Zimný rez ovocných stromčekov

Pravidelné zrezávanie stromčekov je dôležitou rutinou, pokiaľ chcete správne pristupovať ku starostlivosti o váš strom. Mnohí neskúsení a mladí záhradkári sa zrezávaniu vyhýbajú, pretože majú obavy, že rast stromu narušia alebo ho zrežú nesprávne.

Zimný rez mladej jablone

Opatrní sú najmä pri mladých stromčekoch, pretože majú obavy, že nesprávne zasiahnu do ich rastu. Netreba sa však obávať, pamätajte, že nožnice beriete do rúk pre ich vlastné dobro.

Prečo zrezávať?

 • konáre zmohutnejú
 • strom má výrazne krajší tvar – môžeme ho formovať
 • dosiahneme bohatú rodivosť stromu
 • stromy rýchlejšie rastú
 • odďaľujeme rodivosť 

Zimný rez sa praktizuje vo vegetačnom období od októbra do marca. Prospeje všetkým ovocných drevinám, pričom kôstkové ovocné stromy je lepšie zrezať v jeseni a jadroviny v predjarí.

Máme rôzne typy rezov, s ktorými sa oboznámime predtým, ako sa do samotného zrezávania ovocných stromov pustíte. Každý záhradkár dáva prednosť inému tvarovaniu stromčekov, preto volí i odlišní strih.

 

Druhy rezov

 • plytký a dlhý rez

Volíme pri stromčekoch, ktoré majú bujný rast a neskorú úrodu. Z mladého jednoročného výhonku zrežeme malú časť, aby sme dosiahli plytký rez.

 • krátky a hlboký rez

Pokiaľ chceme podporiť rodivosť stromčeku, pretože úroda nebola podľa našich očakávaní volíme tento typ rezu. Zrežeme šikmo väčšiu čas konára a ranu natrieme voskom.

 • rez na konárový kríčok

Tento rez robíme v miestach, kde sa vytvorili prstencové zdureniny. Režeme šikmo, ale nevytvárame príliš veľkú reznú plochu.

 • rez nad púčikom

Tento druh rezu sa uplatňuje pri skracovaní letorastov či výhonkov.

 

Ak by sme rez nevykonali výhonok by sa predĺžil nad hlavný konár a na bočných stranách by začali rašiť púčiky. Konáre by sa nerozvetvili a ubudlo by z možnej bohatosti koruny a plodnosti stromu.

Hoci sa zrezávanie nezdá až také náročné, je dôležité uvedomiť si, že ku každému stromčeku je nutné pristupovať individuálne. Zvážiť aký strih je najvhodnejší na konkrétny typ stromu.

Tip: Pokiaľ zrezávate väčšie konáre, tak použite pílku a následne ich ošetrite nožíkom, aby bola plocha zrezania hladká. Na záver použite vosk alebo náter, ktorým ranu ošetríte.

Výhody a nevýhody zimného rezu

 • stromy sú bez lístia, dokonalý prístup ku korune  
 • vieme určiť stav stromu, jeho poškodenia a choroby
 • riziko zmrznutia konárov

Zmladzujúci, teda zimný rez sa neodporúča vykonávať na ovocných stromoch a to broskyni, marhule, čerešni, višni a nektarinky! Sú citlivé na chladné počasie a ich konáre sa zrezávajú po zbere ovocia.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 19.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!

Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie! Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie!

Je cestovanie neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Bez kvalitného cestovného kufra ani na krok. Prezradíme vám, ktoré sú tie najkvalitnejšie!


Pridať komentár