Zlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miest

Pri upratovaní si každý hľadá spôsoby, ako si prácu uľahčiť a urýchliť. Aj vďaka tomu skúšajú mnohí ľudia rôzne tipy a triky, ktoré nemusia byť vždy správne. Tiež si môžu vytvoriť zlozvyky, ktoré im čas upratovania predĺžia. V niektorých prípadoch môžu týmito zlými návykmi poškodiť nábytok, podlahy alebo iné časti domácnosti.

Zlé návyky pri upratovaní

Teraz je ten správny čas, aby ste začali tieto návyky odstraňovať. Rátajte však s tým, že sa nedá zmeniť všetko naraz. Ak si vyberiete jeden alebo dva zlozvyky, ktoré by ste chceli za týždeň zmeniť, onedlho budete na ceste k čistejšiemu domovu. Tak sa vám ušetri viac času na veci, ktoré máte radi.

Upratovanie v nesprávnom poradí

Hovorí sa, že treba začať upratovať od podlahy. Väčšinou máme aj pri pohľade na zem nutkanie začať upratovať „zospodu nahor”. No nie je to úplne správne. Hlavne ak máte v pláne hĺbkové upratovanie, a teda aj utretie prachu zo všetkých políc a nedostupných miest.

Skúsili ste už opačné poradie? Pri utieraní prachu z poličiek, lámp či obrazov padá časť nečistôt aj na podlahu. Odporúča sa teda upratovať „zhora nadol”, takže najprv poutierajte prach, potom povysávajte a nakoniec umyte podlahu. Aj keď je pravda, že pri vysávaní sa prach znova mierne zvíri, nebude ho až toľko ako pred utieraním prachu. Víreniu prachu predídete tým, ak vysávanie úplne vynecháte.

Kopenie papiera

Časopisy, noviny, papiere do školy, letáky... Nenechajte si nimi zahltiť celú domácnosť. Určte si miesto blízko vchodových dverí, kde budete dávať nepotrebné papiere. Môžete si tam dať aj skartovač alebo nádobu na recyklovanie. Aspoň raz do týždňa si roztrieďte tieto papiere. V prípade bývania v dome je najlepším riešením papiere pravidelne pretriediť a tie, ktoré už nepotrebujete, spáliť v peci.

Dôležité dokumenty, ako napríklad daňové doklady, si odkladajte a snažte sa v nich urobiť prehľad a poriadok. Papiere do školy si môžete pofotiť do mobilu a staré časopisy či noviny darovať niekomu ďalšiemu, do domova dôchodcov alebo škôl. Najjednoduchšie bude, keď si články budete čítať online.           

Mokré uteráky na zemi v kúpeľni

Toto je jeden z ďalších zlých návykov, ktorý ľudia robia bez toho, aby si uvedomili možné následky. Tým, že necháte na podlahe mokrý uterák, podporujete tvorbu plesní. V prípade, že ich necháte dlho mokré, môžu začať nepríjemne zapáchať. Podobne by to bolo aj ak by ste zavesili uterák sušiť nerozložený alebo ho poskladali ešte mokrý. Odstrániť tento zlozvyk je veľmi jednoduché. Len si namontujete do kúpeľne držiak na uteráky, no postačí aj obyčajný háčik či radiátor. Ak máte sprchový kút, stačí uterák prehodiť cez jeho konštrukciu.

Mokrý uterák na zemi

Vlhkosť a plesne sa môžu tvoriť aj keď necháte v jednej kope sprchový záves. Prípadne keď máte záves dlhší a jeho spodná časť zostáva neustále namočená. Dbajte na to, aby ste mali medzi sprchovým závesom priestor aspoň pár centimetrov, aby tadiaľ mohol prúdiť vzduch, ktorý pomôže pri schnutí. Najlepšie je nechať ho po celý čas rozložený.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

Čistiace prípravky a náradie – ako ich správne používať? 

Uľahčenie a urýchlenie upratovania vám zaručí aj používanie správnych čistiacich prostriedkov a výber vhodných pomôcok. Nie vždy sa vám na prvýkrát podarí zaobstarať tie správne veci na efektívne vyčistenie kúpeľne či kuchyne. Niekto preferuje ekologické varianty, iným zas prácu uľahčia klasické čistiace prostriedky. Jednoducho si to musíte sami všetko vyskúšať a zistíte, čo vám vyhovuje najviac.

