi radi trávia čas s rodinou a priateľmi. Takisto sú vyznávačmi dobrého a kvalitného jedla, pretože spoločné jedenie predstavuje spoločenskú aktivitu. Častokrát sa stretnú priatelia a varia si spolu. To je pre nich ten správny hygge pocit a dánska filozofia. Nielen najesť sa, ale aj všetky aktivity spoločného varenia, ktoré k samotnému stolovaniu vedú. Preto v dánskych rodinách častokrát nájdete veľký jedálenský stôl. Väčšinou je drevený s takisto drevenými stoličkami, ktoré evokujú vyššie spomenutú symbiózu s prírodou.

Tip: Ak sa chcete dozvedieť viac o filozofii hygge nedávno vyšla Malá kniha Hygge, ktorú napísal riaditeľ inštitútu pre výskum šťastia v Kodani, MeikWiking. Je tam veľa tipov ako si priniesť do príbytkov trochu viac hygge a byť šťastnejší.

Hygge ako umenie šťastného života

Dánske umenie šťastného života nespočíva len v zariadení domova. Je to o celkovom myslení, o vytvorení si chvíľky pre seba a o schopnosti vedieť oddychovať a zistiť, z čoho pramení vaše šťastie. Hygge spočíva okrem spomenutého aj v sladkostiach a koláčoch, teplých ponožkách, v hudbe, spoločenských hrách alebo vo Vianociach. Hygge sa však prejavuje počas celého roka a nielen v domove, ale aj na pracovisku. Stáva sa čoraz modernejšou filozofiou.

Najviac ho vystihuje manifest hygge podľa MeikaWikinga, ktorý spočíva v desiatich oblastiach: atmosféra stlmením svetla, prítomnosť chvíle - vypnite telefón, pôžitok zo sladkostí, rovnosť, kedy je „my“ dôležitejšie ako ja, vďačnosť, harmónia, relax, prímerie bez hádok, blízkosť v budovaní priateľských pút a pocit domova.

Hygge - dánska filozofia života

Práve prichádzajúce chladnejšie dni sú ideálnou príležitosťou začať s hygge. Naučte sa aj vy oddychovať a ukradnúť si každý deň aspoň chvíľku pre seba. Inšpirujte sa týmto severským štýlom a kúpte si do bytu niečo, čo vám navodí tú správnu pohodu a pripraví vás na ďalší deň.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 07.11.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...

V tejto kategórií nájdete aj:

Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela

Viete, rečo potrebuje soľnú lampu? v článku sa dozviete, na čo všetko pomáha a ako sa vám môže do domácnosti hodiť.

Ekologické kompostovateľné vrecká do koša sú najlepšou voľbou pre biologicky rozložiteľný odpad! Ekologické kompostovateľné vrecká do koša sú najlepšou voľbou pre biologicky rozložiteľný odpad!

Ak vám záleží na životnom prostredí, potom určite oceníte aj kompostovateľné vrecká na odpad.  Viete, aké je ich využitie, z čoho sa vyrábajú a aké sú ich výhody? Dozviete sa v našom...

Vianočný betlehem ako symbol Vianoc. Populárne sú vyrezávané drevené aj betlehemy s osvetlením Vianočný betlehem ako symbol Vianoc. Populárne sú vyrezávané drevené aj betlehemy s osvetlením

Betlehem bol v minulosti ústredným symbolom Vianoc až do obdobia rozšírenia tradície vianočných stromčekov. Dnes si môžeme vybrať z rôznych prevedení. Záleží len na vás - aký si...


Pridať komentár