Zimný rez ovocných stromčekov

Pravidelné zrezávanie stromčekov je dôležitou rutinou, pokiaľ chcete správne pristupovať ku starostlivosti o váš strom. Mnohí neskúsení a mladí záhradkári sa zrezávaniu vyhýbajú, pretože majú obavy, že rast stromu narušia alebo ho zrežú nesprávne.

Zimný rez mladej jablone

Opatrní sú najmä pri mladých stromčekoch, pretože majú obavy, že nesprávne zasiahnu do ich rastu. Netreba sa však obávať, pamätajte, že nožnice beriete do rúk pre ich vlastné dobro.

Prečo zrezávať?

 • konáre zmohutnejú
 • strom má výrazne krajší tvar – môžeme ho formovať
 • dosiahneme bohatú rodivosť stromu
 • stromy rýchlejšie rastú
 • odďaľujeme rodivosť 

Zimný rez sa praktizuje vo vegetačnom období od októbra do marca. Prospeje všetkým ovocných drevinám, pričom kôstkové ovocné stromy je lepšie zrezať v jeseni a jadroviny v predjarí.

Máme rôzne typy rezov, s ktorými sa oboznámime predtým, ako sa do samotného zrezávania ovocných stromov pustíte. Každý záhradkár dáva prednosť inému tvarovaniu stromčekov, preto volí i odlišní strih.

 

Druhy rezov

 • plytký a dlhý rez

Volíme pri stromčekoch, ktoré majú bujný rast a neskorú úrodu. Z mladého jednoročného výhonku zrežeme malú časť, aby sme dosiahli plytký rez.

 • krátky a hlboký rez

Pokiaľ chceme podporiť rodivosť stromčeku, pretože úroda nebola podľa našich očakávaní volíme tento typ rezu. Zrežeme šikmo väčšiu čas konára a ranu natrieme voskom.

 • rez na konárový kríčok

Tento rez robíme v miestach, kde sa vytvorili prstencové zdureniny. Režeme šikmo, ale nevytvárame príliš veľkú reznú plochu.

 • rez nad púčikom

Tento druh rezu sa uplatňuje pri skracovaní letorastov či výhonkov.

 

Ak by sme rez nevykonali výhonok by sa predĺžil nad hlavný konár a na bočných stranách by začali rašiť púčiky. Konáre by sa nerozvetvili a ubudlo by z možnej bohatosti koruny a plodnosti stromu.

Hoci sa zrezávanie nezdá až také náročné, je dôležité uvedomiť si, že ku každému stromčeku je nutné pristupovať individuálne. Zvážiť aký strih je najvhodnejší na konkrétny typ stromu.

Tip: Pokiaľ zrezávate väčšie konáre, tak použite pílku a následne ich ošetrite nožíkom, aby bola plocha zrezania hladká. Na záver použite vosk alebo náter, ktorým ranu ošetríte.

Výhody a nevýhody zimného rezu

 • stromy sú bez lístia, dokonalý prístup ku korune  
 • vieme určiť stav stromu, jeho poškodenia a choroby
 • riziko zmrznutia konárov

Zmladzujúci, teda zimný rez sa neodporúča vykonávať na ovocných stromoch a to broskyni, marhule, čerešni, višni a nektarinky! Sú citlivé na chladné počasie a ich konáre sa zrezávajú po zbere ovocia.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 19.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Odvetranie kúpelne cez strechu aj stenu. Kam umiestniť ventilátor Odvetranie kúpelne cez strechu aj stenu. Kam umiestniť ventilátor

Plesne sa tvoria pri vlhkosti nad 70 – 80%. Najčastejšie sa s týmto problémom stretávame v kúpeľniach, na toaletách a v bytových jadrách. Poradíme vám ako vyriešiť efektívne odvetrávanie.

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.


Pridať komentár