Používanie veľkého množstva čistiacich prostriedkov

Veľa ľudí si myslí, že keď malé množstvo čistiaceho prostriedku funguje, potom bude rýchlejšie a lepšie pôsobiť, keď ho bude veľa. Tak to však často nefunguje – vy zbytočne nadmerne míňate a množstvo peny môže zanechať na povrchu tenký film, na ktorý sa lepia všetky nečistoty.

Ak budete používať priveľké množstvo prostriedku, môže sa stať, že zvyšok po čistení zostane aktívny a zmiešaním s inými čistiacimi prípravkami sa vytvoria nebezpečné výpary. Na toto si dávajte pozor hlavne na povrchoch, kde pripravujete a konzumujete jedlo. Problémom to môže byť aj v domácnostiach s malými deťmi. Riešením je vhodné množstvo čistiaceho prostriedku a v prípade potreby aj umytie povrchu čistou vodou. Niektoré čističe (hlavne tie ekologickejšie) majú na sebe napísané, že ich zmývať vodou netreba.

Silné čistiace prostriedky

Taktiež umývanie s veľmi drsnými prípravkami môže byť škodlivé. Dajte si pozor na to, či prostriedok nepoškodzuje alebo úplne neodstraňuje povrchový lak na podlahe. Odporúčame používať čističe, ktoré sú presne určené na konkrétne povrchy – drevo, nerez, keramika a podobne.

Vhodné čistiace prostriedky

Dobrým príkladom je v tomto prípade peroxid vodíka. Pôsobí ako dobrá dezinfekcia, no nie je odporúčaný pri odstraňovaní nečistôt a jeho výpary môžu byť toxické. Preto radšej používajte čo najjemnejšie čistiace prostriedky. Vhodných pomocníkov na upratovanie nájdete aj vo svojej kuchyni – sóda bikarbóna, citrónová šťava či ocot.

Zlé skladovanie čistiacich prostriedkov

Najlepšie je roztriediť si prípravky podľa toho, kde ich používate. Prášky a potreby na pranie pri práčke. Čistiace prostriedky do kúpeľne môžete uložiť do malej plastovej tašky a odložiť na poličku alebo pod umývadlo. Prachovky a prípravky na nábytok uchovávajte spolu, aby ste ich mohli v prípade potreby hneď použiť.

Fľaše z číreho skla môžu vyzerať na poličke pekne, no nie sú vhodné pre všetky čistiace prostriedky. Niektoré (ako peroxid vodíka alebo chlórové bielidlá) sú predávané v nepriehľadných nádobách, a to zámerne. Môžu strácať svoju účinnosť a efektivitu, keď na nádobu priamo svieti slnko. Iné látky (ako acetón alebo lieh) sú horľaviny. Preto musia byť uschované mimo tepla a svetla, v pevne uzavretých nádobách.

Používanie jednej dezinfekčnej utierky na celú kúpeľňu

Jednorazové dezinfekčné utierky sú ideálne na rýchle utretie umývadla v kúpeľni. No taká malá handrička neobsahuje ani zďaleka toľko dezinfekčného prostriedku, ktorý je potrebný na vyčistenie celej kúpeľne. Keď sa presuniete k čisteniu záchodovej dosky a rukovätiam, dezinfekčný účinok sa stratí a vy už len roznášate baktérie z miesta na miesto. Určite nie je vhodné používať rovnakú utierku na čistenie kúpeľne.

Aby bola utierka účinná a efektívna, musí obsahovať dostatočné množstvo dezinfekčnej vlhkosti. Povrch by mal byť po utretí vlhký aspoň tri-štyri minúty. Pre dôkladnejšie vyčistenie použite radšej viacej utierok. Ešte lepšie a ekologickejšie bude použiť čistú látkovú handričku v kombinácií s vhodným typom a množstvom dezinfekcie, vodného roztoku alebo iného čistiaceho prostriedku.

