Ako si vybrať zvonkohru? Obľúbené sú kovové, bambusové i sklenené zvonkohry

Neviete, ako si ozdobiť terasu, prístrešok v záhrade, verandu alebo predsieň? A čo taký doplnok, ktorý bude slúžiť nielen ako ozdoba, no bude to taký váš „hudobný nástroj“, na ktorý bude hrať vietor? Určite ste už prišli na to, že stále hovoríme o obľúbenej zvonkohre. Jemné tóny, ktoré vám spríjemnia pobyt vonku, upokoja vašu myseľ a pomôžu k lepšej relaxácií celého tela. Keď sa nad tým zamyslíte, tak bola zvonkohra vytvorená celkom šikovne – iba si ju zavesíte na miesto, kde jemne fúka vietor a môžete počúvať jej zvuk. Zvonkohra môže byť aj nástrojom na pripomenutie si spomienok a vďaka nej budete mať krásne chvíle svojho života neustále pred očami.

Ako vybrať zvonkohru?

Vo feng šuej sa hovorí, že dokáže zvuk zo zvonkohry rozprúdiť pozitívnu energiu a ľudia jej pripisujú ochranné vlastnosti. Ak sa v zvonkohrách nevyznáte, tak sa vám týmto článkom budeme snažiť pomôcť s výberom do vašej domácnosti. Okrem toho vám povieme aj o rôznych druhoch, kde je pre ňu ideálne miesto, čo rozhoduje o tom, aký vydáva zvuk a tiež návod na to, ako si vyrobiť doma vlastnú zvonkohru. Dotkneme sa na začiatku nejakej tej histórie a povieme si základné informácie o zvonkohrách.

Obľúbené zvonkohry

Základné informácie a história

Pojem zvonkohra pochádza z nemeckého slova Glockenspiel (zvončeková hra) a je to hudobný nástroj, ktorý patrí medzi bicie nástroje. Kedysi vyzerala zvonkohra len ako xylofón a udieralo sa do nej paličkami. No neskôr sa prišlo na to, že aj keď sa tieto paličky zavesia a udiera do nich gulička z vybraného materiálu, tak začnú vydávať zvuk. Funguje tak, že vysiela zvukové vibrácie, ktoré rozptyľujú vzniknutý zvuk do okolia. Čo je možno prekvapením, tak zvonkohry ľudia používajú už tisícky rokov. Jedna z prvých zvonkohier bola zaznamenaná už v starovekej Číne, približne 3 000 rokov dozadu. Vtedy sa verilo, že rozplynutý zvuk z tohto nástroja rozširuje mier a šťastie. Taktiež slúžili aj na ochranu pred zlými duchmi.

Kovová zvonkohra

Dnes duchovne založení ľudia považujú zvonkohru sa silný a všestranný nástroj, ktorý navodzuje radostnú, harmonickú a podpornú atmosféru v interiéri alebo exteriéri. Prečistí priestor od napätia a negatívnej energie, takže zbaví ľudí letargie a pocitu neistoty. Podobným nástrojom je napríklad aj spievajúca tibetská misa, tibetské zvony, činelky, gongy, flauty, cimbal a iné. Aj na základe tohto môžeme povedať, že sa v minulosti zvukom kládla naozaj veľká váha a ľudia ich považovali za liečivé elementy. Ponuka zvonkohier, z ktorých si môžete vyberať, je naozaj široká, keďže sa na výrobu môže použiť viacero materiálov a každý vydáva iný zvuk. Ten sa môže líšiť od kovových tónov cez drevené zvuky až po dutý zvuk bambusových drievok.

Z čoho sa zvonkohra skladá?

Aj keď je každý typ zvonkohry o čosi iný, anatómia zvonkohry a jej základne časti sú vo väčšine prípadov rovnaké. Skladá sa teda z:

