Zateplenie podlahy v starom dome? Najčastejšie styrodurom (polystyrénom)

Rôzne formy zateplenia sú dnes už súčasťou bežných stavebných postupov. Bodaj by nie, keď len cez zle zateplenú podlahu sa môže stratiť až okolo 20% tepla z interiéru.

Zateplenie podlahy podkrovia polystyrénom

Avšak zateplenie domov a nehnuteľností nebolo vždy samozrejmou súčasťou projektov, najmä nie pri projektoch realizovaných pred 40 a viac rokmi. Ak chce majiteľ takýto objekt či jeho podlahu nechať dodatočne zatepliť, môžu v tejto veci nastať rôzne komplikácie a problémy.

Je vôbec potrebné podlahu izolovať?

Zatepliť podlahu nie je povinnosťou, no rozhodne ide o dobrý krok smerom k zvýšeniu komfortu bývania. Od zeme či chladných pivničných priestorov odizolovaná podlaha prispieva k vyššej tepelnej pohode v interiéroch a zabraňuje značným stratám tepla, ktoré môžu tvoriť až 25% z celkového objemu tepelných strát.

Nezanedbateľný je aj akustický prvok – správne a dostatočne zateplená podlaha znižuje mieru prenikania hluku z a do miestnosti, čím prispieva k vytvoreniu väčšieho súkromia v bytoch aj domoch.

Zateplenie podlahy v starom dome môže byť problematické

Riešiť izoláciu podlahy v dome staršom ako 35-40 rokov je tak trochu beh na dlhú trať. V prvom rade je potrebná kontrola odizolovania muriva a základov. Toto by malo slúžiť ako prevencia neskoršieho možného prenikania vlhkosti k novému zatepleniu.

Zle odizolované murivo a základy

Mala by sa vykonať drenáž a hydroizolácia podkladového betónu a až potom pokládka zateplenia. Medzi izoláciu a zateplenie je vhodné inštalovať fóliu, aby sa zamedzilo kontaktu polystyrénu s hydroizoláciou. Izoluje sa zväčša podlahovým polystyrénom, ktorého hrúbka závisí od rozmerových možností domu (vysoké stropy dovoľujú použiť väčšiu vrstvu izoláciu, zväčša však ide o vrstvu do 10cm).

U novostavieb sa so zateplením podlahy väčšinou ráta

Zatepľovanie podlahy v novostavbe je o poznanie menej problematické ako v prípade starších domov, pretože tu sa s ním už ráta od začiatku v projektovej dokumentácii. Na izoláciu podlahy sa najčastejšie používa polystyrén s rôznou hrúbkou, najčastejšie však v rozmedzí od 6 do 10cm.

Ako aktuálne riešenie sú takéto rozmery dostačujúce, do budúcnosti, vzhľadom na stále sa zvyšujúce štandardy, však nie. Treba tiež spomenúť fakt, že raz položené zateplenie podlahy sa už nedá viac navyšovať, a aj preto je teda vhodné radšej pár centimetrov pridať, ako neskôr ľutovať. Odporúča sa teda riešiť zateplenie podlahy v hrúbke 15-20cm (typická hrúbka napr. pre pasívne domy).

Ako postupovať pri zateplení podlahy

Pri izolácii podláh v novostavbách aj starších domoch sa štandardne používa polystyrén a postup, ktorý je v zásade podobný pre stavby s rôznym dátumom „narodenia“. Na betónovú dosku, ktorá tvorí základ, sa natavia hydroizolačné pásy. Oplatí sa zainvestovať do kvality, pretože zmeny v zateplení podlahy v budúcnosti už nebudú možné.

Na pásy, ktoré tvoria hydroizoláciu, sa následne kladie fólia ako stredná vrstva medzi pásmi a polystyrénom, ktorý sa kladie ako tretí v poradí. Treba dodať, že by nemalo ísť o akýkoľvek materiál, ale špeciálne izolačné podlahové polystyrénové dosky. Pri celom obvode stien je potrebné spraviť dilatáciu pomocou špeciálnych pásov, určených práve na tento účel. Polystyrén sa následne opäť prikryje fóliou (kúsok cez dilatáciu) a môže sa pristúpiť k realizácii betónového poteru alebo rozvodov, to v prípade podlahové kúrenia.

Čím sa dá zatepľovať?

Ako už bolo spomenuté vyššie, na izoláciu podláh sa najviac používa polystyrén a to nie len biely, ale aj sivý, ktorý má skvele termoizolačné vlastnosti aj pri menších hrúbkach. Aj v nadpise článku spomínaný styrodur je druhom polystyrénu. Styrodur má charakteristickú zelenkavú farbu a vyznačuje sa výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami a rozličnou pevnosťou tlakov, vďaka čomu sa styrodur stal preferovaným izolačným materiálom v stavebníctve.

Okrem rôznych druhov polystyrénu sa na zatepľovanie podláh používajú aj PIR dosky, ktoré tvoria účinnú izolačnú vrstvu odolnú voči ohňu, prípadne minerálna vlna, použiteľná ako zvuková, tepelná aj požiarna izolácia.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 12.05.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej? Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

7 dôvodov, prečo si kúpiť sušičku bielizne 7 dôvodov, prečo si kúpiť sušičku bielizne

Sušička bielizne už dávno nie je luxusným spotrebičom, dopriať si ju môže skutočne každý. Pozrite si výhody, kvôli ktorým by ste si ju mali zaobstarať aj vy.

Tvrdá voda v domácnosti. Ako si s ňou poradiť? Tvrdá voda v domácnosti. Ako si s ňou poradiť?

Tvrdá voda je problémom mnohých domácností. Ako si s ňou poradiť, aby vaše spotrebiče vydržali dlhšie? S nasledujúcimi radami si s tvrdou vodou určite poradíte.