Zateplenie podlahy v starom dome? Najčastejšie styrodurom (polystyrénom)

Rôzne formy zateplenia sú dnes už súčasťou bežných stavebných postupov. Bodaj by nie, keď len cez zle zateplenú podlahu sa môže stratiť až okolo 20% tepla z interiéru.

Zateplenie podlahy podkrovia polystyrénom

Avšak zateplenie domov a nehnuteľností nebolo vždy samozrejmou súčasťou projektov, najmä nie pri projektoch realizovaných pred 40 a viac rokmi. Ak chce majiteľ takýto objekt či jeho podlahu nechať dodatočne zatepliť, môžu v tejto veci nastať rôzne komplikácie a problémy.

Je vôbec potrebné podlahu izolovať?

Zatepliť podlahu nie je povinnosťou, no rozhodne ide o dobrý krok smerom k zvýšeniu komfortu bývania. Od zeme či chladných pivničných priestorov odizolovaná podlaha prispieva k vyššej tepelnej pohode v interiéroch a zabraňuje značným stratám tepla, ktoré môžu tvoriť až 25% z celkového objemu tepelných strát.

Nezanedbateľný je aj akustický prvok – správne a dostatočne zateplená podlaha znižuje mieru prenikania hluku z a do miestnosti, čím prispieva k vytvoreniu väčšieho súkromia v bytoch aj domoch.

Zateplenie podlahy v starom dome môže byť problematické

Riešiť izoláciu podlahy v dome staršom ako 35-40 rokov je tak trochu beh na dlhú trať. V prvom rade je potrebná kontrola odizolovania muriva a základov. Toto by malo slúžiť ako prevencia neskoršieho možného prenikania vlhkosti k novému zatepleniu.

Zle odizolované murivo a základy

Mala by sa vykonať drenáž a hydroizolácia podkladového betónu a až potom pokládka zateplenia. Medzi izoláciu a zateplenie je vhodné inštalovať fóliu, aby sa zamedzilo kontaktu polystyrénu s hydroizoláciou. Izoluje sa zväčša podlahovým polystyrénom, ktorého hrúbka závisí od rozmerových možností domu (vysoké stropy dovoľujú použiť väčšiu vrstvu izoláciu, zväčša však ide o vrstvu do 10cm).

U novostavieb sa so zateplením podlahy väčšinou ráta

Zatepľovanie podlahy v novostavbe je o poznanie menej problematické ako v prípade starších domov, pretože tu sa s ním už ráta od začiatku v projektovej dokumentácii. Na izoláciu podlahy sa najčastejšie používa polystyrén s rôznou hrúbkou, najčastejšie však v rozmedzí od 6 do 10cm.

Ako aktuálne riešenie sú takéto rozmery dostačujúce, do budúcnosti, vzhľadom na stále sa zvyšujúce štandardy, však nie. Treba tiež spomenúť fakt, že raz položené zateplenie podlahy sa už nedá viac navyšovať, a aj preto je teda vhodné radšej pár centimetrov pridať, ako neskôr ľutovať. Odporúča sa teda riešiť zateplenie podlahy v hrúbke 15-20cm (typická hrúbka napr. pre pasívne domy).

Ako postupovať pri zateplení podlahy

Pri izolácii podláh v novostavbách aj starších domoch sa štandardne používa polystyrén a postup, ktorý je v zásade podobný pre stavby s rôznym dátumom „narodenia“. Na betónovú dosku, ktorá tvorí základ, sa natavia hydroizolačné pásy. Oplatí sa zainvestovať do kvality, pretože zmeny v zateplení podlahy v budúcnosti už nebudú možné.

Na pásy, ktoré tvoria hydroizoláciu, sa následne kladie fólia ako stredná vrstva medzi pásmi a polystyrénom, ktorý sa kladie ako tretí v poradí. Treba dodať, že by nemalo ísť o akýkoľvek materiál, ale špeciálne izolačné podlahové polystyrénové dosky. Pri celom obvode stien je potrebné spraviť dilatáciu pomocou špeciálnych pásov, určených práve na tento účel. Polystyrén sa následne opäť prikryje fóliou (kúsok cez dilatáciu) a môže sa pristúpiť k realizácii betónového poteru alebo rozvodov, to v prípade podlahové kúrenia.

Čím sa dá zatepľovať?

Ako už bolo spomenuté vyššie, na izoláciu podláh sa najviac používa polystyrén a to nie len biely, ale aj sivý, ktorý má skvele termoizolačné vlastnosti aj pri menších hrúbkach. Aj v nadpise článku spomínaný styrodur je druhom polystyrénu. Styrodur má charakteristickú zelenkavú farbu a vyznačuje sa výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami a rozličnou pevnosťou tlakov, vďaka čomu sa styrodur stal preferovaným izolačným materiálom v stavebníctve.

Okrem rôznych druhov polystyrénu sa na zatepľovanie podláh používajú aj PIR dosky, ktoré tvoria účinnú izolačnú vrstvu odolnú voči ohňu, prípadne minerálna vlna, použiteľná ako zvuková, tepelná aj požiarna izolácia.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 12.05.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva

Aj starú, na pohľad nepríťažlivú vec môžete obliecť do nového šatu, len treba vedieť ako na to. Zbavte sa starého náteru a dajte priestor novému. Poradíme vám ako na to!

Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené

Záhradná hojdačka je perfektným kusom nábytku pre akýkoľvek exteriér. Poslednú dobu si tento typ sedenie našiel cestu do mnohých domovov a práve my sa vám poksúime priblížiť, aká je...

Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty

Drevodomy či montované drevostavby sú v súčasnosti veľkým ťahákom v oblasti nehnuteľností. Aké výhody drevodomy ponúkajú a je na nich vôbec niečo, čo by sme mohli označiť ako negatívne?


Pridať komentár