Larvy komára (a iného hmyzu) v bazéne – ako sa ich zbaviť

Počas horúcich letných dní je bazén naplno využívaný a trávime vonku najviac času. Vtedy je starostlivosť o bazén najdôležitejšia. Nielen pre nečistoty, trávu a hmyz, ktorý do vody spadne. Leto je aj obdobím komárov, ktoré svoje vajíčka kladú práve do vody.

Ako vyčistiť bazén od lariev komárov

Keď už sa vám komáre do vody nasťahujú a začnú sa tam rozmnožovať, zbavíte sa ich len ťažko. Dôležité je zasiahnuť skoro. Inak budete musieť rátať s otravným hmyzom a štípancami. Ako docieliť čistú vodu v bazéne, zároveň zabrániť rozmnožovaniu komárov a iného hmyzu? Všetky naše odporúčania a tipy nájdete v tomto článku.

Životný cyklus komárov

Predtým, než sa zbavíte lariev komárov, je dôležité vedieť, cez aké všetky vývojové štádiá tento hmyz prechádza a ako sa v nich správa. Z 4 štádií vývoja sa väčšina odohráva vo vode. Týmito štádiami sú:

 • Vajce – prvá etapa vývoja komára, keď samička nakladie vajíčka do vody. V tejto fáze vývoja sa nachádza komár 2 – 3 dni.
 • Larva – druhá etapa vývoja. Jedincovi sa vyvíjajú hlavne dýchacie zložky, takže stúpa na hladinu. Komár je v tomto štádiu 4 – 5 dní.
 • Kukla – fáza, v ktorej je už komár dostatočne vyvinutý, ale ešte stále sa nachádza vo vode. Pretrváva 2 – 3 dni.
 • Dospelý komár – vtedy vylietavajú komáre z vody, sú plne vyvinuté a pripravené ďalej sa rozmnožovať.

A v ktorom štádiu by ste sa mali pustiť do boja s komármi? Ideálne, keď sú ešte v štádiu vajíčka alebo larvy, vtedy ich odstránite najjednoduchšie. Komáre priťahujú hlavne stojaté vodné plochy, kde následne nakladú vajíčka. Na jeden raz ich môže byť až 400, čo umožňuje vysokú rýchlosť rozmnožovania. Problémom je aj rýchly cyklus vývoja, pretože sa z vajíčka stane dospelý jedinec za 1 – 2 týždne.

Zaujímavosťou je, že komáre sa primárne živia nektárom, ale samičky preferujú hematofágiu (satie krvi). Krv potrebujú ako zdroj bielkovín pre vývoj vajíčok. Iba jediný rod komárov (Toxorhynchites) krv nesaje. Do tohto rodu patria aj druhy komárov, ktorých larvy požierajú ostatné komáre v tomto vývojovom štádiu.

Tipy na boj proti komárom a iným druhom hmyzu

Ako sa zbaviť komárov a iných druhov hmyzu v bazéne? Dôležité je použiť tie správne techniky a nespraviť bazén ideálnym miestom na ich rozmnožovanie. Zbavíte sa nielen lariev, ale aj dospelých jedincov, takže vás nebudú v záhrade otravovať a štípať.

Na čistotu vody vplýva aj kvalita jej zdroja. Nemali by ste používať príliš mäkkú alebo tvrdú vodu. Odporúčame používať upravovanú vodu z vodovodu prípadne vodu zo studne alebo iného povrchového zdroja. Je viacero spôsobov na boj proti komárom a ostatným druhom hmyzu, preto je dobré skúšať a nájsť to, čo vám bude najviac vyhovovať.

Filtrácie a vysávače

Na čistenie bazéna a vody v ňom sú určení práve títo dvaja pomocníci. Okrem plesní, rias a nečistôt vás zbavia aj lariev komárov a iného hmyzu. Bazénové čerpadlá/filtrácie a vysávače čistia vodu mechanicky. V ponuke sú kartušové alebo pieskové filtrácie. Jediným rozdielom je materiál použitý na filter. V kartušových je papierový filter a pri pieskových preteká voda pieskom, ktorý zachytí všetky nečistoty.