Upratovanie s jednou opotrebovanou pomôckou

Vezmime si do úvahy takú hubku na riad. Skoro každý deň ňou umývate špinavé taniere od jedla, zároveň drhnete pripáleniny na hrncoch a na záver ešte zotriete povrch kuchynskej linky. Časom sa na nej začne zachytávať mastnota, ktorú potom budete prenášať ďalej na čistý riad. Umývanie potom tak zaberá viac času a vôbec nie je efektívne.

Utierka na upratovanie

Niečo podobné sa deje aj vtedy, ak používate jednu handru na viacero účelov. Okrem rôznych nečistôt môžete preniesť aj plesne či iné zdraviu škodlivé baktérie. Zlaté pravidlo je, že ak už na pomôckach vidíte značné opotrebovanie, radšej si zaobstarajte nové. Čas od času je dobré vyčistiť aj metlu, nadstavce vo vysávači, vedrá, mop či iné pomôcky na upratovanie. Handry tiež pravidelne dajte do práčky poriadne vyprať a následne vysušiť. Takým spôsobom môžete predĺžiť ich životnosť.

Nesprávne a nekvalitné pomôcky

Ak si chcete upratovanie čo najviac urýchliť a zjednodušiť, musíte vedieť, ktoré pomôcky a nadstavce je najlepšie použiť pri rôznych činnostiach. Pri vysávaní je dôležité porozmýšľať, aké špecifické potreby má domácnosť a jej obyvatelia. Máte deti alebo domácich miláčikov? Pouvažujte nad vysávačom, ktorý je výkonnejší a zvládne aj mokré vysávanie. Vždy si taktiež skontrolujte, či používate správny nadstavec odporúčaný výrobcom. Je rozdiel vysávať s rovnakým nadstavcom koberec aj parkety.

Na utieranie prachu si zvoľte takú handru, aby dobre zachytávala prach. Na umývanie podlahy si zaobstarajte ľahký mop s jednoduchou manipuláciou. Na trhu sú mopy so zjednodušeným žmýkaním a ergonomickým tvarom. Dajte si pozor na to, aby dobre sal vodu, pretože niektoré podlahy nemajú rady príliš veľa vody – môžu ju poškodiť.

Upratovanie so špinavým náradím

Nemôžete očakávať čisté výsledky, keď použijete špinavé nástroje. Ak vám po praní zapácha oblečenie, problém bude v práčke. Pokiaľ sa prací prášok (kapsuly na pranie, prací gél) v práčke dostatočne nerozpustil, začnú sa tam neskôr hromadiť baktérie, ktoré zapáchajú. Nezanedbávajte preto jej pravidelnú kontrolu a údržbu.

Ak sú vrecko alebo filter vo vysávači plné, nebude dobre vysávať. Špinavý mop/hubka na riad bude viac roznášať baktérie, ako ich odstraňovať. Po každom upratovaní si teda nájdite čas na dôkladné vyčistenie náradia, s ktorým ste pracovali. Všetko vyprázdnite alebo umyte v teplej vode s dezinfekčným prostriedkom. Taktiež ich pravidelne vymieňajte za nové.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie práčky

Upratovanie riadov

Keď riad po použití rovno umyjete alebo aspoň dáte do umývačky, nebudú sa šíriť baktérie do okolia. Zároveň sa v lete vyhnete otravnému hmyzu. Keď umývate riad, tak ho hneď upracte do poličiek, rovnako aj pri vyberaní umývačky. Je to rýchlejšie a kuchyňa tak pôsobí upratanejšie.

Špinavý riad v dreze

Hubky na riad potom nechávajte vyžmýkané uschnúť mimo umývadla, pretože ak doň stále budete niečo nalievať, hubky nikdy neuschnú a budú sa v nich množiť baktérie. Pravidelne ich môžete preprať v octovej vode, aby sa poriadne vydezinfikovali. Umývadlo treba takisto z času na čas prejsť octom. To, že ním preteká voda, nestačí. Väčšinou sa nečistoty z riadov zachytia na stenách a okrajoch umývadla, čo potom vytvára nepríjemný mastný povlak. Dôležitá je preto aj pravidelná dezinfekcia.