  • Prstencový háčik – úplne navrchu celej zvonkohry sa nachádza tento háčik. Slúži na zachytenie všetkých špagátikov, na ktorých sa nachádzajú jednotlivé časti zvonkohry. Väčšinou býva vyrobený z kovu alebo je vytvorená slučka zo špagátiku.
  • Vrchné šnúrky – tieto syntetické časti sú vyrobené tak, aby odolali všetkým poveternostným podmienkam. Čiže vode, lúčom slnka a silnému vetru.
  • Rúrkové šnúrky – najčastejšie sú vyrobené z rovnakého materiálu ako vrchné šnúrky, tie sú zavesené o vrchný diel zvonkohry. Sú nastavené tak, aby úderník zasiahol do miest, kde to bude najviac rezonovať.
  • Rúrky – rúrky môžu byť na zvonkohre vyrobené z hliníka, ocele, skla, dreva alebo podobných materiálov. Často bývajú rôznych farebných prevedeniach, vzoroch a iných materiáloch.
  • Úderník – rovnako býva vyrobený z najrôznejších materiálov a je to časť, ktorá zasahuje do zvonkohry a vytvára tóny.

Rozdelenie zvonkohier podľa materiálu

Ako sme spomínali, tak je viacero materiálov, z ktorých sa môže zvonkohra vyrobiť. Najčastejšie je to keramika, drevo, kov alebo sklo. To, ktorú zvonkohru si vyberiete, záleží hlavne od zvuku, ktorý vašim ušiam bude lahodiť najviac. Najpopulárnejšie sú pravdepodobne bambusové zvonkohry, ktoré vytvárajú taký „prírodný“ zvuk a rovnako aj ich vzhľad je veľmi prirodzený, takže sa hodia do záhrady aj interiéru. Poďme si o každom druhu zvonkohry povedať niečo viac.

Keramická zvonkohra vytvorená zo zvončekov

Bambusové zvonkohry

Tieto zvonkohry sa najviac hodia na prikryté terasy, do altánkov alebo do interiéru. Keďže sú vyrobené z dreva, nie sú také odolné voči všetkým poveternostným podmienkam. Hlavne ich treba chrániť pred silným dažďom. Tóny bambusových zvonkohier sú duté, prenikavé, hlboké a rezonančné. Aj keď sa tieto zvonkohry poriadne nedajú naladiť, tak ich výhodou je, že vedia napodobňovať prírodné zvuky – dážď alebo exotické bubny.

Keďže je bambus prírodným materiálom a tiež je mäkký, tak sa časom môže stať, že sa určité časti rozdelia a to mení kvalitu a hĺbku zvuku. Zvonkohry z bambusu odporúčame pre tých, ktorí tiahnu k ekológii a prirodzenému spôsobu života, a tiež tým, ktorí majú hlboký vzťah k prírode. No kúpiť si takúto zvonkohru môže, samozrejme, ktokoľvek.

Kovové zvonkohry

Kovové veterné zvonkohry sú obľúbené v moderných domácnostiach, no ľudia ich obľubujú aj kvôli dlhej trvanlivosti, vysokým tónom a možnosťou ladenia. Iba zvonkohry z kovu je možné vďaka rôznym hrúbkam a dĺžkam naladiť na rôzne tóny.

Tento typ sa dá kúpiť v rôznych tónových rozpätiach, dajú sa naladiť na rôzne známe piesne a kombináciu tónov. Kovové zvonkohry môžete umiestniť aj na terasy, ktoré nie sú prikryté, na verandy a tiež na balkóny. Ani v týchto prípadoch sa nemusíte báť toho, že by sa vám zvonkohra zničila alebo zhrdzavela, pretože vydrží naozaj veľa.

Keramické, sklenené a iné

Zvonkohry vyrobené z iných materiálov, než je kov a drevo, si ľudia kupujú len z dekoratívneho dôvodu, pre ich štýl a farbu, nie kvôli melódii. Môžu byť keramické, sklenené alebo mušľové. Ich zvuk je skôr jemne cinkavý, až hlučne zvonivý. Sú ideálne do interiéru, pretože tam nebudú musieť čeliť silnému dažďu alebo vetru.

Vyberáme z nášho katalógu

Kam zvonkohru zavesiť

Aj keď sa to možno niekedy nezdá, že na zavesení zvonkohry nezáleží a stačí ju zavesiť kdekoľvek, opak je pravdou. Kupované zvonkohry, ktoré si dnes už dokážete kúpiť kdekoľvek, sú naladené na to, ako správe začať zvoniť v určitej rýchlosti vetra. Najčastejšie to býva špeciálne nastavené na 6 až 10 metrov za hodinu. Ak ich neumiestnite na miesto, ktoré nie je veterné alebo je príliš veterné, zvuk zvonkohry nemusí byť taký pekný a zladený. Aké sú ďalšie veci, ktoré ovplyvňujú umiestnenie zvonkohry? Tu sú naše tipy.

