Zasklenie balkóna a terasy – výhody, nevýhody

Túžite si priestor na terase užívať aj počas zimy? Alebo máte chuť si zväčšiť priestor v byte a urobiť z balkóna ďalšiu miestnosť? So zasklením to nie je žiadny problém. Sklo je moderným riešením, ako si z balkóna urobiť miesto na odpočinok a kávičkovania aj počas zimy alebo chladných daždivých dní.

Zasklievanie – výhody, nevýhody

Pred tým, ako sa do tejto realizácie pustíte, zvážte výhody a nevýhody zasklievania, aby vám táto zmena nerobila o pár dní starosti.

Vzhľad zasklenia

Bývate v dome alebo v byte? Ak bývate v dome, bude zasklenie o niečo jednoduchšie. Vlastníci domu nemusia zháňať podpisy a súhlasy od všetkých obyvateľov budovy. Tomu sa v byte, žiaľ, nevyhnete, najmä ak si chcete dať na balkón špecifický model zasklenia.

Pri zasklení je veľmi dôležité, aby konečný vzhľad nepôsobil rušivo. Preto sa môže stať, že špecifický typ zasklenia, ktorý sa páči len vám, sa nemusí páčiť ostatným obyvateľom objektu. V prípade nezrovnalostí sa dá dohodnúť na jednom type zasklenia celého objektu. V tomto smere si nechajte poradiť od architekta, ktorý navrhne vhodné a uspokojivé riešenie pre všetkých. Ak sa nezhodnú obyvatelia budovy na jednotnom zasklení, typ zasklenia stanoví prináležiaci stavebný úrad

Právne náležitosti

Zasklenie balkóna je záležitosť, ktorá podlieha rôznym povoleniam a žiadostiam. Ide o stavebnú úpravu, prostredníctvom ktorej sa mení vzhľad budovy. To znamená, že musíte zasklenie ohlásiť stavebnému úradu, podať žiadosť o schválenie zasklenia a ak je váš balkón špecifický (má rôzne vertikálne delenie, rustikálne priečky a pod.), potrebujete aj stavebné povolenie, ku ktorému sa automaticky prikladá aj povolenie od statika. K ohláške potrebujete list vlastníctva, ktorý nemôže byť starší ako 6 mesiacov. Ak si balkón robíte svojpomocne, potom nesmú chýbať podpisy všetkých, že s vašou zmenou balkóna súhlasia.

Izolačná bariéra

Izby, ktoré disponujú balkónom, si ľudia zvyknú zasklievať z dôvodu vytvorenia protihlukovej bariéry. Zasklenie stlmí zvuk až o 12, niekedy až o 24 dB. Nebráni len prieniku hluku, ale aj prieniku chladu do miestnosti. Plusom je zníženie účtov za energie, môže dosiahnuť až 20 – 30 %. V závislosti od toho, či je budova zateplená. Okrem toho je to bariéra proti prašnosti, peľu a rôznym škodlivým exhaláciám.

Šetrenie energií

Na balkónové zasklenie môžete nainštalovať solárny panel, ktorý vám bude vyrábať elektrinu. Za panely síce zaplatíte, ale sú to investované peniaze do budúcnosti. Pri každom ročnom zúčtovaní elektriny budete mať možnosť vidieť, ako veľmi sa zasklenie spolu so solárnymi panelmi oplatilo.

Viac údržby

Viac skla, viac čistenia a leštenia, hodiny práce navyše. O to viac, ak je balkón zasklený kompletne. S vyššou údržbou treba počítať aj pri čistení mechanizmu, rámu a koľajníc.

Vyššia bezpečnosť

V prípade, že bývate na prízemí, so zasklením neváhajte ani sekundu. Cez zasklený balkón vám už nebudú zvedaví okoloidúci nakúkať do izieb. Týmto spôsobom môžete zvýšiť aj celkovú bezpečnosť. Vo väčšom bezpečí budete počas dňa i noci.

Menej súkromia?

Hoci je pravda, že na prízemí vám zasklenie poskytne viac súkromia, no pri balkónoch na poschodiach, to platiť nemusí. S množstvom použitého skla, človek stráca aj súkromie. Čím viac vidíte von, tým viac vidia ľudia zvonku k vám. Tento problém môžete vyriešiť fóliami na okná, prípadne žalúzie.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 03.09.2021
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Predaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povoleniePredaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povolenie

Aj keď sa tento typ podnikania môže zdať jednoduchý, nie je to úplne tak. Predaj z dvora podlieha mnohým zákonom a keď s ním začínate, musíte vybaviť viacero vecí.

Návod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazomNávod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazom

Ako správne zazimovať kvetináče z exteriéru, kedy je ten ideálny čas a čo všetko na tento proces môžete použiť? Všetky potrebné informácie a rady nájdete v článku.

Ako vyčistiť vertikálne látkové a horizontálne hliníkové a drevené žalúzie na oknáchAko vyčistiť vertikálne látkové a horizontálne hliníkové a drevené žalúzie na oknách

Na žalúziach sa postupom času začne usádzať prach, ktorého je potrebné sa zbaviť, ale ako? Poradíme vám, ako čo najjednoduchšie vyčistiť jednotlivé typy žalúzii.