Kobylka v bazéne

Bazénová filtrácia by mala pracovať pravidelne počas dňa. Zapnúť by ste ju mali aspoň trikrát denne. Okrem toho, že vodu vyčistí, ju aj rozvíri. Komáre nebudú mať možnosť naklásť vajíčka vo vode, ktorá prúdi a pohybuje sa. Je to skôr preventívne opatrenie a nemusí to pomôcť v prípade, ak už komáre vajcia naniesli. Nezabúdajte aj na čistenie samotnej filtrácie raz týždenne. Vajíčka a larvy môžete pochytať hustejšou bazénovou sieťkou.

Pozrite si viac produktov z kategórie bazénové filtrácie

Vegetácia okolo bazéna

Komárom sa darí veľmi dobre aj vo vyššej tráve, kde sa môžu schovať. Vegetácia v blízkosti vody vytvára ideálne podmienky na rozmnožovanie a kladenie vajíčok. Ak máte vyššiu trávu pri bazéne, tak by ste ju mali odstrániť a vymeniť za niečo iné. Ideálny je na to akýkoľvek obklad, prípadne umelá tráva, v ktorej hmyz neprežije. Zbaviť by ste sa mali aj vyšších stromov a kríkov, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti bazéna.

Chemikálie

Ak chcete radikálne bojovať proti larvám komárov a iného hmyzu v bazéne, ideálne je použiť kvalitné chemikálie. Hľadať môžete na internete alebo priamo v kamenných predajniach. Výber bazénovej chémie je teraz naozaj široký. Sú tri základné formy chemikálií:

 • Roztok – používa sa rýchlo a jednoducho. Vopred si skontrolujte správne dávkovanie, ktoré odporúča výrobca na obale. Niektoré druhy roztokov je potrebné používať aj niekoľkokrát týždenne, aby správne fungovali.
 • Tablety – pri nich nemáte problém s dávkovaním. Udržia kvalitu vody aj niekoľko dní, vďaka čomu sa s údržbou a odstraňovaním hmyzu nemusíte trápiť. Rozpúšťajú sa 5 – 10 dní, pričom to ovplyvňuje teplota a prietok vody.
 • Granulát – je na jednorazové použitie pri uvádzaní bazéna do prevádzky alebo rozsiahlom znečistení vody. Výhodou je jednoduché používanie a skladovanie.

Aby ste udržiavali vodu čistú, je dôležité dávať pozor na dve veci – udržiavanie správneho pH vo vode a dezinfekcia vody. Keďže sa larvy komárov a iných druhov hmyzu živia práve mikroorganizmami vo vode, týmto spôsobom ich vyhladujete. pH regulujte použitím špeciálnych prípravkov a jeho hodnotu odmeriate papierikmi, ktoré nájdete bežne v záhradníctve.

Keď bude mať voda správnu hladinu pH, môžete sa pustiť do chlórovania. V primeranom množstve sa chlóru nemusíte báť, existujú však osoby, ktoré sú naň alergické. Pri priebežnej údržbe odporúčame používať chlórové tablety a na jednorazovú dezinfekciu sa používa nestabilizovaný chlór šok.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bazénová chémia

Kryt bazéna

Zakrytím bazéna zabránite vstupu komárov. Ten by ste mali používať vždy, keď nie ste v bazéne. Na výber máte z týchto druhov krytia bazéna:

