Ako nalepiť zrkadlo na stenu?

V dnešnej dobe odchádzajú čoraz viac do úzadia klasické spôsoby fixovania predmetov na stenu. Namiesto vŕtania a osadzovania hmoždiniek a skrutiek sa čoraz viac používajú rôzne lepidlá. Tento trend sa vužíva na lepenie mnohých predmetov v domácnosti, ako sú rôze madlá, závesné systémy, stojany. Jedným z najčastejšie lepených predmetov na stenu patrí v súčasnosti zrkadlo.

Lepenie zrkadla na stenu

Ako úspešne zvládnuť lepenie zrkadla na stenu? V nasledujúcich riadkoch vás zorientujeme a poradíme, ako na to. Na trhu je viacero druhov lepidiel, niektoré z nich dokážu udržať aj dvadsaťkilové veľké zrkadlá. Pripevniť zrkadlo na stenu s pomocou lepidla nie je až také zložité, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Príprava povrchu pred lepením zrkadla na stenu

Tento krok je v celom procese lepenia spolu so samotným lepením najdôležitejší. To, ako pripravíme povrch pred lepením, závisí od jeho štruktúry a charakteristiky.

Zrkadlo sa dá lepiť na:

  • stenu s bežnou maľovkou
  • stenu s vodeodolnou maľovkou
  • sadrokartón
  • keramické obkladačky
  • vodeodolné tapety

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá do kúpeľne

Príprava maľovky pred lepením zrkadla na stenu

Ak sa chystáte lepiť zrkadlo na stenu s bežnou maľovkou, predovšetkým musíte zhodnotiť jej stav a súdržnosť. Pokiaľ ste nedávno stierkovali a na stene je nanesená len jedna či dve vrstvy farby, je to v poriadku. Ak však bola stena viackrát premaľovaná, už je tu riziko, že staré nátery síce vyzerajú na pohľad v poriadku, ale pri záťaži by sa mohli odlučovať od pôvodného podkladu. V horšom prípade sa na maľovke už aj viditeľne tvoria malé trhlinky.

V takom prípade vám nezostáva nič iné, len zobrať do rúk maliarsku špachtľu, odstrániť staré vrstvy pôvodných náterov, vyrovnať šľahaným maliarskym tmelom možné nerovnosti, povrch napenetrovať a nanovo stenu vymaľovať.

Škrabanie starej omietky pred lepením zrkadla

Ak by ste to totiž neurobili, zrkadlo by ste síce možno s úspechom prilepili, ale za nejaký čas – tipujeme, že možno aj v priebehu pár hodín – by vám zrkadlo spadlo a strhlo maľovku, pravdepodobne aj s omietkou. Poškodená maľovka alebo maľovka s viacerými vrstvami farby totiž niekedy neunesie už ani ďalšiu vrstvu farby a nie to ešte zrkadlo!

Náš tip: Zistiť, či je maľovka pevná a súdržná vám pomôže starý maliarsky test. Dôkladne navlhčite stenu na ploche rovnajúcej sa rozmerom lepeného zrkadla. Ak sa ani po pol hodine medzi vrstvami starého náteru nevytvoria bubliny, vaša maľovka je v poriadku. Nemusíte sa obávať, že by neudržala vaše zrkadlo.

Ako odmastiť povrch pred lepením zrkadla?

Odmastenie provrchu pred lepením zrkadla, je takisto dôležitý krok. Musíme vás, žiaľ, upozorniť, že nie každý typ povrchu sa dá odstrániť rovnako ľahko! Vo všeobecnosti sa všetky typy povrchov odmasťujú rovnako: saponátom (napr. kuchynskou "jarou"), prípadne vodným roztokom pracieho prášku s vysokým obsahom enzýmov.

Pri bežnej maľovke sa vám však nemusí podariť povrch odmastiť dokonale, najmä ak sa na nej nachádzajú silné mastné škrvny. V takom prípade je po viacnásobnom aplikovaní saponátu či pracieho prášku je vhodné povrch na mieste znečistenia pretrieť novou vrstvou náteru. Ale pozor – platí to len na malé mastné fľaky, veľké zamastené povrchy týmto spôsobom neriešte.

