Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví

Ak máte v podkroví izbu alebo si ju len plánujete zriadiť, tak vašou úlohou bude popasovať sa so zvýšenou teplotou - najmä v letnom období.

Podkrovná izba - ako znížiť teplotu v lete?

Existujú aj iné riešenia okrem zakúpenia klimatizácie, ktorými sa dá efektívne bojovať proti prehrievaniu podkrovia? Existujú a my vám prinášame ich súhrnný zoznam.

Od čoho závisí teplo v podkroví?

Či už má vaša strecha plochý, šikmý alebo iný nepravidelný tvar, tak musíte počítať s tým, že v letných mesiacoch sa bude teplota v týchto priestoroch rapídne zvyšovať. Tento problém nie je úplne nutné riešiť, ak využívate podkrovie len ako úložisko starých a nepotrebných vecí, no ak tam máte zriadenú izbu, tak by vás určite malo zaujímať, čo ovplyvňuje teplotu.

Teplota v podkroví závisí od:

  • Orientácia miestností
  • Okná (veľkosť, počet, sklon, tienenie)
  • Strecha (strešný plášť a materiál krytiny)
  • Možnosti vetrania

Výber správnej izolácie

Problém s izoláciou striech spočíva v nájdení správneho materiálu, ktorý počas leta zaistí to, aby teplota v podkroví stúpala len pomaly, no zároveň eliminuje tepelné straty počas zimy, keďže práve strecha je v tomto ohľade najrizikovejšia.

Tepelná izolácia do podkrovia proti prehrievaniu

Ako ochrana pred teplom síce dobre fungujú materiály s vysokou objemovou hmotnosťou, no ich schopnosť izolácie je veľmi nízka a taktiež nekorešpondujú so súčasným trendom ľahkých strešných konštrukcií. Na druhej strane, ľahké izolačné materiály na báze sklenej/kamennej vlny sa zase veľmi rýchlo prehrievajú.

Riešením z hľadiska najlepšej ochrany pred sálaním tepla sú izolácie na báze polyizokyanurátu, v skratke PIR, ktoré majú uzatvorenú bunkovú štruktúru a práve v tom vynikajú pred minerálnymi izoláciami. Využívané sú aj penové plasty v podobe malých guličiek (EPS).

Materiály kombinujte

PIR izolácie s hliníkovým povrchom sú účinné, ale pre maximálnu efektivitu by sa mali kombinovať s materiálmi, ktoré majú vysokú objemovú hmotnosť a dobré akumulačné vlastnosti (drevené debnenie, OSB dosky a iné).

Ďalšou možnosťou je použiť minerálnu vlnu do medzikrokvového priestoru a na nadkrokvovú izoláciu využiť práve PIR panely v celistvej vrstve, aby sa predišlo vzniku tepelných mostov. Bohužiaľ, táto alternatíva je drahšia. Vzhľadom na dlhú životnosť strechy je však na mieste zvážiť, či sa skutočne oplatí šetriť nielen na úkor komfortu, ale aj budúcich výdavkov za vykurovanie.

Nátery a strešné fólie

Okrem klasických izolačných materiálov môžete využiť aj termokeramické nátery alebo strešné fólie, ktorých úlohou je "odrážať" teplo. Známou značkou v oblasti náterov je ThermoShield, ktorá ponúka produkt TopShield. Jeho výhodou je odolnosť voči teplotným extrémom, poveternostným podmienkam (vietor, dážď, sneh) a vo výsledku dokáže znížiť teplotu sterchy až o 30 °C. Náter je vhodný na plech, škridlu, šindel aj drevo.

Strešná fólia na zníženie teploty v podkroví

Čo sa týka strešných fólií, tak tie vychádzajú z prirodzeného odovzdávania tepla, keď teplo zo strešnej krytiny sála práve na fóliu. Ak je táto fólia reflexná, tak teplo odráža a môže znížiť celkovú teplotu v podkroví až o 7 °C. Je to vhodné riešenie aj pre nízkoenergetické domy.