Nosenie vonkajšej obuvi vnútri

Aj keď tento zvyk nie je u nás až taký rozšírený ako v zahraničí, v niektorých domácnostiach sa ľudia neprezúvajú. Hlavne ak majú v dome dlažbu, ktorá sa jednoducho udržiava. No keď prídete domov, postačí vám len pár sekúnd, aby ste sa vyzuli a ušetríte tak hodiny umývania a vysávania. Navyše tak necháte vonku všetky baktérie a choroboplodné zárodky, ktoré sa vám nazbierali na topánky.

Pre vylepšenie môžete dať ku vchodovým dverám miesto na sedenie pre ľahšie vyzúvanie. V chladnejších mesiacoch a v prípade nepriaznivého počasia môžete tiež použiť pod topánky podnos alebo tácku. Nebudete mať mokro ani špinu po zemi, ktorá by sa potom roznášala ďalej.

Pravidelné upratovanie vyžaduje aj chladnička

Ak viete, že zvyšky jedla už nebudete jesť, načo ich skladovať v chladničke. Iba sa na nich zbytočne začnú tvoriť baktérie a plesne. Čistenie chladničky je oveľa ťažšie ako vyhodenie jedla. Raz za mesiac povyberajte z chladničky úplne všetko. Skontrolujte, či sú jednotlivé potraviny ešte v záruke, a roztrieďte ich podľa druhu. Chladničku vyumývajte handričkou namočenou v roztoku vody a saponátu. Ideálne je, keď povyberáte všetky poličky a zásuvky, umyjete ich vo vani alebo sprchovom kúte, a necháte odkvapkať.

Ľudia si väčšinou myslia, že keď nie je v chladničke alebo mrazničke väčšia vrstva ľadu, netreba ju čistiť ani rozmrazovať. To nie je pravda. V mrazničke pomenej, no v chladničke sa baktérie usádzajú veľmi rady, a tak spôsobujú plesne alebo vo všeobecnosti pokazenie jedál. Chladničku odporúčame vyčistiť aspoň raz do mesiaca a mrazničku raz za 3 – 6 mesiacov. Závisí aj od toho, aké typy potravín v mrazničke zvyknete skladovať, či ich dobre uzatvárate a rozhodujúci je aj vek spotrebiča.

Starostlivosť o posteľ 

Posteľ je miestom, kde každý z nás trávi niekoľko hodín do dňa. Niekto sa tam ide len vyspať, iní v posteli pozerajú seriály, jedia aj pracujú. Preto je ideálnym miestom na zbieranie nečistôt a množenie mikroorganizmov. Dostatočná hygiena je kľúčová hlavne v lete, keď sa najviac potíte. Okrem pravidelného postieľania, ktoré zabezpečí uhladenejší vzhľad v miestnosti, treba posteľ aj vyvetrať. Raz do týždňa vyveste periny na balkón a zdvihnite matrace. Samozrejmosťou je aj pravidelná výmena posteľnej bielizne – ideálne raz do mesiaca, v letných mesiacoch to môže byť častejšie.

Ustieľanie postele

Údržbu si uľahčíte aj výberom správnej posteľnej bielizne. Mala by byť vyrobená z prírodných materiálov. Obľúbené sú napríklad bavlna, ľan alebo hodváb. Výhodou hodvábu sú jeho antibakteriálne vlastnosti. Nezabúdajte ani na pravidelnú údržbu matracov a ich obaly pravidelne perte.

Čítanie návodov na použitie

Už sa vám niekedy stalo, že ste museli vymeniť čistiaci prostriedok, pretože „nefungoval”? Možno by aj fungoval, keby ste si prečítali návod, ako ho správne používať. Niektoré prípravky totiž potrebujú trochu času, aby nečistotu rozpustili a šla tak jednoduchšie dole. Radšej preto strávte 30 sekúnd čítaním návodu, ako 30 minút zbytočným čistením navyše.

Mnohé prípravky treba pred používaním riediť, pretrepať alebo inak pripraviť. Prečítať si návod preto nie je až takým zlým nápadom, najmä ak ste doteraz daný prípravok nepoužívali. Niekedy postačí použiť iba malé množstvo, no najlepšie je pozrieť si odporúčané dávkovanie. Všetky tieto informácie sa nachádzajú na zadnej strane čistiacich prostriedkov a podrobné informácie si môžete nájsť na internetovej stránke predajcu.