Odmasťovanie steny saponátom

Sadrokartón sa tiež pomerne ťažko odmasťuje. Ak chcete zrkadlo lepiť na stenu zo sadrokartónu, odporúča sa povrch penetrovať akrylovým penetračným náterom v riedení odporúčanom výrobcom.

Tip: keď zobrieme do úvahy pomer cena/kvalita, tak odporúčame, aby ste použili tento penetračný náter od značky HET: HET penetrátor 100 Grund

Het penetrator 100 grund na sadrokartón

Iná je situácia na vodeodolnej maľovke, prípadne na umývateľnej tapete. Takéto povrchy sa najčastejšie nachádzajú na stenách v kúpeľni. A práve v kúpeľni sa často na stenu lepí zrkadlo. Vodeodolnú maľovku aj umývateľnú tapetu odmastíme celkom jednoducho s použitím hubičky alebo handry namočenej do roztoku so saponátom či pracím práškom. Potom stačí poriadne dosucha poutierať a je hotovo.

To sme sa už dostali k problému vlhkosti. Nikdy nelepťe zrkadlo na vlhký povrch, dokonca ani vtedy nie, keď výrobca lepidla uvádza, že lepidlo je vodeodolné.

Ako vysušiť povrch pred lepením zrkadla?

V tomto smere nejde o žiadnu vedu. Stačí kúpeľňu chvíľu nepoužívať, poriadne prevetrať alebo prebytočnú vzdušnú vhlkosť odsať kúpeľňovým ventilátorom.

Následne poriadne dosucha poutierať povrch, na ktorý budeme lepiť zrkadlo. Či už ide o keramické obkladačky alebo umývateľnú tapetu. Teraz už prejdime priamo k lepeniu zkradla na stenu.

Ako nalepiť zrkadlo na stenu pomocou obojstrannej lepiacej pásky?

Ako prvá z možností ako nalepiť zrkadlo na stenu, je použitie kvalitnej obojstrannej penovej lepiacej pásky. Túto metódu však odporúčame len na lepenie malého až stredne veľkého zdrkadla s hmotnosťou najviac do 10 kilogramov. Na tento účel vám odporúčame kúpiť si kvalitnú obojstrannú lepiacu pásku od výrobcu TESA: TESA Powerbond 55792

Obojstranná lepiaca páska na lepenie zrkadla

Ide o veľmi kvalitnú a odolnú obojstrannú penovú pásku, ktorá dokáže pevne zafixovať zrkadlo na stenu. Samozrejme, vždy majte na mysli, že hmotnosť zrkadla nesmie presiahnuť spomenutých 10 kg. Ak máte ťažšie zrkadlo, odprúčame na jeho prilepenie na stenu použiť spôsoby, ktoré uvádzame nižšie.

Lepenie zdrkadla na stenu pomocou obojstrannej pásky je veľmi jednoduché. Prvú lepiacu plochu pásky nalepíme zozadu na všetky strany zrkadla. Následne stiahneme kryciu fóliu, ktorá nám obnaží druhú lepiacu plochu. Pomocou nej pripevníme veľmi jednoducho zrkadlo na stenu jednoduchým pritlačením. Následne stačí ešte popritláčať poriadne všetky strany zrkadla, aby sa zabezpečila jeho maximálna fixácia na stenu.

Ako vyzerá lepenie zrkadla na stenu pomocou objostrannej lepiacej pásky si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Upozornenie: Výrobca síce udáva, že ide o lepiacu pásku odolnú voči vlhkosti, no napriek tomu vám odporúčame, ak lepíte zrkadlo na stenu v kúpeľni, povrch pred lepením dôkladne osušiť.

Nevýhodu lepenia pomocou lepiacej pásky je nemožnosť urobiť akékoľvek korekcie umiestnenia zrkadla po jeho prilepení. Preto si vždy poriadne zmerajte rozmery zrkadla a urobte si na stenu ceruzou značky, aby ste vedeli, kam presne máte zrkadlo umiestniť.

Ako nalepiť zrkadlo na stenu pomocou silikónu?

Na trhu existuje mnoho silikónových lepidiel. Väčšina z nich je určená prioritne na lepenie skla , zvyčajne akvárií a terárií.