Materiál strechy

Veľkú výhodu máte vtedy, ak staviate nový dom alebo chystáte zmeniť súčasnú strešnú krytinu. Keďže strecha ako taká najviac ovplyvňuje teplotu v podkroví, tak výber jej materiálu je veľmi dôležitý. Stavebné firmy ponúkajú strechy so špeciálne upraveným povrchom, ktorý odráža teplo a v bežných podmienkach znižuje povrchovú teplotu strechy až o 10 °C.

Ak k tomu pridáte ešte aj dobrú izoláciu a stavbu strešného plášťa, tak podkrovné priestory môžu mať príjemnú teplotu počas celého roka aj bez klimatizácie.

Okná v podkroví

Keďže teplota v podkroví je výsledkom súhry viacerých faktorov, tak okrem dobrej izolácie a materiálu strešnej krytiny a plášťa musíte dbať aj na prevedenie okien. Pri oknách je podstatné skĺbiť to, aby boli izby dostatočne presvetlené a mohli sa účinne vetrať, no zároveň sa vyhnúť tomu, aby sa cez okná zvyšovala teplota.

Veľké okná by ste mali orientovať na juh, pretože v zime vám cez ne bude svietiť slnko a v lete budú zabezpečené, keďže slnko je vysoko nad obzorom. Podľa meraní je najúčinnejšie riešenie proti prehrievaniu vikier, čiže okno v otvore alebo výklenku.

Správna orientácia okien v podkroví pomôže proti prehrievaniu

Tienenie okien

Obľúbeným a hlavne efektívnym riešením, ktoré poskytuje praktické výhody počas celého roka sú vonkajšie rolety. Vonkajšie rolety zabraňujú vnikaniu lúčov do interiéru, príjemne zatieňujú interiér a dokážu izolovať zvuk z ulice.

Podobným riešením sú vonkajšie markízy, ktoré pracujú na obdobnom princípe. Odrážajú svetlo ešte pred dopadom na sklo, sú odolné voči poveternostným podmienkam a štruktúra sieťoviny zabezpečuje dobré osvetlenie.

Vetranie

Vetranie počas horúcich letných dní môže byť problematické, pretože sa môže stať, že vydýchaný vzduch vymeníte za horúci, čo nie je žiadna výhra. Preto by ste sa mali vyhýbať vetraniu počas dňa - a ak vetrať, tak najlepšie je spraviť prievan, čiže otvoriť dvere na izbe a otvoriť aj ďalšie okná. Najlepšie je vetrať ráno, kedy sú teploty ešte pomerne nízke.

Klimatizácia v podkroví

V prípade, že preferujete jednoduché a rýchle riešenia, tak si môžete zakúpiť klimatizáciu. Tu však musíte počítať s tým, že "klíma" si vypýta pomerne vysokú počiatočnú investíciu, ku ktorej si ešte pripočítajte učet za elektrinu a prípadný servis. Výhodou moderných klimatizačných jednotiek je to, že dokážu vykurovať, takže ich využijete aj v zime.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 10.09.2019
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Koncesionárske poplatky v domácnosti Koncesionárske poplatky v domácnosti

Čo sú to koncesionárske poplatky, kto je povinný ich platiť a akým spôsobom sa uhrádzajú? Na to vám odpovie náš článok.

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis

Chystáte sa stavať nový plot a napadlo vám, či z toho nemôžete mať nepríjemnosti? Záleží od toho, aký plot a takisto, kde ho chcete stavať. Aké náležitosti si teda stavba plota vyžaduje?

Ako správne zazimovať kosačku? Údržba a čistenie ako základ Ako správne zazimovať kosačku? Údržba a čistenie ako základ

Jeseň prináša do vašej záhrady a domu mnoho povinností. Medzi ne patrí aj príprava záhradnej techniky či strojov na zazimovanie. V tomto článku sa dozviete, ako vyriešiť zazimovanie...