Zimný rez ovocných stromčekov

Pravidelné zrezávanie stromčekov je dôležitou rutinou, pokiaľ chcete správne pristupovať ku starostlivosti o váš strom. Mnohí neskúsení a mladí záhradkári sa zrezávaniu vyhýbajú, pretože majú obavy, že rast stromu narušia alebo ho zrežú nesprávne.

Zimný rez mladej jablone

Opatrní sú najmä pri mladých stromčekoch, pretože majú obavy, že nesprávne zasiahnu do ich rastu. Netreba sa však obávať, pamätajte, že nožnice beriete do rúk pre ich vlastné dobro.

Prečo zrezávať?

 • konáre zmohutnejú
 • strom má výrazne krajší tvar – môžeme ho formovať
 • dosiahneme bohatú rodivosť stromu
 • stromy rýchlejšie rastú
 • odďaľujeme rodivosť 

Zimný rez sa praktizuje vo vegetačnom období od októbra do marca. Prospeje všetkým ovocných drevinám, pričom kôstkové ovocné stromy je lepšie zrezať v jeseni a jadroviny v predjarí.

Máme rôzne typy rezov, s ktorými sa oboznámime predtým, ako sa do samotného zrezávania ovocných stromov pustíte. Každý záhradkár dáva prednosť inému tvarovaniu stromčekov, preto volí i odlišní strih.

 

Druhy rezov

 • plytký a dlhý rez

Volíme pri stromčekoch, ktoré majú bujný rast a neskorú úrodu. Z mladého jednoročného výhonku zrežeme malú časť, aby sme dosiahli plytký rez.

 • krátky a hlboký rez

Pokiaľ chceme podporiť rodivosť stromčeku, pretože úroda nebola podľa našich očakávaní volíme tento typ rezu. Zrežeme šikmo väčšiu čas konára a ranu natrieme voskom.

 • rez na konárový kríčok

Tento rez robíme v miestach, kde sa vytvorili prstencové zdureniny. Režeme šikmo, ale nevytvárame príliš veľkú reznú plochu.

 • rez nad púčikom

Tento druh rezu sa uplatňuje pri skracovaní letorastov či výhonkov.

 

Ak by sme rez nevykonali výhonok by sa predĺžil nad hlavný konár a na bočných stranách by začali rašiť púčiky. Konáre by sa nerozvetvili a ubudlo by z možnej bohatosti koruny a plodnosti stromu.

Hoci sa zrezávanie nezdá až také náročné, je dôležité uvedomiť si, že ku každému stromčeku je nutné pristupovať individuálne. Zvážiť aký strih je najvhodnejší na konkrétny typ stromu.

Tip: Pokiaľ zrezávate väčšie konáre, tak použite pílku a následne ich ošetrite nožíkom, aby bola plocha zrezania hladká. Na záver použite vosk alebo náter, ktorým ranu ošetríte.

Výhody a nevýhody zimného rezu

 • stromy sú bez lístia, dokonalý prístup ku korune  
 • vieme určiť stav stromu, jeho poškodenia a choroby
 • riziko zmrznutia konárov

Zmladzujúci, teda zimný rez sa neodporúča vykonávať na ovocných stromoch a to broskyni, marhule, čerešni, višni a nektarinky! Sú citlivé na chladné počasie a ich konáre sa zrezávajú po zbere ovocia.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 19.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime! Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime!

Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni

Elektrické deky, podložky a ostatné pomôcky vás príjemne zahrejú a pomôžu aj s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Poradíme vám, ako si vybrať správne.

Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík


Pridať komentár