 • Solárne kryty na bazén sú vo forme silnej fólie, ktorú nad hladinu natiahnete. Je to ako bublinková fólia, ktorá zabraňuje strate tepla. Plachta sa predáva na metráž, takže ju môžete prispôsobiť veľkosti bazéna.
 • Penová plachta na bazén je tvorená fóliou proti UV žiareniu a penou. Jej hrúbka býva od 5 do 12 mm. Znižuje tepelné straty.
 • Bazénové rolety, ktoré chránia vodu pred znečistením a sú veľmi odolné. Problém nebudete mať ani s manipuláciou a odparovaním vody.
 • Bezpečnostná bazénová plachta je namontovaná na špeciálnych koľajničkách, je odolná proti zaťaženiu a môžete si prispôsobiť farbu aj veľkosť.
 • Ochranná sieť zvyšuje bezpečnosť vtedy, keď sa bazén nepoužíva. Chráni vás predtým, aby ste spadli do vody a zároveň zachytáva nečistoty. Je vyrobená z pevného materiálu utiahnutého pružinami.
 • Zimná plachta chráni bazén pred nepriaznivým počasím, ale je vhodná aj ako ochrana pred komármi. Tento typ plachty nie je odolný proti zaťaženiu, takže sa po nej nedá chodiť. Dokáže si však poradiť aj s pokrývkou snehu.
 • Zastrešenie bazéna je najdrahšou formou pokrytia a ochrany vodnej plochy. Na druhej strane vás ochráni pred akýmkoľvek hmyzom, a predĺži kúpaciu sezónu aj o niekoľko mesiacov. Zastrešením eliminujete tepelné straty a je to riešenie, ktoré vám vydrží dlhé roky.

Voľba vhodného krytu ochráni váš bazén pred komármi, chrobákmi aj nečistotami. Okrem toho je dôležitým faktorom pre teplotu vody a ohrev slnečnými lúčmi. Ak sa chcete zbaviť lariev komárov a zároveň predĺžiť čas strávený vo vode, tak by ste si mali jednu z týchto možností na zakrytie bazéna zaobstarať.

Ochranný kryt bazéna proti hmyzu

Zastrešenie bazéna od A po Z

Zastrešenie bazéna od A po Z

Dátum:

V spojení so záhradným bazénom majiteľovi vznikajú určité povinnosti a náklady. Filtrovanie vody, chlórovanie, čistenie, zazimovanie a mnoho iného. V súvislosti s čistením je skvelou pomocou zastrešenie bazéna, resp. jeho prekrytie. Ako zastrešiť záhradný bazén? Aké možnosti zastrešenia existujú?

Čítať celý článok

Rastliny odpudzujúce komáre

Ak neradi používate chemikálie, tak môžete na odstránenie komárov použiť aj prírodnejšie spôsoby. Prirodzených nepriateľov majú komáre aj v prírode. Existuje veľa druhov rastlín, ktoré vám pri tejto práci pomôžu a zároveň skrášlia prostredie vašej záhrady.

Na odpudzovanie parazitov v bazéne pomáhajú levanduľa, nechtík, cesnak aj kocúrnik. Okrem toho, že sú na pohľad pekné a nám voňajú, sú prirodzeným repelentom pri bazéne. Niektoré z nich nemusíte použiť len v exteriéri, rovnako účinne pomôžu aj v interiéri.

Čistenie bazéna bez chémie

Máte alergiu na chlór? V tom prípade nemôžete chrániť bazén od lariev komárov a iného hmyzu pomocou klasických prípravkov. Kyslíková bazénová chémia je o niečo slabšia, no je oveľa šetrnejšia pre vašu pokožku aj prírodu.

Funguje to na báze aktívneho kyslíka, ktorý dokáže odstrániť riasy a ďalšie nečistoty vo vode. Nástup účinnosti je dlhší a pôsobenie kratšie, ako u klasických chlórových prípravkov. Nevýhodou je aj vyššia cena. Do bazéna na záhrade to však úplne postačí a pokojne sa v ňom môžete kúpať aj s malým bábätkom.

Ak nechcete investovať do bezchlórových prípravkov, využiť aj iné možnosti. Voda sa môže dezinfikovať pomocou soli. Ideálna koncentrácia je 0,4 až 0,5 %. To je až sedemkrát menej, než v morskej vode, takže sa nemusíte báť štípania očí alebo vysušovania pokožky. Ďalšou možnosťou je použitie UV lampy, cez ktorú preteká voda. Lúče vodu zbavujú mikroorganizmov a spotreba chlóru sa zníži až o 80 %. Ionizácia uvoľňuje častice medi a striebra, čím sa ničia organizmy vo vode. Toto riešenie musíte kombinovať s kyslíkovými prípravkami, chémiou na pH alebo vločkovačom, pretože nie je dostatočne účinné.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bazény

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 26.07.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...