Zimný rez ovocných stromčekov

Pravidelné zrezávanie stromčekov je dôležitou rutinou, pokiaľ chcete správne pristupovať ku starostlivosti o váš strom. Mnohí neskúsení a mladí záhradkári sa zrezávaniu vyhýbajú, pretože majú obavy, že rast stromu narušia alebo ho zrežú nesprávne.

Zimný rez mladej jablone

Opatrní sú najmä pri mladých stromčekoch, pretože majú obavy, že nesprávne zasiahnu do ich rastu. Netreba sa však obávať, pamätajte, že nožnice beriete do rúk pre ich vlastné dobro.

Prečo zrezávať?

 • konáre zmohutnejú
 • strom má výrazne krajší tvar – môžeme ho formovať
 • dosiahneme bohatú rodivosť stromu
 • stromy rýchlejšie rastú
 • odďaľujeme rodivosť 

Zimný rez sa praktizuje vo vegetačnom období od októbra do marca. Prospeje všetkým ovocných drevinám, pričom kôstkové ovocné stromy je lepšie zrezať v jeseni a jadroviny v predjarí.

Máme rôzne typy rezov, s ktorými sa oboznámime predtým, ako sa do samotného zrezávania ovocných stromov pustíte. Každý záhradkár dáva prednosť inému tvarovaniu stromčekov, preto volí i odlišní strih.

 

Druhy rezov

 • plytký a dlhý rez

Volíme pri stromčekoch, ktoré majú bujný rast a neskorú úrodu. Z mladého jednoročného výhonku zrežeme malú časť, aby sme dosiahli plytký rez.

 • krátky a hlboký rez

Pokiaľ chceme podporiť rodivosť stromčeku, pretože úroda nebola podľa našich očakávaní volíme tento typ rezu. Zrežeme šikmo väčšiu čas konára a ranu natrieme voskom.

 • rez na konárový kríčok

Tento rez robíme v miestach, kde sa vytvorili prstencové zdureniny. Režeme šikmo, ale nevytvárame príliš veľkú reznú plochu.

 • rez nad púčikom

Tento druh rezu sa uplatňuje pri skracovaní letorastov či výhonkov.

 

Ak by sme rez nevykonali výhonok by sa predĺžil nad hlavný konár a na bočných stranách by začali rašiť púčiky. Konáre by sa nerozvetvili a ubudlo by z možnej bohatosti koruny a plodnosti stromu.

Hoci sa zrezávanie nezdá až také náročné, je dôležité uvedomiť si, že ku každému stromčeku je nutné pristupovať individuálne. Zvážiť aký strih je najvhodnejší na konkrétny typ stromu.

Tip: Pokiaľ zrezávate väčšie konáre, tak použite pílku a následne ich ošetrite nožíkom, aby bola plocha zrezania hladká. Na záver použite vosk alebo náter, ktorým ranu ošetríte.

Výhody a nevýhody zimného rezu

 • stromy sú bez lístia, dokonalý prístup ku korune  
 • vieme určiť stav stromu, jeho poškodenia a choroby
 • riziko zmrznutia konárov

Zmladzujúci, teda zimný rez sa neodporúča vykonávať na ovocných stromoch a to broskyni, marhule, čerešni, višni a nektarinky! Sú citlivé na chladné počasie a ich konáre sa zrezávajú po zbere ovocia.


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 19.09.2017
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna,...

Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky...

Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže

Správne dávkovanie pracieho prášku a aviváže vám pomôže ušetriť. Podľa čoho sa pri praní riadiť? Poradíme vám.