Ak sa chystáte na lepenie zrkadla na stenu silikónom, určite hľadajte len silikónové lepidlá špeciálne určené na lepenie zrkadla. Ide o silikóny s neutrálnymi rozpúšťadlami. Ak by ste použili obyčajný silikón na lepenie skla, ten obsahuje agresívne chemické rozpúšťadlá, ktoré by poškodli refexnú vrstvu zrkadla, na ktorej zadnú stranu budete lepidlo nanášať. Na odrazovej ploche zrkadla by sa vám v lepšom prípade vytvorili len mapy, v tom horšom by silikón miesto, kde ste ho aplikovali úplne rozleptal.

Odporúčame, aby ste si kúpili napríklad lepidlo značky Soudal. Soudal je lepidlo na zrkadlá na báze neutrálneho silikónu. Výhodou lepenia zrkadla prostredníctvom silikónu je možnosť pohybovať s ním a posúvať ho po stene do korektnej pozície.

Postup je pomerne jednoduchý. Na zadnú stranu zrkadla nanesieme vytláčacou pištoľou rovnomernú vrstvu lepidla. Ak ide o malé zrkadlo, stačí lepidlo naniesť bodovo. Ak o väčšie, potom je dobré naniesť lepidlo na všetky strany zrkadla, prípadne aj do plochy tak, že vytvoríte  niekoľko zvislých pásov alebo šachovnicu.

Lepenie zrkadla silikónovým lepidlom

Lepenie zrkadla na stenu v dome

Zrkadlo následne priložíte na stenu a poriadne zatlačíte, aby pevne držalo. Musíte však brať do úvahy, že väčšina silikónových lepidiel schne v rozmedzí 20 až 30 minút.

Preto je vhodné aspoň prvých desať minúť držať zrkadlo na svojom mieste. Buď "ručne", najlepšie s pomocou niekoho druhého, alebo zrkadlo zafixujete pomocou teleskopických fixačných tyčí. Tie určite zoženiete v najbližšom hobby markete.

Ako nalepiť zrkadlo na stenu pomocou lepidla Mamut?

Asi najlepší, najrýchlejšie schnúci a najpevnejší spoj získate tak, že použijete lepidlo na zrkadlo Mamut od výrobcu Den Braven: Den Braven lepidlo Mamut Glue

Výhody lepidla Mamut:

  • keďže ide o lepidlo na báze MS polyméru, je bez obsahu rozpúštadiel a ftalátov, nie je nutná fixácia lepeného spoja = lepidlo Mamut zrkadlo nalepíte na stenu a prakticky okamžite drží
  • lepidlo mamut má po vytvrdnutí odlonosť v ťahu až 22 kg/cm2 = čo v praxi znamená, že bez problémov udrží na stene aj zrkadlo s hmotnosťou 20 kíl.
  • lepenie zrkadla na stenu pomocou lepidla Mamut je úplne bez zápachu

Postup lepenia zrkadla na stenu pomocou lepidla Mamut je v podstate rovnaký, ako keď ho lepíte silikónom. Rozdiel je len v tom, že zrkadlo nemusíte nijako fixovať. Proste priložíte na stenu, môžete prípadne upraviť jeho pozíciu, poriadne popritláčate a zrkadlo už na stene drží samé.

Na záver vám odporúčame pozrieť si, čo všetko dokáže lepidlo Mamut, ktorého súčasťou je aj ukážka lepenia zrkadla na kachličky v kúpeľni.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Písaniu sa profesionálne venujem od začiatku svojich vysokoškolských štúdií až doteraz. Tvorím texty pre weby s ohľadom na najnovšie trendy v...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 11.10.2017
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Koncesionárske poplatky v domácnosti Koncesionárske poplatky v domácnosti

Čo sú to koncesionárske poplatky, kto je povinný ich platiť a akým spôsobom sa uhrádzajú? Na to vám odpovie náš článok.

Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis

Chystáte sa stavať nový plot a napadlo vám, či z toho nemôžete mať nepríjemnosti? Záleží od toho, aký plot a takisto, kde ho chcete stavať. Aké náležitosti si teda stavba plota vyžaduje?