Umiestnite zvonkohru tak, aby sa k nej mohol dostať vietor z čo najväčšieho počtu smerov. Vďaka tomu bude úderník udierať do viacerých trubičiek. Pri jej zavesení na balkóne bytovky je ideálne miesto na otvorenom rohu. Vyskúšajte viaceré miesta aj rôzne výšky. S týmto umiestnením budete môcť počuť zvuky zvonkohry aj vo vnútri, keď sú otvorené okná alebo balkónové dvere.

Bambusová zvonkohra v záhrade

Vyhnite sa miestam do rohu, kde sa stretávajú dve steny alebo budú príliš blízko vonkajších rastlín, nábytku alebo iných vecí, ktoré by mohli brániť preniknúť vetru. Ak máte balkón alebo verandu so žalúziami, prípadne sú úplne uzavreté, tak je nízka šanca, že sa tam nejaký vietor dostane. Vietor sa tiež mení podľa ročného obdobia, aj preto je dobré zmeniť umiestnenie zvonkohry.

Ako si vyrobiť zvonkohru?

Ak sa vám páči zvuk zvonkohry a patríte k tým kreatívnejším jedincom, tak si ju môžete jednoducho vyrobiť aj doma. Pohľadajte niekde v starých zásobách starú bižutériu alebo mušle. Využiť môžete aj staré náušnice alebo babkine korále, ktoré ste našli na pôjde. Asi u každého sa doma nájdu také veci, ktoré si odkladáte, no aj tak viete, že už ich nikdy nevyužijete. Teraz im môžete dopriať „druhý dych“ a poslúžia vám ako spievajúca dekorácia.

Na výrobu zvonkohry budete potrebovať:

  • Silnejšiu šnúrku alebo špagát
  • Krúžok s priemerom cca 20 cm
  • Ozdoby – korálky, náušnice, mušle

Krúžok, na ktorom majú byť zavesené všetky šnúrky s ozdobami, si môžete vyrobiť jednoducho aj doma. Stačí vám na to dlhší drôtik alebo prútik. Stočíte ho do kruhu, no viackrát, aby bol silnejší a lepšie držal tvar. Potom obidva konce už len spojíte, aby to držalo pohromade. Tento predpripravený krúžok si potom obmotajte špagátikom alebo šnúrkou, tak bude lepšie držať a ladiť k zvyšku zvonkohry. Vaše ozdoby – koráliky, mušle či kamienky popriväzujte na špagát alebo šnúrku tak, aby výsledný efekt vyzeral celistvý a esteticky pekný.

Nezabúdajte aj na to, že netreba dávať všetky ľahké ozdoby na jednu šnúrku. Treba skombinovať ťažšie aj ľahšie ozdoby, tak bude zvonkohra vyvážená, bude krajšie štrngať a nebude sa zamotávať. Vhodné je zakombinovať aj kovové časti (zvončeky či kľúčiky), tým podporíte starožitný vzhľad a zvuk bude o čosi krajší. Nakoniec ju už len zavesíte – vyberiete si vhodné miesto a na krúžok pripevníte slučku.

Obľúbené zvonkohry

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 01.10.2020
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúreZavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúre

Možností, ako spracovať čučoriedky, je hneď niekoľko – sušenie, zaváranie, mrazenie alebo priama konzumácia. Prečítajte si o tom, aké sú možnosti zavárania.

Zavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + receptyZavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + recepty

Medzi najčastejšie spôsoby spracovania jahôd patria práve kompóty, džemy aj sušenie. Zaváranie zvládne úplne každý. Nepotrebujete naň ani žiaden špeciálny zavárací hrniec – pomôcť si...

Voskové obrúsky na potraviny (chlieb i šalát) – návod, ako vyrobiť voskový obalVoskové obrúsky na potraviny (chlieb i šalát) – návod, ako vyrobiť voskový obal

Do voskvoých obrúskov si môžete zabaliť ovocie, zeleninu alebo pečivo. Čo sú voskové obrúsky, ako si ich jednoducho vyrobiť a akú starostlivosť vyžadujú?