Vyberáme z nášho katalógu

MORA IM535

MORA IM535

305,90 €
BEKO DIN26410

BEKO DIN26410

309,00 €
AEG FSE73527P

AEG FSE73527P

624,00 €
LORD D2

LORD D2

609,00 €
Bosch SMI6ECS93E

Bosch SMI6ECS93E

1 235,00 €
Pozrite si viac produktov z kategórie umývačky riadu

Upratovanie len viditeľných miest

Je akousi samozrejmosťou, že sa pri upratovaní zameriavate na tie miesta, ktoré je na prvý pohľad vidieť. Hlavne, ak chcete upratať čo najrýchlejšie. Netreba však zabúdať na vysávanie pavučín a prachu pod a za nábytkom. Nahromadený prach na menej viditeľných miestach sa časom dostane do priestoru a vdychujete ho, čo nie je zdraviu prospešné.

Často vynechávanými miestami býva aj priestor pod posteľou, za chladničkou, na kobercoch, v rohoch alebo na iných ťažšie dostupných miestach. A práve tam býva nečistôt najviac. Aby ste sa vyhli baktériám a vírusom, odporúča sa dezinfikovať miesta dotyku, ako sú kľučky, vypínače, záchod, vodovodné batérie či stoly. Je to dobré hlavne vtedy, keď niekto vo viacčlennej rodine ochorie.

Plná práčka a umývačka

V prípade, že sa vám nakopilo viac oblečenia, neperte ho hneď všetko naraz. Rovnako je to aj v prípade riadu a umývačky. Hoci nie je veľmi ekologické púšťať spotrebiče viackrát po sebe alebo vtedy, keď nie sú naplnené úplne, neodporúča sa ani prepchávať ich do prasknutia.

Plná pračka

Mohlo by sa vám stať, že oblečenie nebude dostatočne opraté a riady nebudú úplne čisté. Vy tak budete musieť v konečnom dôsledku proces zopakovať, čo stojí váš čas, energiu aj peniaze. Práčka je optimálne naplnená vtedy, keď sa vám do nej stále ešte vojde ruka s otvorenou dlaňou. Vždy si to radšej skontrolujte a nestane sa, že by bola bielizeň po vypraní špinavá alebo nasiaknutá pracím prostriedkom. Čo sa týka riadu, tak tam je to jednoduché – každý tanier má mať svoje miesto a medzi pohármi by malo byť dostatočné množstvo priestoru. Nikdy neukladajte hrnce ani poháre na seba.

Špinavé oblečenie po zemi

Ťažký deň v práci môže na vás dopadnúť aj psychicky, aj fyzicky. Preto sa vám už po príchode domov nechce riešiť, čo s použitými vecami a často skončia na zemi alebo v kúte. Ako plynie týždeň, veci sa tam kopia a pred upratovaním je ťažké nájsť čisté tričko či pár čistých ponožiek.

Tohto zlozvyku sa môžete zbaviť tak, že do každej obývanej izby si zaobstaráte kôš na bielizeň. V deň, keď sa bude prať, si každý donesie svoj kôš a vyprázdni ho. Deti môžete poveriť aj tým, že si bielizeň z koša rovno pretriedia. Ak však máte menšiu domácnosť, môžete si kúpiť jeden väčší kôš a mať ho len v kúpeľni pri práčke. Uľahčí sa tým napríklad odkladanie špinavej bielizne pred sprchovaním.

Prokrastinácia a nedokončenie úloh

Lenivosť a odkladanie vecí na inokedy je asi jedným z najväčších zlozvykov. Či už je to v oblasti práce, školy, varenia alebo práve upratovania. Keď už začnete niečo robiť, snažte sa to dokončiť na 100 %. V kuchyni nie je miesto na slová „nechce sa mi” alebo „urobím to zajtra”. Jedlo a nečistoty z neho by sa mali odstraňovať hneď. Keď zaschne, ide dole o niečo ťažšie. No hlavne je to raj pre baktérie a hmyz, ktoré môžu spôsobovať rôzne choroby. Preto sa radšej prekonajte a umyte všetko čo najskôr. Riad, pracovné dosky, stoly a ďalšie znečistené plochy. 

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

26/12/2022 14:57
Petra

a viete mi poradit aj nejaky čistiaci prostriedok na čalunene jedalenske stoličky?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 19.12.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.